Nasici de 2009

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Anca imi fac mai degraba o organizatie non profit.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pai tu vrei si profit?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=2" target="_blank">an1 si an2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

Pai tu vrei si profit?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=2" target="_blank">an1 si an2





Pai ploconul ce e?
Ai mei fini fiind de la tara, am fost intrebata de o prietena daca am primit curcanul plocon inainte de nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

N-am primit plocon ca n-am vrut oricum Anca ai fost tare.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Andra, am glumit, sper ca nu te-am suparat.




VREAUSANUMAIFIUDIFERIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

ancadragoman ms pt aprecierea rochitei() .

ralualexandrei
daca nu non profit macar o compensare de 20%
nona_denis sai ai parte de o experienta super frumoasa si te asteptam cu povesti si poze.






Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)


Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Nona stai linistita ca nu ma supar asa usor.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

A fost super. Aseara ne-am intors in Bucuresti si de azi la scarbici. Inca nu am descarcat pozele , nici nu le am pe toate ( adica au facut poze mai multi amatori si nu ni le-au dat inca). Filmarea si pozele profi le vor primii vineri.
Lumanarile si buchetele au iesit super, mi-au placut foarte tare. Desi am avut emotii ca se vor ofili pana seara, trandafirii s-au pastrat foarte bine.
De dimineata, dupa ce am ajuns ( am sarit peste partea cu luatul nasilor de acasa), a venit soacra mare cu rochia si sandalele miresei, cu alai si lautari. Am imbracat mireasa, am fardat-o ( m-am facut ca o fardez si coafez - datina, ce sa-i faci) . Mireasa se uita in oglinda adusa de noi. Am plecat la udat. La udat ( am sa explic pt cei care nu stiu, nici eu nu stiam inainte) pleca mireasa cu un baiat cu o galeata legata cu un prosop de care tin amandoi. Mai merg nasa, soacrele, sorele si cumnatele si toti cei care au fost la gatitul miresei si bineinteles lautarii. Am fost la o fantana in centrul satului, dupa care ne-am intors pe alt drum, practic am dat ocol satului. La fantana, baiatul care a tinut galeata scoate apa si impreuna cu mireasa stropesc cu busuiocul in cruce de trei ori dupa care varsa galeata cu piciorul. Se scoate apa de trei ori si se repeta udatul si varsatul galetii, dupa care se face hora.
Soacra mare a plecat acasa, impreuna cu alaiul cu care a venit cu rochia.
Copii au impodobit bradul cu lanturi din hartie creponata. In varf au pus doua mere, iar in el un colac, dupa care bimeinteles ne-am pus la masa.
Ginerele a venit sa ia mireasa. S-a jucat hora miresii. S-au dat darurile ( adica prosoape si pijamale) din partea miresii pentru toate rudele ei si al;e ginerelui, dupa care n-am pregatit de plecat la biserica. Inainte de plecare am rupt turta miresii ( care apropo, a avut 2 kg si abea am putut sa o rup - daca pastrati datina cu ruptul turtei, sa o faceti mai micuta, pentru ca asta a fost foarte mare). Am facut cruce cu turta, dupa care am rupt-o in 4, am dat cate o bucata in fiecare punct al crucii.
Am plecat la biserica. Mai intai a mers baiatul cu bradul, dupa care cei cu lumanarile, nasul cu fina si eu cu ginerele.
Slujba in biserica a fost apropiata de ceea ce vedem si noi aici in Bucuresti, cu singura diferenta ca au avut cu ei o patura, o lenjerie si doua perne pe care i-a pus popa sa stea in genunchi la un moment dat si le-a citit ceva.
De la biserica acasa - unde se facea nunta am mers pe jos. Acum la intoarcere noi, nasii am dus lumanarile. Am avut un mic incident neplacut - mi-a curs ceara pe mana si pe rochie. Lumanarea era prea grea. Trebuia sa o tin cu o singura mana ca in cealalta am avut buchetul. Bineinteles ca nu am mai putut duce lumanarea si a dus-o baiatul care a venit cu ea la biserica . M-am ofticat nitel ca se vedea tare unde a picat ceara si vroiam sa arat bine, da de, ce sa-i faci, asta e. Nu puteam nici sa iau inapoi rochia de dimineata, ca deja era pachet in portbagaj.
Masa a decurs bine. S-a dansat mult. Au avut lautari, dar au cantat binisor, ma asteptam la mai rau.
Foarte greu cu bauturile, fiind foarte cald se incalzeau rapid.
Pe la 1 sau 2 noaptea au avut si ploaie - noroc la bani. S-a oprit curentul in tot satul, dar s-a rezolvat rapid cu un generator. Doua ore a fost oprit curentul.
Cu darul au iesit bine, au acoperit toate datoriile si au ramas si cu ceva banuti.
Sa le fie intr-un ceas bun!

Revin cu poze.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sa fie intr-un ceas bun Nona si sa fiti sanatosi cu totii.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Nona sa fiti toti sanatosi si sa va bucurati de o relatie stransa cu finii. Ma bucur ca v-ati simtit bine si ca ati trecut cu bine peste toate peripetiile.
Nu stiam de obiceiul cu patura, lenjeria si pernele in biserica. Ce o insemna?
Si mie mi-e tare teama sa nu imi pun ceara pe rochie, mai ales ca eu sunt un specimen care atrag incidentele de genul asta. Sper sa reusesc sa fiu foooarte atenta.

In zona noastra nu sunt obiceiuri de genul asta si ma bucura. Nu se face chestia cu stropitul, cu galeata, nici brad si nici turta. Nu ma vedeam instare sa fac toate astea bine. Mai ales cand toata lumea e cu ochii pe tine si toti trag de tine si fiecare iti spune cum e bine sa faci, fiecare are parerea lui...chestiile astea ma streseaza intai de toate.
Important e ca totul sa se termine cu bine!




Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)


Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput