Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (117)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cata_myky spune:

mamicile de baietei,voi ce stiti despre decalotare?unii zic ca e bine si tebuie facuta altii ca nu.nu stiu ce sa mai cred si ce sa fac.sunt in ceata.de cind se incepe acest procedeu dureros pt puiul meu?

MAMICA FERICITA DE bb CHRISTIAN


http://community.webshots.com/album/563380163SLyzHI?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

otilia, nu am cum sa iau medical. dupa 34 de saptamani de sarcina "medical" inseamna "prenatal" si mi-as ciunti din saptamanile de stat acasa. eu mai am cateva zile de concediu pe care le-as pierde asa si apoi mai sunt 1 noiembrie si 11 noiembrie, libere legale pe care iara le-as pierde. una peste alta e mai bine sa trag de mine inca 6 zile si am de castigat.
am o idee insa - am sa plec sa lucrez de acasa dupa amiaza. eu fac analiza, documente pot scrie bine mersi si de acasa si ma pot loga oricum la un server de la servici.

tu de cand intri in prenatal?

ALRA 35+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui cata_myky

buna fetelor.
fetele care ati mai nascut prin cezariana cit timp curge s....?nu e mult dar nici nu a trecut si docul meu e in concediu,deci nu am pe cine sa intreb.stiu ca e o intrebare mai ciudata dar vreau sa stiu daca e cazul sa ma sperii.


iti raspund eu, dar habar n-am daca in caz de cezariana e ceva diferit. banuiesc ca te referi la lohii - cam 6 saptamani. insa dupa vreo 3 e diminueaza rau de tot.

relativ la decalotare stiu de la o prietena din ro ca e ceva controversat. aici stiu ca nu se practica. sunt tot felul de ciudatenii - aici putulica la baietei se pune in jos ca sa nu ude in afara pampersului in romania in sus. eu mare experta nu sunt ca am si o sa am fetita, insa am avut odata grija de un bb baietel si mama lui mi-a zis de vreo 3 ori sa am grija cum ii pun pampersul ca altfel face pipi in sus si trebuia sa il imbrac apoi cu hainele roz ale laurei

ALRA 35+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata_myky spune:

asa e si aici faza cu pampersul .tot in jos trebuie pusa putulica lui BB si asa fac si eu.cit despre decalotare am citit ca nu trebuie facuta fortat.mama nu ia facut lu fratimiu.cred ca cel mai bine intreb medicul pediatru.
aha deci asa e cu lohiile.ma cam speriasem.nu e asa de intens dar este si am crezut ca e ceva in neregula

MAMICA FERICITA DE bb CHRISTIAN


http://community.webshots.com/album/563380163SLyzHI?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1046

uite niste sfaturi de la babe
unele sunt exagerate, dar unele le auzim inca.

ihi, lohiile tin mult. tin minte ca ma gandeam uite ca m-am bucurat ca nu am avut ciclu 9 luni si acuma isi scoate parleala.

ALRA 35+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Otilia multumim de intrebare. Bebe ia in greutate. cantarul pe care il aveam s-a dereglat (e digital si s-a dereglat intr-o sapt . Imi dau seama ca ia in greutate pt ca a facut falcute, se vede un pic de gusulita si mami oboseste mai repede cand il tine in brate. Sapt viitoare avem programare la pediatru si o sa-l cantareasca acolo. Ma cam sperie cu mancarea. Pana acum 3 zile manca la 3-4 ore. Acum manaca la 2 ore si tot mai cauta cu gurita. Poate nu-l mai satura laptele. Nush. O sa intreb pediatrul.

ginye Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Salutare gravidute si mamicute.
Tocmai am venit din parc cu Pitica si am primit 2 mesaje succesive de la Diamisha.
In primul ma anunta ca bebelina are are 3400 g , 50 cam si a tipat chiar inainte de a iesi definitv din burtica .E paroasa cam ca Eva !

In la doilea mesaj ma roga sa va transmit ca cezariana a fost facut cu anestezie peridurala pe care o consiera o mare salvare.
primeste anestezic din 2 in 2 ore si se simte ok.
Este in salonul de reanimare cu alte 2 fete care au avut rahianestezie si spune ca spre deosebire de cele doua nu simte dureri . Spunea ca e o mare diferenta sub acest aspect intre cele 2 tipuri de anestezie , ca cele 2 se vaieta de durere si va recomnda la cezariana anestezie peridurala.
A fost cidat sa simti tot in timpul operatiei dar peridurala a salvat-o de neplacerile de dupa ale cezarianei.

Maine o sun si aiu mai multe detalii.
Merg sa o imbaiem pe Pitica.

Va recomanda

Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Loren@ eu am scurgeri rozalii. Cica se modifica colul si sufera microleziuni. Deci eu zic ca nu mai ai mult pana la marea intalnire

==========
Corina 35+ Arianna Maria
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Mav este un scumpic bebe tau, imi place mult cand doarme cu manutele sub capusor...sa-l mananci, nu alta

Otilia mie ceai de frunze de zmeur mi-a cumparat cineva de la Plafar, la farmacie nu au gasit.

Despre decalotare uitati niste sfaturi www.circumcizia.org/sfat.html" target="_blank">aici sau aici. Eu una nu mi-as chinui copilul facand asta, mai ales ca daca intrebi medici diferiti, parerile vor fi si pro si contra, nu vor cadea la un acord in privinta necesitatii procedurii. Pana la urma, ramane la alegerea mamicii






39+ Victor Nicolas

AMR 8 ZILE!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Buna ..eu sunt mamica de baietel... Faza cu putulica in sus in pampers e un sfat babesc ... ca multe alte prostii... daca o asezi in sus in pampers il vei schimba de 10 ori pe zi.Cat despre decalotare ..e la alegerea mamicii.Lui Raul la 9 luni se stransese f f multa "mizerie" ... si am ales sa il decalotam(asta dupa ce am fost contra foarte mult timp).Dar procedura a fost simpla si fara bisturiu sau altele.Asta pentru ca era inca mic.Nu stiu daca am facut ce e mai bine... ca m-am documentat foarte mult inainte... dar ma bucur ca nu a fost nimic traumatizant.


Ank Raul 17.10.2007
si de care creste asa
Poze Raulito
AMR ..maxim 6 saptamani pana vine Cecilia

Mergi la inceput