Clinica virtuala a necuvintatoarelor noastre

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AysTea spune:

Nu, nu toate medicamentele de uz uman sunt interzise la animale. Asta am aflat si eu cand boxerita mea a facut tuse de canisa, boala ce a durat 4 luni, timp in care a fost tratata de vet-i aproape numai cu medicamente de uz uman, toate siropurile de tuse existente, antibiotice si antitusive si multe altele, inclusiv acel Romergan care este usor calmant. Uite Paracetamolul si medicamentele care il contin sunt otravitoare pentru animale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Doamne, nu as putea trai fara animalutze!!!Sunt cele care ne fac viata mai frumoasa!Imi doresc ca pe viitor sa imi fac o casa si o umplu de animale si de copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

beatrice, cred ca asta e visul oricarui muritor

****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!


Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

am o bisonica de 2 ani si tocmai a fatat acum 3 zile. e incredibil cata grija poate avea de puiutii ei. ii ia ii spala ii aranjeaza langa ea si are si preferinte. din 2 baietei si o fetita, fetita e cea mai rasfatata..mai privilegiata sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Am nevoie urgent de ajutor.
Am gasit un catel aproape mort de foame(si nu exagerez cu nimic cand spun aproape mort),plin de raie si as vrea sa-l duc la un doctor ca mai apoi sa ramana al nostru.Problema e ca tratamentul este extrem de scump si as avea nevoi sa gasesc un cabinet unde sa platesc macar jumate din costuri daca gratuit nu se poate.
Va rog sa-mi spuneti unde as putea gasi un medic care sa accepte sa-l trateze in conditiile astea.
Deocamdata il hranim intensiv ca sa se mai intremeze si sa poata face fata tratamentului.Stiu ca e foarte toxic si daca e slabit poate muri.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

alinaxeni, intreaba si la forumul de animale (vezi link-ul mai jos), poate acolo "intra" mai multa lume
Si sa ne spui si noua ce-ai facut
Succes !

www.animale.ro

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Multumesc Ingrid.Va voi tine la curent cu ce solutii gasesc

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Buna seara. sunt nou venita (nu pe forum, ci in aceasta sectiune). Am o problema si am crezut ca o rezolv intrand pe site-urile de specialitate. dar nu am reusit sa aflu raspuns sim-am intors pe site-ul asta ca aici mi-am rezolvat toate problemele de fiecare data fie ca au fost legatee de doctori, de copii, de mobila, de electrocasnice, etc...
De azi suntem fericiti posesori ai unui yorkshire terrier. Are 7 saptamani. nu conteaza de unde l-am luat (am vazut o serie de controverse legate de canise, de samsari, etc). Are acte, vaccin si arata ca cel din reclama. In rest nu ma intereseaza foarte tare sa fie campion sau sa aiba parintii premianti.
problema mea este urmatoarea:
A venit azi dimineata dupa un drum de o noapte intr-o dubita. Curata, dar tot dubita era si tot impreuna cu alti cativa catelusi a venit. Deci, destul de stresat. Am uitat sa va spun ca il cheama Nero (sa para fioros).
Cand l-am adus acasa, sotul meu nu era (si vine maine). El se pricepe la caini. I-am dat sa manance si sa bea. A mancat destul de mult dupa parerea mea dar am zis ca nu e o nenorocire mai ales dupa drumul asta. A baut si apa mult. Mancare de specialitate, bobite royal junior si putina conserva sa fie si umed ca asa ni s-a zis.
s-a jucat de a rupt cu baietii mei dupa cre pe la 12 la pranz s-a culcat si de atunci, doarme cu mici pauze de joaca. Pe la 16 a avut primul scaun. Au fost 2 la intervale si au fost in regula. Dupa care a inceput sa fac din ce in ce mai moale. Si a facut de vreo 5-6 ori putin si moale. De mancat nu a mai vrut sa manance nimic. De baut a mai baut apa.

Ingrijorarea mea este legata atat de somnul asta asa lung cat si de scaunele lui. Dar si de lipsa mancarii. Acum imi amintesc ca si baietii mei cand erau mici dormeau mult si nici scaunele nu erau toate ok. O fi schimbat si mancarea si apa si departe de mama lui si drumul lung... si..si...si..
dar sunt atre speriata, la dr aveam planificat sa mergem luni. daca nu isi revine mergem maine dar pana atunci poate ma lamureste careva daca e in ordine. va rog mult. stiu ca am postat un mesaj foarte lung si e sambata noaptea dr cei ce au copii mici stiu ca acestia se imbolnavesc deobicei in we. poate asa e si cu animalelle...

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

vanessa cred ca e cam tirziu un raspuns acum.
Cum e Nero? S-a reglat cu scaunele? Sa stii ca si schimbarea mediului, a apei (in special) dau asemenea reactii.
Sper ca e bine acum. Nu ne arati si niste poze cu el? Trebuie sa fie tare scump.

****************************************************************
Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)


excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

S-a rezolvat problema, dar am ajuns la dr. I-a dat pastiluta pentru burtica, a dormit mai mult de 24 de ore, i-am dat apa cu zahar (a citit fi-miu pe un forum specializat din america, ca puiutii fac hipoglicemie de la oboseala si alte stresuri). Acum e ok. doarme foarte mult (e si micut rau). Dar e in regula. Doar ca e tare rasfatat si daca dispari de langa el plange. Ne facem noi mari...

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput