Campanie de responsabilizare a autoritatilor (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Toader P. este unul din putinii pentru care, daca as mai locui in Bucuresti, as vota fara sa simt ca imi pica mana (bine, stiu, ar trebui sa locuiesc in colegiul in care candideaza). Ideea e ca e un om inteligent, decent, calm si cald. Mi se cam strange inima pentru el ca a intrat in cloaca politicii dambovitene, dar pe de alta parte o vad ca pe un act de curaj, a renuntat la nobila dar placida cariera diplomatica pentru lupta cu balaurul politic. E nevoie de innoire! Sper sa reuseasca sa se demarce, nu sa fie asimilat. Neaparat sa-l recontactam dupa.

Buna ideea lui psj cu live-ul lui draga Stolo de pe hotnews, la ce ora se intampla? Ca poate intram mai multe, dar trebuie sa ne organizam, sa nu punem problema in mod identic.

Da, Georgia, multumesc ca ne intrebi, sigur ca poti sa ii scrii Biancai Brad, cred ca poti sa ii trimiti mesaj privat pe forumul cu pricina, are user cu numele ei. Dar poti sa scrii si public, nu e o problema ca vede lumea, dimpotriva.

Eu am inscris-o pe sarmana Luca, cu adresa ei de mail secundara/fictiva, pe cele mai importante yahoogroupuri, alea cu peste 2000 de membri si cu profil cat de cat compatibil. O sa trebuiasca sa trimit mesaje personalizate, targetate (cu accent pe racordarea la practicile europene pt grupurile de tip infoEU, cu accent pe asociativ pentru gruputile de tip ONG etc.) Plus ca trebuie sa fiu atenta la titlu, sa ii conving sa dea click, pe anumite grupuri sunt zeci de mesaje zilnic. Dar expunerea largita si publicul deja selectionat merita efortul.

Maine imi propun sa fac textul pentru consiliul antidiscriminare (mai am o idee in context, v-o spun cand apuc sa scriu).

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Live-ul a fost intre 13 si 14 din pacate intrebarea mea nu a fost selectata. S-a discutat preponderent despre politica, infrastructura etc.
Dar scrie in bold acolo ca "Theodor Stolojan va raspunde si altor intrebari postate de cititori, iar raspunsurile vor fi trimise in perioada urmatoare."


www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Mda. Dar ne vom razbuna! :))

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

am citit si eu comentariile referitoare la articolul din EVZ.
am scris si un comentariu
multi limitati pe lumea asta.
au toti impresia ca ne-am trezit la 40 de ani ca vrem copii.
daca ar sti ei ca ne-am apucat de pe la 20 si ceva de ani.
trist

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:


Deeeeci: d-ra Cathy e cam de-o varsta cu noi, f deschisa si amabila. Mi-a placut, tinem legatura (am facut schimb de adrese, nr de tel).
Am povestit mai multe: si despre costul fertilizarii in vitro, si despre faptul ca lumea considera tratamentele pt infertilitate un moft, si cat de greu e sa adopti un copil, (si cat de frumos e Iasiul primavara si toamna).

Ne-au promis, ca vor face, sigur:
1) interpelare scrisa a comisiei europene: e recunoscuta problema infertilitatii pe plan european? Stie de rezolutie, dar a zis ca acesta ar fi "introducerea", trecrea spre urmatoarea intrebare: exista un plan cu masuri de luat impotriva infretilitatii? Daca exista, a fost pus in aplicare? Daca nu exista, ce masuri se pot lua?
2) in urmatorul mandat (alegerile sunt in iunie, anul viitor): vor depune un proiect pt a cere sa se studieze impactul infertilitatii la nivelul Uniunii Europene, sa se faca statistici (nu exista o statistica privind rata infertilitatii la nivelul Uniunii Europene...). Odata realizat, acest studiu poate fi invocat de orice tara.
3) d-na Cretu va depune un "raport din proprie initiativa": se invoca studii, acte normative la nivelul tarilor europene, se face o evaluare a situatiei si in baza acestor considerente se cer masuri concrete. Chiar daca aceste rapoarte din proprie initiativa au mai mult un rol consultativ, de regula comisia indeplinestee ceea ce s-a cerut in raport, dupa ce e votat in plen.

Din pacte, nu exista o nici la nivelul Uniunii Europene o legislatie legata de infertilitate, daca ar fi existat, Romaneiei i s-ar fi putut "sugera" sa respecte legislatia...
Georgia a intrebat de eventuale acorduri de decontare a serviciilor medicale intre state membre, Cathy a zis ca nu stie, dar se intereseaza. Ce a facut deja d-na Cretu: au cerut (si a fost aprobata in plenul comisiei) o lista comuna cu medicamentele (substanta activa) compensate. Nu stia insa cine va face aceasta lista, si care vor fi medicamentele incluse.
Asadar, rezultate mai rapide am putea obtine tot luptand pe plan local... Ne-a promis ca ne va pune in legatura cu candidatul lor (PSD) la senat pt Vasuli, d-na Doina Silistru, despre care e aproape sigura ca va fi aleasa si zicea ca sigur ne va sustine, ca e o femeie tenace carenu renunta usor la proiectele sale. Cathy se intalneste zilele astea cu ea, ii spune depre ce e vorba, si ne suna dupa aelgeri sa ne puna in contact. Ca senator, va putea facemulte in acest sens: si sa depuna proiect de lege (daca sunt si alti senatoriu care sa ne sustina, e f bine), sa-l interpeleze pe viitorul ministru al sanatatii, sa ceara realizarea unosr statistici... (cam asa ceva)
De asemenea, ne-a promis ca peste cateva zile ne va ajuta si cu ceva contacte in presa.

Acum, ce putem face noi: sa mediatizam intalnirea (putem face un rezumat, cu concluziile) si proiectul d-nei Cretu. Putem lua comunicatul ei de pe blog, putem da link spre blogul lor, putem invoca in actiunile noastre sprijinul d-nei europarlamentar.
Ne vor consulta atunci cand vor formula interpelarea, pt a formula intrebarile, sa acopere ce dorim sa aflam. (partea asta n-am inteles-o prea bine, oricum tinem legatra si ne lamurim).
Ne-a mai sfatuit ca cautam pe intrenet si sa incercam sa contactam asociatii, ONG-uri din strainatate pe aceeasi problema.

Intalnirea cu d-na europarlamentar a ramas pt primul weekend de dupa alegeri. Asteptam inscrieri! Va dati seama ca, daca vrem sa ne ia cineva in serios, va trebui sa aratam ca existam cu adevarat si nu suntem doar niste nick-uri pe un forum. Cathy zicea ca e impresionata ca am reusit sa ne mobilizam!

In legatura cu calea legala de introducere a procedurilor fiv/IA in programele nationale de sanatate: ambele sunt posibile, hotararea de guvern e mai rapida (legea poate ramane blocata ani in parlament).

Daca mai avem nelamuriri, putem vb pe mail sau la tel cu ea.
Cam asta mi-am notat, sper ca am fost cat de cat coerenta. Eu zic ca a fost cu folos, poate altcineva s-ar fi descurcat mai bine ca noi, poate ar fi trebuit sa insistam/abordam anumite aspecte...
Raluca, Georgia, completati, daca am omis ceva!



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Bravo, fetelor!!
Deci la anu e iar campanie? :)
Cred ca nu va exista curand o legislatie unica la nivel de uniune pe tema asta la cat de restrictiva e legea italiana.
Dar niste hotarari venite de sus ar cantari tare greu pe la noi.
Lista de medicamente compensate se va face la nivelul UE?
Inteleg ca painea si cutitul e totusi la viitorul guvern, nu?
Oricum, e o mare realizare ca s-au facut demersuri la nivelul asta.

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Inca o data, felicitari si multumiri, fetelor.

Eu deja i-am raspuns dnei Raducu, da, ar fi dragut sa ii scrieti si voi cate un mail de multumire. O idee la care nu ma gandisem este cea cu ong-urile internationale in domeniul infertilitatii - in Franta sigur exista si sunt active. Preiau eu zona francofona - Franta, Belgia, Elvetia. Dar nu acum, avem alte prioritati, o trecem la idei de retinut. Ar fi fain sa ne sprijine macar prin mesaje de solidaritate, trimise de exemplu in momente cheie, in care se discuta in Parlament. Sau mesaje catre institutiile europene, in care, din solidaritate, sa solicite sprijin pentru finantarea procedurilor de reproducere asistata medical in Romania. Retinem.

Nu ma mira ca ne-au propus-o pe senatoarea PSD de Vaslui, nu cred ca stiti dar nici un secret nu este, sotul Gabrielei Cretu este Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui. Sa vedem ce iese. Trebuie sa continuam sa informam si sa racolam pentru cauza ct mai multi oameni politici, indiferent de partid. Chiar daca nu ne raspund sau nu ne sprijina propriu-zis, macar sa nu le sune complet necunoscut problema atunci cand cineva va propune un proiect de lege.


Am modificat deja tag-urile la blog, PSJ, poate iti vine greu sa crezi, dar am pus inca si mai multe (si mai haioase:) decat mi-ai sugerat tu. O sa creez noi pagini/rubrici, trebuie sa se vada ca miscam.

Edit: Ioana, cautand pentru blog, am gasit linkul unde apare articolasul nostru in Viata Medicala: http://www.vmr.ro/pg2-4408.htm Si vezi ca pe dl. Bratianu l-ai trecut de doua ori in condicutza. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Stii ce ma gandesc? Sa fac si eu un blog despre PCOS si sa facem schimb de linkuri, sa mai crestem nitel.
1. pentru ca pcos(sindromul ovarelor polichistice, diferit de chisturile ovariene!) reprezinta cam 10% din cazurile de infertilitate feminina(combinat sau nu cu alte cauze)
2. pentru ca multi doctori(de la noi) nu stiu sa puna diagnosticul corect si dau tratamente aiurea.
3. in romana oricum nu prea sunt informatii adunate la un loc despre sindromul asta.

Saptamana viitoare, oricum.

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Foarte interesant, dar de ce sa ne dispersam? Sugestia mea: iti dau parola si creezi pagina PCOS pe blogul deja existent, unde se pot adauga subpagini, avea comentarii/dialoguri etc. Plus ca ai libertate totala sa adaugi linkuri la blogroll si tot ce vrei. Am avea mai mult public, chestii active, ar fi fain. Faci cum vrei, e doar o sugestie. :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Plus, fetelor, daca aveti cont pe gmail, va logati si dupa aia cautati-ne in google.
Votati-ne si lasati un comentariu (pozitiv!) ca sa crestem, sa aparem cat mai in fata!
E o noua facilitate de la google, introdusa zilele astea, sa se poata vota/lasa comentarii la rezultatele cautarii.

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput