Gravidute&Mamici de IASI (74)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

buna dimineata,
mihamora mersi de

ella asa cum zice si mihamora, si eu mananc cand imi ghioaraie fff tare matele, sau cel mai bine cand vine sotul acasa pe la 20.30 si mancam impreuna, daca lui nu ii foame, ca a mancat intr-o pauza ... nu mai mananc nici eu. Dar ca sa nu te descurajez prea tare ... in timpul sarcinii eu am pus Kg la burtica, si cand am nascut nu mai erau decat 5 kg din 25 kg ... iar dupa aia am tras ceva cu mastita - operatia si altele si sa dus kg

Daniela nu stiu ce sa zic.. Darius de la 3 luni nu mai papa seara ... in cursul zilei papa 150-180ml de laptic 3 mese si inca o masa de 210ml seara la 22.30 -23.00 si imi doarme pina la 8.00-9.00 dimineata, daca se scoala ii pun suzeta in gura si adoarme la loc.
Parerea mea e sa o dezobisnuiesti sa pape in timpul noptii ... incerca cu mai mult laptic ... mai punei 30 ml de laptic in plus la biberon

bine acum ca am terminat cu comentariila pt voi sa va zic ce am mai facut in week-end... nouatati ... pai am fost la NEculai.. si sambata si duminica ... dar in schimb asera Darius si-a ridicat funduletul si manutele pe canapea ... cred ca insatam sa mergem in 4 labute ... ieri din lipsa de morcovel ...iam dar cereale cu morcov si mar ... ia placut ... cam atat

o zi buna va doresc ma duc la joaca si la papa mai acusi

Alina mamica lui Darius Gabriel (29/07/2008)
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

Buna.
Michelle m-am mai consolat cu nedormitul noaptea. Felicitari pt mersul la teatru; nici eu nu cred ca am vreo sansa sa stea Ami linistita daca mergem.

Referitor la cadouri eu de la inceput am zis sa luam fiecare ce credem, dar nu m-a bagat nimeni in seama. Asa cum zicea si Irina sa nu fie ceva ostentativ ca sa se simta prost ceilalti, ceva intre 10-30 ron. Anul trecut noi am fost la petrecerea de Mos de la servici unde erau si copii mai mari; Mosul a venit pe la sfarsitul petrecerii, fiecare i-a zis cate ceva Mosului, si-a luat cadoul, s-au mai jucat putin pe acolo pana au primit toti cadouri si apoi am plecat. Nici macar nu si-au deschis cadourile acolo.

Costurile petrecerii:

- 7 lei/copil/ora; trebuie sa ne hotaram cat va dura petrecerea: 2 sau 3 ore? eu zic ca 2 ore sunt suficeinte;

- 50 lei inchirierea Mosului, suma care se imparte la nr. de participanti, de asta trebuie sa se confirme cine vine si cine nu, ca sa stim exact.

- mai raman prajiturile si sucurile; parerea mea e ca ar trebui sa ne hotaram fiecare ce aduce, ori prajituri ori suc sau orice altceva de baut, poate vreun rachiu ca sa nu ne trezim cu vreo 10 sticle de suc si sa se aruce, ca ar fi pacat, zic si eu


Daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007
Poze
Poze 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

[green]Anilansa/green] Ami nu a vrut niciodata suzeta, doat tata, i-am marit cantitatea de lapte si tot se trezeste; am sa incerc cu apa noaptea, desi nu prea ii place.

....am uitat ceva legat de petrecere. Stiu ca le e f. greu celor care au 2 copii sau mai multi, dar trebuie neaparat sa le luati inca un cadou si acasa? Nu dati cu rosii in mine dar ati putea sa le spuneti ca mosul trebuie sa ajunga la toti copii din lume si de asta incepe din timp cu impartirea cadourilor, ceva de genul

Daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007
Poze
Poze 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

Voi vorbiti aici de slabit si eu nu stiu ce sa mai fac sa ma mai ingras putin. adevarul e ca si eu uit de multe ori sa mananc, sau nu am timp, acum am chiar mai putine kg decat aveam atunci cand am ramas insarcinata, nu va zic cate am ca radeti de mine

Ieri am iesit cu prietenele mele la un suc in mall. Stiti ce bine mi-a prins, si ce bine m-am simtit, nici nu stiu cand a trecut timpul

Ma duc la curatenie ca am casa vraiste, dupa un week-end plin cu musafiri.

Daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007
Poze
Poze 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelle005

Voi vorbiti aici de slabit si eu nu stiu ce sa mai fac sa ma mai ingras putin. adevarul e ca si eu uit de multe ori sa mananc, sau nu am timp, acum am chiar mai putine kg decat aveam atunci cand am ramas insarcinata, nu va zic cate am ca radeti de mine

Ieri am iesit cu prietenele mele la un suc in mall. Stiti ce bine mi-a prins, si ce bine m-am simtit, nici nu stiu cand a trecut timpul

Ma duc la curatenie ca am casa vraiste, dupa un week-end plin cu musafiri.

Daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007
Poze
Poze 1 anisor


Si eu am iesit sambata cu prietenele la o cafea. Su-per!!! dar, intr-adevar, parca a trecut prea repede timpul. Nu am avut decat o ora jumate la dispozitie, timp in care sotul a plimbat copii prin targ. Si era cam frig. Ma gandesc sa apelez la o bona de asta, de ocazie. Sa stea cu copiii doua-trei ore/sapt, sa pot iesi si eu, ca pe bune, parca sunt alt om.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)


Sonia are nevoie urgenta de noi



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelle005
....am uitat ceva legat de petrecere. Stiu ca le e f. greu celor care au 2 copii sau mai multi, dar trebuie neaparat sa le luati inca un cadou si acasa? Nu dati cu rosii in mine dar ati putea sa le spuneti ca mosul trebuie sa ajunga la toti copii din lume si de asta incepe din timp cu impartirea cadourilor, ceva de genul

Si atunci ce farmec ar mai avea bradutul,in dimineata de Craciun fara un cadou sub el? Si paharul cu lapte si fursecurile,pregatite pentru Mos,neatinse?




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihamora
Teo - si ce faci cand se trezeste noaptea si plange? Si cand se trezeste de 6 ori pe noapte? Eu nu stiu cum sa il linistesc si sa adoarma imediat, decat cu mancare sau apa. Acum nu mai e cazul, dar a fost, muuulta vreme...


Din punctul meu de vedere,una e sa linistesti pe timpul noptii un copil care doarme toata noaptea si se mai trezeste ocazional,ca si-a pierdut suzeta,si unul care se trezeste pentru ca...asa vrea el. Ca vrea apa,lapte sau sa stea langa mami.





Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelle005
Referitor la cadouri eu de la inceput am zis sa luam fiecare ce credem, dar nu m-a bagat nimeni in seama.

Imi pare rau ca am fost prea insistenta si ti-am pus in umbra propunerea...




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiciiasi spune:

CAPITOL NOU

Mergi la inceput