Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 26

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Dalina , sper ca macar cu ajutorul tau sa ajung la doctor!! Promit ca fac tot posibilul!

Ennni, eu nu am programat cezariana, mi s-a rupt apa.... nastere usoara!

Laraa, eu 'am esuat' in materie de pope... am cumparat 2 manuale si nu m-am descurcat cu ele, de la Chicco si Primii Pasi. La urmatoarea sarcina o sa optez pentru una electrica, nu conteaza ca e mai scumpa. Sper sa-si faca treaba.

3in1, multumim!!!

Noi suntem la capitolul progrese: ne jucam cu manutele, Robi s-a rostogolit aseara de pe burta pe spate (ii faceam masaj), iar pe Edi l-am gasit azi noapte intors pe burta, dar nu de tot inca, doar pe jumatate... la urmatoarea verificare Edi dormea cu manutele pe fata, pe obrajori, cred ca adormise cu ele in gurita.... In rest, abia mai pot sa respir ziua, goangele nu prea mai dorm si atunci cand o fac sunt in contra timp... doarme cand unul, cand altul. Dar ne descurcam, are mami activitate, sa nu cumva sa se ingrase .

Va pup toate, fug sa mananc pana nu se trezesc hunii .

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Dalina , sper ca macar cu ajutorul tau sa ajung la doctor!! Promit ca fac tot posibilul!

Ennni, eu nu am programat cezariana, mi s-a rupt apa.... nastere usoara!

Laraa, eu 'am esuat' in materie de pope... am cumparat 2 manuale si nu m-am descurcat cu ele, de la Chicco si Primii Pasi. La urmatoarea sarcina o sa optez pentru una electrica, nu conteaza ca e mai scumpa. Sper sa-si faca treaba.

3in1, multumim!!!

Noi suntem la capitolul progrese: ne jucam cu manutele, Robi s-a rostogolit aseara de pe burta pe spate (ii faceam masaj), iar pe Edi l-am gasit azi noapte intors pe burta, dar nu de tot inca, doar pe jumatate... la urmatoarea verificare Edi dormea cu manutele pe fata, pe obrajori, cred ca adormise cu ele in gurita.... In rest, abia mai pot sa respir ziua, goangele nu prea mai dorm si atunci cand o fac sunt in contra timp... doarme cand unul, cand altul. Dar ne descurcam, are mami activitate, sa nu cumva sa se ingrase .

Va pup toate, fug sa mananc pana nu se trezesc hunii .

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal





vaaaaaii..ce super e clipul cu gemenei....extraordinar...cred ca esti o mama eroina tu...cand ai timp si de blog si de clipuri si sa ajuti alte mamici cu ghidul si sa ingrijesti si scumpetii de gemenei?...superb...DD sa-i vegheze pe pitici ....si o floare pentru tine..

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Adina, noi mancam cinci mese pe zi, din care masa de seara e laptic cu cereale, iar masa de la ora 10 e formata din mere rase cu o lingurita de cereale. Din luna a 5-a, adica de saptamana aceasta incep sa le dau supa de legume, vreo doua saptamani apoi o sa le fac probabil piureul de legume cu diverse completari.Dar joi mergem la evaluarea lunara la medicul pediatru si sa vedem ce zice.Cum ai procedat cu supica? Din ce ai facut-o?
Aaa, sa nu uit, eu as vrea sa le fac vaccinul pneumoccocic, ai vorbit cu medicul tau de el?
Pupici si o seara frumoasa
http://ophadina.shutterfly.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Fetelor mersi pt raspunsuri.

Azi am fost la eco, totul e in regula, bebicii au 1557 g si 1426 g.
Nici noi nu programam cezariana, asteptam sa se declanseze nasterea.

IliesClara bine ai venit, sarcina usoara in continuare si bebei sanatosi. Pozitia bebicilor mei sunt exact ca si la tine, insa eu nu am dureri de burta deci nu stiu ce sa zic. Dr. mi-a recomandat odihna multa si sa incerc sa ajung la 35 - 36 sapt. Sper sa reusesc.

Eni 30+ Raymond si Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

clara bine ai venit
scrie repede 10 mesaje si nu o sa fii 'moderata', mesajele tale o sa apara imediat, si noi nu o sa le mai 'sarim' - de fapt ele apar cu data la care le-ai trimis tu, dar dupa ce sunt moderate... - ceea ce poate fi chiar si mai mult de o ora cateodata...
cu rh nu stiu ce sa-ti zic...
dar dureri de burta - exact asa ca tine am avut de pe la 14 saptamani si pana am nascut - la 36 de saptamani - sunt contractii (au un nume specific) - nu sunt periculoase, dar nici placute; eu nu am luat nimic, ca doctorul nu mi-a dat nimic; numai ca ma asezam de cate ori mi se intarea burta si stateam lungita pana imi trecea
ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Luminita, superb clipul, superbe pozele!... Iar de pitici ce sa mai zic??... Tot mai frumosi se fac!
(si referitor la problema cu fierea, sa stii ca diareea e o consecinta a varsarii sucului biliar in exces, necontrolat, fapt datorat dereglarilor...) Gaseste-ti timp si du-te!

Clara, bun venit! Sarcina usoara si cat mai aproape de termen iti dorim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare

Multumesc pt primire si pareri, incepusem sa imi fac griji ca am scris tampenii, de aceea nu mi-a fost moderat mesajul mai mult de o zi.
Da, intarireile de burtica tip contractii am mai avut si eu, dar inofensive (din acelea Braxton-H.), durerile de acum sunt altele, nu sunt mereu asociate cu intarire, daca stau intinsa. Bine ca au mai cedat. Tind sa cred ca au fost de la o indigestie suprapusa peste cresterea uterului (ma doare si ligamentul rotund ajuns aproape sub coaste).
Mi-au iesit ieri la analize si leucocite aproape 15 mii si corpi cetonici in urina (cica de la vomatul in ultimele 24h), asa ca suspectez un deranj sau infectie la sistemul digestiv.
Astept vineri sa merg la Doc sa vedem ce parere are si sa tragem cu ochiul la cuibul fetitelor.



Ma bucur ca aflu de mamici care duc gemeni pana la 36 sa Cine duce atat, duce in pat sau activa?


Luminita - superb videoclip, de fapt flacaii sunt superbi.
M-ai facut, si cu siguranta nu doar pe mine, sa numar invers saptamanile mai cu ardoare decat pana acum.

Ati aflat ceva depre decizia guvernului legat de indemnizatia pt mame de gemeni? Am gasit ieri pe reclama mascata//avertizare stiri cum ca suma este intre 800 lei si 4000, dar nu se pomenea nimic de gemeni acolo.

Clara 28 + cu Iulia si Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare

Multumesc pt primire si pareri, incepusem sa imi fac griji ca am scris tampenii, de aceea nu mi-a fost moderat mesajul mai mult de o zi.
Da, intarireile de burtica tip contractii am mai avut si eu, dar inofensive (din acelea Braxton-H.), durerile de acum sunt altele, nu sunt mereu asociate cu intarire, daca stau intinsa. Bine ca au mai cedat. Tind sa cred ca au fost de la o indigestie suprapusa peste cresterea uterului (ma doare si ligamentul rotund ajuns aproape sub coaste).
Mi-au iesit ieri la analize si leucocite aproape 15 mii si corpi cetonici in urina (cica de la vomatul in ultimele 24h), asa ca suspectez un deranj sau infectie la sistemul digestiv.
Astept vineri sa merg la Doc sa vedem ce parere are si sa tragem cu ochiul la cuibul fetitelor.



Ma bucur ca aflu de mamici care duc gemeni pana la 36 sa Cine duce atat, duce in pat sau activa?


Luminita - superb videoclip, de fapt flacaii sunt superbi.
M-ai facut, si cu siguranta nu doar pe mine, sa numar invers saptamanile mai cu ardoare decat pana acum.

Ati aflat ceva depre decizia guvernului legat de indemnizatia pt mame de gemeni? Am gasit ieri stiri cum ca suma este intre 800 lei si 4000, dar nu se pomenea nimic de gemeni acolo.

Clara 28 + cu Iulia si Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, bine ai venit, sarcina usoara, nastere la fel si apoi... muuulta rabdare!
1. Mie mi s-a rupt apa la 35 de sapt, cand am si nascut. Inainte insa, medicii mi-au pus o perfuzie cu dexametazona (un compus cortizonic) pentru maturarea plamanilor bebeilor. Se practica asta in cazul nasterilor premature, insa fiecare caz e individual, prin urmare si al tau... sper totusi sa treci pragul de 35 de saptamani.
2. Dureri ca ale tale eu nu am avut, dar mai mult ca sigur sunt contractii. Intreaba-ti medicul despre ele, intreaba-l ce poti lua. Iti poate recomanda NoSpa, desi la un moment dat nu mai are efect, sau poate chiar gynipral. Oricum, vorbeste cu medicul tau si spune-i exact ce simti. Din timp!
3. Eu am RH negativ si sotul RH pozitiv. Nu am facut vaccinul decat dupa nastere, inainte sa treaca 72 de ore de la nastere, nu mai tarziu, cu toate ca inainte am mai avut o sarcina, deci riscul incompatibilitatii RH dintre mine si bebei era crescut. In timpul sarcinii am facut regulat analize de sange, cam de doua ori pe luna, la Institutul National de Hematologie Transfuzionala din Bucuresti. Aceste analize le-am inceput din luna a 4-a de sarcina. Aici eu faceam analize speciale pentru anticorpii anti-D gratuit. Se pot face insa si la clinici private si/sau spitale, contra cost, in jur de 45 ron.
Daca ai avut mai mult de o sarcina inainte de cea prezenta (si avortul este considerat tot o sarcina), te sfatuiesc sa-ti faci analizele de sange cu regularitate! Doar daca se vor gasi anticorpii in sangele tau e cazul sa faci vaccinul din timpul sarcinii si doar daca ai avut inainte mai mult de o sarcina. Altfel, riscul incompatibilitatii RH este mic sau nul.

Sper ca te-am putut ajuta!

Dalina - pupici speciali!

Laraa - am doi copii extraordinari si o ambitie mare, cam asa reusesc! Sigur, as putea sa dorm cand dorm ei, dar prefer sa scriu sau sa citesc (tot despre ei), astfel incat sa pot sa ma ajut pe mine, pe ei, si de ce nu, pe alte mamici sau viitoare mamici. Nu e greu sa le faci pe toate, daca vrei si daca-ti place! .

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!

CLIP DE CLIP


CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Am uitat sa spun: am primit ieri o carte care poate o sa va para interesanta si voua - Serge Ciccotti: "100 de experimente in psihologie pentru a ne cunoaster mai bine copilul din perioada prenatala pana la 3 ani", editura cred ca nu o pot scrie (poate nici titlul nu era voie, nu stiu), dar e foarte cunoscuta.

Am uitat sa intreb: cand ati intrat in prenatal? Daca ati intrat mai repede de 32 sa, ati primit concediul direct de la medicul de familie sau era nevoie de scrisoare medicala de la ginecolog?

Va salutam
Clara 28+ si fetele

Mergi la inceput