Mamici si gravidute de Nov-Dec2008 (146)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Bai eli, saraca de tine! ma dor pe nine toate cele cand te citesc ! Da` ce te chinui! Of! In maternitate am vazut o mamica f. tanara care nascuse extrem de prematur (24 de sapt) si se afla de 2 luni cu BB in spital. Spunea ca dupa doua saptamani ii venise lactatia si se storcea cu mana (am vazut-o eu) sii ii dadea laptic lui BB prin sonda atunci cand a inceput sa il primeasca.
Ceea ce vreau sa iti spun este ca ea se storcea cu mana, nu cu pompa. Asistenta lui Remus mi-a spus ca operatiunea asta se face in felul urmator: se ia sanul mai de sus, se fac niste miscari usoare de drenare a laptelui pe canale (repet usoare) apoi se strange de areola ca sa curga laptele. Operatiunea nu este dureoasa sau traumatizanta. Ma gandesc sa incerci. Pompa seringa nu este prea buna. Iar intre mulsuri pune varza la greu.
Daca nu merge, abia atunci incepe cu antibiotic.


http://community.webshots.com/album/568105640OIVDLg

Mami de minune Remus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Anca_27, sa fii sanatoasa, norocoasa si iubita!

Felicitari Andreyutza si Isaelena, sa va traiasca minunile, sa fie sanatosi copilasii si necolicosi!


Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:


Felicitari Andreyutza si Isaelena!

http://community.webshots.com/album/568105640OIVDLg

Mami de minune Remus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Doamne Eli ce mila imi e de tzitzisoarele tale nu stiu cum ai rezistat atata timp la atata chin cu mulsul asta si cu tzitzisoarele prastie. Te admir sincer, esti de invidiat . Eu sincer nu cred ca as fi rezistat atata timp...clacam de mult...

Citat:
citat din mesajul lui elilov3

azi am mers cu al mic la mf sa ii dea cu nitrat de argint la buric si cand mi-a vazut tzitzile...'imediat sa incepi cu antibiotic, ai mastita' si intradevar tind sa cred ca are dreptate imi lucesc mameloanele zici ca ma muscat o albina de ele...numai va zic de dureri si umflaturi si roseata....in cl bag gheata, bag varza, ma mulg si in ultima instanta bag antibioticul nu vrea sa ma joc cu sanatatea mea si a lui bb ... ma simt amarata rau de tot si zici ca sunt usor depresiva, insa mulsul asta ma termina nu alta nu efortul in sine durerea si chinul petrecut la mulsoara (cca 30-40 min) in cl pe 24 de h eu ma mulg 6 h
ma intreba cineva de bb de ce nu suge nu rea si pace ia tzatza trage odata si apoi o scoate afar cu limba si se stramba de zici ca il ard la calcaie nu alta
revin merg sa trag un muls altullllllll


eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de bb
Dimitrie Gabriel 12.11.2008


Isabela lui Raphael Nicolas (23.10.2008)
http://good-times.webshots.com/album/563960730wsIJMS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Zaden, nu am vazut aseara intrebarea, cred ca de abia acum apar mesajele in timp real. Nu stiu ce sa zic, parca simt sanii mai plini dar cu tot Galaforum am avut o noapte tare nasoala. Galafor sunt pastile, acum e prima data cand iau asa ceva. Mai am Nutrinatal in casa. Cu prima fata am luat Galactogil si a fost bun dar fiind cutia voluminoasa nu am facut comanda din Ro. Eu zic ca merita incercat orice poate fi de ajutor si Galafor si ceaiuri.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Citat:
citat din mesajul lui isaelena

Buna fetelor . am nascut si eu pe 15.12, in aceiasi zi cu Monica. nu pot recupera tot ce ati scris dar am si eu cateva intrebari, acum ca am venit acasa.

Bebelina mea stranunta. Voi ce le faceti bebeilor cand stranuta?
Bebelina mea nu Ragaie. Cum sa o fac sa ragaie?

Mie mi-au crapat sfarcurile. Voi ce faceti pentru a va vindeca?

Voi la perineu cum va faceti igena? adica ce folositi?

SARUMANA DE RASPUNSURI.


Daca stranuta doar ocazional, nu este nici o problema. Asa mai stranuta bebeii. In cazul in care stranuta des si are secretii abundente atunci este racita si tb. mers la dr.

Cu ragaitul... tine-o in brate in pozitie cat mai verticala si bate-o usor pe spate intre omoplati. Uneori poate sa ragaie, alteori, nu..nu este o regula. Nu te speria daca mai regurgiteaza lapte. Toti bebelusii fac asta!


Mameloanele...fetele care au avut probleme te pot sfatui, dar eu le auzisem de Bephantene unguent si bai de aer.

Perineul...igiena zilnica si dupa fiecare scaun cu apa si sapun cu ph neutru daca se poate. Unguent cu galbenele pt. epiziotomie si tampoane de vata invelite in tifon ca sa nu se lipeasca.

Bafta!


http://community.webshots.com/album/568105640OIVDLg

Mami de minune Remus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

felicitari andreyutza, felicitari isaelena!!

isaelena, si nicole a mea stranuta, dar nu am ce sa ii fac. pentru sughit o pun la san.

nici nicole nu a ragait la inceput caci sugea tacticos, si nici acuma nu prea ragaie decat cand are episoade de mancat ca haplea cu aer inghitit, dar te prinzi ca se aude altfel cand suge.

pentru sfarcuri eu dau cu crema si incerc sa le tin la aer dupa supt... nu e neaparat mai bine insa nici prea rau. si eu inca am bube.

pentru perineu (ai epiziotomie banuiesc) pe mine m-au spalat in spital de 2 ori pe zi cu solutie diluata de betadina, in rest am facut eu dusuri (2-3 pe zi) fara sa dau cu nimic pe acolo, doar cu apa. nu m-am sters cu prosopul ci cu ... foenul si am schimbat tampoanele de ori cate ori am fost la baie, chiar si la sfert de ora daca a fost cazul.

ALRA 10kg+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Iubita mie in spital mi-au dat doua pastile ca sa-mi opreasca lactatia, luam cate o jumate la 12 ore...nu mai stiu cum se numesc, dar sunt foarte eficiente in 2 zile se duce laptele. Si sora mea dupa 2 luni de alaptat nu mai avea laptic decat vreo 20-30 ml si a luat aceleasi pastile...nu mai stiu cum se numesc dar gasesti la farmacie...am inteles ca pretul este in jur de 70 ron...dar sunt foarte eficiente. si te sustin in alegerea ta. Oricum meriti o coronita pt cat ai rabdat pana acum.

Citat:
citat din mesajul lui elilov3

diana in cazul in care ne citesti o intrebare la tine, ca stiu ca la Ianca dupa 2 luni parca ai decis sa nu te mai mulgi...cum ai oprit lactatia, sanii cum au reactionat, exact ce ai facut?

eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de bb
Dimitrie Gabriel 12.11.2008


Isabela lui Raphael Nicolas (23.10.2008)
http://good-times.webshots.com/album/563960730wsIJMS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

Felicitari Andreyutza si Isaelena !!!! sa va bucurati de minuni si sa va aduca numai bucurii!

eliza mamica de inger Ionut Pavel
si de bb
Dimitrie Gabriel 12.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eli, doamne prin ce treci! te admir ca ai atata perseverenta, eu ma lasam de mult de muls, mai ales in conditiile in care suferi atata.

si eu stiu de pastilele cu pricina, aici belgiencele le primesc la nastere in cazul in care decid ca nu vor sa alapteze - cam jumate nu alapteaza deloc.

ALRA 10kg+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput