need help

need help | Autor: irinush4u

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

am o intrebare urgenta pentru cele care sunt mai in tema.
Sunt in procedura de adoptie in sensul ca dosarul meu a fost trimis azi la instanta pentru incredintare in vederea adoptiei.Suntem bininteles atestati.Daca pentru copil se instituie plasament de urgenta pentru ca se ridica atestatul maternalei care o avea in grija , exista vreun paragraf de lege care sa nu dea voie sa ajunga copilul la noi???pentru ce l-ar mai da la o alta maternala???

multumesc

Irinush

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Pai eu cred ca poti cere si tu plasament de urgenta, chiar daca sinteti familia care vreti sa adoptati copilul, numai ca se va face dosar separat pentru plasament (cu aprox aceleasi acte ca la atestat).
Familie substitutiva (in cazul plasamentului-simplu sau de urgenta) inseamna si familia potential adoptatoare, nu numai asistentii maternali, deci nu vad o problema sa ajunga copilul la voi.

La DPC ai intrebat? Ei ce parere au?
Acum, daca si cei de la DPC vor, eu nu cred sa fie o problema in a va da copilul voua, care oricum ati deschis procedura de incredintare.

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Daca ieri s-a depus dosarul la tribunal inseamna ca trebui sa stii cand ai termen de judecata.In momentul in care i se ridica atestatul maternalei tu poti face cerere de invoire pentru ca acel copil sa stea la tine pana la incredintare.Nu poti cere plasament de urgenta pentru ca e adoptabil.
Neparat sa vorbesti cu DPC-ul.Pana fac dosarul de plasament la alt maternal aveti voi termen si e mai bine sa stea la voi, oricum tot acolo ajunge.
Succes!

Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna dim.
am rezolvat.numai dzeu si cu mine stim prin ce am trecut ,insa fata mea e acasa doarme.am reusit sa o luam in plasament de urgenta.de acum nu mai conteaza actele cat mai dureaza.important e ca e langa noi.

va multumesc din suflet.

ps. puteti inchide subiectul si mai vorbim pe "m-am hotarat......... adoptie"

Irinush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Felicitari, irinushu! Hai ca ne vedem la celalalt subiect!


Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit si cu...blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Bravo irinush, felicitari! Ne "vedem" dincolo!


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O INIMIOARA ARE NEVOIE DE VOI!


BAZAR PENTRU SONIA


www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput