Fata mea (6 ani) transpira cu miros

Fata mea (6 ani) transpira cu miros | Autor: carolinah

Link direct la acest mesaj

Cu alte cuvinte, miroase a transpiratie (in fiecare seara cand ajung eu acasa o simt si ma ingrozesc). E normal asa ceva la varsta asta? Ca eu am inceput sa miros de abia pe la 9 ani!

Face dus in fiecare seara, ii dau haine curate etc... dar miroase!

E normal? Ce sa-i fac?

O colega pediatru mi-a zis sa ii dau sa bea mai multa apa, ca sa elimine toxinele prin urina. Am incercat si asta, fara mari rezultate. Adevarul este ca eu nu pot controla cat si ce bea ea la gradinita, doar dupa-amiaza acasa. Si oare cat ar trebui sa bea un copil de 6 ani?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Carolina,

S-ar putea sa aiba legatura cu ceva medicamente ce a luat in ultimul timp...
Sau, sa fie doar o perioada in care sa elimine mai multe toxine, asa cum ti-a spus si doctorul.
Cu siguranta trebuie monitorizat sa bea apa destula...
Sau, poate fi si o insuficienta a glandelor ce se manifesta asa, cu "mirosuri".
Banuiesc ca nu s-a ingrasat cu peste 5 kg in ultima perioada...ca si de la asa ceva se poate intampla.
Oricum, nu te panica, doar monitorizeaza si vezi ce se mai intampla.

Va tin pumnii sa fie totul bine !

Annablue & Adita & Bb2
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

salut

si baiatul meu miroase de ceva timp la subtziori... el acum are 8,5 ani dar misroase de pe la 7!
cred ca este normal, am auzit mia muulte mamici ca povestesc chestia asta...
eu deja i-am cumparat un deodorant - sapun Nivea (mi se pare mai delicat decat altele) si il pun sa se dea dimineata, in zilele cand are sport la scoala.

Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta!

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Spal o sub brat si foloseste un deodorant moale, si noi facm asta de pe la 7 ani. Mai are sconcsi in clasa la ea si vad ca parintii lor nu se sesizeaza...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Multumesc de raspunsuri.

Nu am sesizat alte lucruri neobisnuite la ea, e vesela si dezinvolta ca de obicei, asa ca nu cred sa aiba probleme de sanatate.

Si din ce ziceti voi se mai intampla la varste de astea... chiar nu ma asteptam sa fie deja nevoie de deodorant!

Ii voi lua initial un cristal, ma gandesc ca la nivelul asta ar trebui sa faca fata si e mai natural...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mirosul transpiratiei este datorat secretiei unor glande sudoripare mai deosebite, care se gasesc doar la nivelul axilelor si organelor genitale externe si care incep sa secrete in apropiere pubertatii.
La unele persoane secretia este mai intensa si poate fii suparatoare, indiferent decat de curata e persoana respectiva.
Nici macar deodorantele nu o pot ascunde. E adevarat ca lumea se uita urat la ele si le catalogheaza intr-un mod jignitor fara sa se gandeasca cat de rau pot rani un asemenea om.
Se numeste osmhidroza si din pacate este foarte dificil de tratat.
Sper ca la fetitza ta sa nu fie cazul si solutiile care merg la adulti sa aiba efect si in cazul ei
Eu as verifica insa inca un lucru, daca nu cumva incepe sa prezinte si alte caractere sexuale secundare (par pubian, modificari la nivelul glandelor mamare, a sanilor) pentru ca asta ar putea fi semn de pubertate precoce, iar aceasta necesita investigatii endocrinologice.

Multa sanatate!

Uite si un articol in limba engleza despre osmhidroza, poate asa cei care catalogheaza drept nespalati pe cei care sufera de boala asta sa fie mai rezervati....
http://www.emedicine.com/derm/topic597.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Sheannamp, la asta m-am gandit si eu initial ca de aia si scriam ca eu am inceput sa miros doar pe la 9 ani (adica inceput de pubertate).

Am cercetat-o peste tot, dar nu prezinta semne, nici par, nici sani, nici ingrasare etc.

Sper sincer sa nu fie cazul nici de osmhidroza (habar nu aveam ca se numeste asa), ar fi oribil, noi avem un prieten care are asa ceva si e de nesuportat (cel putin pt mine, cea ultrasensibila la mirosuri, ca pe nevasta-sa nu pare s-o deranjeze, din fericire pt el).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

citat din mesajul lui Criss75

Va scriu in speranta de a putea ajuta niste prieteni cu cat mai multe informatii referitoare la acest subiect.
Prietenii nostri au luat in plasament doua fetite. Fetitele sunt la ei de un an si jumatate, sunt dragalase, frumusele si au progresat foarte mult in aceasta perioada. In fine, problema ar fi la fetita cea mare care are acum 6 ani. Desi mama adoptiva o spala in fiecare zi, ii face dus, fetita transpira foarte tare si miroase foarte urat mai ales parul. Au fost cu ea la doctor, i-au facut diverse analize dar nu reiese ca ar avea vreo problema, sindurul raspuns a fost sa-i spele parul mai des. Prietena mea spune ca ii schimba pijamaua si fata de perna la 3 zile, pentru ca si acestea miros urat, ii spala si parul la 3 zile in timp ce la fetita cea mica doar odata pe saptamana si cu toate acestea cea mica nu miroase.
Eu am un baietel de 5 ani si jumatate dar nu am asemenea probleme cu el, deci nu stiu cum as putea s-o ajut. Daca cineva s-a mai confruntat cu astfel de probleme si poate sa ma ajute, ii multumesc anticipat.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput