manichiura - acryl vs gel

manichiura - acryl vs gel | Autor: gabytza25

Link direct la acest mesaj

buna, fetelor!

nu stiu daca s-a mai discutat aici subiectul... am dat un search si n-am gasit, de-asta am hotarat sa fac un subiect nou.

vreau sa cer un sfat in legatura cu ce sa fac cu unghiile mele.

eu am unghiile cu o forma frumoasa, lungi si foarte tari. problema este ca de cele mai multe ori, din lipsa de timp nu apucv sa le fac, si oja plezneste mereu, la doua-trei zile, oricat de "marca" o fi. m-am hotarat sa recurg la o manichiura cu gel sau acryl, pentru ca am inteles ca este mult mai rezistenta, si sincer arata mult mai ingrijit si frumos. insa, as dori sa nu mi se puna unghii false, ci sa mi se aplice modelul pe unghii mea... nu stiu daca m-am exprimat suficient de bine . problema ar fi ca am inteles ca acest acryl care e foarte rezistent, e si foarte scump, si trebuie mers la intretinere cam odata la 2-3 luni.

vroiam sa va intreb daca, chiar se merita raport calitate/pret, si cam care sunt preturile. sau daca stiti vreo oja mai rezistenta, care sa nu pocneasca dupa doua-trei zile de la aplicare.

multumesc anticipat pentru raspunsuri.
va pup... o seara buna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Dintre ojele pe care le-am incercat eu, cea mai rezistenta a fost Maybelline foreverstrong.
Despre manichiura cu gel sau acryl nu stiu nimic, sunt chiar curioasa sa aflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu imi fac mani la rece cu gel. Sincer...da dependenta Unghiile arata incredibil orice treburi casnice as face. so...n-as mai renunta la ea...La 2 sapt merg sa mi se faca intretinerea..

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

roxana, si pretul care este? ti le faci pe unghiile tale, sau pe unghii false? ce anume inseamna la rece? scuze ca pun atatea intrebari, insa chiar nu ma pricep

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

detalii fetelor.....acum aflu ca exista asa ceva.
si ceva poze daca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

gagico, e un subiect luuuuung despre gel vs acrilic pe forum, Poate nu mergea cautarea, mai incearca o data.Eram si eu incredibil de tentata sa mi le fac dar problema e ca intretinerea se face o data la 2-3 sapt si sa dau bani la salon de 2 ori pe luna pt unghii...mi se pare prea mult.Imi iau haine sau cosmetice cu banii aia.

In schimb mi-am luat o solutie pt intarirea + repararea unghiilor si un top coat ca sa prelungeasca viata ojei pe unghii. Vad ca merge deocamdata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

aniela23, multumesc pentru raspuns, insa sincer n-am gasit subiectul, si am mai incercat de cateva ori... daca chiar il stii imi dai tu un link, te rog... si desi zici ca a mai existat un subiect luuung (pe care, cum spuneam, nu l-am gasit)... uite ca mai sunt persoane ca mine si april, care nu stiu despre asa ceva.

si eu m-am gandit ca este mult prea mult sa dai la 2-3 saptamani o suma mare pentru intretinere, insa de-asta am scris ca sa aflu mai multe pareri. ma gandeam ca eventual sa incerc, doar pictura pe unghii, ceva modele floricele... dar asta nu stiu daca se face tot cu gel, sau doar din oja si vreun tus special... chiar as avea nevoie de lamuriri pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Uite aici o discutie despre unghiile tehnice http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=129568.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Acrylul arata fenomenal, unghiile sunt rezistente, intretinerea se face cam la 2 saptamani . Sunt costisitoare(la inceput costa cam 130-200 RON, apoi cam 60-100 RON intretinerea la 2 saptamani) si trebuie sa ai destul timp la dispozitie ca sa-l pierzi la salon( cam 2 - 2.30 h).

Daca ai unghii si frumoase si lungi, de ce vrei unghii false? Iti recomand produsele de la OPI, eu le folosesc mereu si dupa o saptamana- doua lacul arata ca proaspat dat. Sunt rezistente si au luciu deosebit. Nu stiu daca se gasesc de cumparat in magazine sau doar in saloane.
----------------------------------------

"Sunt atatea minunatii pe lume pentru fiecare, doar ochi sa ai sa le vezi, inima cu care sa le simti si brate sa le cuprinzi si-atunci ale tale, toate vor fi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Puisor, vad ca ai gasit subiectul despre care vorbeam.
Gabytza, majoritatea prietenelor mele care isi pun unghii cu gel o fac pt ca nu le cresc unghiile sau li se rup constant.Dar daca tu zici ca ai unghii lungi si tari,vrei sa iti pui unghii cu gel doar ca sa tina oja mai mult?
Stiu ca time consuming sa iti tot refaci manichiura cand iti sare oja, dar si daca mergi la salon de 2 ori pe luna pt acrilic pierzi acelasi timp sau chiar mai mult. Eu imi fac manichiura o data pe saptamana, iar in timpul saptamanii daca imi sare oja cate un pic la varfuri imi pun putina oja doar unde a sarit si acopar cu top coat.
Totusi, daca vrei sa ai manichiura cu model (dungulite, pietricele, etc) atunci acrilic sau gel e solutia si trebuie sa recunosc ca arata delicios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Alecsia, am avut si eu unghiile facute cu OPI odata si m-au tinut 2 saptamani, dar am crezut ca tin asa de mult din cauza ca mi le facusem la salon si aveau gagicile de acolo maini de aur. Dar daca zici ca sunt de buna calitate m-ai convins,abia astept sa imi iau si eu.
Nu stiu cat de scumpe sunt OPI aici,dar pana acum nu m-am indurat sa dau bani multi pe oja pt ca imi place sa alternez culorile, si pana ajung sa folosesc acelasti tub de 2 ori oja se usuca:(. Tu ce faci cand se usuca oja, pui acetona?

Mergi la inceput