Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia | Autor: Un_cabotin

Link direct la acest mesaj

Am tot raspuns Mirunei pe acest forum si apoi am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine sa deschid un nou topic, unde femeile inselate sau barbatii ce inseala sa-si verse naduful
Un topic unde sa incerc sa-mi explic ce s-a intamplat si de ce.
Astept intrebarile voastre si voi incerca sa fiu cat mai explicit.
Nu-mi caut scuze, nu dau vina pe altcineva. Cel mai mare vinovat sunt eu, un cabotin fara masura.

Eu sunt cel ce mi-am inselat sotia, fiica, familia, prietenii... asa incat pot sa prezint situatia din perspectiva unui sot.

Doamnelor si domnisoarelor, nu va amagiti, nu va mai autosugestionati daca sotul/prietenul vostru, odata prins ca are o amanta, va jura ca a fost o intamplare si ca a renuntat la amanta in chiar acea clipa.
Se prea poate sa va ceara un ragaz, sa-l lasati sa-i explice intrusei decizia lui... La fel am facut si eu, si nu doar odata. Insa de fiecare data cand am plecat cu 'bilet de voie' la amanta ptr. explicatii, totul s-a soldat cu o partida de amor si juramiti de iubire eterna.

Cand va renunta totusi sotul la amanta, iubirea vietii lui?
O va face (probabil) dupa vreo 2 ani..., daca ai noroc, putin mai devreme...
Ce e de facut?
Ai rabdare sa-l astepti?
Ai forta sa lupti ptr. el?
Merita acest om dragostea/viata ta?
Il iubesti cu adevarat chiar si dupa ce ai aflat ca are pe alta? Crezi cu toata forta ca puteti fi fericiti impreuna?

Daca raspunsul este da, atunci urmeaza cateva sfaturi, actiuni pe care sotia mea le-a pus in aplicare imediat ce a aflat de aventura mea:

Fa-i amantei viata un calvar.
Sun-o, intalneste-te cu ea, caut-o la servici, fa publica relatia lor, injur-o. Poarta-te precum o leoaica, chiar daca esti 'fecioara'.
Cauta-i parintii si explica-le cu calm situatia.
Vorbeste cu seful ei, tot cu mult calm.
Argumentele tale forte: vrei sa-ti salvezi casnicia, de dragul unei familii, de dragul unui copil!
Roaga-i pe toti sa te ajute.
Din fericire societatea si religia condamna la unison aceste relatii.
(Aici voi avea parte de critici aspre, dar mi le asum. Poate cei/cele care ma vor critica au mai multa experienta. Plus ca nu voi pretinde ca experienta mea e singura posibila.)

In relatia cu el foloseste atuurile tale cele mai bune:
- tandretea
- faptul ca-l cunosti mult mai bine decat amanta
- sexul , sau mai elegant spus: senzualitatea, iubirea, dragostea (fizica)
- forta reunita a familiei, a ta si a lui
- argumentul decisiv: binele copilului vostru
Protejeaza-ti copilul!
Nu-l indeparta de tatal sau.

Daca deja te-ai saturat de el: adio si n-am cuvinte. Divorteaza imediat fara regrete. Mai ales daca te bate sau vine beat si incepe sa te injure, sa-ti reproseze ca din cauza ta a ajuns in situatia asta etc.

Toate astea ti le va spune ptr. a se justifica, ptr. a se dezvinovati in proprii lui ochi. Pentru a avea argumente in lupta cu propria lui constiinta.
DA, are si monstrul Constiinta!

"Din cauza sotiei mele fac asta! Nu eu sunt vinovat ptr. destramarea familiei noastre ci EA!
M-a tinut sub papuc, mi-a distrus personalitatea, vointa... m-a controlat zi si noapte... e o scorpie, o egoista, o individualista. Nu mai vrea sa facem dragoste, nu vrea sex oral, anal... local si artizanal. Eu am necesitati fiziologice!"

Fetelor, nu e nimic nou sub Soare! Tot ce este, a mai fost!
Iar comportamentul barbatului care inseala este neschimbat de mii de ani. Recunosc deja toate cliseele, vorbele, intregul comportament.

Cine e vinovat?
Tu, bineinteles!
Sau el?
Amandoi!

Apropo, iti mai amintesti de cate ori te-a durut capul seara, cand v-ati bagat amindoi in pat?! De cate ori n-ai avut chef!

E prea usor si simplist sa cataloghezi barbatii care inseala ca fiind nematurizati, curvari, niste nenorociti ce reguleaza prima femeie ce ridica coada.
Ar insela barbatii (sau femeile) daca celalalt (viitorul amant/amanta) n-ar arata disponibilitate pentru o aventura plina de pasiune nebuna?!
Poate e o gena lipsa, una defecta, sau poate asa e natura umana...
De mii de ani sunt blamate relatiile extraconjugale, atat religios cat si social, si cu toate astea nu cred ca nr. celor care inseala a scazut procentual. La fel e si in cazul homosexualitatii...

Nu caut o justificare a comportamentului meu.
Daca moralitatea si constiinta mea erau mai puternice decat o erectie, nu ajungeam aici.

In cazul meu a fost o colega de servici: mai tanara, proaspata, dragalase, singura, zambitoare, tandra.
Extazul unui trup nou, placerea fructului interzis (doar eram casatorit, nu?) priviri si apoi imbratisari pe ascuns, promisiuni de iubire vesnica, sex salbatic ore in sir...
Exista o atractia vecina cu nebunia, hormoni ce dezlantuie un comportament senzual/sexual de o intensitate extraordinara cu o amanta.
Poate era la fel si la inceputul relatiei voastre, dar acum e altceva, e un Pacat! E de doua ori mai bine! De mii de ori mai puternic!
E de blamat? Da!
E placut, ametitor de placut, placere in stare pura? Da.
Apoi urmeaza insa mustrarile de constiinta... intoarcerea acasa, la sotie si copil... Fractura constiintei.
Iar dupa un timp sotia va afla.

Stiti cum procedeaza amantele?
Iti pare ca deschid o poarta spre Rai.
Nu-ti vine sa crezi ca exista: tandrete, sarutari, dragoste fizica fara inhibitii...

Tu, doamna sau domnisoara, cand i-ai spus sotului sau iubitului tau ultima oara, soptindu-i la ureche: "Te iubesc! Te doresc!"
Cand i-ai promis, printr-un SMS, ca-l astepti acasa despuiata si uda, si chiar asa sa-l si intampini?
Cand i-ai spus ca e frumos, destept, ca e un barbat irezistibil, barbatul vietii tale?

Un barbat are nevoie de o apreciere speciala, si amanta va sti sa profite de toate aceste lipsuri de acasa
O amanta (asa a fost in cazul meu) isi doreste o familie cu iubitul ei. Si va face orice pentru asta...
(Nu vorbesc aici de cele ce alearga dupa bani, din fericire n-am avut parte nici de una nici de alta).

Am fost intrebat pe forum daca as mai risca o alta aventura.
Cel mai usor mi-ar fi sa spun ca NU, niciodata!
Stiu ca sotia mea ar divorta imediat.
Adio familie si copil!

Dar ce credeti ca as fi raspuns inainte de a avea acea aventura?!

Va inselati daca va inchipuiti ca eram, sau sunt, unul dintre cei care cauta relatii de o noapte pe mess, sau pe forumuri de specialitate.
La fel de tare va inselati daca ma veti considera un infometat sexual, ce-si pierde capul la gandul unui trup gata de a fi dezmierdat, trup ce ti se ofera precum ofrandele virgine zeilor.

Poate era de preferat sa am o aventura sexuala de o noapte si apoi sa vin acasa zambind satisfacut.

Deci, sa revin la intrebare.
As mai face asta inca odata?

Nu vreau sa cred ca pot sa fiu astfel.
Dar eu nu-s decat...

Un cabotin



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Stii ce nu pricep eu? Excluzand barbatii care au in sange inselatul, sunt si din astia dar e un caz simplu si nu merita prea multe discutii, exista barbati inteligenti care parca se prostesc. Tu insuti spuneai

"Am vorbit cu barbati mai "tari" decat mine, care au divortat imediat, fara prea multe remuscari, si s-au casatorit cu amantele.
Stiti ce au recunoscut? Ceva ce am aflat si eu:
La inceput crezi ca e altceva, ca e dragostea cea mare, ca e partenera perfecta.
Dar apoi vezi ca e absolut la fel, aceleasi "

Dar asta e o axioma, valabila in marea majoritate a cazurilor: orice amanta (daca n-o lasi la timp, cum ai facut tu) se transforma inevitabil in nevasta, odata noutatea "fumata". Si atunci, stiind asta, cum iti poti periclita familia?

Nu te critic, incerc pur si simplu sa inteleg.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Hmmm. Iti apreciez intru totul postarea si sinceritatea. Mai ales curajul de a posta asa ceva pe un forum plin de femei.

Iti dau dreptate poate in 99% din ceea ce ai scris. Mi-am recunoscut lipsurile in postarea ta si uite diseara il invaluiesc pe al meu sot in tandreturi si iubire, tandreturi care e adevarat nu prea si-au mai gasit timpul dupa nasterea printesei si dictatoarei actuale, mai exact fiica noastra de 16 luni. E adevarat gresim noi femeile prin a deveni exclusiv mame, in teorie cred ca o stim toate, in practica poate daca barbatii s-ar implica mai mult ar intelege cum te simti dupa ore nedormite de plans isteric, dupa zile intregi de alergat dupa prichindel, dupa schimbat pampersi si mai ales dupa episoade febrile. Numai de SMS-uri siropoase si tandreturi nu-ti mai arde. Tot ce vrei e sa dormi.

Uite eu cand am simtit ca nu mai pot l-am implicat pe al meu sot mai mult, si iti zic sincer ca acum e atat de obosit incat nu cred ca ar avea timp si resurse pentru o aventura. Nu am facut-o din razbunare ci pur si simplu am simtit ca cedez.

Insa ce vroiam eu sa te intreb pe tine: nu stiai macar teoretic ca o amanta in special una mai tanara va avea defecte dupa 2 ani? Ca dupa cei doi ani de relatie o vei vedea si pe ea in aceeasi lumina, daca nu chiar mai proasta pentru ca ea nu ti-a oferit chiar tot ce ti-a oferit sotia? Nu stiai ca precum orice foc de paie se va stinge? De ce totusi ti-ai torturat sotia 2 ani pentru a ajunge la concluzia ca tot ea e mai buna? Iubire? Cred ca atunci cand iubesti un om (ma refer la iubirea pentru sotia ta) nu o faci sa treaca prin asa ceva cu niciun chip.

Nu bag mana in foc pentru sotul meu, nu sunt idealista, insa cred ca e constient (din discutiile noastre despre alti barbati care si-au distrus familiile pentru amante) ca o fusta noua se invecheste precum cea de acasa, ca nu poti aprecia o femeie care sare pe un barbat casatorit.

Si mai stiu ca, datorita raspunsului tau pe care l-am intuit (faptul ca nu stii cum ai reactiona daca ai fi ispitit din nou) eu nu pot trai o viata intreaga langa un barbat langa care ma simt nesigura. In concluzie nu vad pentru ce as face efortul de mai sus, pentru a sta paranoica restul vietii si a il recupera din bratele numeroaselor dive care il vor vraji.

Poate ar fi bine si tu sa incerci sa inveti din experienta ta, din durerea sotiei tale si sa te feresti de ispite. Totdeauna vor exista femei mai frumoase sau mai atractive decat mine sper insa ca sotul meu sa nu incerce sa le aiba pe toate.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Cabotin, eu credeam c-ai deschis un subiect in care-ti pui cenusa in cap si recunosti ca ai gresit si cand colo ... taman pe dos ... te simti mandru si neinteles ... si ai tinut sa ne comunici ca te-ar mai tenta s-o faci ...

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Corect era sa dai divort si apoi sa incepi sa "descoperi" o alta !
Indiferent de motive, nu ai scuze!
Ai scris , te-ai explicat (de ce noua?) dar de fapt ai vrut sa te impaci cu tine ! Cu noi,oricum n-aveai nimic !
Pentru genul care plange si cand da o reclama la tv ,impresionezi, dar mie,una nu-mi spui nimic inafara faptului ca te-ai racorit !
Pacat pentru copil !


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Un visator:

Sunt foarte multe femei frumoase, senzuale, fierbinti. Foarte multe. Iti atrag privirile in mod reflex. Le admir de fiecare data. Arata bine. Am si cunostinte femei care arata foarte bine sufleteste. Sunt extraordinare. Nu sunt sexoase dar sunt minunate. Ma simt foarte bine in preajma lor. Atat de bine incat pur si simplu parte frumusetii sexoase parca nici nu ar exista. Exista insa nu am idee de ce nu imi sare in ochi. Poate ca nu ma gandesc la sex? Nu prea am cum adica am cum dar sunt atat de frumoase sufleteste incat nu am idee de ce anume nu mi-a trecut niciodata prin cap ideea de sex. Sunt si femei frumoase si sexoase. Eu nu stiu prea multe asa incat accept ideea existentei lor.
De cate ori vin acasa sunt fericit. Imi vad copiii imi vad sotia si ori de cate ori ii prind ochii sunt coplesit de albastrul lor. Uneori este vesela, alteori este nervoasa, alteori obosita. Ochii ei sunt imaginea sufletului ei. Din ochii ei vad multe, atat licarul fericirii, cat si luciul furiei, sau sclipirea umeda a tristetii, ori ... ori... ori...
Nu vreau sa fac teorii, am sa fiu scurt. De cate ori ii vad ochii sau parul ravasit dimineata in pat, sau palmele ce cuprinde capul unuia din copiii nostrii de atatea ori si de fiecare data redescopar ceva ce stiu de atata amar de vreme, anul acesta de 20 de ani.
Redescopar ca intre mii si mii de femei frumoase si sexoase si calde si reci... imi iubesc la nebunie sotia. Nu stiu de ce, nu am nici un raspuns clar banal de tot .... habar nu am. Asa simt si de fiecare data este la fel si la fel si la fel. Pur si simplu o iubesc. Pe ea. In rest toata stima si admiratia si tot ceea ce se poate spune despre o femeie.
Suna banal? Daca da, asta e.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Ce mult mi-a placut banalitatea ta, Marius !!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca e inutil sa incepem sa acuzam initiatorul subiectului sau sa comparam cu propria noastra perceptie a cuplului.

Cred ca Un_cabotin a fost foarte sincer in postarea sa.

Si mai cred ca el ar putea raspunde la foarte multe intrebari, la modul cel mai corect cu putinta, despre ce a simtit el in perioada respectiva. Poate unele din raspunsuri sunt de ajutor, mai ales fetelor ce trec prin crunta situatie de a fi inselate, atunci cand cauti cele mai multe raspunsuri...si nu le poti primi.

Nu toti barbatii judeca la fel, nu toti cei ce inseala simt la fel, nu toti au exact aceleasi motive de a o face - insa poate ca povestea lui ne poate fi utila in vreun fel. E doar o poveste. Si nu o spune aici cu scopul de a cere cuiva vreo parere despre ce a facut - cata vreme si el, si sotia lui sunt impacati cu trecutul si cu prezentul, vorbele altora nici ca mai conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Marius atat de banal si totusi atat de divin! Si floricele si sotiei caci trebuie sa fie o femeie norocoasa.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Eu cred ca e inutil sa incepem sa acuzam initiatorul subiectului sau sa comparam cu propria noastra perceptie a cuplului.

Cred ca Un_cabotin a fost foarte sincer in postarea sa.

Si mai cred ca el ar putea raspunde la foarte multe intrebari, la modul cel mai corect cu putinta, despre ce a simtit el in perioada respectiva. Poate unele din raspunsuri sunt de ajutor, mai ales fetelor ce trec prin crunta situatie de a fi inselate, atunci cand cauti cele mai multe raspunsuri...si nu le poti primi.

Nu toti barbatii judeca la fel, nu toti cei ce inseala simt la fel, nu toti au exact aceleasi motive de a o face - insa poate ca povestea lui ne poate fi utila in vreun fel. E doar o poveste. Si nu o spune aici cu scopul de a cere cuiva vreo parere despre ce a facut - cata vreme si el, si sotia lui sunt impacati cu trecutul si cu prezentul, vorbele altora nici ca mai conteaza.


De acord cu tine. Onul n-a pretins c-ar fi perfect si nici vreo victima, isi constientizeaza greselile si incearca sa nu le repete (la urma urmei, cate dintre noi ar putea baga mana in foc ca nu vor insela never ever? - eu nu cred c-am s-o fac vreodata, detest promiscuitatea si duplicitatea, dar mana in foc n-o bag pentru nimeni, numai pentru mine insami si asta doar la timpul trecut si prezent :)).

Stau sincer si ma intreb daca as avea chef sa lupt... l-as uri cu siguranta si as vrea sa-i fac rau. la urma urmei, singurele fiinte pe care le iubesti total neconditionat sunt proprii copii.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Un visator:

Sunt foarte multe femei frumoase, senzuale, fierbinti. Foarte multe. Iti atrag privirile in mod reflex. Le admir de fiecare data. Arata bine. Am si cunostinte femei care arata foarte bine sufleteste. Sunt extraordinare. Nu sunt sexoase dar sunt minunate. Ma simt foarte bine in preajma lor. Atat de bine incat pur si simplu parte frumusetii sexoase parca nici nu ar exista. Exista insa nu am idee de ce nu imi sare in ochi. Poate ca nu ma gandesc la sex? Nu prea am cum adica am cum dar sunt atat de frumoase sufleteste incat nu am idee de ce anume nu mi-a trecut niciodata prin cap ideea de sex. Sunt si femei frumoase si sexoase. Eu nu stiu prea multe asa incat accept ideea existentei lor.
De cate ori vin acasa sunt fericit. Imi vad copiii imi vad sotia si ori de cate ori ii prind ochii sunt coplesit de albastrul lor. Uneori este vesela, alteori este nervoasa, alteori obosita. Ochii ei sunt imaginea sufletului ei. Din ochii ei vad multe, atat licarul fericirii, cat si luciul furiei, sau sclipirea umeda a tristetii, ori ... ori... ori...
Nu vreau sa fac teorii, am sa fiu scurt. De cate ori ii vad ochii sau parul ravasit dimineata in pat, sau palmele ce cuprinde capul unuia din copiii nostrii de atatea ori si de fiecare data redescopar ceva ce stiu de atata amar de vreme, anul acesta de 20 de ani.
Redescopar ca intre mii si mii de femei frumoase si sexoase si calde si reci... imi iubesc la nebunie sotia. Nu stiu de ce, nu am nici un raspuns clar banal de tot .... habar nu am. Asa simt si de fiecare data este la fel si la fel si la fel. Pur si simplu o iubesc. Pe ea. In rest toata stima si admiratia si tot ceea ce se poate spune despre o femeie.
Suna banal? Daca da, asta e.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


frumos... dar tu esti rara avis

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput