S-o ajutam pe Andreea - operatie amanata medical

S-o ajutam pe Andreea - operatie amanata medical | Autor: Daria

Link direct la acest mesaj

nota administratorului
Am primit de la initiatoarea campaniei toate documentele cerute de regulamentul forumului Desprecopii.com
Ii uram Dariei mult succes in campanie si mai presus de tot: Andreei Cristina o operatie reusita.


----------------------------

Andreea Cristina Zana este o fetita de aproape 7 ani care a fost diagnosticata cu inegalitate membre inferioare (scurtare femur stang - in acest moment diferenta este de 6 cm).
Afectiunea dateaza de la nastere si este de natura progresiva. Din momentul in care a inceput sa mearga (de la varsta de 1 an), Andreea poarta tot timpul ghetuta suprainaltata pentru compensarea inegalitatii.

Peste o luna este programata la o clinica din Marsilia pentru o operatie de reconstructie ligament incrucisat (lipsa acestui ligament este datorata tot malformatiei congenitale).

Operatia de reconstructie ligament nu se realizeaza in Romania la copii.

Data programare operatie: 12 decembrie 2008
(O LUNA DE ZILE PANA LA OPERATIE!)

Pret operatie: 8650 Euro + costuri suplimentare (in cazul complicatiilor) + costuri transport + costuri cazare (min. 10 zile).

Parintii au facut toate eforturile dar inca nu au suma completa.

Poze cu Andreea si povestea ei aici (linkul contine si acte medicale doveditoare):

http://www.ldd.home.ro/Acte%20Medicale.pdf

CONT EURO: RO88 RZBR 0000 0600 1046 8213
CONT RON: RO71 RZBR 0000 0600 0796 1360
BANCA: RAIFFEISEN BANK, SUC. ALEXANDRIA

TITULAR: ZANA SORINA MIHAELA (mama Andreei)
Tel.: 0745 050 385 / 0745 013 234
sori_zana@yahoo.com

Andreea va multumeste!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Multumim Admin pentru ajutor.

Haideti sa dam o mana de ajutor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Daria, Franta face parte din Uniunea Europeana. de ce nu se rezolva prin E-112? Cunosc multe cazuri care nu se rezolvau in tara si care au primit E-112. Trebuie doar depus dosar si asteptat sa se aprobe. si in caz de urgenta se aproba si intr-o zi, 2. Trebuie doar sa depuna cineva dosarul...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Formularul E112 este pentru cazurile care se pot rezolva in tara dar cand viata este pusa in pericol se aproba formularul E112 pentru rezolvare in strainatate. Operatia Andreei nu se poate face in Romania - la noi se opereaza reconstructia de ligament numai la adulti. Problema este ca s-a instalat scolioza si are dureri de coloana iar diferenta creste intr-un timp foarte scurt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Incearca, stiu n cazuri la care n-a intrebat nimeni nimic. Luati de la medic ca nu se poate face aici si ca e urgent. si depuneti dosar. Stiu copii care pleaca pt orice cu E.


mult succes

edit : da, se punea viata in pericol la cazurile despre care vb. dar nu puteti incerca ? sau nu va da medicul care se ocupa de ea? nu poate fi trata "romaneste" si sa scrie ceva acolo? ca e mai ieftin... zic si eu ...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Am vorbit cu parintii - au obtinut in sfarsit o adeverinta in care este scris faptul ca operatia nu se face la copii in Romania.
Dosarul este depus la Casa de Asigurari dar inca nu au primit nici un raspuns. In cazul in care aproba dosarul, Casa de Asigurari sustine o parte din costuri. Ei trebuie sa faca integral plata, in avans, cu 10 zile inainte de operatie.
Va tin la curent cu stadiul dosarului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Daria sa dea Domnul sa veniti cu vesti bune!
Sanatate Andreei, ii tin pumnii sa reuseasca cu Casa, daca nu, da-ne de veste


www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Nu se poate organiza cumva si operatiunea pliculetul? Mi-e mai comod asa si as dona cu draga inima.

Sanatate Andreei si numai bine!



o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sori73 spune:

Suntem parintii Andreei. Am vrea sa initiem orice actiune este posibila dar nu stim ce reprezinta actiunea "pliculetul". In prezent incercam sa initiem o campanie de stringere de fonduri si prin SMS cu sprijinul Orange, dar inca nu ne-au dat niciun raspuns la mesajul adresat. De la Casa de Asigurari de Sanatate nu am primit niciun raspuns inca dar speram.
Va multumim tuturor celor care ne sprijiniti si sunteti alaturi de Andreea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kopanel spune:

Sper sa nu supar pe nimeni , dar va rog si pe voi sa-l ajutati prin vot pe internet la Cancan pe Gheorghita , un baiat care risca sa devina leguma si lupta azi pentru a castiga o masina la Cancan , el este din Roman , iar pentru el a concurat o doamna din Roman , va rog mult , ajutati-l pe Gheorghita , orice vot conteaza enorm si ii va fi de mare folos.
Va multumesc mult

Kopanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui sori73

Suntem parintii Andreei. Am vrea sa initiem orice actiune este posibila dar nu stim ce reprezinta actiunea "pliculetul". In prezent incercam sa initiem o campanie de stringere de fonduri si prin SMS cu sprijinul Orange, dar inca nu ne-au dat niciun raspuns la mesajul adresat. De la Casa de Asigurari de Sanatate nu am primit niciun raspuns inca dar speram.
Va multumim tuturor celor care ne sprijiniti si sunteti alaturi de Andreea!


operatiunea pliculetul inseamna ca cineva isi pune adresa la dispozitie si se trimit bani prin plic. Si, bineinteles, se tine o evidenta cu cine ce a dat. Sunt si inconveniente, deh posta, dar mie imi este mai comod aceasta metoda. Deci ... daca se face si asa ceva, astept PM cu adresa.



o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput