Ajutor!!!Interpretare analize

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Hematii: 5.490.000
hematocrit 30.2 %
VEM 55
CHEM 23.4 g/100mc
HEM 12.9
trombocite 332.00/mmc
volum mediu trombocitar : 7.5
leucocite 8,300
hemoglobina 7 g%
eozinofile 5%
limfocite 52
monocite 6
Sideremie 43.5


Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)
http://community.webshots.com/user/georgiana_chesca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Am o fetita de 11 luni si i-am facut niste analize la sange...si azi cand am luat rezultatele mi s-a spus de la cabinet ca au iesit f.praoste. Pe hartia pe care mi-au dat-o nu sunt trecute si valorile normale sa imi fac cat de cat o impresie...de aceea, pana merg la dr. , as vrea sa imi spuna si mie cineva daca tb sau nu sa fiu ingrijorata...ca numai la asta ma gandesc...

Mentionez ca papa san si cu mancarea nu se omoara.


Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)
http://community.webshots.com/user/georgiana_chesca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

primul lucru care mi-a sarit in ochi este hemoglobina foarte mica (hb=7, idealul e in jur de 12) si sideremia mica. ceea ce indica de obicei o anemie feripriva. la varsta asta e destul de frecventa daca copilul nu mannca carne, ficatei, oua si nu primeste supplimente de fier. faptul ca are multe hematii arata ca organismul incearca sa suplimenteze lipsa.
ti-as recomanda si un frotiu sanguin pt a fi sigura ca de acest tip de anemie este vorba si nu de alt tip.
hematocritul este scazut. defapt pe linie eritrocitara toate sunt modificate, aratand o anemie importanta.
leucocitele sunt putin crescute (poate fi o infectie pe undeva)
mergi la medic ca nu este de glumit! are nevoie de suplimente alimentare si de convins sa pape!!
multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

ZMOTOCEL: multumim frumos pentru raspuns...
Saptamana viitoare, marti cred, o sa ii facem si urocultura, coprocultura ca sa vedem daca iese ceva si pe acolo. De mers mergem neaparat la dr., nici nu se punea problema asta, am intrebat mai intai aici pentru ca nu imi raspundea dr la tel. Multumesc frumos si daca mai ai vreun sfat...te rugam...

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)
http://community.webshots.com/user/georgiana_chesca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Geo, un grad de anemie este firesc la copii - totusi 7 este mult prea putin. Mie mi-au atras atentia eozinofilele crescute, poate fi vorba de o parazitoza - a intrat cumva copilul in contact cu caini nevaccinati sau ati fost pe la tara in timpul verii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Buna seara,
am facut si eu analize baietelului meu, are o amigdalita acuta se pare. As avea rugamintea sa-mi spuneti si mie daca este foarte grav, la interpretare mergem sambata. de 3 zile este pe antibiotic, la control avea 2 puncte de puroi in gat. Antibioticul mai mult il scuipa decat inghite, iar siropurile impotriva febrei nu le mai vrea de ieri.
analizele sunt:
RBC 4.31 3.9 - 5.3 *10^6/mm3
HGB 11.0 10.7 - 14.1 g/dl
HCT 33.9 30 - 43 %
MCV 78.7 72 - 88 fL
MCH 25.5 23 - 31 pg
MCHC 32.4 32 - 36 g/dl
Test Rez Val Norm
PLT 227 150 - 450 *10^3/mm3
RDW 14.5 11.5 - 14.5 %
PDW 10.3 12 - 16.5 %
PCT 0.21 0.16 - 0.47 %
MPV 9.4 7.4 - 10.4 fL
Test Rez Val Norm
WBC 17.26 4 - 12 *10^3/mm3
NE 9.45 0.72 - 5.28 *10^3/mm3
EO 0.11 0.08 - 0.48 *10^3/mm3
BA 0.04 0.0 - 0.10 *10^3/mm3
LY 5.85 1.84 - 9.12 *10^3/mm3
Test Rez Val Norm
NE% 54.8 18 - 44 %
MO 1.81 0.08 - 0.96 *10^3/mm3
EO% 0.6 2 - 4 %
BA% 0.2 0.0 - 1.0 %
LY% 33.9 46 - 76 %
MO% 10.5 2 - 8 %




Biochimie
Test Rezultat Interval de referinta
CRP cantitativ 36.6 < 5 mg/L

analizele la urina ( sumarul si urocultura) au iesit toate in intervalul normal.
am bolduit rezultatul, iar nebolduit este intervalul limitelor normale.

Multumesc anticipat !





............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

papanash i-au iesit leucocitele crescute si anume pmn-urile (neu) si ceea ce indica o infectie de care deja stii si monocitele care inclina mai mult spre o etiologie virala. celelate sunt in regula. sanatate!

-------

Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulin spune:

Buna seara.Sper sa nu fi facut vreo gresala si sa fi postat gresit mesajul meu, sunt noua.
Zilele trecute mi-am facut un set de analize si unele din ele mi-au iesit incercuite,semn ca nu erau in limite normale. Dr.fam. e in c.o. pana saptamana viitoare si de aceea as vrea sa stiu care e situatia, daca e cazul sa ma ingrijorez. O sa scriu valorie incercuite, peste limitele normale:

Sideremie=148.68 microg/dl
Urina-biochimie
hematii=50 (negativ era normal)
Urina-sediment
frecv.celule epiteliale scuamoase
rare leucocite
relativ frecvente hematii
frecv. fosfat amorf.

Mentionez ca la urmatoarele sunt la mimita:
Urina:
densitate=1020
ph=7
proteine=<10
(restul valorilor bune,nu le mai scriu)

Calciu ionic=3.9
Calciu seric=9.5
Proteine totale serice=8

TGO=12
TGP=10
Creatinina serica=0.62
VSH=4

Hemoleucograma:
leucocite=7.65
eritrocite=5.03
hemoglobina=14.9
hematocrit=43.8
VEM=87.1
HEM=29.6
conc.medie Hb/eritrocit=34
largimea distr.eritrocitare=12.5
trombocite=268
VTM=9.7
larg.distr.trombocitare=11.7
neutrofil=49.9%
neutrofil=3.81
limfocit=39.3%
limfocit=3.01
monocit=9.5%
monocit=0.73
eozinofil=1%
eozinofil=0.08
bazofil=0.3%
bazofil=0.02

Astea ar fi analizele mele.Mentionez ca nu am nimic, pur si simplu am facut un control de rutina, am 40 ani.
Singura 'problema' care am observat-o, (la echo mi-a zis si dr.) ar fi cu rinichii(cand mananc mai sarat a doua zi am umflate mainile-degetele), nisip, iar fierea e lenesa, cu ceva mal.
Sper sa ma puteti ajuta si pe mine.
Va multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

buna ziua. incercam de mai multe luni sa facem un copil. fara reusita. am 25 de ani si am fost diagnosticata anul trecut cu ovare polichistice. nu imi doream in acel moment o sarcina dar vroiam ca in decurs de un an sa incepem sa ne gandim serios la acest lucru.mi s-a recomandat sa iau pastile anticonceptionale diane 35 cel putin pt. 6 luni si in momentul in care doresc sa raman insarcinata sa incerc in luna imediat urmatoare in care numai iau pastile. asa am facut dar nu a fost sa fie. Am fost la ginecolog si mi-a recomandat sa fac o serie de analize hormonale. la consultatia ginecologica efectuata nu se mai vedea sa am ovare polichistice. am facut urmatoarele analize: in ziua a 2-a ciclului:
DHEA-S = 293.2
estradiol = 169.9
FSH = 5.34
TSH = 2.02
testosteron = 1.68
in ziua 21 a ciclului:
LH = 6.55
progesteron = 11.08
prolactina = 357.6
17-OH progesteron = 1.88.
deasemenea mentionez ca am un ciclu neregulat. de cand am intrerupt anticonceptionalele am avut cicluri cu o medie de aproximativ 33 de zile. dar inainte sa iau pastile am avut cicluri si de 48, 50 de zile ceea ce m-a si determinat sa merg la medic.
as dori foarte mult sa aflu si parerea dvs. si eventual sa-mi recomandati ce tratament sau analize as putea face in continuare. va multumesc enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui didiloo

buna ziua. incercam de mai multe luni sa facem un copil. fara reusita. am 25 de ani si am fost diagnosticata anul trecut cu ovare polichistice. nu imi doream in acel moment o sarcina dar vroiam ca in decurs de un an sa incepem sa ne gandim serios la acest lucru.mi s-a recomandat sa iau pastile anticonceptionale diane 35 cel putin pt. 6 luni si in momentul in care doresc sa raman insarcinata sa incerc in luna imediat urmatoare in care numai iau pastile. asa am facut dar nu a fost sa fie. Am fost la ginecolog si mi-a recomandat sa fac o serie de analize hormonale. la consultatia ginecologica efectuata nu se mai vedea sa am ovare polichistice. am facut urmatoarele analize: in ziua a 2-a ciclului:
DHEA-S = 293.2
estradiol = 169.9
FSH = 5.34
TSH = 2.02
testosteron = 1.68
in ziua 21 a ciclului:
LH = 6.55
progesteron = 11.08
prolactina = 357.6
17-OH progesteron = 1.88.
deasemenea mentionez ca am un ciclu neregulat. de cand am intrerupt anticonceptionalele am avut cicluri cu o medie de aproximativ 33 de zile. dar inainte sa iau pastile am avut cicluri si de 48, 50 de zile ceea ce m-a si determinat sa merg la medic.
as dori foarte mult sa aflu si parerea dvs. si eventual sa-mi recomandati ce tratament sau analize as putea face in continuare. va multumesc enorm.



ne-ar ajuta si valorile normale scrise pe buletinul de analize pt a vedea unde te incadrezi. fiecare laborator lucreaza cu aparate diferite si valorile normale invatate in facultate nu se mai aplica

-------

Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008

Mergi la inceput