Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap39

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

bon jia .. cum zice neamtul
dragutele , desi nu-mi vine sa cred ca a trecut nu repede , ci extraordinar de repede , ei ziceam , maine voi face injectia diphe nr.3...unde o fi fugit timpul ???
so , pot sa spun asa ...dureri de oase , nema cucurigu' barza , bufeuri .. hmm .. in limite normale .. le aveam si la ciclu ,stiu sa le gestionez ...irascibilitate .. oricum io dau pe toata lumea pe razatoare ..asa ca nimic nou ..fara gluma acum ..am fost chiar mai clama decat inainte .. ..cm ,intre injectii ... nu ..doar daca ceva pete pot fi numarate .. io nu le-am numarat dureri de cap..mda , un capitol care mie nu mi-a prea placut ... adevarat ca am avut ceva dureri de cap ... cam mari ce-i drept

asa che , dupa cele 2 injectii , daca nici cea de-a treia nu va schimba scenariu'... merita , timpul trece , leafa merge , endometrioza dispare (macar asa o perioada ) , nu tu tampoane , nu tu dureri de burta .. zanici mici ...sfat .. nu ezitati ...sa aveti bafta simptomelor mele ...daca se lasa si cu ochisori ... inseamna ca DD o sa fie chiar darnic cu mine
va pupa fata si mai trec sa trag cu ochiul pe la voi

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Georgic ,super vesti ne dai!Dumnezeu te iubeste si vei vedea ca in scurt timp se va intampla si minunea minunilor.Ma bucur din tot sufletul pentru tine si te imbratisez cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

Saluti fetele dragutzele,
georgia asa ziceam si eu in perioada cu diphe ca maacar fac economie la tampoane si daca s-ar fi nimerit si iarna faceam si la caldura in casa dar nu a fost sa fie,a fost vara asa ca am cheltuit cu aerul conditionat.........(la sv. ca acasa nu am dar ma zapaceam de cald ce imi era....)
Eu m-am hotarat in sfarsit sa fac sfestanie acasuca ca de cand ne-am mutat(un an jumate)nu am facut,asa ca joi e ziua cea mare si m-am hotarat sa tin postulet macar miercurea si vineea dar nu stiu ce sa mananc sa fie si fara paine (ca inca urla kg.in mine)si sa fie si pentru endometrioza........Daca aveti vreo idee,va rog sa ajutatipana acum tineam un regim fara carbohidrati,dar papam carnita de puiut si peste......Acum nu stiu ce sa mai pap
Va pup pe toate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-alexia spune:

Lucialu, Mada23, multumim pentru toate informatiile pe care le-ati adunat aici!

LilianaFi, ai grija de tine! Roaga-te la Doamne-Doamne si gandeste pozitiv...
Intrebai de mine zilele trecute: eu incerc sa ma distantez de bebe... pe la doctori n-am mai fost... doar la stomatolog, mai nou Am avut o cadere uratzica din care incerc sa ma ridic cu remedii florale Bach, o oarecare distanta de doctori si chiar si pe-aici trag cu ochiul mai rar Sper sa dau jos si kilogramele puse in caderea mea cand n-am mai tinut nici un fel de regim...sau poate doar cura de ...dulciuri. Incec sa uit de endo, de bebe...atat cat pot....

Ginamaria, uite cateva sugestii culinare, in cazul in care ti se potrivesc:
- pilaf sarbesc ( orez brun, telina, morcov, ardei, pastarnac, patrunjel,ceapa);
- ciuperci umplute ( cu coditele lor tocate, ceapa, ulei - fierte cateva minute) + mujdei+mamaliguta;
- tochitura de ... ciuperci (ciuperci,ceapa,ardei,bulion, usturoi, patrunjel) cu mamaliguta;
- broccoli fiert la aburi 4-5 min, cu mujdei de usuroi;
- tocanita de cartofi;
- supa de fasole;
- fasole batuta;
- supe, ciorbe de legume ( poti adauga in ele fidea/taitei din faina de orez)
- varza la cuptor, fara carne, cu mamaliguta;
- sarmale de post ( umplutura pe baza de orez brun, morcov ras, telina rasa, pastarnac ras, eventual ciuperci);
- ardei umplut ( aceeasi umplutura ca la sarmale);
- cartofi natur ( fierti felii apoi pusi intr-un vas uns cu ulei, adaugate foi de dafin, usturoi feliute, patrunjel si lasati 10-15 min la cuptor pana se rumenesc putin), cu o salata alaturi.
- salate multe ( legume+zeama de lamaie+ulei de masline presat la rece);
- fructe de toate felurile;
- salata de fructe;
- curmale, smochine, banane... la capitolul "dulciuri";
- la capitolul "cafea" poti savura o cicoare, gasesti la plafar.
Toate merg fara paine, sunt de post si cred ca se incadreaza in regimul endo.


pentru toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

ce fac fetili ???
N-am mai citit de mult si azi m-am gandit sa va controlez, sa vad ce mai ziceti. Recapitularea asta e perfecta !!! Lucia si Mada ati facut o treaba geniala !

Liliana imi pare tare rau ca tot mai descoperi cate ceva.. Nici nu stiu ce sa iti spun. Eu una nu m-as ingrijora atat de chistul ala, ca ai vazut ca la mine a iesit FIV-ul cu ele acolo. Celelalte probleme sper sa se rezolve repede !

Na ca am citit atata ca nu mai stiu ce si cui sa raspund .. Bun venit fetelor noi si sper sa gasiti aici raspunsuri la intrebarile voastre.

Ioana sper ca esti ok si ca vizualizezi in continuare !! Poate mai facem o intalneala, ceva. Ce zici ? Cu toate ca eu seara am program si cu traficul asta nu stiu cum m-as descurca. Poate intr-un weekend ar fi mai bine, ce ziceti ?

Sa va povestesc ca ieri am fost la Ron-el (dr cu care am facut FIV-ul) sa ii cer parerea cu ce sa fac de acum incolo. Si mi-a zis asa : "make love" suna bine, nu ?? Bun, parerea lui e asa. Daca vreau un bebe acum repede sa incerc natural, dupa el sunt sanse. Daca nu iese intr-un an sau nu mai am rabdare, sa incercam cu congelatii ramasi, dar mi-a zis ca sunt sanse 15%. La care mie mi-a picat fata, dar el zice: "mai bine decat 0, nu ??" Da, ce-i drept mai bine, dar suna cam putin .. Sau, daca vreau sa mai astept pt bb 2 sa iau pastile.
Temerea mea era ca in perioada asta cat incerc natural sa nu revina iar endo si sa ma umplu de chisturi iar. Dar mi-a spus ca nu revine chiar asa de repede si daca se intampla, mai facem un FIV.
El parea foarte optimist in sansele mele de a ramane natural. Cica in perioada cat alaptez oricum nu se reface endo, deci macar atat !
Cam asta a fost, am auzit ce am vrut sa aud: sa nu iau pastile si ca el crede ca pot sa raman si natural. L-am luat si pe Alex cu noi sa-l vada si s-a bucurat.

va pupicesc ca suntem la masa deja si scriu greu cu o mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Georgic, Doamne ajuta sa avem toate un asemenea raspuns la diphe .
Ana_alexia, multumim pentru sugestiile culinare . Eu sper sa reusesc sa tin tot Postul Craciunului , mai ales ca sunt si sub tratamentul cu diphe.
Lucic, ai disparut? Miss you .
Boo, super vesti. Spor la "ubit".
Pup toate fetele.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

magditule ...sa dea DD sa fie la fel de simpla trecerea prin cele 3 injectii de diphe cum a fost la mine ... io azi o fac pe ultima , insa nu cred ca voi avea alte simpome fata de ceea ce am avut deja ... asa ca .. sper , cu ajutorul lui DD sa fie bine ...

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Boo.. ma bucur pentru vesti spor la ..putut Alexutz are nevoie de companie, pup dragalasul, e din ce in ce mai dulce
Lushica... deja imi e dor de tine un cuvintel mic pleseeeeeeee
Monica...nu ne mai scrii nimic de tine, sper ca sunteti bine tare fetele
Lilishor... speciali pentru tine, offf nu stiu ce sa-ti pun sa te simti mai bine DD este mare si are grija de noi, sa ne lasam in voia Lui si o sa fie bine
Ginutzule..sper ca nu mai plangi, acu ai retete am facut trimitere la ele de pe prima pagina, daca mai vrei iti trimit o carticica pe e-mail, ca aici nu stiu cum s-o pun.
Ana-Alexia... ne bucuram ca ne mai dai de stire, pentru retete
Ionutza...
Aerlilian, Magdita, Georgi....

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> sa facem o minune de Craciun, haide-ti sa o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Ginamaria , iubita pai in postul asta poti manca linistita peste .
Sa te uiti in calendar ca in general sambata si diminica sigur , dar se mai poate si in timpul saptamanii.
Georgic drag , fusai mama la endocrinolog si ai avut dreptate ....parca prea repede iti recomanda euthyrox. Mai ales ca este vorba de FIV , zice ea.Crede-ma ca nu stiu ce sa fac.
Parca as mai repeta analiza , vreau totusi sa vorbesc si cu dr. gineco. .....parca as mai cere o parere a altui medic endocrinolog, greu...si timpul trece si eu simt ca o iau pe aratura...
Daca ai terminat injectiile ,acum nu uita...eu aveam deja ovulatie dupa 60 zile de la ultima fiola.Deci ai toate sansele ca uratii sa nu mai vina muuulta vreme
Lucic drag , sa nu ne lasi prea mult singurele pe aici .
Magdita ce zici ne luam de manuta si la hsg
Uta_ciun , acum sa-ti spun despre mine.M-am operat laparo. mi-a scos un chist endo de 21mm am indus menopauza doar 6 luni , iar la alte 6 luni dupa revenirea menstruatiei chistul era la loc....11mm .Medicul ginec. la care vreau sa fac FIV a zis ca putem merge mai departe chiar daca am acest chist. Ma incurajez si eu cu rezultatul lui Boo ....si are un rezultat superb.
Asa ca nu stiu ce sa zic decat ca difera ff mult de organism, parerea mea.Pup gasca.
”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2008 spune:

buna
va rog sa ma ajutati cu o informatie. Eu caut de foarte multa vreme OREZ BRUN, dar nu am gasit. Puteti sa imi spuneti de la ce magazin cumparati voi?
Eu sunt din bucuresti
multumesc

Mergi la inceput