Campanie de responsabilizare a autoritatilor (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Hello, sorry ca nu am aparut azi, a trebuit sa ajung in alt colt de Europa.

Nu stiu de ce nu ati fost sunate, mie mi-a fost trimis aseara un mail de confirmare a interviului:

Citat:
multumesc pentru informatii, voi lua legatura cu acele doamne si - cu siguranta, comparatia cu alte tari ar fi foarte interesanta.
am sa va scriu pentru programarea unui interviu... stabilim atunci detaliile.
tinem legatura, Lavinia Vasiliu


E drept ca nu mai confirma ziua de joi, cred ca era prea in scurt. Oricum, emisiunea ramane in pregatire, am lasat si eu telefonul meu, caci ii intereseaza o viziune comparativa. Va rog mult, sa caute cineva la ce ora e emisiunea asta "Romania impreuna". Oricum, RRA ramane un reper in materie de radio, cu audienta nationala - e foarte bine.

Ioana, sigur, trebuie sa scriem nu neaparat cat mai multor jurnalisti, cat mai ales targetat, celor care se ocupa de sanatate/social. Sa mergem la punct ochit punct lovit, cum am facut in ultimele saptamani. Jurnalista pe care ai identificat-o tu la Adevarul are profilul ideal pentru noi (sau noi pentru ea, sa nu uitam ca suntem intr-o relatie donnant-donnant, si ei au nevoie de subiecte care sa le aduca audienta, iar infertilitatea chiar e un subiect neexploatat dincolo de generalitati).


Paloma:), sejur frumos la parinti. Cat despre domnul politician care te-a intrebat daca ai fost la Giulesti la prof. Marinescu, se putea si mai pitoresc - putea sa te intrebe daca ai oprit anticonceptionalele. :))


Btw, am descoperit ca mai trebuie sa inrosim pe cineva din lista, Catalin Nechifor e fost europarlametar, a fost ales deputat de Suceava, din partea PSD.

RalucaPaun, petrecere frumoasa sambata si cat de curand sa faci si tu invitatii la un botez. :)

LuciLu, sigur ca da, scrie-le. Da link la blog - poti adapta drept mesaj un fragment din articolele de acolo. Multumim!

Idee. Dar asa, de manual de PR: sa scriem celor 12 promisionari cate un mesaj de felicitari personalizate pentru faptul de a fi fost ales/-easa; mesajul va fi, asa, din intamplare si comoditate, un re la mailul cu promisiunea. :) Vin eu maine - sper sa apuc! - cu un mesaj tip, de personalizat, care trebuie sa fie un buzdugan trimis inantea atacului din ianuarie. Pana una-alta, poate facem inventarul cine are mesaje de la cine! [sper ca nu le-ati sters!!:))]

Daniela, iti multumim mult pentru aprecieri, avem nevoie de ajutor! Te asteptam pe la noi si sarcina usoara!

Girls, nu am timp sa ma bag acum in discutiile pe legi, sper sa pot maine.

Numai bine!

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

daniela_b Felicitari inca o data. Peste 7 luni vei fi cea mai fericita mamica din lume.

In mesajul Ioanei de la inceputul capitolului vei vedea ce-am facut noi pana acum si ce ar mai trebui facut si o sa poti face cu siguranta multe pentru campania asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Am mai gasit un link spre un reportaj la ProTv despre infertilitatea masculina: http://stirileprotv.ro/stiri/social/barbatii-responsabili-pentru-infertilitatea-in-cuplu.html


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Ma chinui de azi dimineata sa scot Legea 25/2006 cu toate modfiicarile ulterioare dintr-un program de legislatie dar nu functioneaza. Poate e prea mare sau....ora nepotrivita.... O sa mai incerc. Poate si reusesc.

Succes la intalnirea de maine cu d-na europarlamentar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Hello. Sorry, a fost o zi mai aglomerata decat am prevazut. Scriu de pe mobil, deci impiedicat, deci scurt. :)

Doar sa va zic ca am primit raspuns de la RRA, e ok:

Citat:
Buna ziua,
Imi cer scuze ca nu le-am sunat pe doamne joi, nu stiam ca le-ati anuntat de zi si mi-am imaginat ca pana le sun sa le spun despre ce e vorba, se termina spatiul in cabina.
Din pacate, rubricile noastre sunt foarte scurte, asa ca trebuie sa dialogez doar cu una dintre ele si cu dvs., pentru comparatie.
Voi incerca - in functie de aglomeratia din cabine - ca vin sarbatorile si toata lumea lucreaza in avans, sa facem inregistrarile luni sau marti - tot asa, pe la 10 - 11.

Oricum, aveti de dus o lupta grea si de durata si mai avem timp sa revenim la subiect.
Multumesc, Lavinia


E fain ca anticipeaza - fara sa-i fi sugerat eu, macar - o serie, cu reveniri pe subiect in functie de evolutie.



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

In legatura cu programele nationale de sanatate: Ordin nr. 1612/2008 (http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_modificare_norme_tehnice_realizare_programe_nationale_sanatate_1612_2008.php) e ultima modificare adusa ordinului 574/269 (publicat in Monitorul Oficial nr. 258/2008). — Ordin al ministrului sanatatii publice si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate pentru aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor nationale de sanatate in anul 2008 - pe asta nu-l gasesc, cred ca pe acesta ar trebui sa-l cautam, e pe 2008.
Prin acest ordin, subprogramului "IV. Programul national de sanatate a femeii si copilului" - ii sunt alocate 36.000 din TOTAL PROGRAME NATIONALE DE SANATATE - 1.740.340 cam putin, nu vi se pare?
Nu stiu daca aici ne-am incadra noi.



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Daca tot mi-am bagat nasul in legi: am gasit si contractul cadru pe 2008: Contract cadru privind conditiile acordarii asistentei medicale in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate pentru anul 2008 www.cnas.ro/pdf/norme_2008/0252%20CoCa.pdf" target="_blank">aici
Si, Marrina, legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, actualizata: http://www.cnas.ro/?id=120


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor! La multi ani sarbatoritelor de azi!
Sper ca ati gasit in ghetute ce va doreati de la Mos Nicolae!

Multumim fetelor care ati fost la intalnire cu d-na Gabi Cretu si asteptam detalii!
Si multumim si fetelor care ati cautat legi zilele astea. Cand e vorba de legi, pe mine m-ati pierdut, sincer nu am rabdare sa le studiez, desi ar trebui sa am.
Ref la mesajele de felicitari cei care au fost alesi, eu am primit raspuns doar de la Iulian Urban, si ambele mele mail-uri le-a postat si pe site-ul lui, deci cred ca ii putem lasa mesajul de felicitare direct pe site, daca stiti sigur ca afost ales.
O sa-i scriu eu d-nei de la Adevarul un mesaj despre campania noastra.

Un week-end placut in continuare!


Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciLu spune:

Am trimis mail catre INFO SANATATEA. Astept raspunsul lor.
Va voi tine la curent cu ceea ce se intampla.
Luca ti-am trimis continutul mail-ului.

Luci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Asadar: am fost doar eu cu Elenada. A fost o intalnire placuta, am discutat mai putin "afaceri", deoarece stiam deja ce poate face d-na Cretu (a confirmat promisiunile facute de Cathy, actiunile la nivelul comisiei parlamentului european). De acum, intra in scena deputatii nostri (d-na Silistru si colegii) cu care am planuit sa ne intalnim in ianuarie, sa vedem concret care sunt pasii. Oricum, pana atunci d-na Cretu le da tema pentru acasa, sa se documenteze. Si ea a fost de acord ca trebuie sa mergem pe ideea de a incerca sa obtinem o hotarare de guvern in vedera includerii procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate.
O alta vesate buna: a mai venit o doamna, colega de partid cu d-na Cretu (d-na europarlamentar credea ca ne cunoastem) -nu scrie pe forum, dar ne citeste de mai mult timp. Ii vorbise si ea despre subiect d-nei Cretu. Ea poate face rost de statistici clare, pe care a promis ca ni le transmite si noua. A vorbit si cu doctorii de la Giulesti, care sunt dispusi sa ne sustina!
Cam astea au fost vestile, bune!
Se pare ca am trecut la o alta etapa, cea a actiunilor concrete, si a intalnirilor face-to-face, pentru a demonstra ca suntem persoane, nu doar nick-uri. Acum, parerea mea: legea se va face, hotararea de guvern se va da (intr-o forma sau alta), dar eu sunt foarte pesimista in legatura cu implicarea noastra: din cate observ eu, ne place sa ne ascundem in spatele nick-urilor, sa ne plangem ca nimeni nu ne asculta si nu ne sustine, si cam atat... asa suntem noi, romanii... sau renuntam din start, afirmand ca oricum n-aveam sanse, sau asteptam, sperand ca altii sa faca ceva...
La intalnirea cu Cathy Raducu am fost trei, ieri am fost 2... Nu acuz pe nimeni, doar ca sunt dezamagita...


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput