Mamici si gravidute de Nov-Dec2008 (144)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Mav, sa-ti traiasca micul crestin si fratiurul ursulet!!!
Otilia, a fost superba Ana. fff frumoasa rochita. si micuta Elisa e ca o papusica.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Bravegirl nu te contrazic...am citit si eu acum si cred ca aveti dreptate dar asta am aflat de la dr neonatolog de la Medlife Cozinov Alexandra si am luat de buna explicatia ei. Inainte si eu la fel faceam...ii dadeam doar de la cate un san si imi era mult mai usor decat acum cad tin cont din ce san i-am dat....sa il schimb la timp ca sa ramana lapte dar realizez ca a fost o greseala si revin la alaptatul dintr-un singur san....



Denisa, proaspata mamica cu fetita dulce Leyre Alexandra 08.11.08

Fotografii noi cu printesa noastra http://www.flickr.com/photos/32020823@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28


Dandusa eu zic sa sunt dr pt bubite....uite miercuri i-a aparut piticei mele niste bubite la ceafa si am intrebat-o pe sora mea si pe nasa care au bebelusi si a zis sa o las asa ca o sa treaca de la sine si vazand ca nu mai trec astazi am sunat pediatra si m-a certat rau de tot ca de ce nu am sunat-o de la inceput ca tre sa ii dau cu betadina ...aaaaa i s-au intins pana la tample...si daca nu ii vor trece cica antibiotic...asa ca eu zic sa nu te joci...



first, mooor pe dr care prescriu 'retete' prin tel,cum puii mei stie ca bubitele Leyrei au nevoie de betadina,daca nu le-a vazut?!poate sant de la caldura...si daca-s la ceafa mai ca inclin sa cred...da' nu-s dr deci nu inclin
si apoi sa te certe si mai apoi sa te sperie cu antibioticul,brrrr...
second,nu ma joc cu bubitele lu' Raducu pt ca le are de vreo 2-3 sapt...intre timp dr l-a vazut de doua ori...,prima data a zis ca-s de la caldura...iar eu am belit ochii cat cepele...la naiba,eu n-am mai mult de max 21-22 de grade,la baita se fac max 23,sta fara caciula,imbracat normal etc...deci cum sa fie de la caldura?!atunci a zis ca se poate sa fie de la produsele nivea...si-am zis ok,nu-l mai spal cu nivea o sapt sa vedem ce se intampla...
santem in a 4 a zi de pauza nivea si culmea bubitele sant la locul lor,uneori mai pronuntate,alteori mai diminuate...,am studiat si asociat cu caldura aceste aparitii/disparitii...deci puiul meu ar fi fericit la polul nordca in pisherili goali zau ca nu ma lasa sufletul sa-l tin...odata si-odata s-o obinui tenul lui sensibilos cu temp de la malul marii negre,nu?!
ps:citit pe diagonala=rasfoit=frunzarit=citit numai unde-ti vezi nick-ul sau unde vezi poze




Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Ei uite ca tin sa o contrazic pe Mama Alaptarii - Dr. Culcer. : ii dau Evei ambii sani la aceeasi masa cam de pe la inceput.
Si nu avem colici de nici nu imi mai aduc aminte cind. Si cind am avut in primele 2 saptamani cred ca Eva era mai degraba infometata si mie nu imi venea sa cred ca cere sa manince atit de des.
Sunt convinsa ca Eva nu e singurul caz alimentat la ambii sani la aceeasi masa si care nu are colici si a luat in greutate. Pai nu as mai fi dormit eu nici ora pe care o dorm acum dca as fi constrins-o sa ramina pe un singur san. Fie-mea nu renunta la tzatza decit cind e satula. Atunci pica lata si e cuminte. Cit nu e satula croncane si se agita .
Atita vreme cit cauza colicilor nu a fost depistata si confirmata aceste afirmatii legate de alimentatul la o masa doar a unui san raman doar simple supozitii.
Iar daca fie-mea s-ar hrani mai mult cu "primul lapte - cel tip zer " nu ar mai fi ajuns acum , la 2 luni , la greutatea de 5300g. Si nici nu ar mai luat in greutate copiii de secole la rand : ca regula cu un san - o masa este extrem de noua .Bunica-mea cu siguranta nu o stia iar capra , vaca si oaia cu siguranta nu isi pun puii sa suga alternativ cite o tzatza la o masa.

Sugestia mea este sa aveti tot timpul in vedere ca punctele de vedere ramin puncte de vedere : nu e nimic litera de lege iar optica Dr. Culcer este si ramine doar un punct de vedere. Iar uneori mi se par si usor alarmiste si panicarde opiniile dansei.

Eu nu iau si nu am luat de buna optica nimanui la modul general
sau fara sa pun la indoiala totul.Pina nu am confruntat optica ei cu alte opinii nu m-am lasat convinsa asa usor. Acolo unde explicatiile primite din alte parti mi s-au parut mai logice sau eficiente nu am impartasit si nici aplicat sfaturile ei.
Acolo unde mi s-au parut mai bune si rezonabile sugestiile ei le-am apicat cu prioritate.

Nu sunt experta , nici nu ma pretind - vorba ceea am nascut acu" 2 luni dar vreau sa cred ca inca mai am capacitatea de a discerne , ca inca instinctul meu matern ala care in functiune , in pofida oboselii isi face treaba , ca nimic nu sta scris in pietre si inca mai pot alege intre diferitele opinii pe care le citesc.

Seara buna fetele si nu va faceti nervi daca nu ati aplicat intocmai "ce scrie in carti".

Daca bebe creste in greutate , are un aspect ok - adica e vioi , face kk , pishu , cere papa si mai si doarme din cind in cind nu stiu dca e cazul sa pretindem mai mult .






Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Bravegirl nu te contrazic...am citit si eu acum si cred ca aveti dreptate dar asta am aflat de la dr neonatolog de la Medlife Cozinov Alexandra si am luat de buna explicatia ei. Inainte si eu la fel faceam...ii dadeam doar de la cate un san si imi era mult mai usor decat acum cad tin cont din ce san i-am dat....sa il schimb la timp ca sa ramana lapte dar realizez ca a fost o greseala si revin la alaptatul dintr-un singur san....


Denisa, proaspata mamica cu fetita dulce Leyre Alexandra 08.11.08

Fotografii noi cu printesa noastra http://www.flickr.com/photos/32020823@N08/



Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

help!

am sanii fierbinti si simt multe ace in sfarcuri. am buba la ambele sfarcuri, dau cu cortizon si spal inainte de fiecare alaptat, super distractie.
e de chemat moasa maine? temperatura nu am. am luat preventiv niste paracetamol.


da, eu mananc orice si am mancat orice si la laura si nu stiu ce sunt aia colici pana acuma.

da, fac baie la plod in apa in caldare pana la gat. dupa baie am grija de buric cu alcool si pudra.

ALRA 40+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Pe prospectul Betadinei scrie ca nu este recomandat sugarilor , nici mamei in cursul alaptarii si nici pe sarcina.
Am aplicat apa rece pe fata , am scos vigantolul iar la baitza nu am folosit decit apa simpla sau am adaugat infuzie de taritze.
Acum nu are nici un fele de bubite - avea intial pe burtica , apoi s-au extins pe piept , apoi pe fata si ulterior pe umeri in spate.
Aveau aspectul unor bobitze de gris , se simteau la mina.


Citat:
citat din mesajul lui dandusa

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28


Dandusa eu zic sa sunt dr pt bubite....uite miercuri i-a aparut piticei mele niste bubite la ceafa si am intrebat-o pe sora mea si pe nasa care au bebelusi si a zis sa o las asa ca o sa treaca de la sine si vazand ca nu mai trec astazi am sunat pediatra si m-a certat rau de tot ca de ce nu am sunat-o de la inceput ca tre sa ii dau cu betadina ...aaaaa i s-au intins pana la tample...si daca nu ii vor trece cica antibiotic...asa ca eu zic sa nu te joci...



first, mooor pe dr care prescriu 'retete' prin tel,cum puii mei stie ca bubitele Leyrei au nevoie de betadina,daca nu le-a vazut?!poate sant de la caldura...si daca-s la ceafa mai ca inclin sa cred...da' nu-s dr deci nu inclin
si apoi sa te certe si mai apoi sa te sperie cu antibioticul,brrrr...
second,nu ma joc cu bubitele lu' Raducu pt ca le are de vreo 2-3 sapt...intre timp dr l-a vazut de doua ori...,prima data a zis ca-s de la caldura...iar eu am belit ochii cat cepele...la naiba,eu n-am mai mult de max 21-22 de grade,la baita se fac max 23,sta fara caciula,imbracat normal etc...deci cum sa fie de la caldura?!atunci a zis ca se poate sa fie de la produsele nivea...si-am zis ok,nu-l mai spal cu nivea o sapt sa vedem ce se intampla...
santem in a 4 a zi de pauza nivea si culmea bubitele sant la locul lor,uneori mai pronuntate,alteori mai diminuate...,am studiat si asociat cu caldura aceste aparitii/disparitii...deci puiul meu ar fi fericit la polul nordca in pisherili goali zau ca nu ma lasa sufletul sa-l tin...odata si-odata s-o obinui tenul lui sensibilos cu temp de la malul marii negre,nu?!
ps:citit pe diagonala=rasfoit=frunzarit=citit numai unde-ti vezi nick-ul sau unde vezi poze




Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Otilicaaaa,
doamneee she minunatii ai tu acolo,fataaaaa,manca-le-as sa le mananc de scumpeeeee,Ana este o adevarata domnisoara imbracata superb,cu niste ochii minunati si pletele ei aurii,pfuiiii,m-am indragostit nu alta
pana si lenjeria de patut imi place...si bluza ta...
Iulia,
bine ati venit acasa




daca va spun...imi dorm amandoi copii...,ma simt ATAT de libera/usurata/relaxata...de nu va spun...
sotul munceste ca de obicei...,casa-i vraisteeee dupa ce i-am imbaiat pe amandoi...dupa ce am alergat printesa s-o imbrac in pijama...da' she conteaza?!eu sa fiu sanatoasa ca le fac,deocamdata forum-ul sa traiasca
tre' sa tip dupa cateva eleve care n-au mai raspuns prezent...
Wndy,Olivia,Diana,Diamisha,Brie




Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Incearca sa nu stergi sanii cu prosopul ci sa-i lasi sa se usuce la liber - eventual poti grabi procesul cu foenul dupa care aplici crema respectiva.
Aia de la Clinica Mayo recomnda sa nu speli mamelonul cu sapun pt. ca distruge emolientii naturali pe care ii secretea mamelonul si care ajuta la vindecarea ragadelor. Am folosit mameloane de cauciuc pina au trecut ranile mari si am continuat sa alptez cu mamelonul liber chiar daca mai ramasesera niste rani mici. Sa nu te sperii daca Nicole va regurgita sange - e de la ragadele tale nu e la stomacul ei.
Ai buba in sensul ca ai ragade nu mastita ?
Cel mai bine , la mine , a mers laptele meu aplicat pe mamelone si lasat sanul la aer. Adica mergeam asa ca nebuna prin casa cu tzatzili in vint. Noaptea nici nu mai intra in discutie - liber la greu.
Impotriva durerii nu exista solutie decit suptul bebelusului. Cu cit suge mai des cu atit vor trece mai repede durerile.

Pt. fierbinteala la mine au mers : aplicat coprese cu apa rece intre suptrui si golit sanii cu pompa pina nu mai iesea nici un strop. Ca la momentul ala Eva era mica si sugea putin iar eu ...lapte nene nu gluma.

Lauzele au oricum temperaturamare - 38 grade , parca retinusem din spital.

Citat:
citat din mesajul lui alra

help!

am sanii fierbinti si simt multe ace in sfarcuri. am buba la ambele sfarcuri, dau cu cortizon si spal inainte de fiecare alaptat, super distractie.
e de chemat moasa maine? temperatura nu am. am luat preventiv niste paracetamol.


da, eu mananc orice si am mancat orice si la laura si nu stiu ce sunt aia colici pana acuma.

da, fac baie la plod in apa in caldare pana la gat. dupa baie am grija de buric cu alcool si pudra.

ALRA 40+

Vacanta cu Laura in Romania


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

help!

am sanii fierbinti si simt multe ace in sfarcuri. am buba la ambele sfarcuri, dau cu cortizon si spal inainte de fiecare alaptat, super distractie.
e de chemat moasa maine? temperatura nu am. am luat preventiv niste paracetamol.




nush' daca-i de chemat moasa,da' tu tre' sa simti daca ceva-i in neregula...asa cum am simtit si eu,da' de somn m-am facut ca nu simt,nesimtita de mine si am facut mastita...tu sa nu faci ca mine!
daca ii simti tensionati si durerosi (poa'sa fie doar unul dintre ei),inainte de alaptat cu cca 1-2 min,pui comprese cu apa calda pe ei(l),apoi alaptezi si dupa ce a supt bb,golesti sanul daca el nu a supt de ajuns si apoi pui comprese cu apa rece...


Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

ANDREYUTZAAA NASTERE USOARA MAINE IUBITA ! ITI TIN PUMNII SI MA GANDESC LA TINE Am emotii cand ma gandesc la venirea lui bebe Matei pe lume. Te pupic dulce dulce si mai bag niste



HAI ANDREYUTZA



Oceanborn felicitari pt Thomas grasunel care a scapat de buricel
Simona si Dandusa multumesc de raspunsuri vad ca a trecut iritatia dupa ce azi dimineata i-am dat cu f putin bepanthen.
Zaden bine ai venit la odiseea noastra
Malinas super ideea sa faci tu marturiile, nu stiu unde ai putea gasi carton, sper sa te poata ajuta celelalte fete.
IuliaCospy nu mai fi supi ca nu ai laptic mult ...atat cat este, e bun si ala...bebe meu nici macar nu stiu ce inseamna laptic de la san ...dar m-am obisnuit cu ideea. O sa treaca si asta, chiar daca ai mai putin laptic a fost de ajuns ca sa-si ia anticorpi
Mav foarte frumos Antonio la botez si mi-a placut mult si costumasul ...si-mi place mult si cadita, vad ca are suport pt capul lui bebe, poti sa-l lasi sprijinit fara sa-l mai sustii? imi spui te rog cat a costat cadita si de unde e?

Isabela lui Raphael Nicolas (23.10.2008)
[blue]Primul nostru http://good-times.webshots.com/album/563960730wsIJMS

Mergi la inceput