M-am hotarat.............adoptie(54)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Mie mi se pare un articol rece.
Nu transmite decit cifre si frinturi din realitatile cu care noi ne confruntam.
Si se vede de la o posta ca a fost ciuntit si modelat dupa cineva care habar nu are ce simti cind "cresti copilul altuia", si aici nu ma refer la autoarea articolului ci la cei care taie ca sa incapa in locul destinat acestuia in editia respectiva.
Oricum este inca un pas catre adevar. Am observat ca de la un timp s-au cam pus in miscare cei de la mass-media in a arata, atit cit inteleg si ei, adevarata fata a adoptiilor in Romania si a "vietii" oferite copilului odata cu reintegrarea lui in familia biologica.
Mai este insa mult de lucrat cu conceptiile invechite de genul trunchierii adevarului, ca sa nu sune atit de urit, cum de fapt ar fi.

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

ASI am editat mesajul, nu am realizat ca s-a cracanat asa de mult.
Mie reportajul nu imi furnizeaza nimic despre ce se intampla cu adoptiile in Romania si cum stau copii in maternitati si in spitalele de copii, in casele de copii si la maternale care unele i-au bani degeaba,in loc sa plasezi un copil la o familie care intr-adevar ar putea sa ii dea o educatie aleasa. Ni se dau niste cifre pe care aproape noi toti le stim. Daca nu sunt A.S sa angajeze, ca dosarele copiilor sa nu mai stea asa de mult. Mi-au placut mai mult reportajele din EVZ decat acesta. Nu are finalitate.Repoterii ar trebui sa merga sa vada in teritoriu si in Bucuresti sa vada cum sunt tratati copii si cam cati copii sunt . De ce trece asa de mult pana sunt declarati adoptabili.
In seara asta arata la PROTV - la emisinea Romania Te iubesc - cum sunt dati afara copii abandonati dupa 18 ani.
Sistemul de adoptii la noi este delasator.
Am mai vazut-o pe Theodora Bertzi la OTV si zicea ca nu sunt copii abandonati decat foarte putini si multi se reintegreaza in familii.
Imi venea sa o ......... .
Asa ca multa speranta ca voi cele care nu aveti puii vostrii , DD o sa va indrume pasii catre ei.Speranta moare ultima.



MAMI DE BIANCA

Toate lucrurile bune se intampla celor ce asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Miha ai dreptate ca noi intelegem ce a vrut sa zica cu "frustrarea" insa nu totdeauna iese prea bine.

Claudia .

Oricum articolul e printre putinele in care se vorbeste si despre adoptatori.Peste tot se vorbeste doar despre sitemul bolnav dar despre ceea ce percepem noi, cei care adopta copii, nu se spune.E de salutat ca cineva mai scrie si despre noi si nu trebuie criticat prea aspru.E un inceput.

Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

intrasem sa va spun de emisiunea 'Romania, te iubesc!' de azi la ora 18 dar vad ca deja a facut-o claudia.


sper ca in masura posibilitatilor maria sa mai publice articole despre adoptie. mie mi-a placut ca asa cum a spus si la telefon, articolul nu a fost tendentios! eu am avut astfel de 'surprize' cu presa cand am fost asigurata ca o sa fie un articol ok si a iesit pe un ton de a trebuit pe urma sa dau cu explicatul ca tonul tendention nu-mi apartinea.
chiar daca in articol este citata alta fata de aici, eu ma bucur ca tonul este neutru. pana la urma este un articol infirmativ pentru cei ce stiu mai putine despre adoptie si nu unul care sa produca mari rasturnari de situatii (mai ales legate de lege)

legat de noi, sper ca saptamana asta sa avem parte de vizita aia acasa. criss, tu cum mai esti?
AMR usor pentru fetele cu numaratoarea inversa

looking for my sunshine
+8


www.adriatica.net/wallpapers/index.htm" target="_blank"> my love, Adriatica


"The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering.
It’s the way that I found freedom! "
byron katie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

claudia, anca- superbe!

am vazut si eu promo la emisiune, dar mi-e frica sa vad emisiunea...ca ma umplu de nervi!

seara frumoasa,


Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997)
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Claudia,ai cumva un link unde pot sa citesc acel articol din EVZ?
Mie mi-a placut si articolul si emisiunea.Ar trebui sa citim/vedem in fiecare saptamana cate una ca cei din jur sa se familiarizeze cu ideea de adoptie!
Noi asteptam de o luna sa ne suna cei de la DPC sa mergem la curs,dar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Buna seara tuturor!
Ne-am intors si noi de la munte dupa vreo 4 zile de odihna si in sfarsit o relaxare sufleteasca. Incerc sa va prind din urma, sa tin ritmul cu voi, dar vad ca ati umplut deja pagini prin 2 capitole Super! Mai ales ca sunt multe vesti bune.
Noi suntem bine acum si zilele urmatoare vom depune din nou actele pt reatestare

Liliana...multumesc pt urari si sper sa fie asa cum zici tu, sa mai avem putin de tot
AncaWish...si eu iti urez felicitari pentru deschiderea procedurii de adoptie a fetitei tale. Nu e mai bine ca n-ai stiut? Noi am stat ca pe ghimpi la fiecare proces. Si nu au fost putine.De sarbatorit vom sarbatori la final, acuma doar cu sufletul
Cons...
Mariaa...Iti multumesc pt toate urarile, foarte frumos! Sa dea Dumnezeu sa fie asa!
Iti doresc ca Mos Nicoale sa iti aduca cadou..atestatul, asa cum a fost si la noi. Fain videoclipul
misha71..si eu te pup pe barbitza ta cu rimel si succes la atestat!
crisis81..intr-adevar hopul cel mare a trecut, cu greu, dar important este prezentul si ce va urma
Mult succes cu atestatul! Teoretic nu ar trebui sa depaseasa cele 60 de zile.
Luiza1318...frumos nume David Andrei
Miha74...te pup cu mult drag si iti multumesc pt sustinere si urari. Vroiam sa-ti spun ca se intampla sa apara pe site-ul tribunalului ceva greseli, omisiuni. Si la noi a fost la fel. Intre timp am vazut ca s-a rezolvat.
Matei este un scuuump si felicitaaaaari pt reusita!!!!!!!!!!!
Tzuni, Meri e minunata Ce mult a crescut, e o scumpa. Felicitari pentru certificatul de nastere
Maruta007 Bine ai venit printre noi si mult succes!
Asi, multa sanatate lui Razvan si tie mai aveti un pic...Sper ca sunteti bine acum.
Aisha73...pupici de la mine pt Paula Odata ce va fi acasa totul se va schimba in timp in bine Succes pe 13 noiembrie
Sabinetafaina aceasta ultima citatie Felicitari! si pupici lui Rares frumos
Petricia, bine ai venit printre noi si mult succes
Claudia O pup cu drag pe Bianca, ce s-a facut deja fetitza maaare si f frumoasa

La multi ani pentru ziua de sambata tuturor Sfintilor Mihail si Gavril!!!

Si multi pupici pentru toate fetele





anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Buna dimineata!
Am trecut sa va ofer o cafeluta calda si buuuuuna si sa va urez o saptamana minunata.
La noi a inceput numaratoare inversa ,AMR 9 zile pana la proces.Emotiile incep sa fie din ce in ce mai mari si creste intensitatea pregatirilor.Maine facem ultimele modificari in casa si apoi ultimele cumparaturi.Ne-am hotarat sa mergem de vineri si sa avem 4 zile in care sa stam cu Maria pentru ca despartirea si acomodarea sa decurga mai usor desi.... stiu ca nu va fi usor.Sper numai sa nu sufere foarte tare si sa se adapteze repede cu noi.

AMR 9 - numaratoarea inversa

Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aysha-73 spune:

Buna. La multi ani tuturor celor care au sarbatorit ziua de nume, imi cer scuze pentru intarziere insa nu am putut sa intru sambata.
Pe masura ce ne apropriem de termen emotiile cresc.

AMR-3zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aysha-73 spune:

Fetele, va rog daca se poate as dori si eu mai multe informatii cu privire la certificatul de grefa cum se procedeaza, se face cerere, cat dureaza, cine trebuie sa aprobe, cine se ocupa de dosar si cel mai important lucru CAND pot sa-mi i-au dulceata acasa???
Cine a trecut prin asta am rugamintea sa ma ajute.
Asi nu vreau sa fiu indiscreta dar iti dai seama ca si eu imi doresc c trecerea sa fie cat mai usoara, cum adica te duci sa stai cu Maria.


AMR-3zile
rad Dar nu e rasul meu.

Multi pentru mamici si viitoare mamici.


Luiza ce ai facut sambata??? Suntem curioase sa ne povestesti.

Mergi la inceput