Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (97)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Just, chiar ca ai fost harnicuta....dar tu de ce nu te potolesti cu atata efort?? Vrei bataita? Stai linistita ca nu e bine, mai ales ca ai avut contractii...sau vrei sa nasti mai devreme?!
Maine asteptam vesti.

36+ cuADINA-IOANA
AMR 4 saptamani!

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetele tocmai cred ca am avut si eu prima contractie dureroasa ... nu stiu ce m-a apucat ca pana aacum nu am avut nici macar una nedureroasa .... nu le-a, vazut decat pe burta lui finuta pe cele nedureroase ..... am luat o no-spa .... credeti ca e suficient????

just nu plecaaaaaaa .... rasp si mie .... tu cum ai simtit acele contractii dureroase .... au fost ca si cand te-ar fi sagetat ceva toata burta de la dreapta la stanga???? eu am simtit una mai usoara si am zis ca e bebe .... dar la cateva minute bune a mai venit una zdravana si m-a speriat ca instinctiv am strans picioarele de durere ...

doamneeeeeeeee feteleeeeee .... e prea devremeeeee .... imi doresc ca bebe sa stea acolo in casuta lui pana la termen .... abia sunt in sapt 31 ....mai am destul ....

carmen nu se merita sa dai banii pe sutiene atat de scumpe din farmacii .... cauta in piete sau magazine sigur gasesti cu multttttttttttt mai ieftine ....



30+ANTONIA IOANA
AMR MAX 10 SAPT PANA LA MAREA INTALNIRE


Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Buna dimineata fetelor, chair ca pt mine e buna, azi noapte am dormit bustean, fara griji. Eu cred ca insomniile mele erau cauzate de stresul si incertitudinea in care ma aflam, cu asigurarea de sanatate si restul....chiar dc nu arat in exterior ma consum mult in subconstient, asa mi-e felul.
Ieri am avut contractii si dureri ca de ciclu, plus tot felul de dureri ascutite (eram intr-un magazin si ma opream din 10 in 10 m ca sa imi incrucisez picioarele) se apropie.....

Bebelusi, am vazut decoratiunile, esti f f talentata, mi-au placut mult!
Cadia, si eu am aceleasi dureri de maini ca si tine, mi se umfla si amortesc noaptea, este sindromul tunelului carpian care dispare dupa nastere.
Flowerbee, sa ne pui pozici cu casuta noua si tu, Irina, cu frizura noua.
Dark, felicitari fratelui tau!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dobreclaudia spune:

A avut una dintre voi dureri in piept? Ca pe mine ma iau , nu des, la o saptamana, dar acum, de ex., ma doare de 2-3 ore si indiferent ce am facut - ridicat in picioare, mancat, baut - ele nu imi trec. Ca o presiune intre coaste, mai rau e cand ma pun in pat ????

32 frumoasa mea bebelina

clau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Ce frumosss iar e egalitate, si suntem o de mamici.

Bun venit noilor mamici bb sanatosi si papaciosi;

Vad ca voi deja experimentati contractii dureroase si euuuu, tot vom si de dimineata si stau in pat.., nici paine prajita, nici stiksuri, nik nu merge...
Mi-am luat si tensiunea 103 cu 68, e ok, ca ma speriasem sa nu fie altceva...de mancat nu prea mananc prostii sau mancare grea , aseara am papat orez cu ciuperci si rosii cu branzica...ce poate fi rau????
Mai, bebelina mea sughita si sughita cam de 3,4 ori pe zi, o fi normal????
Offf sper sa fie bebelina sanatoasa Doamne Ajuta


Claudia - ? adik la inima?

Veronica cu Alice
micuta mea A.M.R. 8 SAPTAMANI
BB e pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

fetele tocmai cred ca am avut si eu prima contractie dureroasa ... nu stiu ce m-a apucat ca pana aacum nu am avut nici macar una nedureroasa .... nu le-a, vazut decat pe burta lui finuta pe cele nedureroase ..... am luat o no-spa .... credeti ca e suficient????

just nu plecaaaaaaa .... rasp si mie .... tu cum ai simtit acele contractii dureroase .... au fost ca si cand te-ar fi sagetat ceva toata burta de la dreapta la stanga???? eu am simtit una mai usoara si am zis ca e bebe .... dar la cateva minute bune a mai venit una zdravana si m-a speriat ca instinctiv am strans picioarele de durere ...

doamneeeeeeeee feteleeeeee .... e prea devremeeeee .... imi doresc ca bebe sa stea acolo in casuta lui pana la termen .... abia sunt in sapt 31 ....mai am destul ....

30+ANTONIA IOANA
AMR MAX 10 SAPT PANA LA MAREA INTALNIRE


Camelia


Ok..deci daca eram langa tine, te bateam! Cami, draga mea..trebuie sa nu mai fii asa panicoasa. Uterul se pregateste de nastere, unele femei pot simti contractii Braxton Hicks dureroase ceva mai devreme, dar asta nu e un motiv de panica. Contractiile dureroase pe care le simt din cand in cand se prezinta asa: primul semn ca urmeaza sa am o contractie de genul asta e ca imi creste pulsul intr-un ritm accelerat, incep sa simt nevoia de mai mult aer si asa imi dau seama ca vine contractia. La cateva secunde, simt cum o durere ascutita, imi cuprinde toata partea de sub burtica imobilizandu-ma practic (daca ma misc, ma doare de fac pe mine). In timpul asta am cautat sa respir cat mai normal. Uterul devine ca o gheara, se strange tot si se intareste. Cam asa ma simt eu la contractiile dureroase. Dar trec. Le am destul de rar, de obicei apar cand incerc sa ma dau jos din pat (probabil de la efort..habar nu am). Dar nu rezolvi nimic daca te panichezi. Atata timp cat aceste contractii nu apar la intervale de sub 20 minute, nu are rost sa iti faci griji. Hai..ia un si tine-ne la curent!

Justme 36+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szmonic spune:

Claudia, nu e de la stomac? de multe ori durerile de stomac sunt simtite in zona aceea de sub coaste, iar cum in perioada asta bebe apasa stomacul e posibil sa apara arsuri. Si eu le am si daca nu as sti ca sunt de la stomac as zice ca provin de la inima
37+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor imi rasp si mie plssssssssss ... mamicile care sunt deja la al doilea copil .... va rog .... explicati cum ati simtit acele contractii dureroase ....

30+ANTONIA IOANA

AMR MAX 10 SAPT PANA LA MAREA INATLNIRE

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Bun venit la fetele noi!

Inca o tura de rufe spalate... si ma asteapta una de calcat... la spalat e usor ca le face masina... da ce sa-i faci, daca trebuie, le calcam ...mai incolo ca nu e graba!

Au venit si caruciorul, si car-seat-ul... deocamdata sunt in ditai cutiile langa usa... astept sa vina domnul sot acasa sa le mute/deschida/instaleze ... sper sa fie "inventarul" complet (ca pe langa accesoriile gen cos de cumparaturi, sun canopy etc am comandat si baby-nest-ul si footmuff-ul, sacul ala care-i tine cald la bebe cand iesim si e frig afara). Tare ma bucur ca au sosit, imi faceam griji sa nu ratez delivery-ul... ca maine voi fi plecata la control dimineata iar matzele cat sunt ele de destepte nu stiu deschide usa si semna de primire

Claudia, la ce fel de dureri te referi? De heartburn (indigestie) sau altceva?

Flowerbee, succes la mutat!

Veronica, e normal pentru bebe sa sughite! Sper sa-ti treaca starea de rau

Miere, ma bucur ca te-ai putut odihni. Ca daca nu acum, cand? Eu le-as dormi toata ziua... da' cica am de lucru... si daca nu am, imi fac

Fetelor, o sa radeti de mine, da' cum am mai zis eu mare gospodina nu-s... am niste jerseuase pentru bebelina si-s facute din lana. Acu intreb si eu, pe alea cum le spal? De mana? La masina la 30-40 de grade? Sunt facute "de mana" deci nu au eticheta cu instructiuni... si-s asa de frumusele mi-ar parea tare rau sa le stric. Poate ma dumireste careva... ca dupa a mea stiinta... hi-hi vorba lu' matusa-mea, daca se da lege sa fie impuscate toate gospodinele eu mor nevinovata


Dark Bendis



35+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 5 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina1976

Just, chiar ca ai fost harnicuta....dar tu de ce nu te potolesti cu atata efort?? Vrei bataita? Stai linistita ca nu e bine, mai ales ca ai avut contractii...sau vrei sa nasti mai devreme?!
Maine asteptam vesti.

36+ cuADINA-IOANA
AMR 4 saptamani!

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica



Azi m-am simtit mai bine, d-aia am facut un pic pe harnicuta! Adevarul e ca daca stau degeaba, prea ma gandesc non stop la momentul nasterii, cand va fi, cum va fi..bla bla..si atunci, prefer sa ma tin ocupata

Justme 36+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput