Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (139)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Ei si am ajuns la 40 de saptamani. Oare cand a trecut vremea ?

Alra, lasa ciocolatele. Trebuie sa vedem unde gasim noi o tasta F5 de cumparat ca daca mai umplem cateva capitoletrebuie musai sa i-o luam Dianei, macar de rezerva. Si vezi ca scrii dupa 12 noaptea fara sa actualizezi semnatura .
Diana, uraaa, ce vesti bune de la cardiolog. Bine ca ai mai scapat de un stres, iar icterul trebuie sa treaca si el in curand.
Elilov, credeam ca ai reusit ceva cu mameloanele de silicon. Tu chiar vrei sa-ti faci viata grea cu muls si dat cu biberonul? Ii dai picaturile pentru colici cu 30 de minute inainte de masa ca sa aibe efectul maxim? Cat despre lapte nu vad de unde face diferenta. Mai ales ca Ana asa obisnuita a fost cu laptele de mama ca dupa 6 luni cand am incercat sa-i dau un biberon cu lapte praf seara cu greu l-a acceptat. Ea nici acum nu e mare fan lapte de vaca, iaurt bea cu drag dar lapte dulce daca s-ar putea si acum ar suge.
Alexutza, eu am pastrat Elevit pentru perioada de dupa nastere. Sigur il voi lua si consider ca este necesar sa ne vitaminizam cat de cat in perioada Milka.
Ginye, ma bucur ca ai inteles, chiar si mai tarziu. O sa vezi ca va fi bine!
Carmendu, deci azi iesi in oras asa ca distractie placuta!

Chiar asa, ati primit ceva de la mos Nicolae ?

Mie azi imi vine sotul , asa da cadou, dar as fi si mai fericita daca vine si fetita maine .

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 40+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ginye55

Neatza burtici si mamici!

Aseara m-am uitat la teledonul organizat de antena1. Greu m-am abtinut sa nu plang. Uitandu-ma la acei copilasi si vazand ce probleme de sanatate au de infruntat mi-am dat seama de un lucru: cu toate problemele ingerasului meu sunt o fericita pt ca viata lui nu este in pericol. Totul se rezolva, chiar daca avem de parcurs un drum lung si greu pana la recuperare completa. Acei ingerasi de aseara nu stiau daca a doua zi mai exista pt ei. Mi-a tb o astfel de emisiune ca sa-mi dau seama ca Dumnezeu nu m-a uitat si nu m-a pedepsit prin copilul meu. Cate traieste sufletul unei mame al carei copil este bolnav? Sa ne rugam pt sanatatea copiilor nostri!

O zi buna va doresc!

ginye Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut




mareee drepate ai,mamica minunata


Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Dandusa, , am uitat! Dr. mea calculeaza de la scaderea fiziologica, deci lasa baitu'-n pace! Vorba ta, vrei sa-l faci de douaj' de kile la un an? E imposibil, matematic vorbind, sa puna doua kile pe luna, ca astia de la categoria pana, ca al meu !
Cu Crinuta te intelg perfect! Si eu ma simt uneori vinovata ca o neglijez pe Ianca. Ma simt vinovata, daca poti sa crezi, si ca se simte atat de bine la bunici si nu se grabeste sa vina acasa. Aseara a venit Mosu' acolo pt. ea, iar aici, ghetutele ei sunt pline de cadouri nedesfacute, la ea in camera ! Mi-e dor de ea de mooooooor!

Alexa, scump foc piticu'! Sunteti niste frumosi cu totii !



_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si a bebelushului Tudorel

Dialoguri strumfesti






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Oti, ce bine ca iti vine sotiorul, ce cadou frumos !

Am uitat sa va zic. Batista bebelusului e cea mai tare inventie!!! Noi o folosim cam o data pe sapt. si nu va imaginati ce pot scoate din nasucul piticului. Pompitele sunt o gluma pe langa asta, pe bune! Aspiratorul se poate da pe putere minima ca sa nu fie asa neplacut pt. bebe. Al meu sta ca pisicul cand ii scot mucii, de unde deduc ca nu e traumatizant deloc.

Vitamine iau si eu, Materna, ca in sarcina. Cred sincer ca si ele au contribuit la cele 1.300 g luate de strumf in prima luna! Iau si calciu gluconic, zece zile pe luna! Lui nu-i dau calciu, desi nu sta grozav la capitolul asta. In maternitate mi s-a spus sa-i dau, insa dr. lui a zis dr. lui ca nu e nevoie, sa iau eu mai bine!
Vigantol ii dau doua pic. pe zi.
baie ii gfac zilnic, masaj la fel.
Pe fata il spal cu ceai de musetel pt. ca are nisye bubite care nu mai trec si incerc pe rand toate "retetele".

_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si a bebelushului Tudorel

Dialoguri strumfesti






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Ieri a venit doctorita sa-l vada pe bebe si a fost foarte dezamagita ca a luat f putin in greutate (are 3710 la 3 saptamani dupa externare si ne-am externat cu 3200,la nastere am avut 3380. Doctorita calculeaza cat a luat in greutate de la 3380, cat avea la nastere, nu de la pierderea fiziologica), asa a zis ea. Mi-a zis ca daca nu recupereaza in a doua luna ne trece pe completare de lapte praf . Dar...copilul meu dupa ce papa sta cumintel si 3,5-4 ore. De unde trag eu concluzia ca se satura, ca altfel ar urla. Iar noapte doarme uneori si 5-6 ore pana cere din nou papa. Deci, de ce sa ii dau lapte praf? A zis ca psihomotor este f bine dezvoltat, dar ca a luat putin in greutate. Vrea sa va zic ca acum l-as tine nonstop la san doar, doar ar manca mai mult. Dar...dupa 15-20 de minute de papat,adoarme. Oricat as incerca sa-l trezesc nu mai trage decat o data, maxim de 2 ori si iar adoarme. Deci o masa dureaza 30 de minute, maxim 45 cu eructat si giugiulit.Nu stiu ce sa fac, sper doar sa castige mai mult in greuutate luna urmatoare, astfe incat sa fie si doctorita multumita.

La multi ani tuturor celor care isi serbeaza ziua numelui azi!

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Eli, te rog eu mult, lasa deoparte laptele praf cateva zile, da-i picaturile anticolici inainte de masa si vezi cum e si asa. Nu poa' sa fie laptele praf mai bun decat laptele tau, chiar daca doarme mai mult dupa aceea. Stiu ca esti obosita si ai da orice pt cateva ore de liniste, da' daca socotesti cat economisesti cu mulsul... De asemenea, poti incerca sa tii t un regim alimentar mai strict. De ex, eu la Darius nu mancam decat cateva chestii, cum incercam altceva, era jale. Evitam prajeli, mezeluri, fructe si legume crude (mancam banane), varza, fasole, mazare...de fapt, mai bine scriu ce mancam, e mai simplu: gratar de pui, ficat, ambele cu piure sau cartofi la cuptor, supa de pui si lactate. Mi se urase de tot! Da' macar aveam liniste cat de cat. Sa stii ca si Ioana are program de plans de pe la 6 seara pana pe la 10. Nu doarme nici dupa baita, ba atunci e mai inversunata. In schimb, noaptea mananca de 2 ori si apoi adoarme pana pe la 6-7 dimineata.
Cat despre tremuratul barbitei...sa stii ca mie si acm imi tremura barba cand imi vine sa plang si ma abtin...exact ca la bebelusi Si n-am lipsa de calciu...eu zic sa nu te ingrijorezi.

Diana, ce bine ca te-ai linistit cu Tudor! Ati stabilit vreo data de intoarcere pt Ianca? Noi am zis ca-l tinem pe Darius cu noi, indiferent cat de greu ne-ar fi, sa se obisnuiasca si el cu ideea de alt copil in casa. La cat e de rasfatat, daca l-am duce iar la bunici, ar veni cu alte fite si deja nu mai suport. Stiu ca la voi a fost o decizie legata de sanatate si noi oscilam daca sa-l mai ducem la gardi dupa Sarbatori, m-a terminat cu bolile, unde mai pui ca m-a imbolnavit si pe mine, cred ca pe fondul imunitatii scazute am luat raceala de la el si tusesc si-mi curge nasul ingrozitor.

Ginye, mare dreptate ai!

Dandusa, m-am speriat cand am citit ce-a facut Crinuta, Doamne, ce le mai da prin cap! Ce sa mai zic de al meu, ca are 4 ani jumate si sapt trecuta a muscat din sapun, ca era de capsuni si "n-am mai mancat si eu demult capsuni" Deci, nici cand sunt mai maricei nu esti linistit.

Otilia, Alra, vad ca n-ati fost cuminti si Mos Nicolae n-a vrut sa va aduca bbii. Sper ca nu-l vor astepta pe Mos Craciun! Am glumit, sper ca nu va suparati! Da' mie-mi place de voi, cum va lamentati si ce haioase sunteti...cred ca suntem o odisee de obosite, mamicile din cauza bbilor si burticile din cauza diverselor dureri.

Diana, am uitat mai sus, eu ii dau si 2 ml calciu la 2 zile, asa mi-au zis de la materniate. Numai ca nu mi-au spus si pe ce perioada, o sa intreb medicul de familie.

Malina, cre'ca imi creste si mie tensiunea! Pai cum vine asta "ne trece pe lapte praf?!" Ca nu-i decizia ei, pana la urma, ea e datoare sa te indrume, nu te poate constrange! si sa stii ca 500 g in 3 sapt e f bine, oricum o sa mai creasca pana la o luna. De ce or vrea aproape toti drii ca totii copiii sa creasca la fel, nu inteleg! Te rog eu sa te linistesti si sa dai copilului papa cand vrea el si totul o sa fie bine.


Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Ieri a venit doctorita sa-l vada pe bebe si a fost foarte dezamagita ca a luat f putin in greutate (are 3710 la 3 saptamani dupa externare si ne-am externat cu 3200,la nastere am avut 3380. Doctorita calculeaza cat a luat in greutate de la 3380, cat avea la nastere, nu de la pierderea fiziologica), asa a zis ea. Mi-a zis ca daca nu recupereaza in a doua luna ne trece pe completare de lapte praf . Dar...copilul meu dupa ce papa sta cumintel si 3,5-4 ore. De unde trag eu concluzia ca se satura, ca altfel ar urla. Iar noapte doarme uneori si 5-6 ore pana cere din nou papa. Deci, de ce sa ii dau lapte praf? A zis ca psihomotor este f bine dezvoltat, dar ca a luat putin in greutate. Vrea sa va zic ca acum l-as tine nonstop la san doar, doar ar manca mai mult. Dar...dupa 15-20 de minute de papat,adoarme. Oricat as incerca sa-l trezesc nu mai trage decat o data, maxim de 2 ori si iar adoarme. Deci o masa dureaza 30 de minute, maxim 45 cu eructat si giugiulit.Nu stiu ce sa fac, sper doar sa castige mai mult in greuutate luna urmatoare, astfe incat sa fie si doctorita multumita.

La multi ani tuturor celor care isi serbeaza ziua numelui azi!

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872



cand citesc de altcineva parca-i altfel,nu stiu de ce!
sa nu care cumva sa-i dai lapte praf pana in ultima ultima faza...nu dr decide ce-i bine si ce nu pentru copilul tau...,tu esti cea care simte,vede,stie ce-i trebuie copilului tau...
daca ti-as enumera cate medicamente am in cutie la pastrat,sigilate...pentru ca mi le-a prescris,le-am cumparat si dupa ce am citit prospectul am decis sa nu-i dau copilului meu...
o fi ea dr,o fi buna nu contest,dar eu nu renunt cu una cu doua si nici nu ma las influentata...,trag si de ultimul fir pana decid sa fac ca ea...,adica pana sant eu impacata ca asa este cel mai bine pentru puiut...
cum ziceau si fetele,multi dr recomanda f usor lapte praf,alti recomanda si mai usor antibiotic,altii calmante sau mai stiu eu ce creme cu cortizon pentru cele mai simple bubite...asculti,citesti detalii pe net,vorbesti cu alte mamici si mai apoi decizi ce-i mai bine pentru puiul tau,asta este sfatul meu
te-am zapacit de tot...ce sa fac,daca mi-e sotul liber?1
Mirtha,scoate biciul ca a aparut clona dr-ei mele


Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bertha

Cat despre tremuratul barbitei...sa stii ca mie si acm imi tremura barba cand imi vine sa plang si ma abtin...exact ca la bebelusi





incerc sa mi te imaginez...o copilita scumpa care sta cu buza pusa,ce scumpaaaaa


Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

bertha, multumesc de incurajare. Nu am de gand sa-i dau copilului lapte praf doar pt ca doctorita considera ca nu a luat suficient in greutate. Am un copil cuminte, nu a facut decat 2-3 crize de colici de cand suntem acasa, doarme destul, face kk de 5-6 ori pe zi, pampersul e greu de pipi de fiecare data, deci nu vad nici un motiv sa-i bag chimicoase. Oricum am vazut ca si Dandusa are aceeasi problema cu luatul in greutate. OOOfff ce medici.

Voi cum reusiti sa-i dati copilului vigantolul?Pe mine ma streseaza la culme fiindca intotdeuna mai ramane pe lingurita. Am incercat sa-l pun in lapte sau in apa, dar...la sfarsit tot mai ramane pe lingurita. Nu stiu cat reuseste sa inghita el si cat se risipeste. Voi cum procedati?

Sa va zic un babism aplicat pe copilul meu in disperare de cauza. V-am zis ca avea o infectie la un ochisor si cand se trezea era aproape lipit din cauza secretiei. Ei bine...dupa ce am tot googalit m-am decis sa-i pun laptic in ochisor. Intai mi-am pus mie sa vad ce se intampls si vazand ca nu ustura, nu doare nu imi creeaza probleme i-am pus si lui. La inceput i-am pus cate o picatura de 3 ori pe zi (2 zile). In prima zi dupa acest tratament s-a trezit cu ochisorul foarte, foarte incarcat, apoi a inceput sa se curate. Acum mai are secretie doar dimineata si e foarte putina, iar eu ii mai pun doar o picatura de laptic o data pe zi. Nu stiu daca se vindeca fiindca i-am pus laptic sau fiindca asta a fost tot, dar important este ca e muuullt mai bine.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Malinas, eu ii pun vigantolul direct in gurita !

Citat:
Diana, ce bine ca te-ai linistit cu Tudor! Ati stabilit vreo data de intoarcere pt Ianca? Noi am zis ca-l tinem pe Darius cu noi, indiferent cat de greu ne-ar fi, sa se obisnuiasca si el cu ideea de alt copil in casa. La cat e de rasfatat, daca l-am duce iar la bunici, ar veni cu alte fite si deja nu mai suport. Stiu ca la voi a fost o decizie legata de sanatate si noi oscilam daca sa-l mai ducem la gardi dupa Sarbatori, m-a terminat cu bolile, unde mai pui ca m-a imbolnavit si pe mine, cred ca pe fondul imunitatii scazute am luat raceala de la el si tusesc si-mi curge nasul ingrozitor.



Bertha, eu as aduce-o pe Ianca acasa si azi, da' nu vrea ea sa vina ! Am ajuns sa o rog la telefon, oiar ea imi zice "oooof, mami, da' ti-am zis ca vin peste doua zile "...Asa ca o mai las, daca ii place asa mult. Are puiuti de caine acolo, cred si eu ca nu vrea acasa. Nu mai zic de cat e de rafatata, toti cei patru bunici sunt dupa fundul ei toata ziua. Oricum, iti dai seama ca trebuie bagata la program de reabilitare cand vine acasa, dl Goe e gluma pe langa ea acum !

_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si a bebelushului Tudorel

Dialoguri strumfesti






Mergi la inceput