Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Citat:
citat din mesajul lui



Cabotinul: Il iubesti cu adevarat chiar si dupa ce ai aflat ca are pe alta?
Acum imi iubesc sotul. Si el ma iubeste. Daca as afla ca el iubeste pe alta ... m-as retrage. Si mi-as linge ranile. Nu cred ca oti iubi pe cineva care iti spune ca iubeste pe alta. Eu n-as putea ...




OFF-TOPIC: Ce treaba..adica iubim pentru ca suntem iubiti? Mie mi se pare trist.

Eu cred ca il iubesti in continuare si dupa ce iti spune ca are pe alta; asta nu inseamna si ca trebuie sa ramai spectator sau sa ii scoti ochii "ailaltei"....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

Citat:
citat din mesajul lui Victoria


Am si eu o intrebare, cabotinule: daca sotia ta se retragea , ranita, jignita, fara sa lupte, te-ai fi intors la ea?
Edit: nu pot sa inteleg de ce zici ca nu te-a iertat...tu ai iertat-o pe ea, nu? Sau 1-2 luni de aventura ale ei au contat mai putin ca cei 2 ani ai tai?

Eu am iertat-o. Ii mai amintesc (rar) de acea perioada doar ca s-o tachinez si sa ne amuzam.
In schimb ea in mod sigur nu m-a iertat. Sper ca timpul ii va mai vindeca putin ranile. Timpul si mai ales dragostea mea (si a ei).

Cand am inceput relatia extraconjugala, n-am facut-o ca razbunare sau deoarece m-as fi considerat 'dezlegat' datorita aventurii ei.

Cu siguranta m-as fi intors in genunchi la ea. Asa cum s-a si intamplat de fapt, fara sa se fi consumat un divort intre timp.



Eu tot nu pricep...Daca tot ce ai scris ( si la subiectul celalalt)e adevarat, cand sotia ta a avut aventura ai luptat, ai vorbit cu ea, cu celalalt, cu amandoi...Cum adica cu amandoi? "Hai, mai copii, bagati-va mintile in cap".Si ei zambeau dulce si spuneau ca se mai joaca putin? Am inteles ca ea nu avea confortul material asteptat. Celalalt ii oferea mai multi bani/distractii/etc?
Si apoi cand a venit randul ei, s-a dus si a amenintat-o&etc pe amanta? Si tot ei nu-i trece?

Inca o data, nu judec, sunteti 2 oameni impacati cu propriile decizii.Dar incerc sa gandesc si in afara tiparelor pe care mi le-am auto-impus.Incerc sa inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

eu sincer te admir pt curajul si sinceritatea cu care ai postat povestea ta pe acest forum
ma intereseaza si pe mine cum ai luptat pt sotia ta

marius esti un scump sau poate esti doar normal...si sotia ta o norocoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Cu riscul de a deveni iar antipatica...Victoria, ce nu intelegi? Sotiei lui i-a placut altcineva, si din modul in care s-a exprimat cabotinul, de la placut pina la finalul relatiei ei au trecut 2 luni (nici macar nu-mi e foarte clar cit de departe a mers aceasta relatie), in timp ce lui i-a "placut" amanta timp de doi ani. Doi ani, din care unul s-a scurs cu vesnice scandaluri, amenintari si somatii sa paraseasca odata amanta si sa se intoarca la caminul conjugal.
Si tot din spusele cabotinului, am inteles ca de fapt intoarcerea acasa s-a produs mai degraba pentru ca si amanta incepuse sa aiba pretentii de sotie (normal dupa ce timp de 2 ani ti se povesteste ca o sa divorteze si o sa se insoare cu tine),sa faca scandaluri si sa nu mai fie "floricica dulce si tandra" ca la inceput; altfel, cine stie cit ar mai fi durat...

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Aventura sotiei a fost in timpul casatoriei.
Si-a dorit la un moment dat sa fi avut mai multe 'experiente' inainte de casatorie, n-a fost sa fie, asa ca a mai 'incercat' una - rapid. A recunoascut ca a fost un fiasco si ca nu ii mai arde sa incerce.

Victoria e intr-adevar 'matura' si deschisa sa inteleaga si alte experiente, fara sa dea cu parul in tot ce nu-i incape in orizontul de asteptari...

Citat:
Eu tot nu pricep...Daca tot ce ai scris ( si la subiectul celalalt)e adevarat, cand sotia ta a avut aventura ai luptat, ai vorbit cu ea, cu celalalt, cu amandoi...Cum adica cu amandoi? "Hai, mai copii, bagati-va mintile in cap".Si ei zambeau dulce si spuneau ca se mai joaca putin? Am inteles ca ea nu avea confortul material asteptat. Celalalt ii oferea mai multi bani/distractii/etc?
Si apoi cand a venit randul ei, s-a dus si a amenintat-o&etc pe amanta? Si tot ei nu-i trece?

Inca o data, nu judec, sunteti 2 oameni impacati cu propriile decizii.Dar incerc sa gandesc si in afara tiparelor pe care mi le-am auto-impus.Incerc sa inteleg.

Da, m-am intalnit cu amandoi!
Nu vreau sa intru in amanunte despre asta, tot ce pot sa-ti spun e ca scenaristii si autorii de telenovele nu prea au imaginatie.

Viata bate viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

ei ei ce usor ceritica altii(altele)! e usor sa acuzi,sa arati cu degetul,mai ales daca nu cunosti perosanele si situatia.
de ce nu recunostem ca sentimetele adevarate su8nt cele care ne-au unit pe baza suferintelor prin care am trecut impreuna ca si cuplu? de ce de fiecare data cand ne despartimm de cineva avem in minte numai lucrurile rele prin care am trecut ,de cele bune am uitat de mult?? am uitat de ce ne-am indragostit de pers respetiva,de zilele cand ne aducea flori sau ciocolata doar pt ca ii era dor...
e foarte adevarat vorba din batrani:realizezi ce ai avut dupa ce ai pierdut! atunci ,cu adevaratincepem sa luptam.
luptam pentru perosnaa care la necaz nu ne-a intors spatele,careia i-a pasat de noi cand eram bolnavi sau nesiguri pe noi,luptam pentru acea persoana care a plans langa noi cand am pierdut pe cineva drag.
dupa multi ani de casnicie sau prietenie,ajungi sa te intrebi daca mai iubesti peroasa de langa tine sau e doar obisnuinta. ajungi s ate intrebi, daca vii acasa ca iti e dor de sotie(sot) sau de copii, ajungi sa cumperi flori ca trebuie sau ca simti??? toate(toti) trecem prin asta. iubirea adevarata e acea in care acel partener(a) greseste ,dar noi tot acolo suntem,sa lasam frau sentimentelor si fricilor. cand acel(a) care insala va realiza ca nu tot ce zboara se mananca,si va avea puterea sa se ierte in primul rand pe el...atunci va fi cu adevarat fericit!
marius,felicitari!
cabotinule...eu te felicit ca ai avut puterea sa recunosti ca ai gresit ! iubeste-ti sotia si totul va fi ok!
sper ca m-am facut inteleasa...prea multe idei in cap si nu prea am timp

37S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 3 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri


Aceleasi fete care "te-au iertat" ar avea impresia ca universul lor s-a sfirsit daca ar afla ca sotul a intretinut relatii o data, cu o prostituata, la vreo petrecere a burlacilor sau ceva asemanator.



Imposibil. Irelevant. Niciodata (sau atat de rar, incat e niciodata) sotia nu afla asa ceva. Cand te duci acolo, te duci tocmai ca sa nu afle nevasta. Nu doresti o relatie care sa devina, mai repede sau mai tarziu, publica, apelezi la o prostituata. Nici macar nu trebuie s-o duci la film...
De asemenea, adulterul este adulter. Ca tine doua luni sau doi ani, raul e facut. Ce, le si comparam acuma? Poate in doua luni unii se zbenguie mai des ca altii in doi ani. Care-i unitatea de masura? Numarul total? Numarul total/unitatea de timp? Durata totala
Pana laurma important este ca au reusit sa se intoarca. Si ca, poate, vor trece pana la urma peste fapte. N-au omorat pe nimeni, pana la urma; nu merita, ei sau altii ca ei? Daca se poate?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Eu as face ca Sorana daca m-ar insela. Altul mai bun. Sau vibratorul.

Iarasi nu pot sa inteleg cum unii oameni iubesc si deziubesc asa cum isi scot sau isi pun sosetele. Acum o iubesc pe x, maine o iubesc pe Y, apoi iar o iubesc pe X. Eu una nu cred ca sufletul unui om matur poate functiona dupa asemenea scheme mirabolante. Poate ca raspunsul consta in faptul ca atunci cand spun "iubesc" oamenii astia vorbesc despre cu totul altceva...

alice


Eu sunt de acord cu tine, si chiar asa am si procedat in practica (deci nu vorbesc teoretic, ce as fi facut in caz de, sau ce n-as fi facut).

Insa nu cred ca toata lumea gandeste la fel si face la fel, si nu noi stabilim regula.

de exemplu, gasesti de foarte multe ori aplicatia in realitate a ideii "din filme" in care el (sau ea) isi regaseste o iubire din tinerete - deci aceeasi X, apoi Y, apoi iar X. Ii acuzi ca nu sunt maturi? Ok, nu sunt, pentru cine conteaza chestia asta? Ca pentru ei in nici un caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin


Tu, doamna sau domnisoara, cand i-ai spus sotului sau iubitului tau ultima oara, soptindu-i la ureche: "Te iubesc! Te doresc!"
Cand i-ai promis, printr-un SMS, ca-l astepti acasa despuiata si uda, si chiar asa sa-l si intampini?
Cand i-ai spus ca e frumos, destept, ca e un barbat irezistibil, barbatul vietii tale?



Nu am citit decat ce ai scris tu,nimic din raspunsurile celorlati si vreau sa-ti raspund!Acum 2 zile!
Si el mie ca sunt cea mai frumoasa si ca sunt iubirea vietii lui,ieri!
Si azi m-a sunat sa ma intrebe daca vine sa ma ia de la servici,l-am refuzat,ca stiu ca e racit si ii este rau,asa ca i-am sugerat o baie fierbinte si stat in pat,pana vin eu sa-i fac ceai!

Voi barbatii cand i-ati spus ultima oara sotiei ca e frumoasa,ca ea e singura,cand ati gatit dupa o zi infioratoare la munca,cand ati spalat pe jos,cand ati facut piata,cand?
Ce daca are 1 cm de par nevopsit,sau e epuizata si fara chef odata,poate a stat cu copilul vostru noaptea cand nu dormea!
Mie mi se pare ca lucrurile astea trebuiesc spuse de ambele parti,ca si noi avem nevoie sa ni se spuna ca suntem frumoase,destepte,ca abia asteptati sa faceti dragoste cu noi!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Valentinag, good point.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput