Campanie de responsabilizare a autoritatilor (9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Felicitari Felicia! Felicitari LucaLuca! Felicitari Grupului de initiativa! Multumim din inima pentru demersul de azi! Atat vestile de la Bucuresti cat si cele de la Bruxelles sunt extraordinare!

Cu siguranta ca evolutia evenimentelor cere mai multe fete implicate. Eu trebuie sa ma informez serios zilele acestea si va promit ca foarte curand ma voi face utila campaniei.
Unele dintre noi sunt foarte atasate emotional campaniei, dar pe moment insuficient informate pt a face fata unei intalniri oficiale, eu sunt realista. Insa pe langa intalniri, ne putem face utile in multe alte moduri. De vointa noastra depinde sa nu ramanem doar sustinatoare ale grupului de initiativa ci sa fim parte din el! Fetele au lucrat mult, vor fi si mai multe de facut, iar fiecare din noi va putea sa contribuie cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am primit raspuns la memoriul colectiv trimis catre CNAS.

Avand in vedere faptul ca memoriul dvs. seseizeaza aspecte privind necesitatea organizarii si derularii unui program de sanatate publica privind reproducerea umana asitata, CNAS a transmis acest material spre analiza Min. Sanatatii Publice, sigiura institutie abilitatate, in conf. cu actele legislative in vigoare, sa elaboreze, implementeze si sa coordoneze la nivel national programe nat de sanatate.
Totodata si ale solicitari ale dvs, legate de : aparitia unei legi in domeniul RA, evaluarea clinicilor care parctica serviciul medical de fertilizare in vitro, politica de personale medical specializat in acest domeniu, intocmirea unor situatii statistice in randul pop. aflate la varsta reproductiva, sunt atribute ale Min.Sanatatii Publice, care se ocupa cu startegia politicilor nationale de sanatate si care poate avea initiative legislative in domeniul sanitar.
In ceea ce priveste Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate in conf. cu prevederile Legii 95/2006 priv reforma in dom. sanatatii, Titlul VIII Asigurarile sociale de sanatate, sectiunea a 6-a, art. 237 (1) lit. h, din fondul national unic de asigurari sociale de sanatate nu se suporta serviciile medicale de fertilizare in vitro
Ca urmare, medicamentele necesare stimularii ovariene, cuprinse in HG 720/2008 pentru aprobarea Listei cuprinzand denumirle comune internationale ale medicamentelor de care beneficiaza asiguratii, cu si fara contributie personale, pebaza de prescriptie medicala, in sistemul de asigurari sociale de sanatate si conform protocoalelor terapeutice elaborate de comisiile de specialitate ale Min. Sanatatii publice, se adfreseaza persoanelor cu infertilitate datorita unor disfunctii ovulatorii, si la care, in urma stimularii ovariene sa se poata obtine o sarcina pe cale naturala.
Apreciem pe aceasta cale implicarea grupului de initiativa in problemele legate de reproducerea umana asiatata, si consideram ca dialogul cu institutiile statului cu implicatii in acest domeniu sunt benefice.
Cu stima,
Presedinte,
Vasile Ciurchea

L-am primit scris, deci nu pe mail, si l-am trascirs si eu, neavand acum posibilitate de a-l scana, insa zilele ur,atoare il voi si scana, sa avem si documentul semnat.
Tonbul e parca altul (mai ales ultimul alineat) fata de raspunsul de la Min. Sanatatii la petitiile individuale, oare isi dau seama ca treaba e serioasa? ca nu mai pot da orice fel de raspuns, ca atunci? (cel cu infertilitatea nu este o afectiune cu rasp. larga )

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Beatriz, multumim.

Intreaba orice iti e neclar, asa cred ca scurtezi cel mai mult procesul.



Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Beatriz multumim! Intra pe blogul nostru pt mai multe amanunte, este structurat f clar si studiaza si prima pagina a acestui subiect, mai ales la sectiunea "Ce urmeaza"

Am ajuns la 3000 semnaturi pt petitie. Sa speram ca destinatarii petitiilor vor intra si pe link.

Luca, putem concepe comunicatul pt presa ref la trimiterea petitiilor? Si mesajul pt membrii Parl . european?

Mai e cazul sa sunam la :
De sunat la tel verde CNAS: 0800.800.950
?
http://www.adevarul.ro/articole/2004/0800-800-950-linie-telefonica-gratuita-pentru-reclamatii-la-asigurarile-de-sanatate.html

Ca daca e asa, fetele mai noi ar putea incepe cu asta.
Text de spus :aici


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Mi se pare mie sau articolul din atac e luat cuvant cu cuvant d pe blog.
Daca tot fac copy paste ar fi frumos sa scrie si sursa de unde o fac asa ne fac si noua reclama la blog.

elena +10

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Mi se pare mie sau articolul din atac e luat cuvant cu cuvant d pe blog.
Daca tot fac copy paste ar fi frumos sa scrie si sursa de unde o fac asa ne fac si noua reclama la blog.

Ai dreptate, ar fi trebuit sa spuna si sursa. Am lasat eu un mesaj la comentarii cu link-ul catre blog.

O fata din Cta, care e deja mamica - Abibrinza -vrea sa ne ajute cu trimiterea de mesaje, tel, multumim!
Iti vom da de lucru in curand, stai cu ochii pe noi. Pana atunci, intra zilnic pe blog, macar. Si incearca sa faci ce scrie pe prima pagina la acest subiect cu verde- la inceput!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

girls, eu sunt la ski, scriu de pe mobil, revin luni, sa ne organizam. bun-venit noilor voluntare, va multumim mult, puteti citi blogul intre timp, sa va familiarizati cu problema si abordarea! :) www.infertilitateaesteoboala.wordpress.com

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

LucaLuca am vesti bune.abia astept sa vorbim pe mess.
UN AN CU MULTE IMPLINIRI VA UREZ DIN TOATA INIMA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Am studiat subiect campanie, blog. Puteti sa ma activati!

Mergi la inceput