Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (98)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

pe 12 dec e luna plina - aviz fetelor foarte aproape de termen

35+ cu Stefan Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

naty - la noi saptamana trecuta tarifele au fost astea pt cezariana
dr ginec - 200 eur
anestezist, mana a doua - 50 eur
neonato - fata a dat 50 de lei, eu ma gandesc tot la 50 eur
asistentele de la operatie- cate 50 de lei, mai ales la cele de la ATI, dat o singura data.
la asistentele de la copii - 10 lei o singura data.

35+ cu Stefan Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 3 SAPTAMANI


acuma intreb io - se da inainte sau dupa op?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Naty, trebuie sa ne mai tinem putin si sa nu nastem inca. Si eu sunt ingrijorata pt ca am contractii BH destul de dese si niste dureri difuze de spate de parca mi-ar veni ciclul.

Sincera sa fiu, nu prea stiu cat se da la medic la nastere. Stiu cat a dat vecina mea la Elias la un medic vestit, 500E, 200E la neonatolog, 200 E la anestezist si maruntis la asistente. Mie mi s-a parut f mult pt un spital de stat, insa cica se stie printre mamici cam cat se da.

Doamne, ajuta-ne sa tinem bebeii pana la termen, sau macar cat mai aproape de termen. Am o frica ca asta mica a mea e cam grabita...Ce o fi cautand ea lipita de peretii colului? Hai mami, rodica-te un pic!

Bee32+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

cristi la Municipal se face o anestezie rahi - peridurala, o combinatie intre cele 2.
Eu una voi face generala ca si prima oara. De la rahi facuta la apendicita era sa mor si nu am cea mai mica intentie sa repet experienta.
In schimb, de la cea generala nu am avut nimic. La ora 10 fix m-am uitat la ceasul din sala de operatii si urmatorul lucru pe care l-am vazut a fost acelasi ceas care arata 11 fix. Nici nu mi-am dat seama in primul moment ca am dormit o ora, timp in care am si nascut. Dupa nu am fost de loc ametita, nici nu am mai dormit macar, nu am vomat, nu m-a durut capul. Doar m-a jenat un pic pe gat de la intubatie, dar nesemnificativ.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 34+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

pe 12 dec e luna plina - aviz fetelor foarte aproape de termen

35+ cu Stefan Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 3 SAPTAMANI




aoleu .... 12 e maine!

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 34+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Alinuk multumesc, numai ca eu la mine in oras doar de la medicul de familie pot obtine asa ceva si cum aia nu a auzit de...

Flowerbee ce bine ca te apropii de concediu. Felicitari pentru casuta. Vaccinul il vei face in 72 ore dupa nastere doar daca bb are Rh pozitiv.

Cristi spor la gatit.

Vad ca deja vorbiti de anestezii brrr. Eu l-am intrebat pe medic si dupa parerea lui nu o sa apuc sa fac daca toate vor fi bune. La prima nastere am avut travaliu de ala adevarat (din punct de vedere a durerilor) 3 ore si jumatate. Daca m-oi tine de regula ca la a doua e mai mic...m-am scos.

Naty sa fiti bine! Ce scoruri vehiculati voi. Pai acum sunt incantata ca si-a terminat medicul clinica privata si imi pot plati nasterea pe chitanta. Oricum i-am spus de prima data ca in spitalul ala nu ma mai prinde.

28+ cu Fabian si Dorian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

normal ca dupa ce toata sarcina a mers bine cu sangele, acuma mi s-a invinetit mana

36+ cu Stefan Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

vroiam sa va mai cer pe pm daca aveti reteta de foi de prajitura si crema de dobos

si daca stie careva cum se fac astea la cuptor electric

36+ cu Stefan Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:


Neatza fetelor!!!


Am fost ieri la eco de 32 sapt si am ceva nelamuriri daca puteti sa ma ajutati:

1. prezenta pelviana incompleta, ce inseamna? E motiv de ingrijorare???

2.BCF ritmice, normale, 154-166 B(repaus miscare).Ii bate inima bebelinei prea repede?Repaus, adica sa stau eu mai cumintica???

3. IR 0,38 si 0,37, sunt OK???

4. Col mai scurt 3,4 cm ; OI inchis

5. Greutatea 2100g +/- 308g, este cat de cat in grafic????


Aaa....si inca ceva, nu mai are cordonul in jurul gatului.

Va multumesc mult de tot si va pupicesc.
Citesc din urma si revin

32+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Neata!


Fetele, revin cu un subiect pe care l-am mai abordat mai de mult, dar eu tot nu sunt hotarata. Probabil majoritatea v-ati facut "bugetul" pentru nastere si va rog mult, fetele din Ro, care nasteti la spitale de stat, sa imi spuneti la ce tarife v-ati oprit. Eu ma gandeam cam asa (pentru cezariana):
- moasa 150 RON;
- dr. mana a 2-a: 200 RON;
- anestezist: 150 Euro;
- neonatolog - intre 200 RON si 200 Euro depinde de situatie.
Pentru dr. principal nu m-am hotarat.


Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 34+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI



uau Naty

in ce spital nasti?

Mi se pare mult cat dai:

O sa trec cat m-am gandit eu raportat la cat am dat acum doi ani..si merg cu aceeasi echipa (care s-a purtat super cu mine...de la meoasa - care chiar mi s-a parut ca si-a meritat toti banii - pana la medic)

- moasa 100 RON / acum doi ani 50 RON;
- dr. mana a 2-a: 100 / nu mai stiu RON;
- anestezist: 300 / 200 RON; (si asta mi se pare important de impresionat!)
- neonatolog - 100 RON / nu mai stiu (eu nu am nicio pretentie de la ei..doar sa-mi faca foaia de iesire din spital, caci altfel deja am o doctorita de la CMU care vine acasa prima luna si apoi mergem noi la clinica - si intra totul in asigurarea medicala de la firma)
-dr. principal 1000ron sau 300E / 1000RON (si acum doi ani era mult) (ramane sa ma decid)

Ma gandesc ca un buget total de 2000 RON e suficient!!...(la negru!..nu ni-i deconteaza nimeni noua iar lor nu le ia nimeni impozit pe ei!!)

..parerea mea!

zice cineva aici de ELias cu 500E la medic, 200E la neonat..e imens! Neonatul nu face mare lucru, iar in Elias neonatologii sunt cam varza (nu stiu cat s-a schimbat din acest pct de vdr fata de acum doi ani, de cand eu mi-am facut aceasta parere)
Zic asa.. chit ca dai 50ron sau 100-200Euro daca copilul e bine ..e ok, daca are vreo problema nu stiu daca ti-o rezolva ei.
Oricum fiecare isi duce apoi copilul la o evaluare - echo, sange etc... In spital nli se face un vaccin chior si o analiza de sange obligatorie!




Alinuk, Teo si minunea mica
nasterea - una dintre minunile lumii
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4b43ab1fe6e90f0fd2caa0" target="_blank">fericire, implinire..un an de Teo!
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput