Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap39

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Tratamente naturiste pentru endometrioza de la fetele noastre si adunate de pe net

LUCIALU
"Suplimente repetam:complexul de B-uri unde intra si acifolic,Magneziu,Omega 3-vezi ca la Doppel Herz se gasesc combinate toate,Evening Primrose,Vitamina P-bioflavanoide,Crom pt cine se stie cu musca la dulciuri ,Suc de orz verde,dupa o cura de magneziu pt oase poti incerca Ca+D3(repeti curele),daca dai de drureri mai nasoale de oase exista Artro Aktiv de la Doppel Herz,Vitamina C,Vit E cu masura,oricum unele suplimente o au inclusa de obi-vezi eveningul ori Omega 3.Papat samburi de orice fel,special nuci,alune si e fff bun Extractul de coacaz negru si cel de zmeur, Vitex fruit.

Insa pt fetele care sunt acum pe dipherelyne le-as spune ca poate totusi regimul ar fi primordial exact in perioada asta- unica perioada in care putem da restart la cele doua cauze banuite disfunctie imuna si disf.hormonala,ovarele sunt pe pauza,deci putem lucra la detoxifiere organism mai ales prin lipsirea acestuia de carnita,grasimi,oua,lactate.In plus diphe ne predispune la ingrasat deci prin regim mai contracarezi problema asta,dar neaparat sa nu lipsim corpul de suplimente-vitamine.Vedeti cum se bat cap in cap regim FIV cu regim endo,deci in pauza asta e bine sa profitam de regimul endo.Stiu ca m-am sucit,dar prin prisma celor puse cap la cap acum eu asa as proceda,din pacate pt mine trenul din nou plecase .De asemenea antiinflamatoarele nesteroidine(eu acum prefer supozitorul voltaren 3/zi e voie)+suplimentele toate stiute de noi si cele pt oase si articulatii+acele bioflavonoide.Am citit azi la fetele de la PCOS si asa mi-am adus aminte ca nu am specificat la silimarina care este un hepatoprotector important.S-a mai discutat.Ficatul proceseaza parte bune din hormoni(e fabricuta noastra) si tot ce e in plus trebuie dat afara.Daca ficatul nu e sanatos,se intoarce tot in sange.Probabil ar fi bine sa se puna mare accent in perioada injectiilor pe mancarurie din peste si Omega 3.
Parerea mea e ca avem putine incercari.Deci trebuie scos tot ce se poate din ele.Ma refer la faptul ca nu e bine sa intervenim de prea multe ori prin operatii sau alte procedee(tocmai pt ca avem reactie imuna exacerbata)si in plus ma tot gandesc ca sunt celule care pot fi plimbate dintr-un loc in altul in timpul interventiei(dr-ii nu au cum sa le vada)si sa fim "insamantate" cu endometrioza si prin procedee mecanice,sa-i spun asa.Tot ma gandesc la operatia mea de apendicita(care s-a facut oricum in conditii jalnice).Dupa asta a inceput circul cu ovarul drept.
Eu una asa as face acum daca as fi proaspat operata clar as lua dipherelynul once again(in cazul meu) si as merge pe ceea ce am scris mai sus.Antiinflamatoarele sunt fff importante in perioada postoperatorie.Si miscare(stat la aer cat se poate).
Va mai recomand sa fiti pozitive inca din ziua operatiei.Inlaturati tot ce va face rau la sufletel,chiar si persoanele care sunt pline de intentii bune si totusi va fac rau,va ranesc cumva.Invatati sa aveti incredere in voi si in sansa voastra,iar celor care nu stiu sa va sustina si sa va inteleaga sa le spuneti pas.Soarele rasare in fiecare zi pentru toata lumea,deci cu Dumnezeu inainte!Nimic nu se face fara voia lui Dumnezeu.Aveti incredere!
bioflavonide- noua mea obsesie. Am citit pe un site american ca fetele de acolo iau suplimente de zinc continuu deoarece la ei s-a constatat ca toate bolnavele de endo au deficienta la capitolul asta.
Inainte sa trec exclusiv la biofalvonoidele mele(va rog mult sa dati atentie pt ca sunt fff importante!) voi mai intreba ceva:a luat careva produsul OMEGAKRILL?Se lauda ca este mult mai bogat in special in Omega 3 decat uleiul de somon,fiind facut dintr-o specie mica de crevete mult mai darnica in acesti acizi grasi.
Bioflavonoide-silimarina-fff imp.
Am gasit Extract de samburi de struguri si Imunactiv de la Walmark.
Plante bogate in bioflavo:flori de nalba(ceaiul antiadipos chinezesc cutia verde are si asa ceva),albastrele,3 frati patati,hrisca,paducel,ginko biloba(?contraindicata in fertilitate cf unor articole de pe net),armurariu,troscot.De asemena cica varza rosie ar fi meseriasa in asa ceva.
Fructe:citrice,caise,mure,cirese,macese,coacazul negru,afine,strugurii rosii,prunelele,visinele.
Este cunoscuta ca Vitamina P.Imp lor consta si faptul ca au grija de capilare dar in genere de vasele de sange.Au efect antitrombotic(nu sunt tromboniste )Eventual mai merita cercetat domeniul sa vedem daca influenteaza fertilitatea.
Nu uitati de rodie,rodia este prietena fertilitatii dar si a gravidutelor!
Am inteles pana acum legat de disfunctia hormonala si de disfunctia imunitara neste lucruri:prima face sa se comporte corpul nostru aiurea chiar daca analizele hormonale ne ies bune.De ex. se stie ca estrogenul ar fi cauza aparitiei si dezvoltarii acestor leziuni/chisturi.Mie mi-a iesit estrogenul la limita inferioara Cand fac chisturi nu-mi mai vine menstra.Vb de cele funtionale.Asa am avut progesteron lipsa si in concluzie insuficienta luteala.Mie prolactina imi iesise bine.Probabil ca va trebui sa ne urmarim fiecare corpul sa vedem ce si cum e particularizat.Si va trebui sa facem analize mai specifice endocrine nu doar clasicele ziua 2 etc etc(probabil ceva despre suprarenale,ceva despre tiroida,poate ceva si despre glicemie).La treaba cu disfunctie imunitara...corpul nostru are o reactie de aparare exagerata,exacerbata in fata celor mai mici agresiuni.Aici trec si rapsunsul aiurea si exacerbat "antiinflamator"(a se vedea aparitia aderentelor obisnuite ca fiind o reactie de aparare a corpului in urma interventiilor chirurgicale )Si in plus am mai spus ca este posibila dezv unor anticorpi anti propriilor celule din organism(asa endometrioza atrage bolile autoimune).De aceea unii sunt de parere ca nu ar trebui sa alimentam imunitatea(sa o facem mai puternica).Si totusi corpul nostru se autoataca.Think about it!Eu zic ca aici starea noastra psihica a contribuit cu ceva candva,in sens negativ.Imunitate-limfocite-limfa(banuita a fi autostrada de propagare a endometriozei in parti de neimaginat ale corpului)...hmmmmm...
In principiu carnita nu prea avem voie decat slaba,grasimile sunt scoase.Faina a explicat Romanitza mai sus ce si cum pt paine.Soia nup.Cam tot ce se considera estrogenic.Oute mai putine sau inlocuite cu cele de prepelita.Ciocolata si dulciuri in genere nu avem voie.La capitolul fibre-legume multe si cereale tot la fel ca faina rezultata din ele.Ideea e sa nu mancam estrogenic,cancerigen-a se vedea carnita +grasimile(prajelile)si mai ales de evitat hrana plina cu conservanti,E-uri,toxica-de preferat sa mancam bio ori organic.Cafeaua nu e permisa(dar putem sa o inlocuim cu ceaiurile bune pt noi ori cu cicoarea,eu mai atentez la o cafa mica si buna in oras,cu lapte )Aaaa si sucurile din comert clar pica din ecuatie.Eu beau freshuri ori limonada.Incercati sa consumati lichide multe-ceaiuri ori apa.Branzeturile cu frana multa avem voie in special iaurtul viu.La naturiste este trecut regimul lui Amely(Gudinde este fata care a pus link)In loc de zahar folosim zahar brun sau fructoza.

Aveti grija la raceli si nu folositi Ob-ri la menstra.Este bine sa nu stati mereu asezate in perioada de menstra.Circulati.Si ingenere faceti miscare multa-chiar si banalele plimbari sunt excelente.

Ceaiurile! pentru curatarea sangelui,purificare si mai ales pentru ficatelul nostru care are un cuv de spus legat de hormonei avem ceai din frunze de papadie,de frunze de nuc(intareste si organismul);
-salvia are efect de activare a circulatiei sangvine di sustine sist.nervos(reduce glicemia din sange),contribuie la cicatrizarea ranilor...pentru femei are efect de reducere a pierderilor inutile de sange in menstruatie,tonifica uterul si vindeca leucoreea;
-cretisoara este indicata la tratamentul tulburarilor de menstruatie,menopauza,menstre neregulate sau leucoree...curatarea sangelui,iritatii ale vezicii urinare...inectii si inflamatii ale organelor genitale.
-traista ciobanului ...trateaza si hemoragiile interne,metroragii,se bea 2 cesti/zi cu 10 zile inainte de venirea CM pentru cele ce au CM abundent;
-troscotul pe langa num. prop. actioneaza asupra menstr.abundente
-dragaica/sanzienele sunt bune pentru sistemul limfatic daca este tulburat(parca prin asta se inmultesc/deplaseaza celulele endometriale)si pentru afectiuni uterine.este o legenda cu Maica Domnului legat de ac planta;
-urzica moarta(galbena) pentru dureri pelvine,tulburari si dureri menstruale...efect depurativ,f. bun pt rinichi si vezica;
-urzica vie excelenta detoxfianta!!!curata sangele ca nimeni alta si se pare ca vindeca anumite afectiuni tumorale(Maria spune ca cineva cu tumori la stomac s-a vindecat si e recomandata si in cazurile de leucemie),buna la ficat,scoate apa din corp pentru cele cu retentie hidrica....enorm de multe intrebuintari.De preferat sa facem suc din urzici proaspat oparite cat timp gasim si ceai din frunze uscate 1 cana/zi tot restul anului;
-turita mare:tulburari ale intestinelor(eu ma balonez de la porcaria asta de boala),anemie,rani,efect astringent,ficat...;
-coada soricelului pentru reglarea CM se recomanda la orice varsta si indif dacaavem CM ab.sau redus,influentiaza in mod fav organele pelvine;
-coada calului f bun in multe afectiuni,opreste hemoragiile de orice fel, are rol bun in rani necrozate si afectiuni canceroase,ff buna pt vezica si rinichi,
-mai adaug aici musetelul si galbenelele pe care eu le folosesc si ale caror efecte sunt supercunoscute.Eu am personalizat si pe mine la simptomele pe care le am.
_naprasnicul nu l-am gasit la ea in carte dar se ia ca progestativ,bun in sterilitate pentru ambii parteneri. Plus ceaiuri din afine,macese,cozi de cirese,coada racului,merisor... "

ROMANITZA-cu ce putem inlocui faina de grau pentru paine
"Faina de naut - usoara, gust bun si cu multe proprietati. Nu este inrudita cu graul;
Faina de amarant - nu este inrudita cu graul, dar trebuie pastrata la frigider;
Faina de quinoa - nu este inrudita cu graul, este destul de scumpa si trebuie pastrata in frigider;
Faina de hrisca - similara cu faina de grau la textura, este foarte hranitoare si nu e inrudita cu graul;
Faina neagra - este usor de digerat,fara gluten, dar in schimb este inrudita cu graul, deci trebuie folosita doar din cand in cand...
Faina de mei - este usor de digerat, foarte hranitoare, dar este inrudita cu graul, deci nu trebuie folosita mereu.
Faina de ovaz - este foarte gustoasa, dar are gluten. Este inrudita cu graul, deci trebuie folosita doar uneori.

Faina de orz - este foarte gustoasa si poate fi coapta. Contine o cantitate mica de gluten. Este inrudita cu graul, deci nu trebuie folosita tot timpul.
Faina de secara - este cel mai bun subtitut pentru coacere.Este inrudita cu graul si nu este buna pentru dieta celor cu endo, dar poate fi folosita ocazional.
Alimente recomandate pentru intarirea sistemului imunitar:

Ulei de nuca de cocos ( coconut oil);
Ceapa ( contine flavonoide);
Ceai verde( decofeinizat);
Usturoi ( crud sau gatit putin);
Ananas ( contine bromelain);
Morcovi ( contin beta- caroten) ??? - in cartea asta scriu ca morcovii sunt indicati in dieta celor cu endo... nu mai inteleg nimic...
Iaurt viu;
Seminte: de sesam, de dovleac, etc;
Seminte incoltite;
Fructe de padure;
Rubarba;
Ginger;
Papadie;
Socul;
Chilli beans; mazare, linte "



Tratamentul naturist al endometriozei
"O serie de tratamente naturiste folosite ca tratamente adjuvante au insa rezultate bune pentru a trata endometrioza.
- Ceaiurile de plante sub forma de infuzie: de 3 ori pe zi se bea o infuzie preparata din parti egale din urmatoarele plante: cretisoara (Alchemilla vulgaris ), turita mare (Agrimonia eupatoria L.), coada-soricelului (Achillea millefolium), urzica moarta alba ((Lamium album) si sunatoare (Hipericum Perforatum). Se incepe tratamentul cu ceaiul de plante din ziua a saptea a ciclului menstrual pana la urmatoarea menstra. Se face cu pauza in intervalul ramas.
- In intervalul ramas, se bea ceai de papadie (2 cani pe zi).
- Aport sporit de suplimente de vitamine si minerale, dupa cum urmeaza: vitamina B complex, vitamina C, vitamina E, calciu si magneziu.
- Tarate de grau inmuiate in apa (o lingura luata dimineata si alta seara).
- Consumati o zi pe saptamana numai alimente lacto-vegetariene.
- Amestectati 4 linguri cu ulei de masline cu zeama de la o lamaie stoarsa chiar atunci si beti amestecul (o data pe sapatama).
- Propolisul si untura de peste dau rezultate bune in cresterea imunitatii organismului, de aceea sunt recomandate in tratamente pentru endometrioza.

Regimul alimentar in endometrioza
Un regim alimentar sanatos ajuta la vindecarea endometrioza. Renunati la carne de porc, la grasimi, la lactatele grase, la conservele din carne, mezeluri industriale.
Nu mancati alimente prajite, renunati la condimentele iuti.
Urmatoarele alimente nu sunt recomandate in endometrioza: otet, alcool, zahar, cafea, ciocolata, bauturile carbogazoase indulcite cu zahar sau indulcitori artificiale.
Tot interzise sunt legumele cu efect estrogenic, cum sunt morcovul si sfecla rosie.


Nutritie si suplimente nutritionale

- Eliminati alergenii cunoscuti din alimentatie.

- Eliminati alcoolul, cafeina, conservele, zaharul rafinat, grasimile saturate, care pot creste inflamatia si durerea. Incercati sa evitati carnea sau laptele neorganice care pot contine cantitati mari de hormoni. Unele femei gasesc regimul vegetarian sau vegan, de ajutor in eliminarea unora dintre simptomele endometriozei.

- Incercati sa mariti doza de cereale integrale, zarzavaturi proaspete, acizi grasi esentiali si proteine vegetale.

- Consumul de ulei de peste (1.500 mg zilnic) reduce severitatea endometriozei.

- Vitamina C (1,000 mg de trei ori pe zi) scade inflamatia. Reduceti doza daca se instaleaza diareea.

- Vitamina E (400 UI pe zi) ajuta la echilibrarea hormonala.

- Suplimentele pe baza de fier sunt necesare atunci cand sangerarea este severa.

- Acizii grasi esentiali care se gasesc in Luminita Noptii (Oenothera biennis), ulei de Limba Mielului (Borago offcinalis), ulei de in (Linum usitatissimium) reduce nivelul de prostglandine (hormoni ce controleaza presiunea si viteza de coagulare a sangelui, contractiile musculaturii netede si reactiile inflamatorii din organism).

- Doze mari de calciu (500 mg de 4 ori pe zi) si de magneziu (500 mg de doua ori pe zi) pot reduce de asemenea nivelul de prostglandine. Pentru ca sunt doze mari este recomadabil a se lua numai pe perioada ciclului.

- Calciu d-glucarat (500-1000 mg, 1-3 ori pe zi) poate ajuta la eliminarea toxinelor (este anticancerigen) si ajuta la metabolizarea estrogenului.

- Diindolilmetan (terapie enzimatica cu suplimente gen Indoplex - 500-1000 mg, 1-2 ori pe zi). Substanta activa este identica cu cea rezultata din digestia vegetalelor din familia Brassicaceae (broccoli, conopida, nap si varza de Bruxelles) - numita mai precis 3,3'-diindolilmetan - care inhiba cresterea celulelor canceroase si ajuta la metabolizarea estrogenului."



in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

.....un tren de pt voi dragele mele si tuturor mai mari sau mai mici,mai noi sau mai vechi!!!

Ralu super emotionanta povestea bebelusului albastru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

iliraluca,vezi ca ai instructiuni in fiecare cutie cu injectia ..insa daca cumva nu le ai , spune-mi si iti scanez si trimit io ...

ralu... uite asa dau io cu sirop pe tastatura ... pana nu povesteste fiecare "framantarile" , prin care trece pana vine bb ..io una am impresia ca la toata lumea e mai usor ca la mine ...si uite asa mi se intampla mie ..cand dau sa ma jelesc ,apare o povestioara cu bbin ..

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinuta13 spune:

Lucialu,poop fata!

De cand cu statul la coada ca cab la Tutu,am scris mai mult la celalalt subiect cu tutunaresele

Am terminat inj cu diphe iar pe 25 oct au venit rusii(la 50 zile de la ultima injectie-zic io destul de repede)

Fetelor....nu am mai avut nici un fel de durere,nimic,nimic....dupa ani si ani de chin cand venea vb de zilelea alea la CM...parca nu eram eu acum!Ce bine a fost....,as vrea mereu sa fie asa

Imediat din z 11 am inceput monitorizarile la Tutu,fara stimulari am ovulat,s-a spart in z15,din z17 iau utrogestan timp de 10 zile,sunt abia la cea de a 4-a zi...si sunt optimista si increzatoare si abia astept sa-mi fac un test sa vaz si eu "doo" liniute,atata mi-e teama ca foliculii mari erau pe partea stanga si trompa stanga nu este permeabila si acum simt si ceva impunsaturi in ambele ovare...o fi de bine sau de rau??

Cam atat despre mine deocamdata...va pup pe toate si sa auzim numai vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lilisor
Kristunuta SUCCES!!!
Madule ma faci sa pacatuiesc...am spus ca ma retrag si tu te-ai apucat de treaba Asa che,citand o contemporana,acata:
Autoimunitatea este esecul organismului de a-si recunoaste propriile componente (pana la nivel molecular), considerandu-le straine, ca nefiind ale siesi si rezultand intr-un raspuns impotriva propriilor celule si tesuturi. Ex de boli autoimune: artrita reumatoida; (celulele imunitare ataca articulatiile), vitiligo (portiuni ale pielii îsi pierd culoare si devin albe, boala Addison (o tulburare a glandelor suprarenale) si diabetul de tip I (celulele imunitare ataca pancreasul care are rolul de a produce insulina)), lupus, scleroza multipla.Traducere Wikipedia.
Voi incepe cu o explicatie clara despre ce inseamna imunitatea si boala autoimuna.
“Organismul este in permamenta solicitat de factori ai mediului extern care, in­trand in contact cu aparatul sau de aparare, declanseaza reactii impotriva a ceea ce este nonpropriu (non-self) pentru celulele acestui aparat, avand drept rezultat fie neutralizarea si eliminarea acestora, fie o reactie de hipersensibilitate imunologica, reactie imunitara.
Printre mecanismele care genereaza imbolnaviri sau favorizeaza cronicizari, un rol important il detine dereglarea raspunsului imun. Patologia imunologica, in special cea autoimuna, intereseaza toate domeniile medicinei.
In esenta, imunologia este stiinta care studiaza raspunsul organismului la actiunea unei substante straine, pe care acesta o recunoaste ca nu-i apartine. Fenomenele imunologice intervin in acceptarea sau respingerea grefelor, apararea antimicrobiana manifestata prin imunitate activa sau pasiva, procesele alergice sau de autoimunizare.
Prin imunitate se intelege lipsa de receptivitate sau rezistenta specifica a unui organism fata de infectia cu un anumit agent patogen (de la lat. immunitas-atis = scutire de orice obligatie; scutire de impozite).
Imunitatea este un fenomen specific, pentru ca organismul reactioneaza la patrunderea unui anumit agent patogen sau a unei anumite substante straine (antigen), prin formarea unei substante (anticorp) cu actiune specifica de neutralizare a agentului patogen sau a substantei straine, prin unirea antigenului cu anticorpul. La baza imunitatii sta deci unirea antigenului cu anticorpul.
Rolul decisiv in imunitate il detin insa factorii imunologici specifici.
Imunitatea poate fi innascuta (rezistenta este nespecifica) sau dobandita. Ulti­mul tip se poate realiza in mod pasiv, prin transfer de anticorpi (de pilda, prin laptele de mama imuna sau prin seroterapie) sau in mod activ prin formarea de anticorpi in organism. Acestia pot lua nastere fie in urma unui stimul unic si puternic (boala), fie in urma unor stimuli mici si repetati (vaccinuri).
In cazul patrunderii in organism a unor agenti patogeni (agresiune septica), intr-o prima etapa intra in actiune mecanismele de aparare preexistente nespecifice (chimice si celulare) - prima bariera imunologica - blocand substantele straine la locul producerii sau patrunderii in organism. Cand aceasta bariera este depasita, intra in functiune mecanismele imunologice specifice (imunitatea umorala - mediata de plasmocite, care formeaza anticorpii - si imunitatea celulara - mediata de limfocite), capabile sa opreasca invazia septica, dar uneori pot ele insele sa produca noi boli (boli autoimune).
Sistemul imunologic este format din limfocite, plasmocite si macrofage. Limfocitele si plasmocitele sunt strans inrudite, limfocitul fiind elementul fundamental, iar plasmocitul ultima sa faza de specializare functionala.
Limfocitele alcatuiesc suportul imunitatii celulare. Ele genereaza hipersensibilitate tardiva (ex.: tuberculoza), recunosc si intercepteaza non-self-ul, sunt celule cu memorie imunologica, produc reactia grefei contra receptorului, asigura imunitatea tumorala si rezistenta la unii germeni si autoalergene.
Plasmocitele constituie suportul imunitatii umorale. Ele sintetizeaza anticorpii, care sunt imunoglobuline (g-globuline).
Limfocitele si plasmocitele sunt celule imune (imunocite). Se mai numesc si celule imunocompetente, datorita rolului pe care-1 detin in imunitate. Sub influenta unor factori diversi, pot deveni celule imunoincompetente.
Al treilea element al sistemului imunologic este macrofagul. Acesta fagociteaza eritrocitele lezate imunologic, prelucreaza antigenul (rol in raspunsul imun) si distruge substantele straine patrunse in organism.
Etapele raspunsului imun sunt:
- captarea antigenului de catre macrofage;
- fragmentarea si transferul informatiei antigenice catre sistemul imunologic (limfocite si plasmocite).
Raspunsul imun poate fi primar (la prima patrundere a antigenului) si secundar (la patrunderi ulterioare). Raspunsul imun secundar este mai rapid si mai intens si se datoreaza celulelor cu memorie imunologica (limfocite).
Teste pentru imunitatea celulara:
- reactia de hipersensibilitate intarziata (ex: reactia de tuberculina);
- transformarea blastica a limfocitelor (PHA); - examenul citologic si histologic al tesutului limfatic. Teste pentru imunitatea umorala:
- electroforeza si imunoelectroforeza serului;
- dozarea cantitativa a fractiunilor de imunoglobuline;
- titrarea activitatii unor anticorpi;
- cercetarea plasmocitelor medulare si ganglionare.
Sistemul imunologic detine „inventarul" antigenic al tuturor tesuturilor proprii, inca din perioada fetala sau primele luni de viata. Trei antigene (tireoglobulina, cristalinul si spermatozoizii) scapa, fiind sechestrate. Daca, accidental, vin in contact cu tesutul limfatic, acesta nu le recunoaste, incearca sa le expulzeze (oftalmie simpatica, tiroidita Hashimoto, aspermiile postvirotice) si apar boli autoimune. Si in leucemia limfatica cronica pot aparea anticorpi (anemia hemolitica autoimuna etc), tesutul limfatic nemairecunoscand antigenele proprii. Dar cea mai clasica imunopatie difuza este boala lupica. Autor necunoscut,anonim
Dar linkul de unde a fost copiat integral este acesta: http://www.boli-medicina.com/imunologie/IMUNOLOGIE-BM-COM.php
Conform linkului de pe wiki endometrioza este doar suspectata ca fiind boala autoimuna,dar in schimb majoritatea sunt de acord ca poate genera boli autoimmune,adeca la femeile cu endometrioza exista risc crescut sa dezvolte boli autoimmune ori maligne. Iata si citatul de pe Puls medica ca sa vedeti ca nu sunt concluziile mele “Femeile care prezinta boala endometriozica sunt supuse unui risc crescut de a prezenta tumori maligne (ovar, san, piele), ca si afectiuni autoimune sau atopice.”


