Campanie de responsabilizare a autoritatilor (9)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Buna seara!
Pot trimite si semna si eu.
Sunt putin dezamagita, am avut intrevederea cu persoana care speram sa ne sustina, dar nu este interesata.Nu renunt, mai caut.


http://www.monitoruldevaslui.ro/2009/01/infertilitatea-este-o-boala.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Mihaele, multumesc pentru link-uri, primul link e folositor, insa la celelalte doua nu am gasit informatii sa ma ajute, ref strict la clomifen
Luca, am scris la sub cu stimulare ovariana, insa fetele de acolo am impresia ca sunt mai incepatoarein dom stimularii, sper insa sa ne ajute.
M-am gandit deocamdata sa semnalam urmatoarele:
- 1) de ce obligativitatea utilizarii acestui medicament (clomifen) - efecte adverse multiple, nu este indicat oricui - in fct de profilul hormonal- , in afara nu prea se mai foloseste (aici avem nevoie de date concrete, de pe site-uri de specialitate, opinii de medici )
-2)- de ce tratamentul pe trei luni trebuie sa nu aiba efect? inseamna discriminare impotriva celor care totusi au reusit sa obtina stimularea, dar nu si sarcina.
-3) - sunt cazuri cu fsh mare sau varsta( de ex) unde nu sunt recomandate stimulari repetate, iar folosirea clomifenului ar contribui la cresterea fsh si la scaerea sanselor unei stimulari reusite in viitor, chiar daca se schimba tratamentul

Astept idei.


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Ioana pentru putin si alta adta cu mare placere

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi sa ma si eu copilasul meu mult dorit si iubit







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Am primit raspuns de la CNAS referitor la petitia trimisa.

Referitor la e-mail-ul dvs., trimis la CNAS #351;i înregistrat cu nr. RP/02/05/01/2009v#259; comunic#259;m urm#259;toarele:

Propunerile dvs. au fost transmise „Direc#355;iei Norme #351;i Metodologii, Contracte #351;i Rela#355;ii cu Furnizorii" din CNAS, departament în m#259;sur#259; s#259; analizeze #351;i s#259; decid#259;.




Ioana, nu prea stiu ce sa zic despre clomifen. Eu nu am avut nicio reactie la el, se pare ca ma inscriu in % de femei rezistente la el.

Cumva, din punctul de vedere al statului, e de inteles. Incearca si ei intai cu ce e mai ieftin.


Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Hello. In comparatie cu iuresul din trecut, acum pare o perioada relativ linistita. Practic, pana cand se vor primi raspunsurile la petitii, ne vom concentra pe construirea bazelor de date si pe eventuale mediatizari. Parlamentarilor romani nu le putem scrie pentru ca nu au adrese de mail!! Am primit de la Senat raspunsul la cererea mea formulata in baza legii 544/2001 - mi-au explicat in limbaj administrativ ca adresele sunt in curs de actualizare: adica nu sunt! Inca mai astept raspunsul de la Camera Deputatilor, banuiesc ca va fi similar. Putem pregati mesajul pentru membrii Comisiei de petitii a Parlamentului European - in asteptarea primirii nr. de inregistrare, deci timp este.

De asemenea, Beatriz a identificat ong-uri (multe si active!) in domeniul infertilitatii - ii multumim mult. O sa le adaug si eu pe cele francofone si le scriem, sa le cerem solidaritate cu lupta noastra.

PSJ si cateva voluntare (inclusiv dintre cele care s-au oferit pe blog) au inceput sa lucreze pe bazele de date cu jurnalisti / site-uri.

Poate ar fi bine sa facem lista de bloguri "familiste", sa profitam si in timpul asta sa bagam mesaje pe-acolo, sa mai aducem ceva vizibilitate cauzei.

Si sa nu uitam ca, in principiu, in prima decada din februarie trebuie sa o recontactam pe dna Sulfina Barbu.



---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

pe B1 TV este Nasul care prezinta un reportaj despre scaderea natalitatii la nivel mondial.Cred ca este util.

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?saved=1/" target="_blank">Un pic de zapada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca

Sigur ca facem articol pentru site, ba chiar repede: adaptam din textul mare pe care il avem. Intreaba, te rog, pe pm ce dimensiuni ar trebui sa aiba articolul (in pagini word sau nr. de cuvinte).

Catre Ministerul Sanatatii sigur ca putem face un memoriu colectiv, adica il trimiti tu, dar in numele Grupului de Initiativa. Sau, ca sa mai schimbam numele, rugam pe Marrina sau pe Elenada sa trimita. Tu concepe textul, ca vedem noi cine semneaza. :)
Eu trimit desi am o perioada atat: de incarcata. Imi spuneti exact ce si unde si "livrez pachetul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirimir

... Sunt putin dezamagita, am avut intrevederea cu persoana care speram sa ne sustina, dar nu este interesata.Nu renunt, mai caut.
...
Lupta asta e lunga dar merita sa o ducem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui psj

...
Cumva, din punctul de vedere al statului, e de inteles. Incearca si ei intai cu ce e mai ieftin.
...
Bineinteles ca pe cel mai ieftin il aleg, chiar daca ar fi apa de ploaie sau frectie la picior de lemn. Si eu care ma gandeam sa incerc o stimulare (doua-trei) cu clomifen. Am zis ca dupa Menogon, Menopur si Gonal, pot incerca si clomifen, nu? Ca e gratis pe langa celelalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

A propos de preturile medicamentelor: Numarul medicamentelor compensate si gratuite ar putea fi redus. Presedintele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, Irinel Popescu, sustine ca lista de compensate si gratuite este prea mare si trebuie diminuata.

sursa:http://www.realitatea.net/lista- medicamentelor- compensate- si-gratuite- va-fi-diminuata- -afirma-presedin tele-cnas_ 443156.html

E naspa de tot. Adevarul e ca moment mai nepotrivit pentru a cere finantari nu puteam gasi. De fapt, ce naiba e potrivit in perioada asta?!

Dar mergem inainte, donquijoteste. Ne asteptam la ce e mai rau, dar speram in ce e mai bine. Macar aducem subiectul pe agenda publica.

Vestea buna e ca am reusit sa fac rost de lista cu adresele de mail ale noilor deputati, deci de saptamana viitoare le putem scrie. Avem nevoie de nou anuntatele voluntare, mesajele trebuie sa vina de la cat mai multe persoane, nu de la doua-trei. Va rog sa va reanuntati disponibilitatea pe forum si sa ne distribuim "destinatarii".


---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput