Ce faceti vineri seara?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Excelent, fetelor! Felicia, la multi ani sotului tau, sa primiti curand cel mai frumos cadou in scutece. :)

Mi-a scris si mie dna Raducu, redau esentialul referitor la subiect, completati voi maine:

Citat:
[...]Tocmai m-am intors de la intalnirea cu fetele. Mi-a facut mare placere sa le cunosc si cred ca putem face lucruri bune impreuna. In timpul discutiei a sunat si Dna Cretu care va transmite salutari tuturor.
Rezultatul, pe scurt, a fost urmatorul:
-vom adresa o intrebare scrisa Consiliului si Comisiei cu privire la problema. Cred ca cel mai bine ar fi sa concepeti voi continutul. Forma o dam noi. Rolul ei va fi de a face vizibila aceasta problema la nivel european, dar si national pt ca vom face un comunicat de presa in acest sens (noi, cabinetul dnei Cretu). Iar voi o sa o puteti folosi atat pe site cat si ca sprijin, invocand raspunsul in actiunile viitoare.
-vom cere se realizeze un studiu la nivel de Uniune cu privire la dimensiunea problemei si la impactul ei asupra evolutiei demografice. (asta nu o putem garanta 100%, ramane sa se evalueze si daca Parlamentul sau Comisia considera ca e necesar, se face). Voi ne puteti ajuta sa formulam expunerea de motive, sa argumentam convingator.
-in legislatura viitoare (din iunie incolo, ca acum ne-am epuizat cota de rapoarte), vom elabora (impreuna cu voi) un raport de initiativa in care sa expunem problema si sa cerem masuri.
Toate acestea, la nivel european, nu vor avea rezultate imediate. Dupa cum stii si tu, rapoartele sunt doar consultative, nu au puterea directivelor, care se aplica automat.

Asa ca un ajutor mai concret veti putea primi din tara. Dupa alegeri va pun in contact cu una dintre senatoarele noastre (pot sa-ti spun de pe acum ca cel mai probabil va fi Doina Silistru, care are meritul de a fi extrem de perseverenta si tenace), care va va reprezenta interesele in Parlament, il va lua de urechi pe ministru (prin interpelari), tot ce poate face un parlamentar, inclusiv un proiect de lege, daca se poate (ramane sa stabiliti voi ce si cum se poate rezolva prin proiect...).
Eu pastrez legatura cu fetele. Intre timp, pot sa-ti spun ca Dna Cretu deja a ridicat problema in plenul Parlamentului European, ai comunicatul de presa pe blogul ei: http://www.gabrielacretu.ro/19-noiembrie.html [...]


Reiau din comunicatul de pe site, din discursul Gabrielei Cretu in plenul Parlamentului European:

Citat:
Potrivit deputatei europene, in timp ce statele membre se plang de slaba natalitate nu iau masuri in consecinta. “Infertilitatea este o boala pe care Organizatia Mondiala a Sanatatii o recunoate, dar multe state membre nu o recunosc. Drept urmare, asigurarile nu deconteaza costul tratamentelor. Pentru a plati o singura încercare de fertilizare artificiala în România, o persoana care câstiga salariul mediu si-l economiseste integral, trebuie sa munceasca 9 luni. Conceptia necesita uneori trei, patru sau mai multe încercari si inca 9 luni pana se naste un copil“. “Cea mai eficienta masura de crestere demografica este sa promovam politici coerente intre ele si sa ne asiguram de dintre declaratiile facute si masurile concrete adoptate“




E de bine. Am ajuns deja sa fie invocata problema in plenul Parlamentului European. Curand sa speram ca si in cel national. Trebuie sa avem grija sa nu fim "prinse" de un singur (grup) parlamentar, trebuie sa continuam sa informam si sa incercam sa obtinem sprijin de la reprezentantii tutror partidelor. Apoi, cine o fi mai iute de mana si mai deschis la minte si propune proiectul de lege primul, devine reprezentantul intereselor noastre si il urmam, indiferent de optiunile politice personale. Doamne ajuta sa ajungem acolo. (incep sa cred!:)



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Revin cu prezentarea intalnirii.
Deeeeci: d-ra Cathy e cam de-o varsta cu noi, f deschisa si amabila. Mi-a placut, tinem legatura (am facut schimb de adrese, nr de tel).
Am povestit mai multe: si despre costul fertilizarii in vitro, si despre faptul ca lumea considera tratamentele pt infertilitate un moft, si cat de greu e sa adopti un copil, (si cat de frumos e Iasiul primavara si toamna).

Ne-au promis, ca vor face, sigur:
1) interpelare scrisa a comisiei europene: e recunoscuta problema infertilitatii pe plan european? Stie de rezolutie, dar a zis ca acesta ar fi "introducerea", trecrea spre urmatoarea intrebare: exista un plan cu masuri de luat impotriva infretilitatii? Daca exista, a fost pus in aplicare? Daca nu exista, ce masuri se pot lua?
2) in urmatorul mandat (alegerile sunt in iunie, anul viitor): vor depune un proiect pt a cere sa se studieze impactul infertilitatii la nivelul Uniunii Europene, sa se faca statistici (nu exista o statistica privind rata infertilitatii la nivelul Uniunii Europene...). Odata realizat, acest studiu poate fi invocat de orice tara.
3) d-na Cretu va depune un "raport din proprie initiativa": se invoca studii, acte normative la nivelul tarilor europene, se face o evaluare a situatiei si in baza acestor considerente se cer masuri concrete. Chiar daca aceste rapoarte din proprie initiativa au mai mult un rol consultativ, de regula comisia indeplinestee ceea ce s-a cerut in raport, dupa ce e votat in plen.

Din pacte, nu exista o nici la nivelul Uniunii Europene o legislatie legata de infertilitate, daca ar fi existat, Romaneiei i s-ar fi putut "sugera" sa respecte legislatia...
Georgia a intrebat de eventuale acorduri de decontare a serviciilor medicale intre state membre, Cathy a zis ca nu stie, dar se intereseaza. Ce a facut deja d-na Cretu: au cerut (si a fost aprobata in plenul comisiei) o lista comuna cu medicamentele (substanta activa) compensate. Nu stia insa cine va face aceasta lista, si care vor fi medicamentele incluse.
Asadar, rezultate mai rapide am putea obtine tot luptand pe plan local... Ne-a promis ca ne va pune in legatura cu candidatul lor (PSD) la senat pt Vasuli, d-na Doina Silistru, despre care e aproape sigura ca va fi aleasa si zicea ca sigur ne va sustine, ca e o femeie tenace carenu renunta usor la proiectele sale. Cathy se intalneste zilele astea cu ea, ii spune depre ce e vorba, si ne suna dupa aelgeri sa ne puna in contact. Ca senator, va putea facemulte in acest sens: si sa depuna proiect de lege (daca sunt si alti senatoriu care sa ne sustina, e f bine), sa-l interpeleze pe viitorul ministru al sanatatii, sa ceara realizarea unosr statistici... (cam asa ceva)
De asemenea, ne-a promis ca peste cateva zile ne va ajuta si cu ceva contacte in presa.

Acum, ce putem face noi: sa mediatizam intalnirea (putem face un rezumat, cu concluziile) si proiectul d-nei Cretu. Putem lua comunicatul ei de pe blog, putem da link spre blogul lor, putem invoca in actiunile noastre sprijinul d-nei europarlamentar.
Ne vor consulta atunci cand vor formula interpelarea, pt a formula intrebarile, sa acopere ce dorim sa aflam. (partea asta n-am inteles-o prea bine, oricum tinem legatra si ne lamurim).
Ne-a mai sfatuit ca cautam pe intrenet si sa incercam sa contactam asociatii, ONG-uri din strainatate pe aceeasi problema.

Intalnirea cu d-na europarlamentar a ramas pt primul weekend de dupa alegeri. Asteptam inscrieri! Va dati seama ca, daca vrem sa ne ia cineva in serios, va trebui sa aratam ca existam cu adevarat si nu suntem doar niste nick-uri pe un forum. Cathy zicea ca e impresionata ca am reusit sa ne mobilizam!

In legatura cu calea legala de introducere a procedurilor fiv/IA in programele nationale de sanatate: ambele sunt posibile, hotararea de guvern e mai rapida (legea poate ramane blocata ani in parlament).

Daca mai avem nelamuriri, putem vb pe mail sau la tel cu ea.
Cam asta mi-am notat, sper ca am fost cat de cat coerenta. Eu zic ca a fost cu folos, poate altcineva s-ar fi descurcat mai bine ca noi, poate ar fi trebuit sa insistam/abordam anumite aspecte...
Raluca, Georgia, completati, daca am omis ceva!



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Perfect, Felicia! Va multumim mult, tie, Georgiei si Ralucai.

Mie mi se pare ca a meritat efortul deplasarii, nu? :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Foarte faina intalnirea! A avut efect de redbull: mi-a dat aaaaaripi!:)

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

buna micutele
luca ... multamim inca odata ca ne ajuti ... ar fi tare fain , daca s-ar implica mai multe fete .. conteaza .. prietenii stiu de ce ..

bunn .. acum
trebuie sa vedem cum facem sa ne miscam si noi in plan intern in pas cu dna cretu , daca nu chiar mai repede (ca in intern sunt greu de urnit lucrurile )...sa vedem , ce contacte de presa ne va da cati(o chestie nemaipomenita) si daca reusim cumva sa mai miscam sa se publice macar o "statistica" a unei clinici private cu numarul de fiv=uri din anii anteriori..aici io am prin 2 nuante ..sa vedem cum decidem sa abordam problema (intern)
[b]cati a zis asa[b] :
- nefiind f multe cupluri care fac FIV , costurile alocate de stat (sa zicem proecentual) din contributia la fondul de sanatate nu este f mare (aici felicia a zis ca ne contrazicem ... ca noi zicem ca sunt multe cupluri care fac FIV)...

cred ca nu ar fi rau , sa ca eliminam incertitudinile ,daca am reusi sa primim o informare exacta de la clinicele de specialitate ( le citam in blob .. c'mon e reclama pt ei ) ..ce ziceti , ne riscam sa cerem date exacte ?



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

normal ca am uitat ... deh roza

feli , la multi ani sotului , si inca odata sa-i multumesti pt intelegere

va pupacesc pe toate


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Ar trebui sa cerem, cel putin clinicile particulare nuvad de ce n-ar raspunde la initiativa aceasta. In fond, asa cum zice Georgia, le facem reclama pe blog.

Ce ziceti, trimitem un mail de multumire pentru intalnirea de aseara la dra Cathy?

Plec acum din Buc si o sa am acces la net mai peste ceva ore.

Cu drag,

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Ma bucur ca intalnirea a fost un succes.
La intalnirea cu Dna Cretu puteti conta pe participarea mea daca e nevoie.
Felicitari fetelor

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Da, Elena, sa te duci cu tot cu burtica, sa vada dna eurodeputat ca merita lupta. :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput