Pacientele optimiste si gravidutze dr.Tutunaru 88

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Roxy,mare dreptate ai...Imi amintesc ca anul trecut in preajma sarbatorilor avea Madaun slogan tare dragut,ceva cu Mosul care se va opri pe strada ei,parca...Oricum era ceva care emana multa speranta si ma simteam tare bine citind chestia aceea.Si uite ca vin alte sarbatori si nici eu,nici Mada,nici tu,nu am primit darul...
Mada ,trebuie sa se produca miracolul luna viitoare,nu-i asa?
Sarrah ,imi faci rau...Mi se rupe sufletul...De ce te chinui in halul asta?Cui crezi ca faci rau,nu cumva tie?Cum sa vina bebe intr-un organism chinuit si obosit ca al tau?Ma gandesc cu groaza la toate eforturile pe care le faci...Alergatura de la Bucuresti la Brasov doar pentru un beta...De ce te porti asa cu tine???????????
Felix ,nu mai sunt asa viteaza cum ma dadeam...Doar e z2,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarrah spune:

buna seara,

Gata, s-a naruit orice speranta de a fi insarcinata !!! mi-a venit CM...am un gol asa de mare in suflet...imi doream atat de mult sa fiu gravida incat ajunsesem sa cred ceea ce spunea al meu( probabil sa ma incurajeze )...ca poate e bhcg gresit.ma legam de orice simtom si de orice chichita care ar fi putut avea legatura cu sarcina...cu toate ca stiam ca bhcg e "sfanta" .


tuturor si noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Ilenutz dragutz... iti inteleg tristetea....e normal, dar priveste in urma cate alte miracole nu s-au intamplat anul acesta, sa multumim pentru miracolele mici, trebuie sa invatam sa traim cu ele, altfel ne umplem viata de regrete, ramanem pe loc, trece viata pe langa noi si n-am inteles nimic, alta nu mai avem sa recuperam timpul pierdut.
Dupa ultima IA am pus in balanta toate lucrurile de anul acesta si am constatat ca miracolul a venit demult pe stada mea, Bunul Dumnezeu chiar ma iubeste, pe mine netrebnica, care m-am cramponat tot anul pe faptul ca bebe nu vine si am fost nefericita, cand ar trebui sa sar in sus de fericire, toate lucrurile mi-au mers asa cum mi-am dorit, chiar si IA-le au mers struna, nici un obstacol, nimic.Faptul ca nu a venit bebe e alta treaba, poate inca nu e momentul,poate inca nu meritam darul , cu siguranta DD are alte planuri pentru noi,daca am accepta lucrul acesta ne-ar fi mult mai bine. Suntem creatiile Lui, nu suntem noi stapanii...uitam foarte des asta.
Am invatat foarte multe, am invatat sa ma accept asa cum sunt, sa-i accept pe ceilati din jur chiar daca au primit darul suprem, un bebe, am invatat sa-i iubesc si ca nu sunt mai presus de mine prietenele mele care sunt mame,am invatat sa nu ma mai ascund, am reinvatat sa ma rog , sa ma aproprii de Dumnezeu nu pentru a obtine ceea ce vreau ci pentru a fi fericita cu tot ceea ce El imi da.
Ce am castigat din toate framantarile astea?! am invatat ca sotul ma iubeste si impreuna suntem de neinvins, am invatat ca niste persoane necunoscute imi pot fi prietene adevarate si ma/le iubesc neconditionat, va multumesc pentru asta.
E greu...stiu, dar cine a zis ca viata e usoara, e o lupta continua, din prima clipa de viata ne luptam sa respiram, apoi sa mergem, sa vorbim......poate nu suntem lasati aici ca sa ne fie numai bine, faptele noaste atrag consecintele.

Ma uitam in urma si am gasit un mesaj de-al Herei care acum isi strange la piept o minunata printzesa, l-am postat ca sa vezi ce aproape sunt miracolele de noi si cand vrea DD trece peste orice obstacol, numai sa-l lasam sa faca asta, iar Hera l-a lasat.

Citat:
citat din mesajul lui Hera25 15.12.2007"Fetelor eu incerc sa nu ma mai gandesc la bebe macar acum de Sf Sarbatori, deoarece dc ma gandesc risc sa stric totul si nu are rost.
Am trecut f bine de perioada injectiilor, neasteptat de bine si f increzatoare, dar acum nu stiu ce am patit, chiar nu stiu.
Sunt un pic cam pesimista, si chiar nu trebuie, stiu asta.
Daca Dumnezeu va dori sa ne dea copilasul nostru mult dorit ni-l va da cand va dori El.
Asa ca mai bine nu ma mai gandesc ca poate fi sau nu bebe, pt ca dc nu e stiti cum e dezamagirea.
Si in acelasi timp imi este atat de frica de perioada aia, a monitorizarilor, a dezamagirilor din z1, offffffffffffff.....nici nu vreau sa ma gandesc, la calvarul care va urma. L a cat de linistita am stat toata perioada asta, a injectiilor.....
Cu cat ma gabdesc mai mult, cu atat mi se pare mai indepartat bebele nostru. Nu stiu de ce. Poate ca mi-l doresc prea mult, ca noi toate de altfel.

Asa ca vin sarbatorile si trebuie sa fim fericite.

Va pup fetele pe toate."

Citat:
citat din mesajul lui Hera25 02.03.2008Buna dimineata fetelor.
Pentru mine primavara a venit cu 2 teste clar POZITIVE.
Sunt naucita.Nu-mi vine sa cred ca mi se intampla mie.


Sunt multe exemple de miracole, trebuie sa credem in ele, atat.
Si cu siguranta miracolul e deja pe strada mea


Va rog din suflet sa ma iertati daca cuvintele mele au deranjat pe cineva.

Doamne ajuta tutuor!



in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> sa facem o minune de Craciun, haide-ti sa o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinuta13 spune:

sarrah...iubita....

Saru'mana mada23 pt citatul din mesajul lui Hera...cel putin pe mine m-a atins la "corason".

Pup toate fetele...si sper din tot sufletul ca Moshu' sa ne aduca BB la toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

madutzule ...
o sa va povestesc si io o intamplare ,... pe care parte din noi o stim .. la intalnire , io vorbeam cu elly si tot sporavaind , am ajuns la drita naturista (era o discutie in 3 -elly , mada si io , daca drita naturista va reusi sa-i declanseze cm-ul lui elly .. sper ca nu te superi micuta ca am povestit ) , bla .. bla .. ideea este ca peste scepticismul meu , a venit optimismul lui madut.. si uite , ca ma bucur din suflet sa zic .. ai avut dreptate madule ....
asta cred ca e cheia , sa speram , sa credem ca o sa se intample , si mai ales sa putem spune... face-se mie dupa voia Ta (cand am ajus sa credem chestia asta .. io cred ca vine si bb )

inainte sa fac injectiile mi se parea imbosibil de acceptat ca o sa treaca luni de zile , pana o sa incercam iar sa facem o galuscuta cu "ocisori"..acum , imi vine sa-l pup pe dr t ca mi le-a da .. m-a relaxat psihic chestia asta de nu va pot spune.. si da , si mie ca si herei imi e teama de ce va urma... vedem .. cu DD inainte

madule , io is cu ochii pe tine .. asculta aici la mercedesa .....cat de curand vine si bb la tine ... cand bate de ziua maica-mi vreau sa te vaz dublu (II) ..ca sa nu stai cu emotii .. mama ii nascuta in febr


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinuta13 spune:

georgia_c...eu deja am intrat in "focurile" de dupa injectii...e greu...dar incerc sa fiu cat pot eu de optimista...crezi ca nu am plans la z1 dupa monito,sperante,vise??Dar am incercat sa ma ridic ca sa am forta sa lupt in continuare...acum abia astept iar z10 sa o iau de la capat,vb ta:cu DD inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

buna seara fetelor .
Sarah imi pare asa de rau iubita! Offf doamne treci si tu peste asta, sunt sigura....e bine ca ai alaturi un barbat care te iubeste si te sustine...si impreuna veti reusi orice in viata asta.
Bella, stiu scumpa mea ca sunt la inceput, mereu ma gindesc daca pe mine ma doare atit, cum o fi la alte femei care au trecut prin mult mai multe .............si sincer imi ingheata sufletul la acest gind. Sa ne dea d=zeu tarie si forta sa trecem prin toate. Cumnata mea care are 21 de ani este insarcinata, ei nu il planificau acum, dar uite s=a intimplat si in citeva zile voi avea o frumusete de nepotica. Am prietene care au copilasi, am stat in birou cu trei gravide un an....asa ca stiu cum este draga mea sa fii inconjurata de asa minuni. Mereu ma bucur pt ele, si pling pt mine.
Mada ce ai scris tu mai sus m-a uns pe suflet, au fost cuvintele pe care imi doream sa le aud, iti multumesc din inima. Esti o persoana deosebita, parca stii ce sa zici sa alini durerea.... Erau niste cuvinte ce imi veneau mereu in cap "ingeras mami te iubeste" , acum stiu ale cui erau, ale tale. Sunt cuvintele cele mai tandre si pline de duiosie pe care le-am citit , si spune exact ce simt toate fetele de aici.....mereu imi vin in minte.
Sper sa putem fiecare vedea si constintiza frumusetea si iubirea din viata noastra, si sa ne fie mai usor in asteptarea asta a noastra
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Mada , tu ai ajuns la un alt nivel. Mi-ar placea mult sa simt si eu pacea asta, dar nu stiu de ce, sunt f agitata! Si in viata personala si la serviciu, unde seful imi face diverse mizerii, sunt agitata. Cu toate ca partea mea rationala iti da dreptate, cealalta parte ma domina! Poate datorita temperamentului meu coleric cu mici influente de sangvinic.
Cert este ca am fost obisnuita pana acum ca toate reusitele mele sa depinda de mine, de cat de mult imi dau interesul, cat de mult lupt sa obtin ceea ce imi doresc. Acum sunt pusa intr-o ipostaza ciudata, cu care eu nu sunt obisnuita: sosirea lui bb chiar nu depinde de cat de mult lupt eu pt asta, toate eforturile mele sunt zadarnice, iar bb are vointa lui proprie.
pt mesajul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

neatza
iliraluca- duminica ma duc la spital- la 8.30
Nu cred ca este el- dar lasa pe cineva in locul lui.

Cred ca se intoarce marti.




Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

georgia

Eu cred ca speranta si increderea sunt importante- dar cea mai importanta este credinta.


Eu cand m-am dus la dr. homeopata nu credeam ca o sa faca minuni- ca o sa reuseasca ea ce nu au reusit altii in 4 ani.

Dar, am urmat tratamentul ei homeopat, completat de mine cu niste tincturi (zmeur si coacaz negru) si mi-a venit cm

Nu mi-a venit sa cred.


Oricum cred ca m-am maturizat suficient in acesti 4 ani si gandesc mult mai rational; iar concluzia pe care am tras-o a fost urmatoarea: stresul si disperarea de a avea un bb mi-au "condus viata" 4 ani.

Asa ca GATA - s-a dus mandatul lor.

CREDINTA- INCREDEREA si SPERANTA vor fi pe primul loc.

Inainte eram disperata ca vroiam un bb (bineinteles si acum imi doresc - dar nu asa haotic- cum o vrea DD).
Cand imi propusesem eu sa fac bb niciunul apropiatii nostrii nu doreau bb-ci.
Dar in 4 ani toti au facut- asta este voi avea si eu.
Nu ma mai stresez.
Am deja 3 nepotei de rasfatat si copii prietenilor



Pana atunci ma bucur de viata.

VIn sarbatorile - si sunt ffffffffffff fericita ca o sa fiu rasfatata









Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput