Pepenasi de iulie-august 2008 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Detergent la bibberoane - sincer, mie imi este imposibil sa nu le spal cu detergent. Chiar nu pot. Am cumparat un detergent organic de vase de la Amway si il folosesc la tot ce e de sterilizat. Nu le spal insa zilnic. Le clatesc cu apa fierbine si le bag la serilizat, iar la 2 zile le spal cu detergent. Sunt muultumita de calitatea produselor. Si apoi, mai fetelor, noi nu folosim ataea dracii care suta la suta nu sunt bune, si stim ca nu sunt bune, dar tot le cumparam.... Eu una consider ca trebuie sa incercam sa reducem cat putem invazia a ceea ce noi consideram a nu fi bun sau indicat pt copiii nostri, insa nu putem sa o eliminam complet. Si, daca vreti parerea mea.... nici nu cred ca este bine!!Asa isi formeaza si ei o imunitate.... trebuie sa ii invatam sa fie adaptati la reaalitatea asta, caci si ei vor trai tot in ea!!
Sunt de acord ca putem sa ii educam sa aiba o alimentatie sanatoasa..... cat as vrea sa ma pot autoeduca si pe mine dar.... sa excludem total cred ca este imposibil si cum am mai precizat si mai sus.... nu cred ca ii avanatajeaza 100%!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Mai, voi vreti sa ma omorati pe mine… Ma uit la pepenasii vostri si nu-mi vine sa cred ce frumosi sunt… Daca ma mai intaratati acusi mai fac vreo 2 ca Mitzi si atunci sa va tineti ce va trebui sa ma consolati.

Deci, incepem romanul cu aprecierile, nu garantez ca nu voi umple singura un capitol:

Ingry, e mortal bostanelul Alexander iar tu arati de parca nici n-ai fi nascut, asa supla esti.
Irda, sunt superbe fetitele tale, Daria cu gropita ei in obrajori si Antonia cum sta ea asa ganditoare la poza.
Cristina, Mihaita iti seamana tare tare mult!
Clabur, ai o familie minunata, sa-ti traiasca! Dar unde locuiti voi de fetita ta inoata cu delfinul??? Ca pe aici in romanica nu vezi asa ceva.
Turtu, ce seamana Mara cu tati… Da sotul tau e elvetian? Ca parca are o figura mai de germanic asa… Eu nu stiu de ce cand scriai aveam impresia ca e roman.
Am vazut si dolofana de Sara de Carissma care are o groaza de jucarioare faine in patut.
Ooka, am vazut cum ne trateaza Sofi cu fundul, da si cand se intoarce cu ochisorii ei albastri si fatuca grasuta sa te tii…
Am vazut si o caraghioasa de Irina de Bobitamica
Ankalaura, cat de frumoase sunt fetitele tale! Erika asa grasuta si bebeluseasca iar Eliza gingasa ca o domnisoara.
Vazut si un Andrey Daniel micut si somnoros, cred ca Andrey2008 n-a mai pus poze de mult, acum cred ca e mult mai mare bebe.
Magda, l-am vazut si pe geamanul nostru frumos Patrick, parca si el era nascut pe 17 iulie, ca si Luca al meu. Sa-ti traiasca baietii!
Vazut si o domnisoara Allegra somnoroasa dar cu personalitate ca si mamica ei! M-ai terminat Carmenela cu toti cateii, cum mai dadeam o poza mai aparea inca unul si inca unul…
Vazut si un Theodor grasut de Mobriq
Vazut si o printesa frumoasa Alexandra Valentina
Si chelioasa mica si vesela Alexandra de Maitreyi e totala… Si comentariile la fel.
Vazut si un Alex elegant in costum de botez, de mami Laremi. Laremi, acuma o sa zici ca sunt proasta rau, da Bumpi e numai o porecla? Eu am crezut ca o fi vreun nume Indian… Da vad ca aici scrie Alex.
Draguta de Daria de Kamelya, cum se munceste ea sa se intoarca…
Vazut si o domnisoara Raisa tolanita pe canapea.
Tizul nostrum Luca de Bubuleanae un grasut dragut care are salopetica cu girafa de la Mothercare, ca si noi…
Sara Alecsia are niste ochi albastri superbi si Ankuta mamica ei e o frumusica
Vecinul nostru din Satu Mare Raul e un baietel voios si elegant, iar de mamica lui nu mai zic ca iar ma apuca invidia de cat de slaba e.
Ingerasul Darius cu manuta in gurita e un scump si un frumos care o vegheaza pe mamica lui si o s-o fereasca de rele.
Mara de Anaco e emancipata rau, sta la laptop si mai face si cumparaturi cu cardul…
Andreea de Dma e totala cum sta ea in brate la ursuloiul ala…
Andreea de Ladyminaare si ea niste ochisori de mori si daca nu ne-a omorat ea cu ochisorii ne omoara mamica ei cu pozele de mancaruri pe care le-a pus.
Codrin si Cris de Mona sunt niste dulci, sa-ti traiasca!
Ana Sofia are o mutrita de-ti vine s-o mananci.
Clara cea vesela de Dana are niste hainute frumoase foc si e o haioasa.
Victor de Truli e superb cu parutul lui roscat iar Truli e o mamica frumoasa si tanara, nu-mi vine sa cred ca ai 2 copii.
Marimar, ai niste frumuseti de copii, iar Victor in prima poza e belea…
Miruna de Dia e alta frumusica cu ochi albastri si care seamana tare bine cu mamica ei.
Bogdan de Struluta face niste mutrite haioase, mai ales in poza cu hip hop…
Sursula, e superba poza cu voi trei, ai o familie minunata!
Xenia de Gallyb e alta bebelusa vesela si haioasa.
Sara de Dr_Anca e o frumusica si are carusel fix ca al nostru.
Sebastian de Scumpi are o privire de te da pe spate frumuselul…
Alt Sebastian scump, de Pica, imi place tare mult poza in care il tii in brate si va uitati unul la altul
Miruna de Violeta e o grasulica frumusica si ce plete are tati…
Alta Miruna de Ralu e totala cum radea ea si la 4 zile.
Maya de Estrella arata ca un ingeras cand doarme
Denisa de Dara e o domnisoara finuta cu floricica in mana
Nicholas de Atb e frumusel ca mamica lui si m-a distrat de numai cum citeste el reviste. Si are niste pleteeee.
Alt Nicholas, de Morcoveata, m-a omorat cu privirea lui in poza aia in care sta pe burtica.
Ioana de Annababy e totala, are o figura asa detasata si impaciuitoare, nu pare deloc o terorista mica
Daria de Jjovana e o frumusica, si ea cred ca a crescut mult de la pozele astea incoace.
Filip de Bujo nu stiu ce parinti are ca in 4 luni nu si-au dat seama ca nu e baiat desi au vazut ce frumos e… Si Bujo, tu esti sigura ca esti mama lui si nu sor-sa mai mare??? Tu cati ani ai ca ma si enervez? Cum poti arata asa tanara?
Ce ingeras frumos si grasuliu e Anais, geamana noastra, de Narcisa…
Caprioara, manechina sa o faci pe Ilinca, e atata de expresiva de n-am mai vazut. Cred ca toata ziua o turtesti de pupicuri.
Irina de Gini m-a terminat in poza aia cu degetelul in gurita
Ralu de Tecky are niste ochisori mari superbi
Aiduta de Didi e o minune de copil mereu vesel
Nancy e o grasuta de-ti vine s-o mananci toata si are niste plete… Ca Ileana Cosanzeana
Alexandru de Ella e un scump si are un ten parca bronzat de mor de invidie…
Irina de Gabriela are niste ochisori superbi si niste gene luungi, e o finuta.
Timea de Kimmy e alta grasuta cu ochisori albastri de te topesti.
Thea de Sun m-a terminat mai ales in pozele in care e o “duamna”, cu palaria aia rosie… Si comentariile sunt belea, ce sa mai… Iar Sun, tu esti o frumoasa, cum imi imaginam, da ia pune si niste poze cu tine intreaga sa mor de invidie la fiecare din cele 51 kg ale tale…
Ami de Mada seamana cel mai tare cu un pepenash dintre toti pepenashii nostri. Vrem poze, Mada!
Cat de frumoasa e si Anna de Sibylle, ce piele fina are, e superba!
Anaxena, m-ai terminat psihic cu pozele cu Maria cum pune rufele la spalat sau cum sta ea in sertar si in masina de spalat… Ai o minune de fata!
Amalia de Irinuca e alta printesa frumoasa
Maya de Vicky are un par superb si e totala in poza cu sticlele de alcool…
Flo, cat de grasut poate fi David, imi vine sa-l mananc tot, iar poza cu cravata e bestiala! Iar Alex arata exact ca un ingeras, ai doi copii superbi!
Ce ochi albastri are si David de Rontzy… M-ati terminat cu bebelusii astia care-si mananca picioarele.
Alina, ai niste copilasi superbi!

Nu pot sa cred ca am terminat. A fost superb dar sunt epuizata. Sper ca n-am uitat pe nimeni, ca am luat la rand albumele.
Ileanna, da tu nu raspunzi la provocari? Ca fetele tot iti spun sa pui poze cu Vladut si tu nimic. Ca vreau si eu sa-l vad!
Auziti, da Profa nu pune poze? Am inteles ca nu e voie sa vedem , da totusi pune si tu poze cu baietu.

O sa pun si eu poze da acum nu mai pot, ma duc sa ma odihnesc activ tinandu-l pe fiu-meu in brate.
Pupici voua si minunilor voastre!

Monica, mami de Luca 17.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

chelbosila chelbosila da' incep sa ii stea si ei 3 fire de par valvoi multumim moni

bai fetili...a mancat alexandra azi un borcanel de para cu mar...la 2 ore dupa aia sa ii fac laptele ca asta ne e programul. nu a vrut cu niciun chip...bine...na ca doar mancase 130 de piure de fructe. o las in pace cu gandu ca mi-o zice ea ca ii e foame la un moment dat. la juma de ora dupa aia o vad mai bleguta...oare o fi de la para, ma intrebam io...ma hotarasc sa ii fac totusi biberon si l-a mancat si cu ochii...copilului meu ii era foame da' cum nu stie sa exprime asta statea ca bleguta pana s-o prinde careva...acu a dormit si eiar vesela...da' m-am speriat nitel recunosc...

-------

Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Moni_or da ce arat eu a neconsolata? M-ati luat de capra cu trei iezi, ha? Lasa, sa ne traiasca piscotzeii! Chiar voiam sa zic si eu de Anais ingeras, am crezut ca e poza de calendar ceva, ca e prea reusita, e de vis! Imi plac si toate pozele cu bb-ii imbracati care mai de care mai haios. Imi amintesc de mine ca aveam hiba asta la primul si mama ce mai imbracam si dezbracam la el! Mai mult ma chinuiam eu decat pe al si ma treceau toate sudorile!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

estrella eu la 180 ml de lapte pun 3 masuri de cereale.Oare ar fii bine sa-l fac mai gros?
moni astept poze cu micutul Luca
Fug la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Mama ce nervi.... Am scris si eu cate ceva si am pierdut mesajul...

Ce imi mai amintesc...
VIO TM - o sa cobor patutul cand o sa se ridice fata in picioare tragandu-se de bare.

TECK _ la 150 ml apa pun 5 masuri lapte si 3 cereale. Iese asa si asa, nici subtire dar nici gros. Oricum, curge prin tetinele initiale, ca eu nu m-am stresat cu varsta tetinei, cu nr de gauri si altele si nici nu intentionez sa ma stresez...

MONI - multam de aprecieri Ai avut rabdare nu gluma, sa ii nominalizezi pe rand

Nu ne-am mai dus la nici un carfur, ca tot am zis ca sta ploaia, dar ea nu a stat, iar acum e prea tarziu, asa ca o lasam pe maine...
Nici lista nu am facut-o. Stiu clar ca vreau sa iau niste globulete. Fetele care ati fost, cum sunt cele de la Ikea? Adica, pentru decoratiuni, mai bine merg la Ikea sau la Carrefour?

Mai avem o cutie de NAN 1 dupa care trecem la NAN2.
Cu sucurile si altele am lasat-o balta. M-am prins intr-un final de ce face asa... Cat i-am dat Nurofen, am cam fortat-o. Si acum nu ma mai lasa nici sa ma apropii de ea! Nu era din cauza marului acru. Asa ca o las in pace vreo saptamana, sa revina la sentimente mai bune. Azi am vrut sa ii dau suc de morcov. Cum a vazut ca nu e alb, a apucat-o agitatia... Asa m-am prins... Nurofenul ciupeste pe gat. Motiv pentru care o sa iau altceva sa am in casa... Panadol, Calpol, ceva... Altceva...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf1 spune:

Am terminat o tura de desenat mosi craciuni si oameni de zapada, nu ca s-ar fi plictisit Alex, dar s-a trezit pitica si-am zis daca tot am o mana libera, sa scriu aci.

Ileana ai drepate, daca era soacra nu aveam pretentia sa ma inteleaga, sa ma sprijine, dar asa doare celmai tare. Crede-ma ca nu fac decat scenarii cum sa rezolv problema.

Caprioara sper ca e mai bine Ilincuta

Apropo de febra voi aveti ceva in casa pt atunci cand trece febra peste 39.5 si pot aparea convulsii mie la Alex mi-a zis sa iau Fenobarbital, din fericire nu am avut nevoie niciodata, acum nu se mai fabrica, acum mi-a dat Diazepam solutie rectala, voua ce v-au zis dr sa faceti?

Vigantoluleu le-am dat la amandoi in lingurita cu un pic de lapte sau ceai amestecat.


MoniAndreea a fost diagnosticata intrauterin cu hidronefroza, s-a confirmat la nastere si de aceea trebuie urmarita.
Nu vreu sa te sperii dar Alex nu e linistit nici acumProbabil tu te referi la statul singurel fara sa planga, ei bine daca ai noroc si-o sa fie atras de jucarii si n-o sa se joace numai 5 minute cu ele dupa care sa inceapa sa planga, cred ca dupa 6-7 luni cand o sa stea mai bine in fundulet. Dar si aici e cu dus si-ntors ca poate sa vrea sa se ridice si sa nu reuseasca si atunci iar sa planga...si rabdare ca se face el mare.

Revin

http://www.flickr.com/photos/32682276@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Marimar, multumesc mult !!! Am admirat pozele de la Schonbrun!! AI niste copii exceptionali, iar tu o mamica exceptionala!! Cred ca e minunat in VIena acum...Multa lume, ornamente si targuri de Sarbatori...mmmm...incep sa visez...

Mitzi, cat entuziasm reiese din postarea ta..

Bujo, ce lungam e FIlip!!!

Moni.... Da ' ai avut o rabdare!!!...






Cristina
de Mihai Daniel (30.07.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Aaaa...nu stiu daca mai intru pe net maine, vom fi ocupati ci vizite, cumparaturi, sarbatoriti, asa ca...






LA MULTI ANI tuturor Andreilor si Andreelor!!! Sa aveti o zi minunata maine si sa petreceti frumos cu totii!!!


LA MULTI ANI:

Andrei Codrin, de mami Mona
The_Andreea
A.cicel
Andrei de mami Ali
Andrei de mami Dianami
Victor Andrei de mami Roxana01
David Andrei de mami Lori
David Andrei de mami Rontzy
Maya Andreea de Vicky
Darius Andrei, fratior de Eduard Gabriel si cu mai Alina25
Andrei GAbriel de mami CristinaP
Luca ANdrei de mami Moni
Andreea Gabriela de mami FLori
Andreas de mami Sisialberg
Clara ANdreea de mami Dana
AndreeaOr
Raisa Andreea de mami Michella
Andrei Tudor de Ruxi
Andreea Maria de mami Monica
Andrei de mami Catalina
Andrei Daniel de mami Ioana
[teal]



SI un LA MULTI ANI special mamarutei Deea ..Mina, sa aveti o zi minunata si sa petreceti frumos!!!Va pup!!![teal]




DAca am uitat pe cineva, scuze,,,nu am facut-o intentionat. AM verificat lista destul de bine, zic eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

IROLF - Eliza nu a avut niciodata febra, de rare ori a avut un 38, 38 si un pic. Dar daca ar avea mai mult, m-as duce urgent la spital la urgenta. Am un mare noroc ca am IOMC-ul peste drum. Dar Diazepam?? Ce, daca e rectal nu e acelasi cu diazepamul stiut? N-am mai auzit de asa ceva....

Mergi la inceput