Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (118)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Carla, ce dulce saby!!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Carla, ce dulce saby!!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash




Vio, .

Cafera, ce ai la picior? O fractura veche, vreo operatie, reumatism, ceva de care sa stii? Vreun bebe in burtica si care sa apese pe vreun nerv? Ce faci sa-ti treaca?

Carla, s.14 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby la laptop

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

ufffff violeta,stiu cum e...asa am patit si eu,cred ca si la laurentiu e viral,asa isi face de cap virusul...aaa si e si contagios..sa aveti o noapte buna,pe cat posibil...intr'adevar otetul nu e bun,scade febra pentru ca soseta e rece si umeda,ca la impachetari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Musso, nu e bun otetul? Nici impachetarile?

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

ba da violeta,foarte bune impachetarile..vezi ce inseamna sa nu stai cu omu fata'n fata...am inteles ca otetul nu e bun,jadi a intrat cand mihnea avea febra si a zis,apoi am citit si eu...dar eu tot am pus...iarta;ma ca s-a inteles gresit..ooo Doamne ce spaima..sper sa citesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna seara,

Intru si eu sa va urez cele cuvenite in aceasta perioada:

Craciun fericit, un An Nou cu multa sanatate si bucurii, pentru voi si familiile voastre.

Noi vom sta pe langa casa de Sarbatori, Victor are varicela si asteptam sa o faca si Sonia.

Karli, imi pare rau ca ai trecut prin asa emotii si ma bucur ca e totul in regula cu Adeluta. Macar asa aveti si voi niste Sarbatori linistite.

Multa sanatate tuturor puiutilor bolnavi.
Violeta, iti spun cum facem noi la febra cand creste repede: alternam junifenul (ibuprofen pt copii) cu paracetemolul, la 3 ore, astfel incat sa fie minim 5,5-6 ore intre acelasi fel de medicament. Daca in intervalul de 3 ore creste temp spre 40 de grade, atunci impachetari in prosop umed si sosetele cu otet amestecat cu apa. Din ce am observat pana acum Junifenul scade temp mai repede, dar efectul dureaza mai putin si de aceea il tinem numai pt temp mai mari de 39,5.

Pupaturi la toata strumfaria,

Poze noi
Sonia la Un An!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

O aspirina va rog.
Sunt varza. Am fost astazi la mos cu Daria si am fost fudula: am facut baie si apoi am plecat.
ASa cum ma asteptam Daria nu l-a placut pe mos , a stat numai in bratele mele. Am observat ca nu-i place deloc in aglomeratie, in schimb in incaperea alaturata alergau 2 baieti de vreo 7 ani. Sa vezi ce radea DAria la ei si ce alerga si ea dupa ei, cu toate ca respectivii nici nu o bagau in seama. Sotul cica se va marita cu unul mai in varsta ca ea ca prea ii plac baietii mai mari.

Karli am incercat de mai multe ori sa te sun insa ai tel inchis. Sper ca sunteti bine. tare greu e sa treci prin astfel de momente si usurarea de dupa aflarea rezultatelor e pe masura. O sa mai incerc si maine sa te sun.
Astept sa treaca sarbatorile si vreau si eu sa-i fac Dariei niste analize de sange. Una-doua raguseste . Am acum un tratament homeopat. Sa vedem ce rezolvam.

Anto am revazut pozele cu voi. tare implinita trebuie sa te simti cu ai tai copii. Mi-s tare dragi.

Monica si eu zic ca e un pui de depresie. Important este sa recunosti ca e ceva in neregula si sa vorbesti cu sotul despre asta. Cel mai bun remediu pentru depresie este sprijinul familiei, ambientul calm si stabil. F multe am trecut prin asta, nu ai de ce sa te rusinezi.

Cafera scuze de intarziere; La Multi Ani!!! sanatosi si voiosi alaturi de cei dragi tie.

Am pus si ceva poze la semnatura cu bradutul.
Ma duc sa ma trantesc cu cinspe paturi peste mine, poate imi trece raceala.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)


''Cand aveam 15 ani, credeam ca tatal meu era cel mai stupid om de pe pamant. La 20 de ani am fost surprins sa constat tot ce a invatat omul asta in 5 ani''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Violeta, otetul arde pielea fina a bebelusului. Recunosc ca eu cand a avut Daria febra 40 i-am pus sosetele jumate apa, jumate otet. Sanatate.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)


''Cand aveam 15 ani, credeam ca tatal meu era cel mai stupid om de pe pamant. La 20 de ani am fost surprins sa constat tot ce a invatat omul asta in 5 ani''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Dana, multumesc mult, esti foarte draguta. Mai, eu nu stiu daca ma simt implinita pt ca 99% din timp sunt stoarsa ca o lamaie. Dar e adevarat, creste inima-n mine cand ma uit la ei si-n acelasi timp ma rog sa fie mereu sanatosi.
Tu ai o minune de fata, frumoasa foc, isteata la fel, iar bebe2 va veni el, nu-ti face griji, cine stie ce a pus Mosul de o parte pentru tine, .

Stiam eu ca uitasem ceva.

Cafera, La Multi Ani! Multa sanatate si fericire alaturi de printese si de sot.

Si eu sunt racita cobza si ce e mai rau e ca si mama (care a venit la noi sapt tracuta) a luat raceala si se simte si ea cam rau. Ultima data cand a luat raceala de la noi a facut otita, sper sa nu se mai intample asa ceva, ea e mult mai fragila decat noi din cauza varstei.

Somn usor la strumfarie,

Poze noi
Sonia la Un An!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

hello hello! si ma uit la ceas si vad ca e 2 noaptea, dar tot postez ca daca nu, maine iar n-am timp si tot asa... abia acum am citit din urma si va multumesc la toate pentru gandurile bune! mai fac si cateva precizari atat cat imi amintesc acum.... mychydutza nu avem de gand sa intervenim asupra hemangiomului extern pentru ca nu o deranjeaza cu nimic. Eu chiar am impresia ca se retrage asa cum trebuie sa se si intample... se zice ca aceste hemangioame apar intre 2-4 saptamani de la nastere, in special in zona gatului si a capului, evolueaza o perioada, stagneaza o alta perioada si ca se retrag pana in jurul varstei de 7-10 ani... eu trag nadejde ca se va retrage mai repede, dar oricum nu imi fac absolut nici o problema in privinta asta. Nu sunt chestii contagioase asa cum gura lumii vorbea in prezenta ta pap.elena.... ma bucur ca voi ati rezolvat cu laser, mai ales ca ai spus ca sangera daca era agatat... probabil si dimensiunea era alta... la Adeluta acest hemangiom este mic si este foarte putin in relief... poate ati vazut-o prin poze; pana la urma la ea e aproape un semn dragut.

cafera si eu iti urez cu intarziere iar cu musafirii nepoftiti nu mai fi suparata... bucura-te de cadourile de la ei si nu te simti prost ca nu le-ai pregatit mese copioase; atata timp cat n-au fost invitati nu cred ca se asteptau la asa ceva; e bine si cu "chestioare".... ma mir ca au stat atat totusi; ori le-a placut mult la voi/de voi, ori asteptau poate sa vina si friptura! .... deci pana la urma n-ati mai fost la restaurant? despre asta, da, mi-ar fi parut si mie rau rau de tot!

Anto multa sanatate copilasilor! sa fie o forma cat mai usoara a varicelei si daca e sa o ia si Sonia sa o suporte si ea mititica usor!

Valen da' vad ca ti-ai pus ceva in cap de gatit, nu gluma! a? care-i treaba? ati inceput sa faceti fursecurile? la 6 maini? cum au iesit?

ddanagh si Adeluta se teme de MOS.... cu sunatul cand nu raspund pe Orange e pentru ca uit telefonul prin geanta descarcat complet! in acest caz, incearca-ma la sigur in VODAFONE... acolo sunt pe fir mereu! las' ca maine deschid si orange-ul si poate chiar apuc sa te sun eu....

monicabo nu stiu ce sa te sfatuiesc mai bine, poate pana la urma solutia e sa vina bradutul natural in casa.... mai e timp; vorbeste cu sotul si eu cred ca veti rezolva si cu tristetea ta.... daca totusi e depresie postnatala, o sa vezi in curand daca te mai supara si alte lucruri la fel de usor.... cred ca pana la urma ai dreptul sa fii si suparata si nu mai fugi de noi ca noi suntem aici sa te aparam ca doar n-o sa tinem cu ursu'... fii barbata ca te simt fetele! cred ca asta e de fapt, primul Craciun in 4 si brad artificial? ai fi vrut sa fie perfect, macar din acest punct de vedere! asa ca faceti un efort financiar si luati bradutul natural.


acum... despre noi, n-am facut bradutul inca, nici nu l-am cumparat.. il cumparam maine; natural! mititel de vreun metru asa; il impodobim maine; facem tot maine... eu fac maine prajituri si cu asta basta.... papica vad eu ce fac, dar nu o sa ma dau prea tare-n stamba.. trebuie musai sa fac o ciorba cu gaina de casa, cu bors umplut de mine, acru-acru ca doar sunt rea cum sa nu iasa acru! sarmale nu fac; avem carnati proaspeti de la mama, doar cat sa-i pun la cuptor; toba am primit tot de la mama, practic ne-am dres poftele... de Craciun mancam mai usurel; ce-atata mancare?! eu fac prajituri ca sa nu ma apuc de cozonaci... cozonaci o sa faca soacra mea asa incat am scapat!

ce prajituri? una cu foi si crema de lamaie + crema de zahar ars si nuca macinata.... si negresa cu nuci macinate too... bun rau, noua ne plac... cine vine cu colinda si se grabeste prinde, cine nu, nu...


va pup ca plange adeluta




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput