Alimentatia veganista si conceperea unui copil

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kittyescu spune:

Buna,

Sunt kitty si sunt noua (de azi pe forum)
Referitor la pestele oceanic.... Am auzit ca poate contine cantitati de mercur, si ca nu e recomandat sa fie consumat in timpul sarcinii.
(vezi info despre Golful Minamata)

Am si eu o intrebare. Cu cat timp inainte de conceperea unui bebe, e indicat sa iei acid folic?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuci spune:

Bun venit pe forum
Legat de acidul folic, din cate stiu eu, ar trebui sa-l iei de cand te hotarasti ca vrei bebe. Nu prea poti spune sigur cu cat timp inainte pt ca, pana la urma, bebe vine tot cand vrea el . Asa ca, cel mai bine, fuguta la control, vorbesti cu doctorul si-ti spune el mai multe. Poate trebuie sa faci si cateva analize.
Succes

cu un ingeras in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Fetelor, eu timp de 4 ani nu am mancat nici macar un gram de carne. La un moment dat al vietii mele am luat hotararea de a renunta la consumul de carme, tocmai pt a elimina din organism cat mai multe toxine si pt a concepe un copil sanatos. Anul trecut in mai am aflat ca sunt insarcinata, iar doctorita mi-a recomandat sa incep sa mananc carne pt ca aveam nevoie de o cantitate mare de proteina animala.Imi aduc aminte ca imi recomanda macar o data la cateva zile sa mananc o bucatica de carne. Usor-usor am inceput sa mananc carne, pt ca nu voiam sa ii fac raul puiului din burtica mea. Am inceput cu pui si gaini de tara crescute in curtea soacrei mele. Nu am mancat insa deloc si nici macar acum, mezeluri si alte prepararte din carne.....daca pofteam, luam mici bucati doar ca sa-mi satisfac gustul si pofta.
Parerea mea este ca e ffff dificil sa te alimentezi complet doar cu o dieta vegetariana.....si vorbesc in cunostinta de cauza, pt ca si eu nu am mancat 4 ani deloc carne. Cand esti gravida, in fiecare secunda trebuie sa te gandesti la puiutul tau din burtica.
Peste oceanic, nu prea recomand in sarcina, pt ca el vine congelat si nu prea ai nici o certitudine ca e OK din p.d.v sanitar. La fel nici conservele de peste nu le recomand, doar pt o pofta doua. Recomand pestele proaspat, sa-l vezi tu ca misca si ca da din coada.
Eu acum mananc normal, adica cel putin o data in saptamana carne....mentionez ca mananc doar carne de pui de tara neindopata cu mai stiu eu ce hormoni, carne de vita, iepure, deloc porc.Si asa o sa ma alimentez si pe viitor, mai ales ca nu renunt la ideea de a deveni mamica de copilasi.
Vegetarienii sunt doar cu legume si fructe.......eu recomand consum de lactate si oua.
Eu stiu ca este sanatos un regim cu mai putine toxine, dar gandit-va ca nu va alimentati doar voi, mai aveti un locatar care trebuie hranit bine ca sa se dezvolte armonios.
Va imbratisez cu drag pe toate


MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii

..............................................

Nimic nu este intamplator!
..............................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryncyu spune:

eu si sotul meu la fel nu consumam carne de vreo 4 ani si chiar ne simtim destul de bine .pestele si ciupercile...chiar sunt pentru noi un excelent inlocuitor al carnei.si sa nu va para ca evitarea carnei e ceva deficil ba chiar in ziua de azi e bine pentru organismul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyescu spune:

Buna,

Multumesc pentru rapunsuri.

Si eu am fost lacto-vegetariana timp de 4 ani (17-21 ani). Imi era foarte bine daca nu mancam carne. Nu mancam nici mancarea gatita cu carne. A fost un pic mai greu la inceput apoi a fost ok (observatiile rautacioase din partea altora erau mai greu de suportat). In timpul facultatii am inceput din nou sa mananc carne (ai mei erau deja disperati, iar mama a inceput sa imi zica de faza cu bebele.. ca daca o sa ma decid sa fac bebe candva, ar fi bine sa am o alimentatie care cuprinde si proteine de origine animala).
Eu am o intrebare (nu e legata de alimentatie). E vorba de hipertiroidie (din pacate asta am eu).A fost careva dintre voi diagnosticata cu hipertiroidie si a avut si o sarcina OK?
Cum a decurs sarcina? Ce tratament ati luat?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Noi suntem vegetarieni, mancam lactate, oua si peste (mai putin pangasius) si nu animale moastre.
Cei care mananca strict vegetal se numesc vegani, din cate stiu eu. Tot respectul pentru ei, mie nu stiu daca mi-ar iesi.

Ceea ce vreau sa spun este ca eu si sotul meu am inceput de aproape 3 ani sa ne lasam treptat de carne, pentru ca n-am reusit din prima, dar de anul trecut din vara ne tinem departe de ea, tocmai pentru a concepe un bb sanatos.

Ne-am hotarat sa ne lasam de carne si sa nu le dam nici copiilor ce vor veni tocmai vazand copii vegetarieni, cat de sanatosi si frumosi sunt, cat de usor te intelegi cu ei. cat de repede invata. E o diferenta vizibila.

In familia noastra sunt 3 copii vegetarieni: de 3 ani, de 5 ani si de 11 ani. Cel de 11 ani este olimpic national la cateva materii, printre care mate si romana (pe mine m-a impresionat pt ca de obicei copiii sunt buni fie la mate, fie la romana). Fetitele de 3 si 5 ani sunt cele mai bune la gradinita. Invata usor poeziile, inteleg usor rolurile la serbare, fizic sunt foarte bine dezvoltate, mai inalte decat colegii lor.

Cea mai puternica impresie mi-au facut-o in aceasta vara la plaja, intr-o mare aglomeratie de copii mici si parinti. Toti copiii in jurul lor tipau, fugeau de parinti, nu ieseau din apa cand li se zicea, nu mancau ce li se dadea, stiti, imaginea obisnuita. In acest timp, fetitele astea se jucau foarte frumos, foarte ascultatoare, stateau in apa atat cat li se dadea voie, mancau porumb fiert cu pofta in loc de shaorma si gogosi (ce mancau ceilalti copii). Foarte frumos, o placere sa le privesti.

Noi avem o vorba despre copiii pe care-i vedem tipand pe strada: tipa salamul in ei. Poate nu chiar salamul, dar animalul mort, suferinta lui se transmite copilului si de aceea nu te mai intelegi cu el. Asta credem noi.
Pe langa faptul ca in Biblie scrie ca Dumnezeu ne-a lasat fructele si semintele pamantului sa le mancam si animale care sa ne fie de ajutor. Ma doare sufletul sa-i dau la cap gainii care imi da oua, vacii care imi da lapte, chiar daca nu le omor eu personal, pentru stomacul meu nesatul ar muri niste animale in plus.




24+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Cat despre sfatul medicului referitor la alimentatia gravidei, sunt sigura ca putini medici ar spune ca e normal sau inofensiv ca femeia insarcinata sa tina post.
Eu pe langa ca n-am mancat carne, tin si post, atat cat pot (sa-mi fie scuzata lipsa de smerenie, faptul ca strig in gura mare ca tin post). In aceasta sarcina am prins postul Craciunului, am tinut miercurile si vinerile in fiecare saptamana, acum postul Pastelui si in iunie postul Sfintilor Petru si Pavel.
Toate analizele mi-au iesit normale, bb pana acum e in grafic, nu are un gram mai putin decat altii din burticile mamelor mancatoare de carne si nepostitoare.

Daca ne uitam la toate sursele de proteine, sunt atat de multe, incat e greu sa nu-ti faci necesarul zilnic, ba chiar sa nu-l depasesti, fara a gusta din bietele animale sacrificate.

25+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Postez un link cu un filmulet pentru mamicile care penduleaza intre a se lasa de carne sau a manca in continuare. Va recomand sa-l vedeti de la minutul 15:

http://veg-tv.info/Earthlings

25+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina25 spune:

Dupa cum zice si noce, VEGAN este cel care nu foloseste nici un fel de produse animale in nici un scop, mancare, imbracaminte, incaltaminte, etc. Nu cred ca exista prea multi vegani in Romania.

Subiectul cred ca se refera la vegetarieni, ceea ce e diferit.

Pana la urma este o decizie personala si cred nu ar trebui sa ii judecam nici pe cele care, vegetariene fiind, isi priveaza corpul si bebele de proteinele animale, nici pe cele care fac invers, contribuind astfel la omoratul animalelor. Important este ca fiecare sa se simta bine in pielea lui. Si atata timp cat tu esti sanatoasa si bebele va fi la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Cat despre sfatul medicului referitor la alimentatia gravidei, sunt sigura ca putini medici ar spune ca e normal sau inofensiv ca femeia insarcinata sa tina post.
Eu pe langa ca n-am mancat carne, tin si post, atat cat pot (sa-mi fie scuzata lipsa de smerenie, faptul ca strig in gura mare ca tin post). In aceasta sarcina am prins postul Craciunului, am tinut miercurile si vinerile in fiecare saptamana, acum postul Pastelui si in iunie postul Sfintilor Petru si Pavel.
Toate analizele mi-au iesit normale, bb pana acum e in grafic, nu are un gram mai putin decat altii din burticile mamelor mancatoare de carne si nepostitoare.

Daca ne uitam la toate sursele de proteine, sunt atat de multe, incat e greu sa nu-ti faci necesarul zilnic, ba chiar sa nu-l depasesti, fara a gusta din bietele animale sacrificate.

25+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png


Noce,

Mult respect si muuuuuulte felicitari, atat pentru credinta voastra puternica, cat si pentru bunatatea si consideratia fata de celelalte suflete cu care impartim planeta. Rarissima combinatie, ca un diamant roz...

Mergi la inceput