FIV 201

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Mari_lolutza... mesajul adresat Korei este valabil si pentru tine...si nu numai

...sa nu va pierdeti speranta, ..credinta

catank

cat sau ank

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

echipa de medici cu care fac fiv sunt "reproductive endocrinologists". Sper ca stiu ce fac fsh era 5 la inceputul anului si lh era 6 - in ziua 3. stiu ca daca raportul fsh lh e pste 2 e nasol.la mine nu e dar am dereglari de metabolism de genu par piele, pori dilatati si fac chisturi de la stimulari , nu suprastimulare, ci chisturi. tu la ce doza ai facut suprastimulare?
eu la iui fara inhibare am avut multi foliculi 10 care au crescut prea repede, a trebuit sa fac ovidrellul dupa 4 zile de stimulare!!!asta la doza minima de gonal de 75!!
acuma la fiv la 150 abia cresteau si am ramas cu cati foliculi antrali am avut in prima zi de echo, 9, desi am ajuns sa fac dupa 10 zile de stimulare 450 pe zi gonal. deci eu cred ca am fost prea inhibata.
de asemena la laparoscopie a zis ca nu a vazut ocare polichistice.
nu stiu daca am pcos, sunt total in ceata.
tu cum stai, analizele tale releva ca ai pcos?faptul ca ai facut suprastim e cam clar...cate ovule bune ai avut?eu am avut 5 din 9.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Claudia, atunci stiu ei ce fac, e foarte bine ca nu ai pcos. Iar raportul ala e foarte bun, la mine era cam 5(fsh in jur de 4-5, lh 20-22). Nu ai incercat sa-i intrebi daca poti sa iei metformin in timpul stimularii? Am vazut ca se recomanda de catre unii medici. Mai ales ca la tine s-au simtit rezultate.
Eu am facut 200 puregon vreo 12 zile si am avut 40 de foliculi cu 7 ovocite pentru ca restul erau fie prea batrani, dupa 12 zile de stimulare fie prea mici.
Dupa ce am nascut a scazut raportul sub 2 dar am vb. cu un medic si mi-a spus ca probabil din cauza ca nu mai am decat o bucata de ovar s-au normalizat analizele pentru ca nu mai are cine sa produca atat de mult testosteron.

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

ai nascut?
felicitari!!! cu fiv?40 de oo???jeeezas.....bine ca ti-ai revenit deci de aia zic toti medicii ca sarcina regleaza organismul. Imi pare rau ca ai ramas cu jumate de ovar. Vrei sa mai incerci un bebe?
da testosteronu influenteaza valorile de fsh, lh? nu stiam. mie si testosteronul ala cica mi-e bun desi cam la limita. unul din medicii la care am fost e foarte impotriva metforminului a zis ca poate am un pic de testosteron da, ca nu-i mare lucru.
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Fetelor incurcate sunt caile fiv-ului si nu ne indreapta si pe noi nimeni pe drumul cel bun azi am fost si am luat ultimele analize de la Institutul de Imonologie Victor Babes si am anticorpii-nucleari pozitiv acum mai am un pogon de analize de facut pe tema asta ce sa va zic puteam sa fac FIV pana la adanci batranete muream de batrana si nu mai reuseam asta e viata suntem datori sa incercam va postez aici ce am gasit eu eu va tin la cutent cu ce depistez in speranta ca poate va ajuta si pe voi .Va pup pe toate

BOLI AUTOIMUNE SI FAN PREZENT

La anumite femei exista o activare particulara a sistemului lor imunitar cu producerea de anticorpi impotriva propriilor structuri celulare, cel mai des impotriva componentelor nucleilor celulei (AND, histone) de unde si denumirea de Factori Anti-Nucleari FAN, a mitocondriilor, a muschilor netezi, etc. Dintre afectiunile insotite de aceste aberatii de exprimare a sistemului imunitar se numara Lupusul, artrita reumatoida, sclerodermia si toate celelalte boli enumerate in capitolul precedent. Prin urmare la aceste femei cu boli autoimune apare o distrugere marcanta a structuriilor proprii care nu mai sunt recunoscute ca "self" de catre acesti anticorpi, fenomen insotit de afectare majora a numeroase organe precum rinichiul, ficatul, plamanii, pielea, vasele sanguine, etc. O femeie cu o atare afectiune, daca ramane insarcinata, poate risca sa nu poata duce sarcina pana la capat deoarece aceasta activare imunologica interfera cu buna implantare si cu recunoasterea embrionului ca structura tolerata, astfel ca acesta poate fi identificat drept grefa necompatibila si rejectat, rezultand avortul spontan.

Exista si o anumita categorie de femei care dezvolta FAN fara a avea ca substrat o boala imuna, acestea reprezentand cca 20% dintre femeile cu avorturi spontane recurente si cam jumatate din cele cu infertilitate si multiple esecuri ale procedurilor de fertilizare in vitro.
In ambele circumstante FAN, care sunt deci anticorpi anti-AND sau a componentelor nucleare, produc o inflamare a placentei cu alterearea functiei acesteia si cu respingerea ei ulterioara de catre sistemul imunitar matern.

Pentru determinarea existentei acestui tip de aberatie imunitara se pot face teste serologice (din sangele matern) care pot decela pana la 25 de tipuri de anticorpi anti-self. De asemenea se pot masura si titrurile FAN, dar care este un test mai putin sensibil. Testele sunt interpretate in functie de titrul anticorpilor, titrurile peste 1/32 fiind sugestive pentru existenta unei alterari imunologice. Cu cat titrul este mai ridicat, de exemplu 1/128, cu atat numarul anticorpilor este mai mare (ei pot fi decelati la dilutii ale serului mai mari) si afectarea este mai importanta.

Ce se poate face in aceste situatii? In occident exista o solutie terapeutica in administrarea intravenoasa de imunoglobuline (IV Ig) care sa distruga acesti anticorpi (un fel de anticorpi anti-anticorpi), insa tratamentul este extrem de scump la ora actuala, o fiola de gammaglobulina costand de ordinul sutelor de dolari. O alta solutie o ofera combinatia intre aspirina in doze mici si predninson, insa acesta din urma poate afecta dezvoltarea glandei suprarenale fetale.




Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

Kora,sincer imi pare rau.dar dc crezi ca mai exista cea mai mica sansa sa poti continua nu ezita.fii puternica ca intotdeauna pt tine,pt ceea ce iti doresti si nu in ultimul rand pt noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Scuze ca nu am mai intrat sa va dau vesti despre Valeria, am avut o perioada in care nu m-am simtit prea grozav, dar nu asta e important ... am reusit sa vorbesc azi cu ea ... am o veste buna si una proasta: cea buna e ca bb mare respira singurel, deschide ochisorii, plange ... iar cea proasta e ca cel mic a facut hemoragie cerebrala de gr. 3 - abia azi i-a comunicat dr. Valeriei! Era foarte demoralizata, nici nu stiu ce sa mai spun ... Are nevoie mai mult ca niciodata de rugaciunile noastre! Doamne ajuta sufletelului mic, sa treaca cu bine peste asta si fara urmari si sa creasca amandoi mari si sanatosi!

27+
Inimioara meaRadu Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Mihaele multumim pt info! Bine ca se pot lua masuri desi e scump...tu esti cu cauza necunoscuta, doar asta e pb?Ai noroc ca ai gasit asta, merita incercat orice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Claudia79 se pare ca da dar nu este sigur azi mia mai dat o groaza de analize sa mai fac si dupa ce am rezultatele o sa vedem ce va mai fi sunt in cautari am facut 3 fertilizari totule ok embrioni de buna calitate am facut de 2 ori cu blasto probema etse ca nu se implanteaza si am zis ca exista o cauza de nu se raman acolo si sunt in cercetari acum.Ce sa mai zic o sa vedem ce va mai fi nu vreau sa fac alt pas si fara sa depistez cauza nereusitelor mele


Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

ai facut laparoscopie, histeroscopie?

Mergi la inceput