Ucraina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

buna
si eu sant foarte curioasa sa vad ce terapii se fac in alte tari referitor la copii cu tetrapareza,,, mai ales despre rezultate la terapia cu HBOT la copii cu tetrapareza,,
daca aflati ceva noutati va rog din suflet spuneti-ne si noua,,,
multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikena spune:

Noi pleca maine noapte la Chishinau. Operatia este programata pt 16.07.
Speram ca totul sa fie bine.
La Oradea a fost cu mama mea si, intradevar, a fost destul de dificil. Mama nu prea se streseaza f tare si se adapteaza imediat oriunde.
La Busteni este greu de facut programare, dar cu ceva interventii se poate. Este greu pana mergi prima data si te cunosc dupa care te suna ei cand au liber pt ca nu vin intotdeauna cei programati. Pe noi ne suna cu o zi doua inainte si am si fugit. Este mult mai aproape decat Oradea. Noi locuim in Bucuresti si intr-o 1 ora jumate suntem acolo.
Nu au nimic in plus decat la Oradea. Au deschis si ei un bazin la care se poate merge o zi da si una nu. Ultima oara era inchis din lipsa de fonduri pt administrare, dar am inteles ca sunt decisi sa il deschida din nou si sa caute fonduri pt continuitatea activitatii.
In schimb nu se compara cu nimic aerul curat pe care il respiri acolo.
Cand ma intorc de la Chisinau am sa mai revin si cu alte detalii.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

nikena,
doamne ajuta sa treceti cu bine peste operatie

multumesc de raspuns,,intradevar merita schimbat idei si pareri despre clinici si metode de recuperare ,,asa aflam mai multe si poate reusim sa ne ajutam mai bine copii
va pup si vb cand va intoarceti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Bafta ka Chisinau!Si stati linistiti ,in 10 minute scapati.Dupa operatie e un pic ametit si simte ceva durere,dar a doua zi nu mai are nimic.La noi a fost greu sa stam in pat 10 zile,pentru ca atat am putut sa rezistam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikena spune:

Buna tuturor!

Ne-am intors si noi ieri dupa amiaza de la Chisinau. Operatia a decurs simplu si fara complicatii, desi au trebuit sa-l adoarma pe Cristi cu o ora inainte, deoarece se panicase,si avand si glicemia mica, i se facuse rau, avea spasme de voma, buzele i se albisera, tipa si vroia sa plecam de acolo.
Dupa ce l-au adus a dormit cam 3 sferturi de ora, dupa care s-a trezit si a inceput sa planga si sa tipe sa-i dau "pantalonii" jos(pansamentele compresive de pe picioare). A continuat sa planga si sa tipe cam 5 minute, si-a smuls un pansament de la picior, inainte ca eu sa pot face ceva, si a adormit instantaneu. Dupa o ora s-a trezit mai calm , singura lui dorinta fiind sa plecam cat mai repede de acolo.
Si bineinteles ca doctorul Platon nu ne-a dat voie sa plecam imediat, a dorit sa ne mai tina sub observatie vreo ora, dupa care ne-a dat voie sa plecam la hotel ,cu rugamintea, insa, sa revenim si a doua zi dimineata la control.
Pe noi nu a apucat sa ne consulte in Romania inainte de operatie si , probabil si din cauza ca a fost cam agitat, a hotarat sa ne mai retina.
A doua zi am fost la control si a venit si cu dr. anestezist ,care ne-a mai dat o serie de recomandari, si a plecat multumit de starea lui Cristi.
Dr Platon NU ne-a recomandat Ucraina! Deasemenea NU ne-a recomandat imediat dupa interventia de la Chishinau sa mergem la Constanta pt HBOT. Abia dupa o luna putem merge, dar a insistat asupra unui program intensiv de recuperare prin kinetoterapie de 15 zile, dupa care sa facem pauza 15 zile, iar in perioada de pauza sa facem de cel mult 2-3 ori pe saptamana.
Ne-a recomandat innot dupa perioada de recuperare, dar nu mai mult de 2-3 ori pe saptamana. Innotul, spunea, nu ajuta foarte mult, dar fixeaza acizitiile obtinute prin kinetoterapie si ajuta la marirea masei musculare.Si e foarte important sa fie o activitate cu caracter de continuitate pe tot timpul anului.
Trebuie sa revenim cm dupa 10-12 luni pt urmatoarea etapa a operatiilor de miofibrotomie.
Acum i-au facut incizii in 15 puncte: 3 pe mana stanga, cate 4 pe fiecare picior(2 inghinal si 2 pe gamba), 2 la tample pt strabism si 2 la maxilare pt vorbire.
Dr Platon, cum spuneam, nu recomanda deloc Ucraina pe perioada desfasurarii miofibrotomiei pe etape, deci pe durata mai multor ani. Spune ca nu este de acord ca o parte din procedurile de acolo sunt eficiente in cazul pacientilor cu paralizie spastica, ci chiar sunt contra indicate.
Aceasta operatie de miofibrotomie trebuie efectuata pe etape si nu se poate spune ca ai fost o data si gata, decat in cazul in care iti spun ei ca nu mai ai nevoie de alta interventie.
Despre HBOT imediat dupa interventie spune ca poate provoca hemoragii la nivel intramuscular prin prin intensificarea circulatiei sanguine ca urmare a aportului crescut de oxigen. Este recomandata, spune el, numai dupa operatiile deschise, cu incizii mari.
Cam atat despre operatie si recomandari.
Noi am stat la un hotel de 3 stele, VILA VERDE, cu 40 -50 euro pe noapte si mic dejun inclus. Conditii bune cum nu mai gaseai pe nicaieri prin Chisinau. Sotul meu calatoreste foarte mult si este scarbit de hotelurile ieftine. Intotdeauna cauta 4 stele, dar se pare ca in chisinau nu exista, ...sau nu le-am gasit noi.
Am uitat sa mentionez ceva f important! Se poate sta la hotel in noaptea dinaintea operatiei, cu conditia sa fii la clinica la ora 8 dimineata. Pt copil este mult mai putin stresant decat sa stea la clinica si sa doarma inghesuit cu mama intr-un pat. Daca exista posibilitatea....La clinica conditiile sunt destul de bune.

Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie !

Pana atunci va doresc sanatate si toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

ma bucur ca ati ajuns acasa cu bine
sper sa va refaceti repede si sa continuati recuperarea


ps iti scriu pe email mai multe
va pup

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikena spune:

ADRIANA

ABIA ACUM AM CITIT TOATA POVESTEA TA! CUTREMURATOR!
ESTI UN EXEMPLU DE CREDINTA PT TOTI, NU NUMAI PT CEI CARE AU COPII CU PROBLEME!
ADRIAN AL TAU SEAMANA LA FIRE CU CRISTI AL MEU. MEREU VESEL SI EXTREM DE ISTET.
SI NOI AVEM TOT 3 COPII, NUMA' CA SUNT TOTI BAIETI. SI MAI VREM CEL PUTIN UNUL...
SI IN CAZUL NOSTRU SOTUL ESTE CEL CARE MA TINE PE LINIA DE PLUTIRE. ARE O CREDINTA IN DUMNEZEU F PUTERNICA. MEREU IMI SPUNE CA EXISTA UN MOTIV PT CARE DUMNEZEU A VRUT SA FIE ASA SI CA LA UN MOMENT DAT DIN VIATA NOASTRA O SA NE DAM SEAMA CA ASA ESTE CEL MAI BINE.
NU PUTEM SA NE ALEGEM NOI DESTINUL, NICI PE AL NOSTRU, NICI PE AL COPIILOR NOSTRII!

VA DORESC MULTA SANATATE SI PUTERE!

TINEM LEGATURA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Nkena,ma bucur ca v-ati intors cu bine.Intr-adevar in Ucriana se face si acea procedura cu parafina,care nu e recomandata dupa interventie.In rest,ce se face in Ucraina se poate face si in Romania.Nu pierzi prea mult,stai linistita.In ceea ce priveste HBOT nu stiu prea multe.Vreau sa aud de rezultate concrete.
Noi in septembrie facem 1 an de la interventie si nu stim ce sa facem,daca sa o mai repetam sau nu.E greu sa luam decizii singuri.Nimeni nu ne incurajeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikena spune:

Buna eli!

Am inteles ca medicii rusi vor veni in octombrie la Chisinau . Ai timp sa te mai gandesti. Si eu vreau sa aflu cat mai multe. Gandeste-te , totusi, ca aceasta metoda a dat roade pt peste 23 000 de persoane si este veche de 10 ani. Are ceva referinte! Nu este nici foarte invaziva.
Oricum nimic nu e sigur. Suntem nevoiti sa alegem metodele cu riscurile cele mai mici!

Tinem legatura! Daca mai am noutati te anunt imediat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Sincer,noi nu ne-am ales cu cine stie ce achizitii in urma interventiei si pe langa asta fetita a ramas cu dureri de picioare,de care nu se plangea inainte.Asta ma cam pune pe ganduri.Am fost la un control la dr.Jianu de la Gr.Alexandrescu si ne-a zis sa nu o mai repetam.Dar nu stiu daca stia prea bine despre ce e vorba.Mi-a zis ca el merge la tot felul de congrese internationale si ca daca ar fi ceva s-ar discuta si acolo.
Pe de alta parte,kinetoterapeutul fetitei care are si el un copil cu probleme operat la Chisinau(deci a fost personal acolo ),desi la inceput era incantat,acum s-a desumflat brusc.Nu stiu ce sa mai zic....

Mergi la inceput