Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

'Neata din nou!

Imi dati voie sa fac si eu azi pe gravida pretentioasa?

E, si daca tot mi-am cerut voie, hai sa ma si pun pe treaba:
Nu ma baga si pe mine in seama nimeni cu tensiunea mica? Nu-i vorba de tensiune mica in mod normal. Ieri mi-a luat asistenta de la medicul de fam. tensiunea 10 cu ceva, or eu in mod normal am 12 cu 5. Initial am zis ca n-a stiut ea ce face, da' acasa m-a luat un vajait din ala ca la inceput de lesin. Mi-a trecut, dar m-am speriat putin. E normal in sarcina? N-am patit asa ceva la Tudor.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 33+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

'neatza burticutze,

pentru Daria Maria si mamica ei Dalma. Daria Maria sa fii sanatoasa si mancacioasa, ca sa iesi repede din spital.
Dalma suntem alaturi de tine.

Ariya, Just cum va simtiti?? Asteptam vesti de la voi.


Poze ..
http://bd.lilypie.com/W4rsp3.png

27+
Doamne ajuta-ne sa ne creasca mari si sanatosi bb-ii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

andreea ... eu ti-am zis ca de aceea beau cafea si mananc ciocolata .... am avut si eu caderi de tensiune ... si eu o am mai mica decat a ta .... am avut si 8 cu 4 la ora 3 dupa o cafea .... asa ca .... si a mai zis cineva .... ca mai bine mica decat mare .... ca se poate creste .... daca iei no spa .... ea iti scade tensiunea ... sau sarcina .... eu asa sunt din primele zile de sarcina ....

28+ANTONIA IOANA

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Andreea,

Nu iti vazusem intrebarea. Pai iti raspund eu pt ca sunt o veterama a tensiunii mici (in general, nu numai in sarcina). In sarcina, tensiunea mica e normala. E mai bine sa ai tensiunea mica, decat mare. Tensiunea mica nu e considerata o boala, ci o conditie care da o stare de disconfort, de aceea trebuie supravegheata. Important e cum te simti tu la o anumita tensiune. Tensiunea mea normala e de 7 cu 5 la trezire, 8-9 cu 5 dupa o cafea. Stiam ca tensiunea normala este intre 10 si 11, max 12, deci nu ai o tensiune f mica. Daca ai dureri de cap mari, ameteli, pete negre, atunci te pot adresa medicului. Si mare grija, simptomele tensiunii mici sunt comune si cu cele de tensiune mare.

In sarcina apar probleme la tensiune prea mica in momentul montarii epiduralei sau cu ocazia anesteziei generale (daca se doreste acest lucru) pentru ca atunci tensiunea scade si mai mult. E bine ca medicul sa iti stie conditia si atunci vor fi pregatiti pt orice eventualitate.

Hai ca m-am intins ca o zi de post, insa am fost si eu preocupata de asa ceva si am tot intrebat medicii la care am mers.

Bee30+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Neata! fetelor!

In primul rand, am vazut pozele cu Daria Maria. E o minunatie mica, chir bijuterie, cum spunea una dintre voi. Mama, si cat perisor are ptr 'varsta' ei! Daca mai statea putin in burtica, iesea cu codite . Tati si mami de Daria, sa vedeti voi ce fetita ambitioasa si luptatoare o sa cresteti. Se vede deja!

Vesti despre Just si Aryia avem? Doamne ajuta sa fie bine! Fetelor, saptamana trecuta vorbeam de cumparaturi si acum despre dpuri gelatinoase? ce va grabiti asa?

Adevarul e ca desi sunt in saptamana 29 parca a intrat timpul in sac si ptr mine. Ma gandesc ca mai am multe de facut si daca nu mai apuc?
Apropos, voi cand va apucati d spalat lucrusoarele lui bebe? Eu in decembrie vreau sa termin cu tot, in ianuarie sa nu mai am nimic de facut. Ma gandesc sa le spal si sa le bag in saculeti de plastic, sa nu se umple de praf....

Alinuk, baietelul tau e nascut pe 10 ianuarie? Fix ca fiica-mea, Ioana. Noi tot pe 7 si pe 10 ne dam in partiuri.

Aveam o gramada de zis, dar am uitat...


Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (28s)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Andreea, sigur e de la tensiune starea ta de lesin? Eu aveam asa in fiecare dimineata, dupa micul dejun si credeam ca e tensiunea. Acum mi-am facut analizele la sange si pe stomacul gol aveam glicemia ff mica, adica vreo 53.....deci eu faceam hipoglicemii, prea putin zahar in sange. Adica BB ia tot ce prinde de la mami.

Nu va mai zic ce colesterol mare mi-a iesti si ce mari trigliceridele. Iar eu pana sa raman insarcinata nu aveam probleme cu asa ceva. Chiar ma laudam cu colesterolul meu.

Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (28s)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Irina ai grija de tine, hai ca se termina calvarul, parchetul se pune si repede si curat, asa ca nu o sa mai fie o problema.

Just, Ariya, ce faceti, cum sunteti???

Bee, si mie imi curge sange cand suflu nasul, si am incercat cu apa pe calorifer si degeaba, ca ma apuca de cand ma intind la orizontala, deci nu dupa un timp dupa ce se usuca aerul....Aaaaa, si nu mai zice draga mea ca esti baba, gravidutele sunt cele mai sexi femei indiferent cum ar arata

Cami ce ii cumperi sotului cadou??? si ce pregatiri faci pentru musafiri??

Jasmi sa inteleg ca nu se prindeau pentru ca ai burtica mica???

Andre cred ca e normal sa ai oscilatii de tensiune (nu ma pricep dar asa cred), sa intrebi totusi medicul ca sa te mai linistesti

Anuc eu totusi le-as spala la inceputul lui ianuarie, in decembrie ma ocup de cumparaturi si de camera lui bebe.



29+ Vlad Mihai

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

Daria mica,te pup!si pe parinti..
am fost aseara la Peltecu,mi-a facut controlul cu totul...concluzie:bebe e foarte jos,din cauza multelor contractii colul e scurtat,drept care stat obligatoriu la orizontala si gynipral de 3 ori pe zi...la cea mai mica durere unde sunt cezarienele,tre sa ma prezint la filantropia...noapte,zi,week end,pe el il cheama imediat...si speram sa-l tinem acolo pe bebe,cat mai mult...riscul cel mai urat e presiunea mare pe cicatricile alea,de aia ne e frica si lui si mie...daca m-ati vedea cum merg...copiii,saracii,cand vad ca vreau sa ma ridic,nu ma lasa,vor sa-mi dea ei ce-mi trebuie...azi dimineata am facut spanac si amedeo a stat tot timpul pe langa mine-aia mica e la scoala,el invata dupa masa-a amestecat el spanacu'-n cratita,m-a pus sa stau jos cand curatam ceapa si usturoiul...offffffff!iar bebe tropaie intruna prin burtoi!!!!asa ca o sa stau mai mult pe forum...va

Amedeo 10 ani,Annamaria 7ani, 28+Mihai Adrian

AMR 10 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui flowerbee

Andreea,

Nu iti vazusem intrebarea. Pai iti raspund eu pt ca sunt o veterama a tensiunii mici (in general, nu numai in sarcina). In sarcina, tensiunea mica e normala. E mai bine sa ai tensiunea mica, decat mare. Tensiunea mica nu e considerata o boala, ci o conditie care da o stare de disconfort, de aceea trebuie supravegheata. Important e cum te simti tu la o anumita tensiune. Tensiunea mea normala e de 7 cu 5 la trezire, 8-9 cu 5 dupa o cafea. Stiam ca tensiunea normala este intre 10 si 11, max 12, deci nu ai o tensiune f mica. Daca ai dureri de cap mari, ameteli, pete negre, atunci te pot adresa medicului. Si mare grija, simptomele tensiunii mici sunt comune si cu cele de tensiune mare.

In sarcina apar probleme la tensiune prea mica in momentul montarii epiduralei sau cu ocazia anesteziei generale (daca se doreste acest lucru) pentru ca atunci tensiunea scade si mai mult. E bine ca medicul sa iti stie conditia si atunci vor fi pregatiti pt orice eventualitate.

Hai ca m-am intins ca o zi de post, insa am fost si eu preocupata de asa ceva si am tot intrebat medicii la care am mers.

Bee30+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!


Bee, pai tocmai asta e, ca nu m-am simtit bine. Aveam senzatia ca mai am putin si lesin. Pentru mine e o tensiune mica 10.
Cafea beau, slava domnului. De curand una din cele 2 le-am inlocuit cu capucino.
Se poate tensiune mica de la oboseala? Ca nu-s prea odihnita.

A, si la epidurala, da, am patit-o. Mi-a venit sa vomit de la ea. M-au inclinat pe stanga si mi-a trecut.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 33+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Apropos de cordon ombilical in jurul gatului

Buburuza mea are "margele in jurul gatului" inca de la eco de 22 sapt.Abia astept sa vad pe 10 dec (cand merg iar la eco) daca si le-a dat jos.
Sincer, ma rog la Dzeu sa fie totul bine pana la capat, desi atat dr gineco cat si dr.Pop mi-au zis ca nu am motive de ingrijorare.


30+cu CLARA

Mergi la inceput