Durerea unei pierderi de sarcina (79)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Nu am mai scris fiindca imi e destul de greu...
Va multumesc tuturor pt incurajari!
Ca sa va raspund la intrebari...
Nu au vrut sa imi arate fetita dupa ce au scos-o fiindca doctora asa a considerat ca e mai bine pt mine,desi eu am tot insistat ca vreau sa o vad.Multi imi spun ca e mai bine asa,ca nu am vazut-o ca poate nu arata tocmai bine...eu nu cred asta.se stinsese doar de 3 zile,cat de rau putea arata?si chiar si asa eram pregatita sa-mi vad puiul si sa-l strang in brate,sa-mi pot lua ramas bun de la ea...
La cat de socati eram atunci si eu si sotul nu ne-am dat seama ca acesta e dreptul nostru,iar medicii nu trebuiau sa se opuna,cum nu am stiut nici de certificat de deces,ca aveam dreptul de a o inregistra in termen de 3 zile(daca bebelusul s-a nascut fara viata).toate aceste lucruri le-am aflat dupa,cand am venit acasa si ne-am documentat pe internet.Acum e prea tarziu pt tot,nimeni si nimic nu-mi va aduce fetita inapoi.

Despre coagularea sangelui,inclin sa cred ca ar fi o problema.Am tot citit despre sindromul antifosfolipidic.
La inceputul sarcinii mi s-au facut testele de coagulare.m-au intepat in deget si mi-au luat sange sa vada in cat timp se coaguleaza si in ureche pt a vedea cat timp sangerez.toate au iesit in parametrii normali.acum insa,dupa ce am nascut,doctora a zis ca placenta era imbatranita si calcefiata si m-a intrebat daca in familie am cazuri cu trombofiliie.mi se pare ciudat ca nici eco 4D nu a artat vreo vroblema la placenta,era gradul 1 si cu 2 saptamani inainte de a afla ca bebe s-a stins tot gradul 1 arata.
nu stiu ce sa mai cred,oricum voi merge sa fac niste analize mai amanuntite referitor la coagulare.am inteles ca la fundeni sunt recomandate.urmeaza sa fac si niste teste genetice si voi cere si o histeroscopie pt a rezolva problema uterului bicorn.
doctorita mea mi-a spus ca nu este un impediment uterul bicorn in a duce o sarcina la termen,insa eu vreu sa rezolv si aceasta problema.

Referitor la rezultatul necropsiei,am sunat saptamana trecuta la laborator si mi-au spus ca nu e gata,de obicei dureaza 1 luna.maine s-ar implini 1 luna,voi mai suna astazi sa vedem poate a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Mihaela,felicitari pentru bebe! Sa ai o sarcina usoara,fara probleme,iar Dumnezeu sa va ocroteasca de toate necazurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Happymum, imi pare tare rau pentru baietelul tau! si ai dreptate ca era baietel fiindca si eu de la inceput am simtit ca era fetita ,iar instinctul de mama nu minte.Eu chiar si in noaptea in care Daria s-a stins m-am trezit foarte agitata din somn,aveam un sentiment destul de ciudat.m-am trezit si am baut putina agheasma,ea inca mai misca.apoi dimineata,nu mai dadea niciun semn si m-am trezit tot cu acelasi sentiment ca ceva nu ar fi in regula,de aceea nu am asteptat 12 ore cum spun medicii si m-am dus pe la 3 la spital pt eco,unde am aflat ca inimioara a incetat sa-i bata.
instinctul de mama nu ne tradeaza niciodata,asa ca fi convinsa ca bebelusul tau era baietel,chiar daca medicii nu ti-au spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Criss imi pare rau pentru durerea prin care treci, orice ti-as spune stiu ca durerea e acolo vie si atunci cand te astepti mai putin reizbucneste Eu am pierdut doua sarcini la 28 de saptamani si acum de o luna am descoperit ca am deficit de proteina c si s analize care intra in profilul trombofilie. Daca as fi stiut mai repede de aceasta problema... se poate face tratament injectabil si poate alta era situatia.
Ma bucur ca acum am primit un raspuns la intrebarea "De ce?" dar nu cred ca trebuia sa trec prin atatea pentru a afla acest raspuns.

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

sicuta,imi pare tare rau pt pierderile suferite!
Vreau sa-ti spun ca te admir pentru curajul tau da a o lua de la capat.sa treci de 2 ori prin asta este crunt.
Mie deocamdata mi-e frica sa incerc din nou,ar fi a 3a oara si nu cred ca as mai rezista psihic unei astel de tragedii.Noua deja ne-au trecut prin cap niste ganduri pt adoptie,dar nu am hotarat nimic inca.
Si eu vreu sa merg sa-mi fac acele analize pt trombofilie,dar intai astept rezultatul necropsiei.M-a sunat azi doctora si mi-a zis ca abia vineri il are.nu inteleg de ce dureaza atat,ca a trecut deja 1 luna.
off...atatea interbari fara raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Criss multa tarie

Multumesc fetlor de urari.





www.tickercentral.com/view/4ufc/3.png" target="_blank"> Mihaela si www.tickercentral.com/view/4ufc/4.png" target="_blank"> Amalia

"Respecta-te pe tine insuti, caci, daca nu, respectul pe care-l dai altcuiva nu are nici o valoare..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Buna tuturor si va urez la toate o primavara frumoasa !

As dori sa ma alatur voua .Imi place foarte mult acest forum si discutiile voastre sunt pline de informatii pe care de multe ori de la un doctor nu le afli .
Si eu am pierdut o sarcina de curind la doar 8 saptamini fara sa am o explicatie de la doctori .Asteptam acest ingeras de mai bine de 8 ani si chiar pina in prezent nu imi vine sa cred ca sa intimplat .
Am ramas profund marcata si imi este foarte greu .
As vrea sa stiu daca imi poate spune cinva la cit timp dupa o sarcina pierduta mai pot incerca din nou ?( doctorii mi-au spus 6 luni)

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

draga roco,imi pare f rau ca si tu trebuie sa treci prin aceasta incercare a vietii.
ma bucur totusi ca esti optimista si ca vrei sa incerci din nou,asta e f bine.
si eu am pierdut prima sarcina la 9 saptamani si am crezut ca totul s-a sfarsit dar m-am inselat fiindca durerea care o simt acum e mult,mult mai mare.
dupa prima sarcina dr mi-a zis ca dupa primul ciclu pot incerca din nou,dar in analize mi-a iesit citomegalovirus pozitiv,o posibila cauza a oprii in evolutie.am decis sa astept pana trece acest virus si apoi am incercat din nou.a durat vreo 8 luni pana s-a prins si a 2 oara dar bucuria nu a durat decat pana in luna a 7a cand bebe s-a oprit in evolutie.
parerea mea e ca ar trebui sa afli cauza inainte de a incerca din nou,sa-ti faci mai multe analize,sa excluzi orice fel de pericol si apoi sa incerci fiindca e crunt sa treci de 2 ori prin asa ceva.
Referitor la cat trebuie sa astepti,unii medici recomanda 3 luni,altii 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Draga Criss 85 ,

Eu mi-am facut aici in Anglia toate analizele si mi-au spus ca sunt bune insa aici nu poti face prea multe investigatii daca primele analize au iesit bune mi-au gasit doar RH NEGATIV nu stiu cit are chestia asta vreo influienta in pierderea sarcinii .
Aici sistemul medical este un dezastru si abia dupa 3,4 sarcini pierdute ai ocazia ca doctorii sa se uite mai atent la tine si sa iti gaseasca cauza .( poti sa iti imaginezi ca dupa ce mi-au spus ca am pierdut m-au lasat asa cu fatul in uter pt inca alte 4 zile spunindu-mi ca sa las natura sa decida poate nu e nevoie sa ma mai curate ....)
Ca sa nu mai spun ca nu mi-au dat nici un tratament dupa chiuretaj si mi-au spus sa continui sa iau acid folic .....cam atit
Deci dupa spusele lor si analizele generale care mi sau facut e totul bine .
Ce analize crezi ca ar trebui sa fac ?
Sincer nu stiu .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Criss si mie mi-a fost frica de fiecare data dar atunci cand am simtit ca durerea a mai trecut si ca sunt ok din punct de vedere psihic am incercat din nou. Am avut si eu trei incercari dar prima sarcina care s-a oprit din evolutie era la 18 saptamani asa cum spui si tu atunci mi se parea o mare incercare dar dupa doua nasteri... Doctorita imi spunea ca dupa sase luni pot incerca din nou. Nu stiu daca sunt pregatita sa mai incerc dar ne gandim si la varianta cu mama purtatoare sau adoptie. Imi doresc prea mult sa ma dau batuta.
Rocco multa tarie, referitor la timpul dupa care poti ramaine insarcinata de tine depinde dar te sfatuiesc sa iti faci analize cat mai amanuntite, de multe ori doctorii "asteapta sa pierzi cateva sarcini" sa te puna sa faci analize, ar trebui macar sa te informeze. Eu am aflat multe de pe forum.

Cris

Mergi la inceput