Campanie de responsabilizare a autoritatilor (8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

"Oficialii romani si unguri lucreaza la un sistem care sa permita asistenta medicala in tara vecina, iar serviciile sa fie decontate de statul de origine al pacientului..... Aceasta intelegere cu Ungaria ar putea insemna ca statul roman sa deconteze in totalitate serviciile de care au beneficiat romanii in tara vecina." (revista Pharmakon, noi.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Luci, ti-am tricotat articolul in 20 de secunde si trei copy-paste-uri, am pus si cerintele pentru un eventual chenar (te rog, trece-le tu de la persoana I "solicitam" la un impersonal "se solicita"). sper sa fie ok, multumeste inca o data celor de la info-sanatatea si spune-le ca vom face link spre site-ul lor, daca vor da informatia si acolo. Multumim!:)

Marrina, informatia pe care ai pus-o tu e interesanta, dar cu siguranta nu e valabila pentru tratamentele pentru infertilitate, atata timp cat acestea nu sunt incluse in programele de sanatate romanesti. Deci ajungem tot de unde am plecat. Dar daca obtinem ceea ce ne-am propus - atunci da, fiv-ul efectuat de cetateni romani in Ungaria va fi decontat de asigurarile romanesti.

Mesajul pentru parlamentari il trimitem doar celor 12 de la care avem promisiuni, pe ceilalti ii luam in primire din ianuarie.


Referitor la subiectul zilei - aveti dreptate, toate. E dezamagitoare lipsa de implicare, dar eu una nu am de gand sa renunt. Se vede luminitza, voi ati mai dormi noaptea daca ati sti ca o stingem cu mana noastra?

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

M-am intors de aseara, am citit ce s-a scris dar am zis sa nu scriu la oboseala.

I-am trimis mesajul de multumire dnului Gerea, din pacate este singurul ales din lista mea de promisiuni.

Simt nevoia sa spun si eu ceva, care de mult imi statea pe limba.

Pe mine ma depaseste lipsa de reactie, nu e campania cuiva, nu obtine vreuna dintre noi vreun avantaj personal, LucaLuca nici macar nu locuieste in tara.

De altfel, felicia e singura care a incercat sa lase fluturasi la Giulesti(desi la subiectul fiv sunt zeci de fete care se duc la Giulesti) si a primit niste reactii mai mult decat bizare. Cred ca-mi amintesc corect ce a povestit.

Mie pana in februarie-martie, cand voi avea ajutor in ceea ce priveste copilul, imi este aproape imposibil sa particip fizic la activitati. Nu vreau sa fie vazuta ca o scuza, pentru ca nu caut asa ceva, fac atat cat se poate omeneste din punctul meu de vedere.
Cum a zis si lucialu, nu judec pentru ca nu stiu ce gandeste si ce probleme are fiecare.

Dar, toate orasele din tara au fost impanzite cu afise electorale, majoritatea cu emailuri si site-uri web. Noi nu aveam de unde sa stim ce date de contact are un candidat din Medias de ex. Sunt multi candidati pe care i-am fi putut contacta inainte de alegeri, ar fi fost mai simplu daca primeam o mana de ajutor si de la fete din Pitesti, Craiova sau alte orase. Nici 5 minute nu ar fi luat trimisul mesajelor respective, pentru ca oricum afisele le ieseau singure in drum.

Marrina de exemplu a gasit foarte multi candidati din Prahova, Sever Voinescu chiar a fost ales si ne-a lasat o usa deschisa dialogului.

Ar fi fost extraordinar daca am fi contactat mai multi. Nu neaparat sa depuna ei legea dar in momentul discutiei/votului ar fi fost in tema si probabil ar fi votat-o.

Senzatia mea, pe care o am de ceva vreme si pe care nu am impartasit-o pana acum, a fost ca noi dam senzatia ca ne jucam. Niste copii mari care se joaca de-a trimisul mailurilor.

Daca nu erau fetele astea elenada, felicia, ralucapaun, georgia care au fost fizic la intalniri, mi-e ca se alegea praful de tot.

5 minute pe zi nu e un capat de tara, ganditi-va cate minute pierdeti pe net fara un scop precis!

Infertilitatea este o boala



Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

M-a sunat d-na Lavinia de RRA. Pentru ca timpul a fost f scurt, nu am apucat sa spun multe, insa sper ca ce am spus a fost destul de clar. Acum,, dupa ce am inchis, imi vin in minte si alte idei. oricum, imi pregatisem ce sa zic, insa in realitate e mai diferit.
Am spus ca problema costului tratamentului e f importanta si statul trebuie sa ne ajute, sa se deconteze constul catorva proceduri, am dat exemplu Ungaria.
Pentru ca sunt perfectionista imi fac auto-critica( cred ca e si de la zodie - fecioara ) acum imi pare ca poate n-am vorbit cum trebuia, insa in doua -trei minute cat a durat, ce poti sa zici mai intai, si-asa am impresia ca am depasit putin timpul. Acum, fetelor, daca nu o sa va placa cum am vorbit, imi cer scuze.
Am spus si despre discriminarea care s-a facut cand au dat legea sa se compenseze tratamentele pt femeile cu pb hormonale si ca nimeni nu a beneficiat pana acum de ele, in primuo rand din cauza birocratiei si ca oricum este discrimanare ca sunt si alte cauze ale infetilitatii (am enumerat cateva ca m-a intrebat: infertilitatea masc, endometrioza, sindromul ov. micropolisch, lipsa trompe si am zis ca sunt mai multe cauze- sincer nu imi mai aminteam, dar cred ca am zis destule)
Revin tre sa ies acum

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Acum mesaj separat la obiect.
Cum spuneam, i-am scris dnului Gerea. Sper sa nu ma intrebe daca am fost dr. Marinescu intre timp :d
Am vazut ca ne-a adaugat in blogroll colegul de blogosfera de la infertilitate.wordpress, multumim si aici.

Blogul a intrat pe o panta usor descendenta, dupa un varf datorita aparitiei la gramo. Deci, este important sa avem aparitii pe site-uri vizibile. Asa, ca, daca lasati comentarii pe undeva folositi url-ul blogului. Ne aduce vizitatori, multi-putini nu conteaza.

Am vazut ca avem vizitatori si din cautare pe google, e bine. Suntem pe prima sau a doua pagina dupa anumite expresii care nu mi-ar fi trecut in viata mea prin cap dar e bine ca lumea ne gaseste.
De ex. la cautarea "dupa punctie foliculara simptome" suntem pe locul 6 prima pagina :).

Deci e important sa avem continut, majoritatea cautarilor duc catre paginile secundare.

Mai asteptam idei de articole, e foarte important.

Hai, fetelor, stiu ca foarte multe dintre noi am ajuns niste enciclopedii ambulate in infertilitate!
De ex., eu nu prea ma pricep dar am vazut ca multe dintre voi stiti foarte multe despre clasele embrionilor, diviziuni, fragmentatii etc.
Ce ziceti?

Infertilitatea este o boala



Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Bravo, Ioana, multumim mult, a fost foarte bine! Eu cred ca nu reuseam sa leg 2 vorbe in timpul ala. Plus tremurat de voce.
Cu o mica precizare, sindromul ovarelor polichistice are teoretic posibilitatea sa se incadreze la decontari pentru ca e infertilitate din cauze hormonale dar practic nu se intampla nimic.

Mirimir e un exemplu. Mirimir, nu ne uiti cu lista hartiilor si povestea despre birocratie cand ai timp.

Infertilitatea este o boala



Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Ioana, nu mai face pe modesta si lasa autocritica de-o parte, m-a soptit o viorea ca a fost foarte bine:

Citat:
Am inregistrat astazi cu Ioana - in ordinea numerelor de pe tricou :) a fost foarte bine, mi-a vorbit despre chinuri si cheltuieli.
Maine dimineata sun la dvs. Vreau sa-mi faceti o comparatie cu Franta si, daca putem spune, daca este adevarat ca Romania este printre putinele tari din Europa care nu sprijina familia din acest punct de vedere.
Si o concluzie, ati creat o comunitate, un blog - cu ce rol, ce demersuri faceti.
Si... vom continua si cu alte ocazii, cand aveti ceva noutati, nu uitati sa-mi scrieti.
Multumesc, Lavinia


Va ziceam de cifre. Am cautat, Franta are in 2007 indicele de fertilitate de 1,98 (adica, practic, doi copii per femeie), iar Romania 1,35. Pare mica diferenta, niste zecimale acolo, dar de fapt e enorma, iar consecintele se vor vedea in urmatoarele decenii.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Asa putin? Serios, toti francezii cu care am lucrat aveau 3-4 copii.
Daca iei in calcul ca anumite femei din Ro au 7-8 copii, concluzia e si mai trista.

V-am pupat, revin mai pe seara.

Infertilitatea este o boala



Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui psj


De altfel, felicia e singura care a incercat sa lase fluturasi la Giulesti(desi la subiectul fiv sunt zeci de fete care se duc la Giulesti) si a primit niste reactii mai mult decat bizare. Cred ca-mi amintesc corect ce a povestit.


Dariela a lasat fluturasii cu petitia la Giulesti si tot ea a povestit ca nimeni nu a acordat macar un minut sa le citesca, desi erau zeci de persoane care asteptau acolo cu ochii pe pereti; iar cand le-a vorbit despre asta, toata lumea a luat-o "eh, credeti ca se schimba la noi ceva? nu se schimba nimic, doamna, va spun io" - iarasi, foarte romaneasca atitudine. Fluturasii au fost in cele din urma pusi la pubela de catre o femeie de serviciu bombanitoare. Asta este, astia suntem.

Dar eu tot ma gandesc sa bagam niste fluturasi cu ce facem mai nou - actiuni concrete, blog etc. :))

Citat:
Senzatia mea, pe care o am de ceva vreme si pe care nu am impartasit-o pana acum, a fost ca noi dam senzatia ca ne jucam. Niste copii mari care se joaca de-a trimisul mailurilor.



Mda. Las' ca cine zambeste la urma zambeste mai bine. :)

Btw, am bagat o nou set de mesaje pe grupurile de discutii - si s-a vazut imediat, deja pagina "actiuni concrete", la care faceam link in mesaje, a devenit cea mai vizitata azi.

Ioana, iti dau lista completa de grupuri de discutii pe care trimit, ca am vazut ca ai mentionat pe prima pagina, sa inlocuiesti:

eurodesk_info@yahoogroups.com, conferinte@yahoogroups.com, cafeneaua_politica@yahoogroups.com, ONGRomania@yahoogroups.com, romania_eu_list@yahoogroups.com, politice@yahoogroups.com, protest-ro@yahoogroups.com, RO_POLITICA@yahoogroups.com, romania_actualitati@yahoogroups.com, romania_is_falling@yahoogroups.com, romanians_news@yahoogroups.com, societatea_civila@yahoogroups.com, dezvoltare_comunitara@yahoogroups.com, pr_ong@yahoogroups.com, robusiness@yahoogroups.com, anatecor@yahoogroups.com, universulinterior@yahoogroups.com,

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Hehe, iacata-ne preluati pe un site de resurse pentru sectorul non-profit:

http://www.caleidoscop.org.ro/Members/Marius/stiri/recrutare-voluntari-pentru-o-campanie-infertilitatea-in-romania

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput