HSG Medsana sau CMU, va rog pareri

HSG Medsana sau CMU, va rog pareri | Autor: magdita

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Am marea rugaminte, daca a facut vreuna dintre voi HSG la Medsana cu dr.Zguri sau la CMU cu dr.Radoi, sa imi spuneti ce parere aveti de acesti medici si daca rezultatul HSG este concludent. Trebuie sa fac si eu aceasta investigatie, din nou, dupa ce am mai facut-o o data in Craiova, insa rezultatul a fost nereal atunci : aderente pe trompe si pe ovare. Intre timp am facut laparo unde trompele erau bune, negasindu-se nici urma de aderente macar, si o histeroscopie luna trecuta unde ostiurile tubare pareau inchise. Asadar, trebuie sa fac inca o data HSG, insa la o clinica in Bucuresti, facuta de un medic bun si al carei rezultat sa nu ma bage si mai mult in ceata decat sunt acum. Spun asta pentru ca in momentul asta nici nu stiu cum sunt trompele mele : permeabile si functionale sau infundate ?

Astept si alte recomandari, pentru a putea lua cea mai buna decizie.
Va multumesc si astept pareri. Sper sa nu fie ocolit acest subiect.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Buna,

Eu am facut HSG la Sanador cu dr. Alina Dascalu.
E f putin important doctorul. Ar putea fi f bine o asistenta care iti introduce lichidul de contrast pe trompe.

ideea e sa stai nemiscata pt cel 2 poze, a si sa "zambesti frumos" - asta e o gluma!
conteaza aparatul si filmul.

Mie pozele mi-au iesit f clare: trompa stanga buna, dreapta obturata; verificat si la o histeroscopie.

Eu recomand pt HSG cu mare caldura clinici private pt ca la Giulesti in afara de tratamentul naspa rezultatul a fost fals. Si asa am facut vre-o 3 inseminari pe o trompa fara iesire la uter!

Pe de alta parte de Medesana nu am auzit nimic de bine, la CMU am fost arondata si au conditii si aparatura buna.

Vezi ca tb sa ai analize de col si VSF recente ca sa-ti faca analiza.
M-a costat doar HSG 3 mil.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Multumesc mult Cristiama. Eu am dat telefon si la Sanador, insa au fost evazivi. Mi-au spus ca trebuie sa am recomandarea unui medic ginecolog pentru asta si ca mai intai trebuie sa merg la o consultatie acolo. Mai multe detalii nu mi-au dat telefonic. Deocamdata nici nu pot obtine altfel informatiile, pentru ca nu sunt din Bucuresti.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Magdita,

Nu cred ca o sa-ti faca la nici o clinica direct HSG, va trebui sa ai analizele si VSH facute cu putin timp in urma si recomandarea de HSG ti-o va da tot un gincolog de la ei din clinica.

Mi-e sa nu te poarte de pomana pe drumuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Multumesc mult pentru info, Cristiama. Tocmai de lucrul asta imi e teama, ca va fi nevoie sa merg intai la o consultatie la ei ( care or fi ei, ca inca nu am primit recomandari pentru o clinica privata decat de la tine ). Insa as prefera sa le trimit toate analizele pe fax sau mail, sa ma inteleg cu ei si sa fac drumul la Bucuresti special pentru aceasta investigatie, cu o programare prealabila.



Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Magdita, din cate stiu eu, controlul e cel mai important. Mie nu mi-a cerut analizele (dar sunt pacienta lui de 5 ani si cam la 3 luni merg la control,deci stie exact despre ce e vorba), dar a vrut sa merg la control inainte de hsg, pentru a fi sigur ca nu sunt probleme. Daca ai infectie, anexita, etc e foarte periculos sa faca hsg. Dupa control mi-a dat ceva ovule (am citit pe prospect ca se recomanda inainte de hsg pentru a preveni infectiile)si m-a programat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Multumesc mult pentru mesaj Ralmar.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Euroclinic - dr. Herghelegiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Multumesc mult Catalina. O sa sun astazi sa vad conditiile in care se face.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

Buna Magdita, ai facut HSG? Ma intereseaza si pe mine daca le poti trimite pe mail sau fax analizele, fara sa mergi la Bucuresti. Multumesc, La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Imi spune si mie cineva pe unde gasesc un subiect despre nasteri la clinici private?
Am deschis si un subiect dupa ce am cautat, dar cica exista; nu am fost indrumata si nu gasesc nicaieri.
Clar ca nu stiu sa caut.
Ajutor?

Mergi la inceput