Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

grace felicitari pentru mutunei; mie mi se pare incredibila ideea de gemeni fetita si baiat, cred ca e visul oricarei mame. legat de statul la pat, te inteleg perfect- eu am stat 2 zile saptamana trecuta si am crezut ca ma urc pe pereti. am gasit fiecare crapatura din tavan, am numarat toate mustele din casa, si plosnitele.........si cred ca am vazut si vreo 2 hipopotami trecand. la un moment dat aveam senzatia ca e cutremur, dupa aia am controlat usa de vreo 5 ori daca e incuiata...........deci oribiiiil, mai ales pentru persoanele active din fire. mie oricum imi zice barbati'miu' "pui de drac", dar asa am fost toata viata, foarte activa si energica. din fericire pentru mine, au trecut contractiile asa ca pot sa vin linistita la servici (chiar daca nu e o placere) si sa-mi reiau activitatile. e adevarat ca seara stau cumintica la pat, dar deja sunt obosita, deci e o placere nu un chin, si asa am timpul meu de rasfatat bebelusul.
voi vorbiti cu bebelinii??? ca noi deja avem conversatii importante, lucruri serioase nu asa; mai zice uneori sotul ca m-am tacanit, dar in 2 minute vine si el langa burtica sa-i explice cate ceva. ce sa mai fetelor, cu bune si rele , este o perioada magica, pentru care nu exista cuvinte
pupici

diana 19+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic - http://community.webshots.com/user/ladydykitty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

buna fetelor
eu mai am f putin si innebunesc si vb serios
eu inca nu il simt pe bebe zilnic, cel putin acum sunt 2 zile de cand nu l-am mai simtiti absolut deloc, inainte mai dadea cate un semn doua seara acolo ceva usor, stiam ca traieste si e bine dar acum nimic, nici macar o usoara miscare; si nu fac nimic decat sa stau in pat (ca sunt in medical ca ma stresau sefele la munca)
si culmea ce parere aveti ca aseara dupa ce am mancat, pe la 19.30 niste cartofi pai cu mamaliga si branza am venit in camera si insiram niste margele pe sirag si deodata am simtit cum ma ia cucalduri, nu mai vedeam clar, simteam ca lesin,sotul era v la dus si nici nu stiu cum am ajuns la el m-am asezat pe vasul de wc si i-am zis ca mor, nu puteam respira, transpirasem toata, vedeam in ceata, nu puteam vb...saracu zicea ca sunt alba ca varu si a sunat la salvare numai ca cea de la salvarea la tinut la tel 10 min ca ii tot cerea detalii despre cum ma simt si etc...si numai bine ca intre timp mi-am revenit.
niciodata nu am mai patit asa ceva oare ce sa fi fost
asa ca, ca de obicei apelez la voi dragele mele prietene, mai e cineva care nu isi simtele bebele zilnic?si ce parere aveti de senzatia de aseara?
va pup
22+


http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna22 spune:

eu l-am simtit pe bebe de la 15S+ 3Z, dar nu a fost nici fluturas, nici bule...ci niste mici impunsaturi sau ca o zbatere de muschi

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Mititica nici eu nu il simt zilnic. Ciclul e cam urmatorul: o zi da, o zi nu. Sau o dimineata, o seara, o dimineata - da. Apoi, seara - nimic, iar a treia zi dimineata iar. Mie mi se pare ca se misca prea mult. Ma intreb cand mai doarme copilul asta... Pe net citisem ca ar dormi cam 20 de ore pe zi, iar restul de 4 ar fi activi. La mine e mult mai activ. Probabil ca seamana cu tac-su asa agitat, eu sunt mai calma din fire.

Gina 24+ mami de CALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

mititica.."senzatia"ta de aseara..eu am trait-o..cand m-a luat salvarea.este cadere de calciu...de cele mai multe ori..sau glicemie. Asa se manifesta....din pacate. Nu ai deficit de calciu???Eu de cand iau calciu +d3 nu mai am probleme deloc..
cat despre miscarile bebelului..eu am zile..multe..cand il simt doar pe unul..cred ca celalat nu mai are loc:))

Bogdana
23+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Fetelor eu m-am hotarat sa-mi canalizez energia in scopuri practice... incerc sa-mi gasesc un pediatru. Pentru ca mai sunt cateva luni si nastem si trebuie stabilita o legatura cu pediatrul inainte, astfel incat, la cateva zile de nastere sa poata veni acasa deja. Am vazut aici pe DC o lista cu pediatri. O sa ii iau la triat

Gina 24 + mami de CALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mon_mmm spune:

pt. toate burticile !

Sa stiti ca va citesc cu mare interes, chiar daca nu am timp sa scriu foarte des ...

fbruma referitor la problema cu formatul sfarcurilor ... sa stii ca exista "mameloane de silion" ...arata ca niste suzete si se pun pe sfarc ca sa poate bebitza sa suga mai bine in cazul in care sfarcurile nu sunt formate. Cumnata mea care a nascut cu o luna in urma a folosit asa ceva si a mers...apoi bebitza s-a mai obisnuit si acum suge direct din sfarc

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mon_mmm spune:

scuze gresala "mameloane de silion" = "mameloane de SILICON"

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

MITITICA82, cred ca Petrean are dreptate, asta e si parerea mea: simptomele corespund unei caderi de calciu. Eu am avut doar 2 asemenea caderi in viata mea dar si acum imi amintesc perfect senzatia oribila. Ultima am avut-o chiar insarcinata in 8 sapt, cainele meu fusese operat si eram cu el la scosul firelor, eu ii tineam capul, sotul meu picioarele din spate si dura cam mult. La un moment dat, ca si tine, am simtit ca-s pe cale sa lesin, intr-o secunda am tranpirat din varful capului pana-n talpi, a trebui sa ma pun repede jos. Mi-a dat veterinarul sa miros o prostie mentolata, n-a fost rau, in defintiv tot medic e si el. Si sotul meu a fost uimit de cat de alba era, dar eu stiam care-i treaba (calciul) ca mai avusesem asa o cadere cu cativa ani in urma.
Apropo de treaba asta, stiu si eu ca oprirea unui geaman e ceva frecvent si cauza cea mai probabila e ca nu era de fapt viabil; dar eu nu ma pot opri sa nu ma gandesc si la altele. Exact in perioada cand s-a oprit din evolutie (apxx. sapt.8-9) am avut numai stres si necazuri.Prima data era sa moara cainele meu, a facut torsiune de stomac (sindrom mortal in 90% din cazuri), a fost bagat la operatie dar eu asteptand afara eram sigura ca va muri (stiam ce grav e sindromul asta) si am plans fara sa ma opresc 3 ore jumate cat a durat operatia. Apoi mama mea a fost internata in spital, doar doua zile, dar destul cat sa mor de stres si nervi in spitalul ala nenorocit cu personal sub orice critica (de aceea n-as naste acolo...Doamne feri Am ales clinica particulara din orasul meu).
In fine, poate nu acestea au fost cauzele, dar cert e ca stresul si supararea nu sunt bune deloc in sarcina, din pacate uneori nu le poti evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Ilinca tu ai avut gemeni univitelini?stiu ca la aia e mai mare sansa sa se opreasca unul din evolutie..?

Bogdana
23+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput