Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap39

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

da, la nume ne-am gandit inainte sa raman insarcinata am is de atunci ca daca va fi baiat o sa-l cheme Matei si daca e fata Maria. si cum e baiat...
da, as vrea sa va gravidesc pe toate daca as avea putere asta.

Citat:
citat din mesajul lui mada23

Cristinica... se poate cum sa te uitam , tu ne-ai cam uitat dar se iarta e normal, te intelegem, mai ai asa de putin iti tinem pumnii pt marea intalnire . Nume ati gasit? Stafeta? toate o vrem , ne gravidesti pe toate, ce zici?
Luci..ai PM

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> sa facem o minune de Craciun, haide-ti sa o ajutam pe Sonia


Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

asa e, a mai ramas foarte putin.am inceput sa am emotii la gandul ca se apropie momentul. am zis ca daca e grasan o sa-l alint cozonacel daca o sa fie mai slabutz o sa-i zic checulet. la caltabosi nu ma gandisem dar e o idee buna.

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Andreyutza asteptam sa vedem pe care trage BB tau dupe el.Hai ca mai ai un pic,nu mult,numa bine sa mai creasca cozonacelulsa facem taltabosi domleEsti bine in rest?

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...


Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Va mai pui neste linkulete http://farmacist.pulsmedia.ro/article--x-Specialitate-Glanda_pineala,_traductor_informational_neuroendocrin--5156.html caz doar stim ca multe vin de la cerevel si sufletel.
http://www.tao-esoteric.ro/articole_camera3.html
si un citat de la ingerasi(linkul de ieri):

cānd mi-e foame, trimite-mi pe cineva care are nevoie de hrana;
cānd mi-e sete, trimite-mi pe cineva care are nevoie de apa;
cānd mi-e frig, trimite-mi pe cineva care trebuie īncalzit;
cānd sufar, trimite-mi pe cineva pe care sa māngāi;
cānd crucea mea īncepe sa fie prea grea, da-mi crucea altuia s-o īmpart cu el;
cānd sunt sarac, adu-mi pe cineva care e īn nevoie;
cānd nu am timp, da-mi pe cineva pe care sa-l ajut o clipa;
cānd ma simt descurajat, trimite-mi pe cineva pe care sa-l īncurajez;
cānd simt nevoia de a fi īnteles, da-mi pe cineva care sa aiba nevoie de īntelegerea mea;
cānd as vrea ca cineva sa aiba grija de mine, trimite-mi pe cineva de care sa am grija;
cānd mā gāndesc la mine, īndreapta-mi gāndurile catre altii.

(Bruno Ferrero)
Mada
Andreyutza lasa emotiile pe mai incolo,acum odihna si relaxare si descutii cu Mateiut...ca sa creasca taltabosii si sigur va fi cozonacel,ca asta-i trandul pe aici la pitici
Daca mai am linkuri utile ori frumoase o sa mai intervin...

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

ATENTIE!!!
http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Flash-O_enzima_identificata_in_endometrioza--6387.html
Lilisor cred ca la asta te-ai referit,ca nu am apucat sa citesc articolul in italiana pus de tine,chit ca l-am salvat
ia-n priviti ce inseamna telomeraza" este o enzima care reface capetele cromozomilor (ale ADN-ului) determinate de diviziunea celulara. Astfel, aceasta enzima exista numai in unele celule (cele seminale, linfocite,celule canceroase). De aici rezulta o serie de aplicatii practice in domeniul combaterii cancerului sau chiar a prelungirii vietii (un fel de "tinerete fara batranete). Imbatranirea celulara este data de scurtarea cromozomilor ale caror lungime nu poate fi refacuta deoarece telomeraza exista (cum am mai mentionat) doar n unele tipuri de celule. Astfel, exista un numar maxim limita de diviziuni, dupa care, celula nu se mai divide (se spune ca intra in apoptoza sau moarte celulara programata) si moare fara sa mai poata fi inlocuita. Daca s-ar gasi o metoda de introducere a telomerazei in toate celulele corpului uman s-ar ajunge (teoretic) la fenomenul de nemurire.
Astazi, telomeraza este o enzima marker care serveste la monitorizarea efectului terapeutic ale citostaticilor in tratamentul cancerului. Daca tratamentul este eficient atunci, nivelul acestei enzime in sange scade.
Mai exista si alte aplicatii practice ale telomerazei dar in aceasta expunere amintesc doar despre posibila tratare a unei boli ereditare rare numita progerie ce consta in imbatranirea prematura. Persoanele afectate de progerie nu traiesc mai mult de 15 ani din cauza vitezei mari de imbatranire."luat de la un user al forumului stiinta si tehnica merita sapat zic eu

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Lushic.. m-ai spart tot respectul trebuie pus pe prima pagina, e prea tare ce au descoperit.

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> sa facem o minune de Craciun, haide-ti sa o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Buna dragele mele,
Multumesc mult de felicitari. Noi incercam sa ne acomodam in noua ipostaza.
O sa va pun poze cu bebe, dar mai intai sa ma adun un pic ca sunt tare ravasita.
Va pup dulce.

Fericita mamaica de bebe Lorena Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Hera bine ati venit acasa!Sa aveti o viata minunata!Asteptam poze si refacere si acomodare usoara si rapida!
Madaaaaa
Am neste idei in cap,se invarte tot...dar cu riscul sa par nebuna va mai pun un citat:"TEORIA TELOMERELOR SI A TELOMERAZELOR
Este un domeniu de cercetare in plina expansiune. Aceasta a fost initiata in anul 1986, cand H. Cooke, cercetator la Medical Research Council din Cambridge, a masurat pentru prima data secventele repetitive de ADN prezente la nivelul extremitatilor cromozomilor umani.
Aceste extremitati, denumite telomere, au rolul de a stabiliza cromozomii prevenind fuzionarea lor. La majoritatea eucariotelor, telomerele sunt replicate sub actiunea unei polimeraze specifice numite telomeraza. In celulele somatice, activitatea enzimei este diminuata in functie de varsta, nu insa si in celulele canceroase (ceea ce explica partial si imortalitatea lor) si in cele germinale. In cazul celulelor somatice, cu fiecare diviziune, cantitati mici de ADN se pierd din aceste regiuni, rezultand telomere din ce in ce mai scurte, cromozomii devin instabili si mesajul genetic continut in partea distala a cromozomului nu este corect interpretat. Dupa un anumit numar de diviziuni celulare, informatia genetica necesara continuarii proliferarii celulare lipseste, iar celula isi pierde capacitatea de a se divide (senescenta replicativa). Altfel spus, telomerele joaca rolul de 'orologiu genetic', iar lungimea lor ar putea determina longevitatea celulei.
Celulele imortalizate si celulele stem, cele germinale, limfocitele T si celulele canceroase isi mentin lungimea telomerelor si nu prezinta senescenta replicativa. Posibilitatea studierii in laborator a imbatranirii celulare a stimulat mult cercetarile gerontologice."tot de pe pulsmedia.
Fetelor m-am uitat sa mai vad neste chestii...suntem mereu trimise catre cancer cu multe lucruri...NU E DE SPERIAT!!!trebuie sa spun insa ca se fac multe legaturi singura diferenta este ca nu e terminala endo ca si cancerul,dar avem risc... Chestia cu enzima respectiva se intalneste si la cancer,regimul pe care il avem si mai ales felul cum se propaga boala,imunitatea,forma telomerelor...
Iubitelor ce vreau sa spun este ca Bioflavonoidele sunt deosebit de importante numai ca trebuie sa gasesc legatura logica sa imi explic exact si sa pot explica...beti ceai de macese,afine,visine,coacaz negru,tincturi, orice consumat sub orice forma care produce bioflavonoide in special cele rosii spre negre ca si culoare,acum putem manca struguri negri inca.Stiati ca in struguri-vin rosu mai exact exista o chestie(nu mai imi amintesc cum se numea,cred ca un antioxidant puternic)denumita "elixirul tineretii"?Si sunt si diuretice si nu putine avem probleme de tranzit-ori prea prea ori foarte foarte.
Numai imunitate-limfocite-colesterol-circulatie sangvina imi zboara prin creier...Am spus bine coesterol-blocant al arterelor-sindrom antifosfolipidic,coagulare...ufff!de ce nu sunt medic?haideti sa punem toate osul poate gasim niste solutii,chiar si mai ales naturiste.
Revin... n-am inebunit(inca)
bioflavonoide=antocianina lui Roxana cu care m-a tot barait ia priviti... http://www.informatiamedicala.ro/dictionar-medical/a/antocianina-639.html
http://lib.bioinfo.pl/meid:217996
si legatura lor cu tratamentul cu statine(care btw nu este tocma ok) http://superfoods.lynx4health.com/
si ia priviti linkusorul de la Roxana cu Medoxul,tzucui eu obrajorii ca mi-a dat mai mult decat banuiam amandoua la un loc initial cand tot imi spunea de el sa vedeti cine are legatura cu celulele NK si inflamatiile http://www.medox-usa.com/research_study_oslo.pdf Hiii extracul nostru de coacaz negru si zmeuricul super recomandat mereu,pai iaca de ce!!!
http://en.wikipedia.org/wiki/Anthocyanin




www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Lushica...of ce ne-am face fara tine , m-a fascinat medoxul(Roxana sa traiesti ) cate stie sa faca, bineinteles ca sa-ti sustin "nebunia" m-am apucat si io de cercetat si ma cam doare capul, dar am descoperit america , antocianele marfa , is prea importante ca sa le neglijam...himmmmm tre sa mai cercetam nitzel , sa gasim niste produse de pe la noi asa, ca medoxul nici o sansa din ce vad io....

http://www.biolink.no/what-is-medox/the-medox-story-article90-132.html

mi s-au amestecat rau ideile ...

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> sa facem o minune de Craciun, haide-ti sa o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Madaaaaaaa imi vine sa ma imbat de bucurie!!!
Deci enzima cretina din celule=imunitate=inflamatii=nebuneala=din nou in sange,limfocite T, celule NK =bioflavonoide=antocianine dat de toti peretii in capetele tuguiate la celulele cretineyeeeeeeeees!!!Facem chef!!!
al meu ma alearga prin casa cu niste struguri negrii cumparati de cateva zile si nemancati,acum dupa ce i-am spus a zis ca ma indoapa ca pe gascani daca nu consum zilnic bioflavonoide,adeca antocianineintre timp rupem pc-ul in dooca avem amandoi treaba
aaa ps:Madasterge-mi numele de pe prima pagina,eu iti multumesc din sufletdar nu am descoperit eu enzimele vinovate.Eu doar le-am gasit legatura cu antocianinele.Pune pulsmedia sursaSi in final sa traiasca netul si cei care se omoara sa descopere lucruri noi si cei care le pun la despozitia noastra!!!Mi se pare mie sau avansam in ritm alert cu informatiile?Poate scapam inainte de meno de nenorocita asta de boala si mai ales de riscuri si de efecteSi Roxana sa ne traiasca! Si sa ne gravidim toate!

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Lucia draga mea....asa este,in acel link in italiana despre asta era vorba...stii ca apoi ti-am zis ca e mai bine ca nu l-ai citit...dar l-ai gasit in alte parti ...citeodata eu ma intreb daca e bine sa stim prea mult despre aceasta endometrioza sau nu...eu cu cit am citit mai mult cu atit mi-a scazut speranta de un mic bebelus...si cred ca in final problema cu coagularea sanguina nu are mare leg.cu avorturile mele...ci codul genetic afectat de endometrioza...mai departe nu mai zic nimic...

tuturor si noroc cu carul!!!

Mergi la inceput