Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

neata

rallu tinem pumnii sa te intorci cu vesti bune


nusy, mcrissa am mai cautat si eu pe net si asa e, la 12 s bb are in jur de 15 grame , probabil la mine in loc de 51 de grame tb sa scrie 15 grame...ce mai conteaza...bine ca bebe e bine, o sa merg pe 30 dec la eco din nou si o sa-l intreb pe dr atunci cate grame are bebe



Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 11+

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna dimineata burtici!
Lucialu nu stiu ce are, ca am schimbat si pe public si vad ca tot nu merge. Voi mai incerca azi, poate reusesc.

Incep sa nu mai am somn, ma trezesc din ce in ce mai devreme dimineata, insa ziua dorm pe mine de somn.
Eu am racit un pic, i-mi curge nasul si nu stiu unde as fi putut raci, ca nu prea am stat pe afara. Ce fel de ceaiuri avem voie?? Eu am baut pina am ramas, ceai de cretisoara, dar acum mi-e frica sa-l mai beau si nu stiu ce avem voie si ce nu??
Era24 data mea de nastere este 16.05.1973


4s www.parentingweekly.com/pregnancy/album/myalbum.asp" target="_blank">Floricica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Ioana: poti sa bei linistita ceai de musetel si tei si poti lua chiar si paracetamol, picaturi pentru nas si pastile de supt pentru gat( mi-au spus atat Dracea cat si Rotaru).Cretisoara nu mai bea,imi spusese Miki ca citise pe net ca abia de la 4 luni poti bea cretisoara.Eu n-am mai baut si nici nu voi mai bea.

Nusy 12+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

buna dimineata mamici cu burtici.

noi..suntem in extaz...am vazut ieri pe bebe..am facut 4d ca am zis sa vedem mai bine ce si cum...si au intrat in cabinet cu mine si sotul si teodor mic. bebe este ffffffff bine. are 5 cm, 168 batai la inimioara pe minut, si se misca ... de zori . abea a reusit dr sa il masoare si sa ii faca pozele. m-am topit complect....este prima data cand fac o echografie 4 d ... k la noi abea acum au adus aparatura de acest gen .. si am ramas blocata, nu alta. l-am vazut cum isi ducea manuta la cap, apoi isi freca ochiul cu mana..i-am vazut degetelele...nasucul....la un moment data, a pus mainile cu degetelele incrucisate pe burtica, si picioarele incrucisate, si l-a intors dna dr in asa fel incat aveai impresia ca sta in fund, cu mainile pe burtica si picioarele crucis si zice : uite domne...ma vedeti...asta sunt. bebe 2 si la vara vin la voi ... in fine...ce sa mai ...
sa vedeti teodor ce ii explica mamae-sii pe echografie unde este capul,surioarei lui, care ii sunt manutele..si mame-sa se uita ceva de genul unde,.....unde........ca nu intelegea ce si cum,... ne-a facut si o poza 4d in care bebe nostru sta in fundulet si se uita peste umar spre noi...sa ii vedeti gurita bosumflata si nasucul ala mic si dulce........... ce sa mai ...m-am topit.
in rest, investigatiile au zis ca totul este ok, col lung si inchis, bebe ok, doar ca placenta este INSERATA POSTERIOR AJUNGAND CU MARGINEA INFERIOARA PE ORICIFIUL COLULUI INTERN....E X A C T acceasi fraza ca la echo facute cu teodor, k le mai am ... si aceleasi probleme. mi-a zis dr gineco sa scad utrogestanul la 4 pe zi pana la 1 ianuarie, apoi la 2 pana pe 15 ian apoi sa stau fara o sapamna si sa merg la control, sa vedem ce si cum. iar daca mai am sangerari, sa incep iar 6 ture de etamsilat cu nospa injectabil si sa cres doza de utrogestan.
azi dim pe la ora 4.30 m-am dus la toaleta..eu cu diareea mea [pt care mi-a zis sa pap mai de regim putintel si sa iau 2 pliculete pe zi de smecta] si cand m-am sters am vazut putina maroneala...a poasa.... exact ca sangele care il pierdeam..numai ca data asta era ffffffffff putina si maro. am lua no spa, m-am bagat in pat si am stat cuminte. m-am enervat ieri de ceva, rau de tot, si ma gandesc ca si de asta.
acum, am scapat de servici in dim asta, ca s-a dus sotul in locul meu. de fapt nu eram la munca efectiv, ci de permanenta. eu lucrez la primarie si sambata si dum , k nu avem paznic, facem noi in ture de 8 ore de servici...stam acolo...si e si f frig ca acum lucreaza sa bage centrala..si sotiorul meu drag a zis ca se duce el sa nu mai stau eu in frig. acum, merg sa fac ceva de mancare, k nu mai am nimik. cu gandul la ce voi afla la echo, nici nu mi-a mai ars de gatit de vreo 2 zile. va pupicicm.


anne-marry mamica lui teodor alexandru si 12

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Gata...am venit de la eco si dublu-test.
M-au cam certat ca cica sunt la limita cu varsta (gestationala, nu a mea), ca la 12 saptamani maxim si se pare ca bebe e mai mare si a depasit 12 saptamani.
Nu-i vina mea: una la mana ca de abia acum am reusit sa gasesc un loc si doi la mana ca am fix 12 saptamani. De unde sa stiu ca bebe e mai mare ... ultima data cand l-am vazut era fix pe fix.

Sa va scriu din fisa:
- sarcina unica intrauterina, CRL 5,2 cm
- contur cranian regulat, structuri intracraniene vizibile, simetrice de aspect normal
- mandibula,maxilar superior, orbite vizibile, os nazal vizibil 4 mm (sper sa nu fie nasos ca ta-su)
-translucenta nucala 2 mm
- cord ritmic, tetracameral, frecventa 170 batai/min, ritm regulat
- coloana vertebrala normal structurata, fara defecte de tub neural
- membre superioare si inferioare trisegmentare, perete ebdominal integru
- miscari active embrionare prezente
- lichid amniotic in cantitate normala
- placenta inserata post, gr I, grosime 1,5 cm, structura normala
- col 5 cm, inchis
- varsta gestationala: cronologic 12 sapt, biometric 12 saptamani si 3 zile

Se pare ca bebe al meu se grabeste sa se faca mare ca sa iasa afara.
Acu sa vedem cat de mare se face ca eu n-am nici 1,60 m.



"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica12+
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

neata zmeurici !!!
fetele azi dau raportul ca am fost la buda fara nimic ... pfff ce bine a fost... ca ieri am crezut ca mor.
am mancat aseara o farfurie de ciorba cu zeama de varza si poate totusi m-a ajutat pana la urma.

fetele care ati facut eco de 12 sapt ... eco v-a facut transvaginala sau abdominala? ca sa stiu daca il iau pe barbatel sa vada minunea ... si nu as vrea sa ma vada cracanata pe acolo

eu m-am programat pe 9 ianuarie (cand voi avea 11 sapt si 3 zile) la MedLife ...

8+

zmeurica mea

www.flickr.com/photos/thea_g/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna dimineata inainte de amiaza si de la noi!
Adriana incearca sa mananci cartofii fara unt, daca iti cade rau. Poate cu un pic de iaurt? Legat de durerile de spate poate de la vreme,dar stai la caldurica in pat sa treaca. Mie asa imi trece.Poate ca te simti mai bine azi
Ioana stai linistita!Asta e numai inceputul cu BB la pozar!Felicitari nasico!Sa-ti traiasca finutul mic si sa creasca mare si sanatos!Felicitari si mamicii!Sa aibe recuperare usoara!Si la noi a venit finelul cand a vrut,trebuia dupa concediul nostrusi ne-a luat ca din oala
Rallu va tinem pumnii azi sa aveti rezultate excelente si sa ai o intalnire ecografica minunata!Asteptam sa ne povestesti!
Motana,Nix va multumesc pentru sfaturile legate de post! O sa incerc si eu sa tin trei zile
Nusy ce frumi comparatie!Ciocolata?Daaaa, se face mare si mai mare decat o ciocolata!Crestem noi!
Anne-Marry vreau si eu!Ce frumos!Si ce dulce e Tudorel!
Cand vad ce scrieti si povestiti...uf!eu parca nici nu ma simt gravida, ma simt bine in general. Nu-mi vine sa cred nici sa ma bati.Sunt sarita de pe fix?Poate cand o sa-l vedem la eco o sa cred.Mi-am dorit mult de tot sarcina asta si acum cand in sfarsit am primit vestea mi-e greu sa cred.Parca e altcineva gravi nu eu.Poate de unde ma simt bine,fara greturi momentan...nu stiuHai ca v-am facut capul mare cu probleme de gravida incepatoare si neecografiata inca,deci paranoica
Va doresc un we placut!
KISSES





my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Neata burtici de zmeurici.
Annne RaluFelicitari sa va creasca mari puiutii vostri si sa se nasca la termen.
Nusy zici ca pot folosi picaturi de nas de orice fel.
Mie seara mi se infunda nasul si asa sta toata nopatea. Ziua nu am nimic si nu inteleg ce il apuca noaptea. Mia fost teama sa folosesc picaturi de nas. Am vibrocil o fi bun?

elena +7

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Lucialu lasa ca e bine si fara greturi. Dar daca vrei si insisti iti dau de la mine ca eu am destule. Abia reusesc sa inghit ceva..
O sa iti vezi bebelusul si sa vezi ce frumos o sa fie.
Pupici

elena +7

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

elenada si eu am aceeasi problema ... dar am decis sa il las in pace asa infundat ca vad ca nu am ce sa ii fac
am dat cu picaturi pe baza de apa de mare...si la mine au fost apa de ploaie asa ca l-am lasat infundat cum e...

ca picaturi eu stiu ca nu avem voie decat alea cu apa de mare fara alte minuni in ele

8+

zmeurica mea

www.flickr.com/photos/thea_g/" target="_blank">poze

Mergi la inceput