www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Exista boli autoimmune care incep sa devina probabile in cazul fetelor bolnave de endometrioza si care doresc sa conceapa,dar mai ales in randul fetelor care deja au sarcini pierdute la activ…sindromul antifosfolipidic de exemplu.Pe prima pagina a noastra sunt deja puse linkurile legate de acestea si care ne lumineaza un pic in bezna absoluta in care suntem tinute de necunoasterea suficienta a endometriozei,dar mai ales de catre sist medical romanesc.Culmea!explicatiile vin de la specialisti romani,care nu sunt asa de straini de ce ne doare!
Aici il voi copia pe dl dr T.Deci copy/paste direct de pe situl dansului,printre putinii interesati sa spuna ce stie si celor pe care ii doare.
"Fosfolipidele sunt constituente deosebit de importante ale membranelor celulare, practic fiecare celula din organismul animal are in componenta aceste substante, ceea ce duce la concluzia ca o afectare a acestor componente membranare poate altera functia oricarui tesut sau organ.
In anumite conditii patologice, care tin de o alterare de novo a tesuturilor (avorturi spontane repetate, endometrioza, boli cu activare imunologica), pot sa apara anticorpi impotriva acestor fosfolipide.
De asemenea boli autoimune precum Lupusul Eritematos Sistemic, Artrita reumatoida, Diabetul zaharat insulino-dependent imun, Dermatomiozita, Sclerodermia, Boala Chron, Psoriasisul, Tiroidita autiomuna Hashimoto, etc., pot fi insotite de titruri crescute a acestor anticorpi antifosfolipidici.
Exista 6 fosfolipide cu rol deosebit de important in functia membranei celulare, si anume: Cardiolipina, Etanolamina, Fosfatidilglicerol, Fosfatidilinozitol, Acidul fosfatidic si Fosfatidil serina. Lezarea celulara repetata insotita sau nu de distrugerea acestora, poate conduce la formarea de anticorpi impotriva uneia sau mai multor fosfolipide. Acesti anticorpi influenteaza negativ functia anumitor celule dintre care cele mai importante sunt trombocitele, rezultand intr-o stare de hipercoagulabilitate cu aparitia de tromboze, ceea ce intr-o sarcina in plina dezvoltare poate avea consecinte dezastruoase. Trombozele situate la nivelul vaselor placentare, prin care embrionul sau fatul se hraneste, intrerup circulatia sanguina si schimbul de nutrienti si oxigen dintre mama si fat, astfel ca in scurt timp sarcina este compromisa si se declanseaza avortul spontan.
Dintre cele 6 fosfolipide doua au un rol deosebit de important in placentogeneza, Fosfatidilserina si Etanolamina, actionand ca un "lipici" organic si asigurand atasarea placentei de peretii uterini. In sindromul fosfolipidic alterarea acestui mecanism conduce la esecul unei atasari ferme a placentei cu desprinderea ulterioara a acesteia de peretii uterului. Uneori putand exista si situatii in care anticorpii antifosfolipidici impiedica chiar atasarea embrionului de mucoasa uterina in momentul implantarii. Ambele situatii conduc la avort spontan.
Din punct de vedere medical 25-30% din femeile cu avort spontan au sindrom antifosfolipidic prezent. Cum este diagnosticat un astfel de sindrom? In mod normal ar trebui ca la fiecare gravida la prima vizita (deci in sarcini foarte mici) sa se faca un screening al starii de coagulabilitate a sangelui, respectiv sa se masoare APTT (activated partial thromboplastin time). Daca aceste valori sunt crescute peste limita normala gravida ar trebui investigata mai specific, adica trebuie decelata prezenta a cel putin unuia dintre anticorpii antifosfolopidici (cel mai des se masoara Ac AntiCardiolipina ACL) si a unui alt marker denumit Lupus anticoagulant (LAC). Acesta din urma are aceasta denumire deoarece s-a observat ca anumite paciente cu Lupus prezinta o stare de hipercoagulabilitate si in serul acestora s-a descoperit aceasta substanta care, in mod paradoxal, in testele de laborator are efect anticoagulant in timp ce in organism produce coagulare sanguina. Toate aceste tipuri de anticorpi pot fi de clasa IgG, IgM sau IgA.
Ce se poate face daca se descopera ca acesti anticorpi LAC si ACL sunt prezenti? Avand in vedere efectul trombotic pe care anticorpii il au in organismul matern se incearca atenuarea acestui efect prin administrare de Heparina sau de Aspirina in doze mici. Rezultatele terapeutice par a fi mai mult decat satisfacatoare.”
Si tot asa copy-paste la urmatorul link: http://anticoagulare.punct.info/pacienti.html
"Ce este tratamentul anticoagulant oral
Sângele circula prin vasele de sânge (artere si vene), fiind în mod normal lichid. Daca ne ranim, sângele va curge în afara vaselor, si/sau a corpului, fenomen numit sângerare (sau hemoragie).
Din fericire, la omul sanatos, sângerarea înceteaza destul de repede, deoarece sângele se încheaga, adica formeaza un coagul. Altfel spus, sângele normal are proprietatea de a se coagula când nu mai se mai afla în interiorul unor vase de sânge normale.
La omul sanatos sângele nu se coaguleaza niciodata în interiorul arterelor sau venelor, dar în unele boli apare acest risc. Coagularea sângelui în vas poate avea consecinte serioase, uneori fatale.
Medicamentele anticoagulante schimba compozitia chimica a sângelui astfel încât acesta sa se coaguleze mai greu (mai încet).
Unele se administreaza oral, altele injectabil. Acestea din urma îsi încep actiunea imediat si au si alte avantaje, dar nu se pot administra decât pentru perioade scurte de timp.
Când se prescrie tratamentul anticoagulant
În bolile în care riscul de coagulare spontana a sângelui în interiorul vaselor este mare, sansele de supravietuire si de evitare a unor infirmitati sau a unor suferinte importante sunt crescute foarte mult daca se reduce capacitatea sângelui de a se coagula.
În aceste situatii, medicul va prescrie un tratament anticoagulant. Daca trebuie administrat pe o durata mai îndelungata (de câteva zile), pentru tratament se vor folosi anticoagulante orale.
Cât de mult trebuie redusa capacitatea sângelui de a se coagula?
Capacitatea sângelui de a se coagula se masoara prin viteza de coagulare si se exprima prin analiza numita INR (de la `International Normalised Ratio').
La omul sanatos, INR este 1.
Sub tratament anticoagulant corect condus, INR poate fi de exemplu de 2.5. Aceasta înseamna ca, în conditii standardizate, sângelui acelei persoane îi va trebuie de 2.5 ori mai mult timp sa se coaguleze (de exemplu, îi va lua 30 de secunde în loc de 12).
În functie de boala, tratamentul anticoagulant oral poate fi administrat pentru atingerea unui INR de 2-3, sau de 3-4, sau de 3.5-4.5.
Exista riscuri legate de acest tratament?
Da. Daca sângele se încheaza mai greu, atunci orice ranire va fi urmata de o sângerare mai importanta. De asemenea, orice hemoragie interna, cauzata de vreo alta boala (cum ar fi ulcer gastroduodenal) va fi mai severa la pacientul anticoagulat.
Datorita acestor riscuri, tratamentul se indica de catre medic doar atunci când riscul lasarii sângelui în starea de coagulabilitate normala este mult mai mare.
Riscul de sângerare abundenta este proportional cu valoarea INR, adica proportional cu scaderea capacitatii sângelui de a se coagula.
În acelasi timp, trebuie evitat riscul de coagulare intravasculara; sau intracardiaca, asociat bolii pentru care a fost administrat tratamentul. Din aceasta cauza pentru fiecare caz (pacient) în parte, medicul identifica un interval optim în care trebuie mentinut INR.
Ce puteti face pentru a reduce aceste riscuri?
Majoritatea pacientilor care primesc tratament anticoagulant reusesc sa duca o viata normala, mult mai îndelungata si mai buna decât daca; nu ar lua acest tratament.
Acest obiectiv, în general accesibil, necesita însa anumite masuri pentru controlarea tratamentului, masuri care nu pot fi luate fara participarea activa a pacientului.
Aceste masuri sunt relativ numeroase, dar simple:
respectati cu strictete schema de tratament prescrisa:
medicamentul anticoagulant trebuie luat exact în doza si la momentul indicat, în general pe stomacul gol, separat de alte medicamente (la cel putin o ora inainte sau dupa administrarea altor medicamente);
daca ati uitat o doza este mai bine sa o luati mai tarziu decât sa n-o luati deloc, chiar în conditii suboptime (pe stomacul plin, odata cu alte medicamente, etc).
Întrucât reactivitatea organismului dumneavoastra la tratament poate sa se schimbe în timp, cel putin o data pe luna trebuie sa controlati valoarea INR; daca aceasta nu este optima medicul va reajusta regimul de administrare;
Ideal, medicul la care va prezentati trebuie sa fie familiar cu cazul dumneavoastra si cu istoricul tratamentului anticoagulant pe care îl urmati.
Evitati traumatismele sau alte cauze de sângerare; sunteti mai susceptibil la hemoragii decât erati pe vremea când nu luati tratament anticoagulant!
Informati orice cadru medical la care va prezentati pentru orice motiv ca sunteti sub tratament anticoagulant;
Urm#259;ri#355;i-v#259; starea de s#259;n#259;tate #351;i in special încerca#355;i s#259; identifica#355;i imediat orice hemoragie; acestea se pot manifesta #351;i prin:
echimoze (vân#259;t#259;i) întinse sau hematoame (proeminen#355;e nou ap#259;rute, eventual de culoare vine#355;ie);
schimbarea culorii urinii în ro#351;u sau cafeniu;
sânge ro#351;u în scaun sau scaun de consisten#355;#259; moale negru lucios, ca p#259;cura (melen#259;, adic#259; scaun care con#355;ine sânge digerat);
v#259;rs#259;turi cu sânge sau cu aspect de za#355; de cafea;
o paloare neobi#351;nuit#259;, cel pu#355;in a fe#355;ei #351;i a palmelor, tensiune neobi#351;nuit de sc#259;zut#259;, puls crescut;
În astfel de cazuri este important s#259; v#259; prezenta#355;i de urgen#355;#259; la spital. În general se pot lua m#259;suri pentru limitarea hemoragiei sau a consecin#355;elor acesteia.
Mici hemoragii din gingii la periajul dentar, pe de alt#259; parte, nu constituie motiv de îngrijorare. De asemenea nu trebuie s#259; v#259; îngrijoreze hemoragii mici (mai pu#355;in de o can#259; de sânge) din traumatisme minore (de exemplu în#355;ep#259;turi) dac#259; au încetat în cele din urm#259;.
Cabinete specializate de control al tratamentului anticoagulant oral
În cele mai multe #355;#259;ri, tratamentul anticoagulant oral este monitorizat în servicii specializate numite centre sau cabinete de control al tratamentului anticoagulant oral. Controlul în astfel de centre poate reduce inciden#355;a reac#355;iilor adverse la tratament de dou#259; pân#259; la trei ori.
În România func#355;ioneaza:
un centru pilot la Spitalul Universitar Bucure#351;ti, orientat în principal spre cercetarea dinamicii INR #351;i variabilit#259;#355;ii r#259;spunsului la tratament prin modelarea computerizat#259; a mecanismului de ac#355;iune a anticoagulantelor orale;
un cabinet în cadrul Serviciului Ambulator al Spitalului Universitar Bucure#351;ti;
un cabinet de anticoagulare în cadrul Policlinicii MedPlus."
Am modificat eu criptarile dar e cam tarziu si nu vreti sa stiti de ce sunt treaza la ora asta...Asa ca am obosat si las restul asa naspa,oricum e link pus
Misto,nu?Venim toate la Bucuresti
Legat de asta mai este un linkulet util: http://www.ghidulpacientului.ro/pdf/tratamentul_anticoagulant_oral.pdf


www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Tratament-Endometrioza_-_cauza_a_infertilitatii_feminine--605.html inca un articol bun!
"Endometrioza reprezinta o afectiune rezultand din prezenta unui tesut endometrial activ functional implantat ectopic in regiuni aberante. Apare pe fondul unui raspuns imun suboptim si/sau deviat ca si pe fondul perturbarii controlului diviziunii celulare la nivelul unor organe si tesuturi. Femeile care prezinta boala endometriozica sunt supuse unui risc crescut de a prezenta tumori maligne (ovar, san, piele), ca si afectiuni autoimune sau atopice. Frecventa aspectelor de endometrioza ridica un semn de intrebare asupra semnificatiei biologice a acestui proces. Daca boala endometriozica este prezenta la 1% pana la 2% din totalul populatiei feminine, implanturi endometriozice peritoneale se evidentiaza pana la 20% din femei, implanturi care de regula se opresc din evolutie si sufera un proces de cicatrizare in asa fel incat Konninchx vorbeste despre boala endometriozica ca entitate nosologica si despre endometrioza ca fapt semnificat reprezentand o stare fiziologica sau parafiziologica, dar in nici un caz un aspect de patologie. Localizarile obisnuite ale endometriozei sunt cele peritoneale, ovariene si la nivelul spatiului recto-vaginal. Focarele pelvine de endometrioza sufera transformari ciclice sub actiunea hormonilor steroizi, asemanatoare celor ale endometrului eutopic, rezultand sangerari ciclice urmate de constituirea de aderente si cicatrice cu eventuala obstructie a fundului de sac Douglas. Clasificarea curenta a endometriozei externe este cea a Societatii Americane de Medicina Reproductiva (ASRM) stabilita in 1996, care ia in consideratie localizarea si extinderea endometriozelor si a aderentelor, ca si eventuala obstructie a Douglasului. Desi simptomatologia endometriozei externe poate imbraca aspecte diverse, doua sunt acuzele principale pentru care femeile se prezinta de obicei la medic: durerea si infertilitatea. Prevalenta endometriozei la femeile cu infertilitate este de zece ori mai ridicata decat in randul populatiei generale. Altfel spus, la femeile cu endometrioza riscul infertilitatii este multiplicat cu 10. Endometrioza este de 3 ori mai frecventa la femeile cu sterilitate primara decat la cele cu sterilitate secundara. In 70% dintre cazuri este vorba de forme de endometrioze minime, usoare sau moderate. Daca in cazul formelor severe de endometrioza infertilitatea este usor explicabila prin prezenta aderentelor pelvine, leziunilor tubare si a chisturilor ovariene, in schimb la femeile ce prezinta forme minime, usoare sau moderate, persista controverse in privinta cauzelor aparitiei infertilitatii. In ultimul timp, o atentie deosebita a fost acordata cantitatii si compozitiei lichidului peritoneal (LP). S-a observat o crestere a volumului LP la femeile cu endometrioza si existenta unei relatii directe intre volumul LP si infertilitate. De asemenea, a fost evidentiata o crestere a celularitatii LP. Haney a evidentiat de 7 ori mai multe elemente celulare in LP in caz de endometrioza comparativ cu grupul-martor fertil si de 2 ori mai multe comparativ cu lotul femeilor infertile fara endometrioza. Aceasta populatie celulara este in principiu compusa din leucocite si in particular din macrofage. De asemenea, s-a observat la femeile cu endometrioza o crestere a titrului diverselor substante la nivel LP. MONOKINE: interleukina 1: activeaza limfocitele T si induce sinteza de PGE 2 si FGF TNF (factorul de necroza tumorala) Interleukina 6 Fibronectina: factor de crestere produs de macrofage Factori angiogenetici Prostaglandine: expresate de celule imunocompetente, dar si de peritoneu, ovare si tesutul endometriozic. CONSECINTELE MODIFICARII CARACTERELOR LP ASUPRA FERTILITATII LA FEMEILE CU ENDOMETRIOZA modificarea mobilitatii spermatozoizilor; cresterea fagocitarii spermatozoizilor de macrofage; alterarea captarii ovocitului de pavilionul trompei; alterarea reactiei acrosomice a spermatozoizilor; alterarea foliculogenezei si a maturatiei ovocitare; inhibarea interactiunii intre spermatozoizi si ovocite. De asemenea, a fost evidentiata in caz de endometrioza o perturbare a functionalitatii gonadostatului cu dereglarea secretiei de LH si a prolactinei, care ar putea contribui la instalarea infertilitatii. De asemenea, la nivelul ovarelor s-a evidentiat frecventa crescuta a perturbarilor ovariene, precum anovulatii, disovulatii si a sindromului foliculului luteinizant nerupt. Daca in cazul formelor severe de endometrioza (conform clasificarii ASRM) exista un consens privind recurgerea la tratamentul medical si/sau chirurgical, in ceea ce priveste formele minime, usoare si moderate, opiniile diferitilor autori difera. Cel de-al 6-lea Congres Mondial al Endometriozei desfasurat la Quebec in 1998 nu a fost unanim in recurgerea la terapie in cazul formelor dureroase si nu a ajuns la un consens privind recurgerea la terapie in cazul formelor usoare si moderate. Pentru Hugues nu exista nici o diferenta intre rezultatele obtinute prin utilizarea de progestative, Danazol, analogi Gn-RH, placebo si abtinere terapeutica, asa-numitul "expectant management"ť. Pentru Toma, ca si pentru Hull, nu exista diferente in cazul formelor usoare si moderate in ceea ce priveste rezultatele intre chirurgie, tratamentul medical si atitudinea de abtinere terapeutica. O solutie alternativa ar putea-o reprezenta Fecundarea in Vitro (FIV), dar si aici numarul de sarcini obtinute este mult mai scazut decat in cazul FIV efectuat pentru infertilitate de cauza tubara. O posibila explicatie este data de slaba calitate ovocitara ce va determina o slaba calitate embrionara afectand capacitatea de implantare, ca si un defect de receptivitate endometriala la aceasta categorie de paciente. Endometrioza ramane o cauza deloc neglijabila a infertilitatii feminine si trebuie sa ne gandim la ea ori de cate ori suntem pusi in fata unei infertilitati de cauza necunoscuta. Intelegerea etiologiei acestei afectiuni care in prezent nu este foarte clara, dovada si numeroasele teorii in ceea ce o prive ste, cat si a mecanismelor patogenice ale bolii va duce fara indoiala la imbunatatirea rezultatelor tratamentului infertilitatii generate de endometrioza."


www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Legat de dureri, ei bine pt mine sunt niste chestii care stiu sa ma puna la colt.
Vom discuta despre prostaglandine si despre durerile cronice.Conform dictionarelor medicale ele sunt Substanta derivata din acizii grasi, avand o structura biochimica comuna denumita prostanoid, produsa in mod natural de catre organism si servind drept mediator intr-un mare numar de fenomene fiziologice si patologice.
Utilizare terapeutica - Exista prostaglandine de sinteza avand diferite indicatii terapeutice.
- In gastroenterologie, datorita efectului lor protector asupra mucoasei gastrice (citoprotectie adaptativa), ele sunt utilizate in tratamentul ulcerului gastroduodenal, in prevenirea si in tratamentul efectelor nedorite ale antiinflamatoarelor.
- In ginecologie si in obstetrica, ele sunt utilizate, pe cale injectabila sau sub forma de ovule, pentru a provoca o intrerupere a sarcinii (avort terapeutic), evacuarea continutului uterului in caz de avort incomplet, si pe cale injectabila sau sub forma unui gel intracervical, pentru declansarea nasterii.
Efecte nedorite si contraindicatii - Prostaglandinele sunt susceptibile sa antreneze diaree, greturi trecatoare, dureri abdominale, dureri de cap si vertije. Ele sunt contraindicate atunci cand se stie ca provoaca o alergie si in caz de insuficienta renala sau hepatica, de astm, de glaucom sau de hipertensiune arteriala. Ori mai pe scurt
Substante secretate de toate celulele organismului, ce provoaca umflarea sanilor, retentia de lichide, crampele, durerile de cap, iritabilitatea si depresia.
Din pacate, in medicina si in speta ginecologie nu se pot trata toate o data.Si atunci se ia in ordinea prioritatii:doresti BB mergem pe potecuta asta,doresti sa scapi de neplacutele efecte ale endometriozei si eventualele riscuri o luam pe potecuta astalalta…
Si nu de putine ori ne-am lovit de marea dilema…ma doare dar nu iau nimic ca poate sunt gravida si ii daunez samburelului…as putea sa incerc sa o tin sub control prin varii remedii alopate sau naturiste,dar daca daunez samburelului mult asteptat?...si din pacate pt multe samburelul nu s-a concretizat insa dna endometrioza ne toceste nervii si corpul ca picatura chinezeasca si de multe ori la pas de trap,pentru ca se reface destul de repede.
Nu de putine ori m-am intrebat eu ce fel de viata ii voi oferi copilului meu daca voi fi mereu bolnava,depresiva samd. Exista la ora actuala un numar deloc neglijabil si mult prea trist de femei care nu au scapat de dureri nici macar atunci cand au scos presupusele "vinovate ovarele ori chiar uterul"...Stim fete de la noi care au avut neplacuta surpriza sa constate ca nu s-a schimbat nimic in starea lor de bine dupa o nastere,perioada in care ovarele puse in pauza fiind degeaba…cel putin in privinta durerilor.
De-asta spun,ne informam si adaptam dupa ce cernem tot...adaptam la propriile simptome/corp/individ.Si stam pozitive.Ne autodisciplinam sa fim mereu pozitive si puternice.Forumul asta te invata sa iubesti oamenii si pe copiii lor! si inca dinainte de a fi conceputiForumul asta te invata sa fii puternica!Eu asta am gasit aici.Si acum sunt pozitiva si self confident!Multumesc pt asta voua, tuturor care puneti suflet in ceea ce scrieti zi de zi!Pentru ca voi sunteti forumul asta!Aici am gasit umeri,maini intinse,info,povesti exceptionale,voi cele mai bune prietene ale meleRezultatul?Cu o saptamana inainte sa apara rusii pe mine deja ma doare,daca apauc sa am pauza intre dureri de ovulatie si cele de menstra.Ei bine,de data asta am scapat!Sunt a 3 zi de rusi si am folosit pana acum doar 2 supozitoare de Voltaren!Deci se poate.Nu ma mai zgarcesc la antiinflamatoare.Folosesc cand am nevoie si basta!Dar in schimb s-a schimbat ceva in mine.Ma doare OS dar e altceva decat era pana acum.Sper sa le tina naravul si pe ele si pe burtica in generalAm de gand sa aplic tot ce am invatat.Si sper sa apar cat de curand cu 2 liniute aici, langa voi
Madule m-ai atins la corason cu endometrioza explicata de dl dr.Cred ca este cel mai bine expusa in limba noastra,de catre dansul.
Mai ramane sa vedem ce sunt citokinele?
Acum chiar ca chiar.Va ubesc si imi sunteti mereu in ganduri!



www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ralu,am citit,am plans,am zambit si...l-am visat pe Tudor...Stii ca am o mare slabiciune...Sa va traiasca,sa fiti fericiti,sa va bucurati de viata voastra!
Mada,scumpa mea,daca zici tu...Incerc sa ma consolez...e mai bine la creier decat pe solduri...
Lucic,te iubesc!Uite-asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Fetelor, jos palaria !

Iar ...Tudor ...Doamne, e atat de frumoasa povestea si atat de frumos copilul ca mi s-au umplut ochii de lacrimi.
Deh, imbatraneeeesc ...ma lasa nervii capului... o sa ajung sa plang pe la nunti

Mergi la inceput