Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, am trimis numarul meu de telefon la mai multe dintre voi, ca sa putem tine legatura.

Eu va multumesc de pe acum pentru toata sustinerea pe care mi-ati aratat-o, pentru sfaturi si informatii, pentru ca m-ati ajutat si pentru ca m-ati primit in grupul vostru si m-ati facut sa ma simt un membru al unei mari familii. Va doresc tuturor multa iubire, sanatate si rabdare, sa ajungeti cu bine la capat si sa va bucurati de copilasii vostri frumosi si destepti!

Pentru fetele care au inca probleme cu sarcina, mare grija, ca si eu am fost in situatia voastra, incredere ca veti avea parte de o minune in viata voastra si numai bine!

Sarbatori Fericite, pline de pace si lumina!

cu Daria Nandini

http://bd.lilypie.com/TkNWp3.png

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Subscriu la ce zicea andreea despre A2 din Municipal. Chiar si acum 4 ani arata super bine, curat luna si am stat in salon de 2 paturi, cu WC propriu si chiuveta in camera.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 29+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna burtici dragi,

Eu sunt pe aici insa nu imi gasesc nici o pozitie de scris: in sezut nu pot sta, in pat e incomod, chiar daca folosesc masuta de mic dejun, si uite asa citesc ce scrieti, dar mai greu cu raspunsul.

Selene, multa putere si grija mare la tine si la bebe. Si nu lua decizii importante cand esti furioasa sau coplesita de evenimente!

Roxana, cum stai cu raceala? Dar tu Cristi cu piciorul?

Cadia, la Mobexpert au cateva amsambluri frumoase pt bebe. Noua ne-a placut Tweety. Sa imi zici ce ai vazut la Elvila. Nu uita nici de Babydesign. Eu am fost in magazin si mobila era OK.

Iris, bafta la medic!

Noi suntem binisor. Bebe joaca pe colul meu de mama focului, mai cate o contractie, mai o crampa, dar fara alte neplaceri. Stam cumintele, mai strangem o rufa, mai facem ceva bun...citim ce scriu fetele...

Subiectul Alaptat este ffff interesant. Mie imi e teama ca nu voi sti, desi citesc tot ce apuc.

Pup burticile!


Bee27+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Tot din capitolul "Ce s-a zis la breastfeeding workshop". In primele 6 luni bebe alaptat la san nu are nevoie de nimic altceva... deci nu ceai sau apa. Aici nici nu am vazut prin supermarketuri ceaiuri pentru bebei (drept ii ca nici nu m-am uitat foarte atenta) si nici nu am auzit pe cineva sa foloseasca.

In primele zile/saptamani stomacelul lui bebe e de marimea unei nuci...deci cat poate saracul sa suga la un alaptat? Max 10 minute... cate putin si des. Bebe stie cand e satul si cand sa se opreasca. Si tot bebe stie cand ii este foame... de aceea se face alaptare la cerere (cererea lui bebe). Sharon, moasa, zicea ca se pune bebe la un san... dupa ce se satura il lasi cateva minute si ii oferi celalalt san... daca vrea bine daca nu tot bine. A, ea facuse comparatia cu omul care merge la restaurant.. mananca aperitiv, mananca felul principal... apoi mai sta un pic si vede daca vrea desert sau nu (ea mentionase ca baiatul ei cel mic totdeauna voia "desert"... si vrea si acum, la 8 ani ...da' acum vrea "pudding")

A, tot Sharon spunea ca se recomanda intarcatul intre 1 si 2 ani DAR fiecare cum poate/cum crede de cuvinta... deci cat timp alaptezi e o optiune personala (ea personal zicea ca la primul bebe a alaptat cam 11-12 luni iar la al doilea a trebuit sa renunte la 6 luni din motive de... servici)



Dark Bendis

31+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Selene, sa ai grija de tineasteptam vesti cat mai curand

Fetelor, sotul meu tocmai a primit vestea de la teatru ca trebuie sa mearga la sfarsitul lunii noiembrie in turneu la Sidney in Australia si ia ghiciti: NU VREA sa se duca, cica sa stea cu mine si cu bebe strumf.

Eu personal am zis ca e nebun, nu ca nu as muri de dorul lui, dar cu ocazia asta nu te mai intalnesti in viata, cel putin asa mi se pare mie. Hai ca pe aici prin Europa o sa ne permitem sa mergem dar in America sau Australia....nu cred. Voi ce ati face in locul meu...l-ati convinge sa plece??

27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Bebelusi normal ca l-as convinge sa se duca, desi stiu foarte bine ca o a-i duci lipsa enorm.

Asa ca mai incearca

Crisspy 24 sapt Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Lisa si Vero frumoase povesti cu happy end ma bucur tare mult pentru voi si va doresc in continuare multa fericire si intelegere
Roxy acuma am citit ca ai probleme, insanatosire rapida
Dark multumim pentru toate in formatiile despre alaptat, sunt foarte utile, eu care mai mult stau la pat si nu ma pot duce la cursuri imi sunt de mare ajutor
Selene sper sa ai posibilitatea sa intri pe net de la Cluj si sa ne spui cum esti si in primul rand sper din tot sufletul sa-ti gasesti linistea de care ai nevoie.Ai grija de tine si de Daria.
Bebelusi si Liza ce barbati frumosi, unu si unu.





http://bd.lilypie.com/QLYdm4.png
29+ Doamne ai grija de bebelina mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Bebelusi, cat e de lung turneul? Daca e cateva zile-o saptamana-doua ...e o treaba... daca e mai lung... alta treaba. Oricum, el stie cat i-ar tihni... cat s-ar bucura de turneu... la ce i-ar folosi in viata profesionala...alegerea e a lui, de fapt a voastra

Oricum, frumos din partea lui ca primul gand a fost ca vrea sa stea cu tine si cu bebe din burtica

Criss, ma bucur ca iti folosesc informatiile date de cei de aici. Uita-te si la subiectul Alaptarea Help-line la Femina Intim, e fff bun.


Dark Bendis



31+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Dark, doua saptamani trebuie sa stea

27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

eu as face ce as face numai sa pot sa merg cu el - cu bebe cu tot, normal

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput