Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Intradevar este o chestie si asta cu nasii....noi am fi vrut alti nasi pentru bebe, decat cei de cununie,dar imi este jena si cred ca sigur se vor supara daca nu-i puntot pe ei. Si sigur vor avea pretentie sa fie si un nume din familie(eu vroiam Albertca-mi place mie si Mirel-de la tati). Pe ei ii cheama: Irina, Silviu Razvan si Diana. Nu au nici nume de sfant si nici Razvan nu-mi surade ca al doilea nume....
Mai ar fi o chestie, la noi se pun si mosi la copii...trebuie sa ne gandim la cine(care sa cunoasca obiceiurile, pentru ca nu sunt multi).
26

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna!

Multam de urari de bun venit. Legat de datele mele pt a fi inserata in listuta de mamici de martie-aprilie 2009, iata-le: DataNasterii: 20/Martie/1971, UM: 23/Iulie/2008, DPN:26/Aprilie/2009. Multumesc in avans cui ma va adauga in lista!

Am citit ceva mesaje din utimele zile, sunteti tare active si simpatice :). Apropo, cineva spunea ca era nevoie de o mamica cu experienta si calm... dar.., sa stiti, nici eu nu stiu sa fac gogosi ;)). La mancat da, am ceva experienta ;).

Insa nu am citit despre sporturi indicate in timpul sarcinii. Eu va propun aqua-gym. Merg de 2 ori pe saptamana cate 1 ora, de vreo 2 luni si sper sa pot merge cat mai aproape de luna a 9-a. Eu ma simt foarte bine psihic in primul rand, mi se pare ca am o viata f armonioasa cand ma balacesc in apa, si in al doilea rand cred ca in general inotul [fara efort exagerat!] este util sanatatii mele si sper si lui bb. Poate mergeti si voi la un balacit, nu?

Despre hainute de gravida, eu incerc sa imi cumpar minim, nu vreau sa traiesc cu gandul ca as ramane prea grasuta dupa nastere mult timp... Incerc sa fiu optimista:). Nu ca eu as fi o manechina, in general sunt de mijloc [aveam de ex, in vara, 1,60 cm si 63 kg]. Dar, dupa ce se termina alaptatul, cu o curitza de slabire poti sa revii... De exemplu, eu la Veronica, aveam 25 de ani, initial 56 kg, la nastere, 71kg, dupa 4-6 luni, 58 [cu cura de slabire din aia cu orez fiert fara sare :((]. Apoi, cu Tudor, aveam 28 de ani, 59 kg, la nastere 84 kg [!!!!], si dupa 4-6 luni... 74 kg. De acolo, cu vreo 3 cure, dupa 1 an, am ajuns la o medie 65 kg. Acum depinde si de fiecare din voi, insa eu nu prea as vrea sa risipesc bani pe prea multe haine temporare. De ex, mi-am luat niste pantaloni de gravi, cu banda lata, orizontala si usor elastica pe burta, dar care ii voi putea purta ff bine si dupa, nu vor parea de gravi :). Am vreo 2 pulovere din alea de munte, largi, in care si mane-chinuita de 30 kg tot pari zdravana, pe care nu le purtam niciodata [eu rezist f bine la frig], acum le voi purta cu pantalonii astia, o fusta mai de mult, lunga, "de mers la biserica", si niste colanti de gravi pe care apoi ii voi folosi prin casa :)). Pentru pe deasupra, eu am un pancho [nu stiu cum se scrie!!!] f mare de lana, si in rest, nu ma inghesui... Pana acum am luat vreo 6 kg, ma apropii de sapt 22, abia astept eco morfo :).

O sa va povestesc despre nastere naturala, dar acu ma grabesc sa plec la aqua-gym, luni si miercuri seara merg, va pup din apa,
anca
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Fetelor, daca aveti nasi faini de cununie, ma bucur ca ii pastrati. Am inteles ca asa se si procedeaza.

Ai mei au fost cam "impusi" de socri si parinti si pt ca sotul meu stie ca nu sunt tare impacata cu ideea asta, am hotarat sa alegem dintre prietenii nostri - de aprox aceeasi varsta. Si cum suntem destul de tinerei, este cam primul BB din "familie" asa ca toata lumea o asteapta.

Pt mine e important ca nasii sa fie tineri si sa ma pot baza pe ei cu adevarat ca fiind parintii spirituali ai copilului meu. Eu cred foarte tare in rolul nasilor si m-am gandit ca daca se vor supara cei de cununie o sa le explic frumos motivatia noastra. Si daca raman suparati, sa le treaca repede!

Multumesc de sfat, asa voi proceda: ii von anunta de Craciun sau in preajma... Abia astept sa vad ce o sa zica!

22+ Brisees

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

la fete!

mititika un pt burtica ta frumoasa.
cand punem si noi galatencele de-o gaseala?

alina, foarte frumoase hainutele tale, botoseii iti vine sa-i pui la chei nu alta, asa de draguti si micuti sunt.

pisik.... eu am fost de 2 ori nasica de bb, doar ca la noi se zice mot la un an de zile. eu nu stiu nimic de turta.
sa-ti zic ce am facut eu ca nanuta.
de ex. la finuta mea i-am facut in primul rand un aranjament floral pt copii, cu flori in culori vesele si fluturasi ca era si ziua ei, si na, e o domnisoara.
apoi am cumparat: lucruri de la piele cum se zice: chilotei, maieut, body, dresuri , sosetele, treining, adidasi, o salopeta cu pantalon, un sarafan de blug, un plover care se lega cu o fundita ff elegant, pantofiori,o bluzita la fel ff eleganta si o fustita , inca o rochita si o caciulita de domnisoara.
a, si o papusa.
nu am cumparat cercei pt ca avea chair mai multe perechi.

pe tava am pus ruj, parfum, bani(care i-au ramas ei), pix, calculator, carte , chei de la masina.
motul i l-am legat cu o panglica, dupa are am taiat greu ca avea parul des.

cam asta am facut eu ca nanuta.

referitor la nasii pt fata mea, fetelor am o mare pb.

eu am doua randuri de nasi. asa a fost sa fie. cei de la logodna nu ne-au mai putut si cununa si ne-am "ales" cu alti nasi.
faza e ca ambele perechi sunt apropae de varsta noastra si ne intelegem la fel de bine cu ambele perechi.
alta faza e ca ambele perechi sunt in italia cu toata familia.sunt stabiliti acolo, nu definitiv, dar au si familiile cu ei.

i-am "instiintat" pe ambii ca avem bb la purtator, insa nu le-am spus nimic de nasit.
in primul rand nu stiu la care sa le spun primii daca vor sa ne fie nasi, sau cum sa fac, sa nu se supere ceilalti.

faza cea mai tare e ca am o prietena, parca v-am mai spus eu odata careia i-au murit anul asta copiii si ea de mult tot zicea ca vrea sa-mi boteze.
acum insista foarte mult. ei sunt aici in galati.
sunt tineri, de treaba si ff greu incercati de viata.

sunt persoane care spun ca nu ar fi bine sa-mi boteze ei, dat fiind prin ce au trecut ei.
am zis ca vreau sa vb si cu un preot sa vad ce ma sfatuieste.
asta in caz ca nasii din italia se gandesc ca e f mare distanta si nasii sunt parintii spirituali ai bebelususlui si e imp sa fie aproape de ea.


voi ce ma sfatuiti?
cum sa fac? pe cine sa aleg?
complicat, nu?





http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl

poze "calde" cu mine si fata mea

mitzica26+ sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

petrean, sa-ti traiasca frumusetea aia de baiat, sa fie sanatos, destept(frumos nu mai zic, ca e deja ) si sa va aduca numai bucurii.

http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl

poze "calde" cu mine si fata mea

mitzica26+ sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelacg

la fete!

mititika un pt burtica ta frumoasa.
cand punem si noi galatencele de-o gaseala?

alina, foarte frumoase hainutele tale, botoseii iti vine sa-i pui la chei nu alta, asa de draguti si micuti sunt.

pisik.... eu am fost de 2 ori nasica de bb, doar ca la noi se zice mot la un an de zile. eu nu stiu nimic de turta.
sa-ti zic ce am facut eu ca nanuta.
de ex. la finuta mea i-am facut in primul rand un aranjament floral pt copii, cu flori in culori vesele si fluturasi ca era si ziua ei, si na, e o domnisoara.
apoi am cumparat: lucruri de la piele cum se zice: chilotei, maieut, body, dresuri , sosetele, treining, adidasi, o salopeta cu pantalon, un sarafan de blug, un plover care se lega cu o fundita ff elegant, pantofiori,o bluzita la fel ff eleganta si o fustita , inca o rochita si o caciulita de domnisoara.
a, si o papusa.
nu am cumparat cercei pt ca avea chair mai multe perechi.

pe tava am pus ruj, parfum, bani(care i-au ramas ei), pix, calculator, carte , chei de la masina.
motul i l-am legat cu o panglica, dupa are am taiat greu ca avea parul des.

cam asta am facut eu ca nanuta.

referitor la nasii pt fata mea, fetelor am o mare pb.

eu am doua randuri de nasi. asa a fost sa fie. cei de la logodna nu ne-au mai putut si cununa si ne-am "ales" cu alti nasi.
faza e ca ambele perechi sunt apropae de varsta noastra si ne intelegem la fel de bine cu ambele perechi.
alta faza e ca ambele perechi sunt in italia cu toata familia.sunt stabiliti acolo, nu definitiv, dar au si familiile cu ei.

i-am "instiintat" pe ambii ca avem bb la purtator, insa nu le-am spus nimic de nasit.
in primul rand nu stiu la care sa le spun primii daca vor sa ne fie nasi, sau cum sa fac, sa nu se supere ceilalti.

faza cea mai tare e ca am o prietena, parca v-am mai spus eu odata careia i-au murit anul asta copiii si ea de mult tot zicea ca vrea sa-mi boteze.
acum insista foarte mult. ei sunt aici in galati.
sunt tineri, de treaba si ff greu incercati de viata.

sunt persoane care spun ca nu ar fi bine sa-mi boteze ei, dat fiind prin ce au trecut ei.
am zis ca vreau sa vb si cu un preot sa vad ce ma sfatuieste.
asta in caz ca nasii din italia se gandesc ca e f mare distanta si nasii sunt parintii spirituali ai bebelususlui si e imp sa fie aproape de ea.


voi ce ma sfatuiti?
cum sa fac? pe cine sa aleg?
complicat, nu?





http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl

poze "calde" cu mine si fata mea

mitzica26+ sau


Pai intreaba mai intaii nasii de cununat, cei care au pus pirostriile, daca va intelegeti bine..e super ok. Daca refuza intreaba-i si pe cei de logodna. Dar cred ca va vor boteza cu drag,....si pot veni in tara mai ales ca botezul pt. bebe ai nostri va fi in perioada mai - iunie, deci vara.

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Andrei de Petrean
sa cresti mare, sanatos, voinic si sa-ti asculti parintii.

23+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

pe bb2 tot nasii de cununie o vor boteza. si pe andrei l-au botezat cu mare drag.
cu nasii suntem intr-o relatie de prietenie, dar nu foarte apropiati. sunt de aceeasi varsta cu sotul meu, si sunt foarte de treaba. nu ne vizitam prea des, ca ei sunt destul de ocupati cu firma. acum, cand ne-am luat casa ne-au imprumutat cu bani.

noi deja le-am spus ca la anul vor botaza din nou. nasa e mare amatoare de botezat (e cam nasa de profesie). cand am sunat-o sa-i spun de banii de casa, i-am spus ca la anul, ca sa nu-si iasa din mana (ea in ultimii 3 ani numai a botezat si a taiat mot), are de botezat. la care nasa, foarte fericita mi-a spus "conteaza pe mine".

pe nasi nu i-am intrebat nici data trecuta, si nici acum nu-i vom intreba daca au pretentii la nume. mi se pare logic ca eu sa aleg numele (ca doar eu duc greul). oricum copilul va avea un singur prenume si acela de sfant.

in timp ce scriam mesajul mi-am adus aminte cum au venit sa ma vada la spital, dar in faza in care eram atunci, nu prea m-am bucurat de vizita. la o saptamana au venit acasa, si cum si eu eram mai bine, chiar mi-a facut placere. acasa cand au venit au adus cadou pt andrei scutece, cateva jucarii, si un sterilizator de biberoane, pe care nu a trebuit sa-l folosesc niciodata, dar in acel moment nu aveam de unde sa stiu asta.
de fiecare data cand ne-am intalnit cu ei, ii aduceau lui andrei scutece. care sunt oricand binevenite, si niciodata prea multe.

23+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

asta ar fi ordinea prioritatilor monique, are ai spus-o tu.

acum numai ca ma gandesc ca nasii vin in tara cam odata la 2 ani, prefera sa-si mai cheme din rudele apropiate acolo.

de ex. eu cu finutii mei suntem f apropiati, el putin cu cel din galati ne vedem cel putin o data pe luna.

ma gandeam ca e imp si apropierea dintre nasi si bb.




http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl

poze "calde" cu mine si fata mea

mitzica26+ sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

scuze, florinela am vrut sa zic sa ma ierti.

http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl

poze "calde" cu mine si fata mea

mitzica26+ sau

Mergi la inceput