Durerea unei pierderi de sarcina (79)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Criss85, imi pare foarte rau...ce nedrept e totul...si eu am suferit cumplit si inca mai sufar ca nu mi-am vazut baietelul dupa nastere, atunci m-am gandit ca a fost mai bine asa, dar ma chinuie tare rau gandul ca nici macar nu l-am tinut in brate, cat de putin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Roco, din pacate si aici medicii au cam aceeasi mentalitate.Si ei considera ca abia dupa a 3 a sarcina pierduta trebuie sa-ti faci investii mai amanuntite.Doctora mea de exemplu a zis ca voi incepe de acum,nu are rost sa mai astept.
Noi inca asteptam rezultatul necropsiei si in fuctie de ce iese vedem si ce analize trebuie facute si atunci iti voi spune.in principiu a spus ca ma trimite pe mine si pe sotul meu sa ne facem niste teste genetice,apoi eu voi face niste teste mai amanuntite de coagulare a sangelui.
Eu in sarcina am facut cam toate analizele obligatorii inclusiv citomegalovirus,totxoplasma,rubeola,listeria, hepatita tip B, analizele din col micoplasma,ureaplasma,clamidia,papanicolau.ti le-am enumerat pe acestea fiindaca daca una din ele este activa in sarcina poate da comlicatii grave inclusiv oprirea in evolutie a unei sarcini.

Tu spui ca ai RH negativ...ti s-a administrat vaccinul de imunizare dupa chiuretaj?
Faptul ca nu ti-au dat nimic ,niciun medicament dupa,eu zic ca au riscat.puteai sa faci o infectie de toata frumusetea.
mie ,imediat dupa chiuretaj,mi-au dat antibiotice si antiinflamatorii timp de 1 saptamana.(la prima sarcina)
Eu am stat cu fatul mort 1 zi inainte sa-mi provoace nasterea si tot am facut infectie,frisoane,febra mare timp de 2 zile pana am nascut ca nu reactionam la medicamente.(la a 2 a sarcina)

Si eu mi-am facut o listuta cu ce analize suplimentare au mai facut fetele de aici de pe forum si voi vorbi cu medicul pt a vedea ce trebuie facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

sicuta,

si mie imi este f teama acum sa ma gandesc la o alta sarcina.cateodata vreau,dorinta e mare dar imediat apare frica de a nu mai trece inca o data prin acest calvar.
si noi am inceput sa ne gandim la adoptie,cu ar fi daca...dar este doar un gand,inca nu am hotarat.sotul e de acord oricand m-as hotari eu,dar consider ca e mult prea devreme ca dupa aceasta pierdere sa iau o decizie care ne-ar schimba complet viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui criss_85

sicuta,

si mie imi este f teama acum sa ma gandesc la o alta sarcina.cateodata vreau,dorinta e mare dar imediat apare frica de a nu mai trece inca o data prin acest calvar.
si noi am inceput sa ne gandim la adoptie,cu ar fi daca...dar este doar un gand,inca nu am hotarat.sotul e de acord oricand m-as hotari eu,dar consider ca e mult prea devreme ca dupa aceasta pierdere sa iau o decizie care ne-ar schimba complet viata.



Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

irene,

si pe mine ma chinuie gandul ca nu m-au lasat sa-mi vad fetita,dar m-am mai linistit de cateva zile cand intr-o noapte am visat-o.era f frumoasa,asa micuta si delicata...imi zambea tot timpul.
am luat-o in brate,i-am sarutat ochisorii, nasucul,gurita,manutele,apoi am pus-o la san sa o hranesc. dupa ce a papat s-a uitat in ochii mei si a spus MA-MA,apoi a zambit.
Acum eu stiu cum arata fetita mea,chiar daca am vazut-o numai in vis.prin acest vis am reusit sa o simt,sa o iau in brate,sa o sarut si sa o alaptez.Doamne,ce ma chinuia faptul ca eu aveam laptic si nu aveam pe cine sa hranesc! M-am chinuit aproape 2 saptamani sa opresc lactatia medicamentos.
Acum ma gandesc ca e bine acolo unde este,desi sufletul meu e distrus.Atunci cand ma copleseste durea ma gandesc la acel vis si imi aduc aminte ca trebuie sa-i zambesc.duc o lupta crancena zilnic cu mine sa ma pot ridica si sa-mi fie mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Nu eram logata cand am scris mesajul si nu s-a salvat
Criss ai dreptate cu decizia trebuie sa analizezi toate aspectele la luarea unei decizii.
Ti-am trimis un PM.

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Sicuta,
ti-am raspuns la PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

fetelor va transmit toata caldura din sufletul meu. va imbratisez cu drag...
o noua zi, din nou durere... dar si speranta ca odata si odata va fi...



asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
cand sa vie... ? repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
amintirea cea mai draga mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Draga Criss ,

Multumesc mult pt raspunsuri .Dupa chiuretaj mi-au facut acel vaccin .
In privinta analizelor depre care mi-ai scris cel mai probabil trebuie sa le fac in tara deoarece aici nu fac asemenea anlize doar la cabinete particulare care sunt foarte costisitoare (300 lire pt o eco ) .
La clinicile normale unde platim asigurare medicala nu poti beneficia de asemenea nalize decit daca considera ei ca trebuie sa le faci .
E putin mai complicata situatia .

Oricum m-am documentat mult de pe acest site si din discutiile voastre sunteti mai ceva decit doctorii ...........si optimismul vostru imi da si mie putere desi ma lupt cu o mica depresie .
Eingroztor sa merg pe strada si sa vad femei insarcinate sau copii cu mamale lor ......e ingrozitor cind stiu ca am asteptat acest inger de 8 ani de zile........l-am simtit dar nu am avut ocazia sa-l vad sa-l tin in brate .........toate aceste ginduri ma chinuie chiar si relatia cu sotul nu mai este la fel ne-am cufundat amindoi in munca .
E greu pt cei din jur care nu au trecut prin probleme similare sa te suporte sau sa te incurajeze .........
Aici la voi pot sa scriu si sa va citesc si asta ma face sa ma gindesc ca trebuie sa imi adun fortele sa merg mai departe .

Va pup ,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Roxana(roco)

la noi aceste analize medicii le recomanda inainte de a ramane insarcinata,tocmai pt a putea trata daca ar exista vreo problema.
imi pare rau ca acolo e cam dificil sa le faci.

incerc sa-ti dau un sfat:nu te indeparta de sotul tau.eu l-am avut tot timpul langa mine,chiar si in noapte cand eu am nascut el tot langa mine a stat,pana s-a terminat totul.
e adevarat ca am avut momente de izolare,incat ma deranja prezenta tuturor,chiar si a lui.nu doream decat sa-mi plang copilul.
apoi mi-am dat seama ca gresesc,am vazut ca nu doar e sufer,ca nu doar eu mi-am pierdut copilul,era si copilul lui,si el suferea si se simtea singur.Atunci mi-am dat seama ca sunt o norocoasa ca il am alaturi si m-am apropiat de el.
Incercati sa vorbiti,sa nu va indepartati.Pe noi aceasta experienta tragica ne-a unit si mai mult.

Mergi la inceput