Alt fel de adoptie .... cum se face?

Alt fel de adoptie .... cum se face? | Autor: Tzuni

Link direct la acest mesaj

E vorba despre o familie care are un copil si vrea sa-l dea spre adoptie unor rude mai indepartate, dar cu care se cunosc. Rudele lor nu au copii. Deci, dau copilul spre adoptie de buna voie, nu-l abandoneaza. Prin urmare, DPC-ul nu e implicat. Cum se face oare adoptia in acest caz? Cum se procedeaza?

__________________________________________________________
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit si cu...blog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Eu nu cred sa se poata sari DPC-ul, doar daca il tin pina face 18 ani si-l adopta atunci.

Uite, tu ai trecut prin etapele astea. Presupunind ca ai fi fost in situatia asta, vedeai vreo posibilitate sa nu implici DPC-ul deloc? Cine il declara adoptabil?
Poate daca erau rude pina la gr.4.... sau pot spune ca sint matusi, veri, etc si asta sa declare toata familia. Asa ar avea sanse mult mai mari. ..dar fara DPC?

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Treaba e ca familia in cauza nu are bani sa-l creasca pe bb si vor sa-l dea cat e mic. Daca se trece prin DPC se pierd luni de zile pana e declarat adoptabil si biologicii stiu asta si nu vor. Propriu-zis copilul nu e abandonat, e dat spre adoptie.

Stiu ca mama imi povestea asa despre o familie in care erau doua surori si una nu putea avea copii. Cealalta i-a dat spre adoptie unul din copiii ei. Si n-a fost implicat DPC-ul sau cum s-o fi numit atunci...ca era pe vremea lu Ceausescu....


Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit si cu...blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Se poate si fara DPC, sa vorbesca cu un avocat.E adoptie in familie si nu e caz de abandon care sa implice o forma de protectie.




Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Desu nu asta e subiectul deschis de Tzuni si cu siguranta imi voi lua bataie, ma risc: oare n-ar fi mai etic sa adopte un copil abandonat si daca pot sa ii ajute pe cei care au facut copilul sa-l creasca? (Daca resursele materiale sunt problema si nu altele cum ar fi faptul ca pur si simplu nu doresc sa creasca copilul).

Gata, inchei off-topicul si ma bag sub masa in asteptarea rosiilor :))))))))))))))))))))))))))))))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Manuelita, e vorba de un copil din familie.
Si pina la urma, oricine ar dori sa stie cit mai multe despre copilul pe care il vor lua, nu-i asa? Si daca e din familie e cu atit mai bine.

Putin off-topic: la mine in familie e deja o traditie in adoptii: bunica adoptata, mama adoptata, eu-singurica naturala, dar care o sa adopt si eu la rindul meu. La bunica si la mama au fost adoptii in familie (matusi, unchi) si fara a se rupe de origini si de familia extinsa nici una dintre ele.
Asta e de fapt si ideea cu adoptia in familia extinsa, numai ca in 99% din cazuri este cea mai proasta alegere si se mai pierde si timp pretios cu asta. E ca si comunismul: bun ca idee dar prost aplicat.

Acu' sa mai fiu si on-topic
asi, din cite am inteles, cei care ar dori sa adopte copilul sint rude mai indepartate, deci peste gradul 4. Crezi ca s-ar putea doar cu un avocat in cazul asta?
Si altceva: chiar si in cazurile in care nu exista abandon la propriu, tot se implica DPC-urile, cu programele lor minune cu centre maternale, cu diverse tertipuri sa o faca pe naturala sa nu dea copilul, etc.
Mie de asta mi-ar fi teama, ca si aici s-ar putea implica DPC-ul si atunci acei oameni (nefiind nici rude pina la gr.4) ar putea "sta la rind" ca oricine altcineva.

Oricum ar fi, un avocat e foarte bine sa fie consultat, ca poate exista vreo portita.

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Adoptia in familie se face tot la fel ca orice adoptie, se trece prin aceleasi etape ca si cum ar adopta fara sa fi din familie.
Poti sa iei copilul tot prin tribunal PU ,PS,si restul il stiti. Se poate spune ca este mai simplu , REINTEGRARE FAMILIALA. Si procesul poate dura mai putin.

MAMI DE BIANCA

Toate lucrurile bune se intampla celor ce asteapta.

Mergi la inceput