Clinica virtuala a necuvintatoarelor noastre

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

[b]dianamaria[b] deparazitarea ia-m facut-o dar nu prea ma indur sa-l scot afara...a frig tare si el e micutz,si in plus l-am luat pentru fata ca sa-l aiba companie si partener de joaca.
Crede-ma ca azi de dimineata manca cojile de portocala din castronelul unde am curata aseara si ii placeau... Si ca ultima masura pentru pereti,i-am usat,si am presarat piper pe ei...stiuuuu am multe tigle lipsa si nici catelul nu e prea sanatos ca se pare ca-i place noua "aroma"

tot o mica terorista am ramas




BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Noi am tinut-o in casa 2 luni intregi, deja ma saturasem sa tot curat dupa ea.
A noastra a facut 3 vaccinuri in astea doua luni, dar vet-ul ne-a zis sub nici o forma afara,terasa, ori contact cu alte animale.
Nu ii da coji de portocale(bine el s-a autoservit din castrol),orice e citric, nu struguri, macademia nuts, ciocolata,si lista e lunga.
Sa-i dai o capsula de ulei de peste pe zi (somon ori macrou) face bine la blana si la alergiile de piele.
Ai grija ce produse de curatenie folosesti pt gresie, parchet ,multi caini au alergii de piele din cauza chimicalelor.
Spor la rabdare si strangeti tare din dinti cand face nazdravanu vreun pocinog prin casa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

Singurul lui meniu e:crantanele,lapte si orez fiert.Altceva nu primeste.A...mai inceraca sa fure de la fi-mea ce mai are ea prin manute,dar stau cu ochii pe ei ca pe butelie.
Asta cu uleiul de peste nu am stiut-o..sarumana.
la curatenie il izolez cu fi-mea intr-o camera si dupa ce spal pe jos cu pronto,clatesc..asta e,m-am obisnuit sa nu mai luceasca parcheteul si gresia ca sa arate ca si noi.Nu de alta dar si kinderul avea o problema sa deguste .

chiar ma bucur ca v-am gasit aici

tot o mica terorista am ramas




BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Lapte....parerea mea sa nu-i mai dai, odata ce a trecut la boabe laptele nu mai e necesar.
Plus de asta e foarte posibil sa faca kk moale de la lapte, oameni sunt singurii care beau lapte dupa ce au fost intarcati (nici un alt animal nu mai serveste lapte dupa ce a fost intarcat de mama-sa),si dupa ce citesc eu acu in cartea Studiul China laptele nu e bun pt oameni.
Eu cumparasem niste betisoare parfumate, de fiecare data cand le aprindeam vomitau catelele mele in cor, is sensibilosi rau catei astia.
Daca ai intrebari si am trecut prin ele iti raspund cu placere, dar mereu e bine ca vet-ul sa aiba prima opinie.
Eu spal pe pardoseala cu apa si apple cider vinegar(un otet),nu ma mai risc cu chimicale dupa ce mi-a murit goldenita anul trecut de leucemie la numai 5 ani.
Cauta niste boabe fara graunte in ele, cum e Orijenul, sau poate mai sunt altele pe piata romaneasca.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Cris, sa-ti zic si eu cum am invatat-o pe a noastra sa faca pipi doar afara.
Intai am luat cusca marimea maxima pentru talia ei, desi am citit ca uneori cainii chiar daca sunt animale curate de felul lor care nu fac unde dorm, daca e prea mare cusca, fac. Da' am zis ca daca e nevoie pun despartitor. Ea n-a facut in cusca asa ca n-a mai fost nevoie.
Ii dadeam de mancare in cusca, la ore fixe, culcat la ore fixe si o duceam afara sa faca pipi daca atipea chiar si pentru 5 minute. Si in rest o urmaream, cand se juca daca lasa jos jucaria si incepea sa se invarta in cercuri cu nasul in jos, tusti afara. Acum are 9 luni si de cand o avem a facut doar de 2 ori pipi in casa si asta pentru ca nu am fost eu prea rapida sa-i citesc semnele. O luam pe sus ca mergea mai repede. Si o laudam in timp ce facea pipi afara ii ziceam "good potty" si ii dadeam un treat. Acum face pipi si la comanda daca ii zic "go potty".

De ros nu am lasat nimic la indemana ei si i-am dat doar jucariile ei. Daca apuca ceva ce nu-i apartinea ii ziceam simplu "no" si faceam schimb cu o jucarie de-a ei si o laudam. Nici nu a incercat vreodata sa roada ceva prin casa.

Ca sa nu mai manance florile am luat un spray "bitter apple". Dupa ce mi-a zdrentuit frunzele de jos de la yucca am dat cu sprayul asta si nu i-a mai trebuit. Am dat si pe capacele de la lampile de gradina ca le zmulgea sa se joace cu ele. Dupa ce am dat cu bitter apple a uitat si de capace.

De scos la plimbare eu am scos-o de atunci, am citit ca socializarea si expunerea la lucruri noi e foarte importanta cand sunt mici si am dus-o dar nu am dus-o in locuri unde erau caini, ocoleam daca vedeam ca vine in cale cineva cu vreun caine, nu o lasam sa miroasa pe la poalele copacilor, nu o duceam pe iarba decat la noi in curte ca nu aveam chimicale. Pun pe aici oamenii semn ca au dat cu chimicale dar nu aveam incredere ca toti. Urmaream sa vad inaintea ei pe asfalt daca se afla ceva mizerie si sa nu o apuce. Si eram mai mereu cu mana in gura ei sa scot ce aduna de pe jos. Mergea doar cu capul in jos si aspira tot. Am poreclit-o Dyson cu hepa filter ca avea "proper suction" si "her system didn't get clogged"

Oana_B

www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank"> I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

kk moale nu imi face,dar vorba ta nati odata ce l-am intarcat,mai bine lipsa laptic si il las numai pe papica de catei.E,asta cu laptele la oameni nu prea pot..ca eu sigur nu am fost intarcataas bea si cate 2 litri de lapte pe zi si tot nu m-as satura.Cu otet am spalat si eu,si ma omora mirosul intepator de la ea,si acum pe frigul asta numai geamuri deschise in toata casa nu pot sa am ca e si mandra mea mica si ma feresc cat pot sa o am racita,dar la vara...pai tarc afara scrie e catel si poate o sa-i placa mai mult decat in casa
oana deci clar mi-am facut rost de al doilea copil

tot o mica terorista am ramas




BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati
oameni sunt singurii care beau lapte dupa ce au fost intarcati (nici un alt animal nu mai serveste lapte dupa ce a fost intarcat de mama-sa)



once again... nicio problema, spun si eu a zecea oara ca am doua pisici de aproape 6 ani care mananca cu multa placere lapte de vaca - si fac pariu ca daca pisicile ar fi apte, la fel ca specia aia unica si irepetabila pomenita in toate zicatorile astea din folclor, de-a mulge vaca sau alte specii/de-a cumpara lapte din magazine, ar fi muuulte care-ar "servi" lapte dupa ce-au fost intarcate.

ma rog, daca iau pe bune verbul "a servi", recunosc ca ai dreptate, nicio alta specie in afara de cea umana nu serveste (pe altii) cu lapte, nici macar ale mele nu (ma) servesc, ci eu le servesc pe ele cu lapte, dar ceva ma face sa cred c-a fost folosit respectivul verb in sensul lui gresit, asa cum unii "servesc" cina la restaurant chit ca nu-s chelneri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna
E rindul meu sa va vorbesc despre CHOUPY(PISOIUL MEU,3 ani dar cu probleme actualmente)
E sterilizat,mergea si pe afara dar ii placea si in casa
Recunosc ca nu i gateam mincare si ii placea totul umed
De peste 3 saptamini ...o schimbare....
Bea multa apa...intre timp ii dau cu seringa:(
Pina acum 4 zile a vomitat din cind in cind o spuma alba peste un lichid verzuliu.e plingaret

Veterinarul 1....ii da antibiotic si inca 2 med injectabile pe care i le am facut eu....nu mi place ca nu se reface....cer analize dar zice ca nu i cazul

Veterinarul 2....zice ca e gastrita ii da pansament gastric si vitamine...nu are febra...e apatic , nu are putere...cer si la asta analize dar...nu aude;(

Azi obserb ca are spasme puternice la stomac sun la vetul2, nu raspunde si merg la vetul 1 (caruia nu i spun ca am fost la altul intre tiump), ii i a temp ...nu are ii face BUSCOPAN(mi a dat si mie sa i fac acasa)...il palpeaza si zice ca are o ghilma pe la stomac.....ma duc luni la ecografie si analize de singe, acum e apatic zace nu are putere nici sa mearga...ii dau vitamine cu seringa iar RC RECOVERY(pateu) de abia linge
Mie care imi trebuie o viata calma si fara stress...nu mai pot cu plinsul...nu stiu ce are ,vreau sa traiasca, e micut
Probabil ca si eu de atitea medicamente nu mai tin la stress....ce sa fac of DD....asta da Karma
ps de 3 saptamini ii fac numai pui, peste si carne de vita caci nimic nu minca...nici RC gastro intestinal....dar toate astea sunt departe acum nici cu vitamine nu mai maninca....ma plimb si l ademenesc cu multe dar nimic
Mie frica sa nu pateasca ceva pina luni
Mie frica de mor de aceasta zi

Mergi la inceput