Infectiile transmise de mama - bebelusului

Infectiile transmise de mama - bebelusului | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

In uter, bebelusul creste intr-un mediu steril, dar imediat ce se rup membranele amniotice ale mamei – cand i se rupe apa – microbii intra in acest mediu si bebelusul este expus pentru prima data la bacterii si la virusi. Bacteriile si virusii trec de la mama la copil in timpul nasterii si in primele saptamani de viata. www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=1651" target="_blank">Multe dintre ele sunt inofensive, dar altele pot provoca boli grave si chiar moartea.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns artis spune:

buna ziua, sper sa ma lamureasca si pe mine cineva, sunt insarcinata in 35 sapt, si de ceva vreme mi se intareste toata burta.Am inteles ca e vb de contractiile false braxton-hicks, nunmai ca la mine au devenit f dese indiferent de pozitia in care stau, si f regulate.mentionez ca medicul ginec mi-a prescris Gynipral, la 8 ore, apoi la 6 ore plus nospa de 3 ori pe zi.Cu toate astea am aceeasi problema, o burta fff tare cu mici perioade in carer se relaxeaza.A mai trecut cineva prin asa ceva?aceste contractii pot provoca suferinta fetala?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Buna ziua!

Am o prietena care se teme sa ramana insarcinata din cauza ca sufera de toxoplasmoza congenitala mostenita din burtica mamei si cineva i-a spus ca riscurile unei sarcini sunt mari. Eu am tot cautat pe net si citit despre insa n-am gasit nimic despre subiect. Are cineva mai multe cunostinte pe tema?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui artis

buna ziua, sper sa ma lamureasca si pe mine cineva, sunt insarcinata in 35 sapt, si de ceva vreme mi se intareste toata burta.Am inteles ca e vb de contractiile false braxton-hicks, nunmai ca la mine au devenit f dese indiferent de pozitia in care stau, si f regulate.mentionez ca medicul ginec mi-a prescris Gynipral, la 8 ore, apoi la 6 ore plus nospa de 3 ori pe zi.Cu toate astea am aceeasi problema, o burta fff tare cu mici perioade in carer se relaxeaza.A mai trecut cineva prin asa ceva?aceste contractii pot provoca suferinta fetala?multumesc



Suna-ti dr si spune-i din nou despre aceste contractii. Am o pietena care tot asa avea contractii f dese pe timpul sarcinii si se pare ca nu e bine... Nu vreau sa-mi mai dau cu parerea dar ar fi bine sa intrebi din nou dr spunandu-i exact ce probleme ai... Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serioussam spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH

Am o prietena care se teme sa ramana insarcinata din cauza ca sufera de toxoplasmoza congenitala mostenita din burtica mamei si cineva i-a spus ca riscurile unei sarcini sunt mari. Eu am tot cautat pe net si citit despre insa n-am gasit nimic despre subiect. Are cineva mai multe cunostinte pe tema?

ClaudiaH, desi nu o pot ajuta cu vreun sfat pe prietena ta, totusi si eu ma confrunt cu toxoplasmoza congenitala, mai bine zis fiul meu se confrunta. Baiatului meu i-a fost grav afectata vederea ochiului stang din cauza toxoplasmozei. Ii multumim lui Dumnezeu ca ochiul drept e sanatos, ca altfel ar fi fost crunt.
Dorinta mea ar fi sa ma pui in legatura cu prietena ta, daca si ea accepta, nu am mai cunoscut pana acum alte persoane afectate de toxoplamoza, copii sau adulti, si as dori sa schimb impresii, sfaturi, informatii.
Am observat ca esti din Germania, eu germana nu o cunosc, dar pot comunica in engleza si franceza, pe langa romana, fireste.
Am incercat sa-ti trimit adresa mea de mail pe PM dar nu accepti astfel de mesaje si eu nu mi-as scrie adresa chiar asa, public. Imi poti trimite tu insa un PM daca doresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Am primit analizele la sange (insarcinata 8 saptamani) si mi-a iesit Cytomegalie pozitiv 1.7 IU/ ml
Ce inseama? Este periculos?Cica este posibil ca bebelusul sa se nasca cu craniul(capul) mai mic .Pe internet nu am gasit informatii .
Sunt ingrijorata ,ce sa fac ??




:)

Mergi la inceput