Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(21)
Raspunsuri - Pagina 19
maria_bunica spune:
Happymum..esti o draguta,multumesc din suflet !!La fel iti doresc si tie din toata inima si nu in ultimul rand un bebe ....cat mai repede posibil!!
Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/
18+
http://bd.lilypie.com/xVz4p1.png
iubita_tiana spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui maria_bunica Buna ziua!! Bine ai venit Ana..o sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos si mancacios!! ![]() Laurraa...cum mai esti??Ai vazut cum trec saptamanile si totul decurge bine??? ![]() Bebe_Beca....ai dreptate,cam slaba miscarea pe aici!! ![]() Carla...Tiana......Lianaaaaa...ce faceti?? ![]() Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/ 18+http://bd.lilypie.com/xVz4p1.png |
buna in primul rand mariei..care nu ma uita niciodata...apoi buna tuturor fetelor,....care mi-ati lipsit mult...
eu nu am prea intrat pt ca casa mea a fost tot plina de musafiri, abia azi respiram si lenevim toti...eu cu laptop in brate, iubi cu alt laptop.....parintii pe la tv fiecare unde poate....
noi avem 16 sapt dupa masuratori si 17 vom avea luni dupa UM.....simt cateodata fal fal...sper sa fie bebe, burtica e cam molicica...nu e tare....se vede crescut uterul, dar nu e extraordinar de mare, a stopat din crestere.....dar stiu ca isi va reveni si va creste din nou....
astept sa treaca timpul, sa merg in ianuarie la eco, poate si la 4 d sa vedem sexul...cred ca raman ultima care afla culoarea caruciorului....
pana una alta, v-am pupat si sper sa intru mai des...
15+http://bd.lilypie.com/U6V5p2.png
http://s299.photobucket.com/albums/mm310/taniutzaa/
iubita_tiana spune:
AM SCHIMBAT SI SEMNATURA...AVEM 16 SAPT...imediat 17.....
16+
http://bd.lilypie.com/U6V5p2.png
http://s299.photobucket.com/albums/mm310/taniutzaa/
Raluca_Ioana spune:
Salutare fetelor!Am reusit si noi sa intram pe net(ca de 3 zile nu merge) si am vrea sa va uram cu intarziere Sarbatori fericite!, multa sanatate si bucurie atat in suflet cat si in casele voastre!
Va
si va uram in continuare sarcini usoare si bb sanatosi!
15
Raluca_Ioana spune:
Ooooo
....am uitat sa schimbam semnatura!Acum avem 17 saptamani
si ne bucuram sa observam toate schimbarile ce au loc pe toate planurile
.Poooooopici multi la toate!


17
miruta spune:
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi , sanatate ,liniste si implinire sufleteasca iar 2009 sa ne aduca albinutze sanatoase si frumoase ,o sarcina si o nastere usoara .La multi ani!
Mirela
16+
CarlaV spune:
Prezent!
Am venit din vizita la nasii Sabinei. In ultima saptamana mi-a crescut mult burta, nu stiu daca e din cauza mancarii sau chiar a crescut mult bebe, cert e ca arat acum ca data trecuta la 22 saptamani, deja mai suport doar cativa pantaloni normali.
In rest suntem bine, eu sunt obosita rau, parca nu reusesc sa recuperez, Saby a primit cadouri de la Mos si le-a scos pe toate din pungi si le-a imprastiat prin casa, inclusiv pe cele pentru fratior/surioara.
Tiana, nu cred ca ramai ultima care afla culoarea caruciorului, si eu tot in ianuarie la inceput trebuie sa aflu, dar nu am mari sperante, dr. mea nu este specialista in asa ceva, data trecuta avea indoieli si la 28 saptamani. Pe mine mai mult decat aflarea sexului ma intereseaza sa vad daca mi s-a ridicat placenta, ma streseaza tare chestia asta, ar fi o nenorocire pentru mine sa ajung la cezariana.
Banu, e util sa citim povestea ta, felicitari pentru bebe si sa fiti sanatosi in continuare!
Carla,
s.15 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
Saby la laptop
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"
laurraa spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui Banu2268 buna viitoare mamici Eu sunt o proaspata mamica a unui baietel frumos si cel mai cuminte nascut pe 30 octombrie. Imi cer scuze ca dau buzna la odiseea voastra dar as vrea sa va impartasesc un pic din experienta pe care am avut-o eu in timpul sarcinii. Poate ca printre voi se afla si unele gravidute asa ca mine. Poate va plictisesc cu povestea asta dar eu totusi o sa o scriu, in timp ce eu eram gravida mi-as fi dorit sa mai aflu de la cineva ceva de genul asta sa ma incurajeze cineva sa citesc undeva dar cred ca bucuria ca copilul tau este sanatos te face sa uiti de toate chiar si sa-i indrumi sau sa le povestesti altora ce ai patit tu. Povestea mea incepe prin februarie anul acesta cand am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv, recunosc m-am speriat dar in acelasi timp m-am bucurat... aveam sa fiu mamica. Sufar de mai mult timp cu rinichii.... infectii urinare asa ca exact in perioada in care am luat un antibiotic puternic am ramas si gravida cu prima mea sarcina. Am plecat imediat la medic sa fac o ecografie abdominala si mi s-a spus ca nu se vede nimic in uter ca poate e prea mic. Dar n-am stat linistita deloc am facut si o ecografie transvaginala unde mi s-a spus lejer ca .... e sarcina extrauterina si ca trebuie sa ma operez sau sa iau un medicament pentru cancer care opreste sarcina din evolutie, fara sa mi se spuna ca daca luam acest medicament puteam sa imi pierd trompa.... sau mai rau sarcina fiind normala aveam sa pierd bebelusul. a urmat un week end de groaza de planeste de frica... mie care-mi era frica si de dentist acum sa am sarcina extrauterina.... Noroc ca acelasi medic mi-a recomandat totusi inainte de toate sa fac un test HCG sa se determine daca e sarcina normala sau nu. Asta am si facut si aveam sa alfu ca e normala, dar n-am iertat-o pe aceasta dr care nici macar nu mi-a dat o speranta sa-mi spuna macar hai ca poate o sa fie bine poate nu e extrauterina stati linistita nu nimic. ea doar se gandea sa ma opereze sa lpitalul militar unde e si si.... dupa toate acestea normal ca am schimbat medicul am fost in aceeasi zi la altcineva care mi-a zis acelasi lucru nu se vede nimic in uter dar sa mai astept o saptamana poate e prea mic si nu se vede si sa nu iau nici un medicament ceea ce am si facut. Peste o saptamana l-am vazut pe bebe la ecograf. Apoi a aparaut alta problema cu antibioticele care le luasem.... pentru ca fusesem la clinica privata respectiva dr vroia sa ma manance de bani si mi-a recomandat un munte de analize si a cam inceput sa ma sperie spunandu-mi ca poate se va naste cu malformatii din cauza antibioticelor pentru ca acestea ar da malformatii de oase si de dinti. Alta sperietura groaznica.... am facut analize am depasit cu greu momentul acesta ca sa aflu mai tarziu ca de fapt aveam colul intredeschis si vroia sa-mi faca cerclaj. Cand am auzit asta am parasit si al doilea medic dupa ce ca aproape ma asigura ca s-ar putea sa pierd copilul daca nu fac cerclaj. Am plecat la al 3 lea medic care mi-a zis sa stau linistita ca sunt 2 orificii inuntru si daca cel de sus e inchis nu mai conteaza cum e cel de jos. Si am ramas la al 3 lea medic care normal ca imi recomanda analize analize si porcaria care se numeste DUBLU TEST SI TRIPLU TEST care vreau sa va spun ca daca as fi stiut dinainte ce sunt aceste teste nu le-as fi facut sub nici o forma. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E VORBA DOAR DE STATISTICA LA ACESTE TESTE DOAR STATISTICA SI EU AM DAT 1 MILION 600 DE MII CA SA MI SE SPUNA CA 1 FEMEIE DIN 349 CUM A IESIT LA MINE O SA AIBA UN COPIL CU SINDROM dOWN. AM DAT BANII PE STATISITCA SI MAI RAU MAJORITATEA MEDICILOR AU UN PROCENT DIN CASTIGURILE DE LA LABORATORUL DE ANALIZE. Asa ca amf ost trimisa sa facd ublu test care a iesit cu risc crescut la sindrom down. Alta problema alta frica, o frica de care n-am putut sa scap nici dupa nastere cand am facut o depresie si mi se parea ca puiutul meu are sindrom down. Nu va spun cate analize am mai facut nu spun ca nu sunt importante nici vorba , dar eu fiind mai fricaosa si medicii dandu-si seama de asta mi-au dat si mai mult si cu toxoplasma eu am facut toata sarcina aceasta analize scumpa si nici n-am avut vreodata pisici. Asa ca spre sfarsitul sarcinii m-am trezit ca am un dosar plin numai cu analize care ar cuprinde 70 sau 80 de pagini. Analize ecografii o gramada de bani aruncati sa zicem jumatate pe degeaba. Toata sarcina am avut o groaza de nastere, de sindromul down de malformatii de la antibiotice, ma trezeam noaptea si plangeam de frica, eu fiind si o fire mai pesimista. A venit timpul si am si nascut normal cu epidurala foarte usor, pana la dilatatie 7-8 n-am avut nici o durere doar crampe ca la menstruatie, am ascultat prostii spunandu-se ca se face epidurala doar la dilatatie 4-5 .... de unde mi-e mi-a facut la 7-8. Medicul meu n-a venit desi de internat ea m-a internatziua la 12 si seara la 11 am nascut. A fost mult mai usor fata de cum mi-am imaginat dar dupa tot ce am trait in sarcina dupa ce am anscut am facut o depresie si mi se parea ca baietelul meu are sindromul down, au urmat alte zile de groaza de frica de spaima nu am putut sa dorm mi-au facut injectie in spital, si noroc cu minunatul meu sot care m-a spuportat atat acesta este cuvantul bun suportat pentru ca am fost groaznica si pe parcursul sarcinii si dupa nastere vreo saptamana. Asadar sper sa va fie de folos povestea mea, si chiar daca sunt medici nu va incredeti intru totul in ei. ei se gandesc doar la bani de asta m-au speriat pe mine cu porcaria de sindrom down cu malformatii.... ca sa fac mai multe analize ca se le intre lor banii. Bebele meu e sanatos si extrem de cuminte dar cel mai important e sanatos si sper sa fie tot asa. Sper sa nu va fi plictisit prea mult cu aceasta poveste. Va doresc din tot sufletul sa aveti si voi si toate mamicile din lume copii sanatosi un craciun fericit si tot ceea ce voi va doriti pentru voi si familiile voastre. va pup si va multumesc Banu foaaaarte fericita cu Salih |
multumim ca ne-ai impartasit din experienta ta
eu una chiar aveam nevoie de incurajari

18 +
Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!binecuvantarea si minunea noastra
www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" si casutza noastra si a lui BB
laurraa spune:
maria, intr-adevar trec, sa dea Dzeu sa treaca cu bine pana la final dar ma omoara gandurile.Tu ai dureri de spate si din cand in cand de burtica? Burta nu e asa mare, e moale uneori; te intreb ca suntem in aceeasi saptamana
astazi m-am aplecat ca ridic ceva si cand m-am ridicat ca si cum m-a curentat scurt in burtica in dreapta.Oare a miscat? A fost ciudat si placut....
18 +
Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra
www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" si casutza noastra si a lui BB
maria_bunica spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui laurraa maria, intr-adevar trec, sa dea Dzeu sa treaca cu bine pana la final dar ma omoara gandurile.Tu ai dureri de spate si din cand in cand de burtica? Burta nu e asa mare, e moale uneori; te intreb ca suntem in aceeasi saptamana ![]() astazi m-am aplecat ca ridic ceva si cand m-am ridicat ca si cum m-a curentat scurt in burtica in dreapta.Oare a miscat? A fost ciudat si placut.... 18 + Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!binecuvantarea si minunea noastra www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El just "us" si casutza noastra si a lui BB |
Pai si eu mai am din cand in cand dureri usoare de burta,care trec repede,sau dureri in partea splinei,sau dureri de coaste,sau dureri in zona ficatului....dar atata timp cat sunt de scurta durata si trec nu prea ma ingrijorez!!Dureri de spate am cand stau prea mult in picioare,sau intr-o pozitie nasoala pe scaun..de ex am vrut sa ridic un pic patul,ca nu imi placea mie ceva,si m-a secerat imediat o durere de coloana!!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/
18+http://bd.lilypie.com/xVz4p1.png

