Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Mihaela, contextul decide care forma este adecvata. Daca cele doua propozitii vin una dupa alta,apar in acelasi context, atunci este OK, fiindca se subintelege ca cei mai multi dintre parlamentari au votat.
Dar spun: "Majoritatea parlamentara / liberala a votat legea", fiindca il folosesc cu sens generic, ca antonim al lui "minoritate", cum ar fi si in: "Majoritatea se impune in fata minoritatii".
Sper ca am fost clara in exprimare

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Verbul ´´a fi´´

´´Fii cuminte´´(vezi ca se aude acolo un ´´ii´´ mai lung cand pronunti)
´´ Sa fii punctual´´


´´Nu fi nesimtit´´(nu se mai aude ´´ii´´-ul ala) ´´fi´´ e mai scurt,ca sa zic asa...
(imperativul negativ se formeaza din negare´´nu´´ plus infinitivul verbului,in cazul asta ´´fi´´.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Marius, o greseala a ta: "Acest topic este deschis special pentru promovarea limbii romane din punct de vedere al corectitudinii privind..."
Exista doua situatii:
1. din punctul de vedere + al/a/ai/ale; urmat de un articol posesiv, substantivul "punctul" este articulat, fiindca este parte dintr-o locutiune prepozitionala cu genitivul, a carei structura este: prepozitie + substantiv articulat (in susul, in josul, in mijlocul, in pofida etc)
2. din punct de vedere + adjectiv: din punct de vedere economic / teoretic / practic.
Deci: "din punctul de vedere al teoriei stam bine", dar: "din punct de vedere teoretic..."

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hmmmm, Liliana...daca in exemplul:

"Majoritatea se impune in fata minoritatii" pot inlocui asa: "cei mai multi se impun in fata celor putini"....de ce nu e corecta varianta:

"Majoritatea se impun in fata minoritatii" ?

Sau inlocuirea se refera numai in cazurile ambigui(oare am scris corect ambigui? ) ca de ex. majoritatea salariatilor, majoritatea studentilor, etc.?


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Nu mai stiu daca am mentionat, dar, cu prima valoare semantica, de "cei mai multi / cele mai multe", "majoritate" trebuie sa apara insotit de un atribut la plural, daca nu postpus, cel putin in acelasi context: "Majoritatea calatorilor / dintre noi nu stateau in picioare", respectiv: "Autobuzul era plin de calatori. Majoritatea stateau in picioare".
Nu pot spune "Majoritatea se impun in fata minoritatii", fiindca nu am un determinant la plural care sa-l insoteasca. "Cei mai multi" dintre cine? Trebuie un determinant: cei mai multi dintre oameni /tineri etc.


"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Hmmmm, Liliana...daca in exemplul:

"Majoritatea se impune in fata minoritatii" pot inlocui asa: "cei mai multi se impun in fata celor putini"....de ce nu e corecta varianta:

"Majoritatea se impun in fata minoritatii" ?

Sau inlocuirea se refera numai in cazurile ambigui(oare am scris corect ambigui? ) ca de ex. majoritatea salariatilor, majoritatea studentilor, etc.?


vorbe de copil...

Hobby
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina





Mihaelaaa, ma bagi in ceata

Scuze Marius de micul Off topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Liliana, am inteles, voiam sa fiu sigura.

lady, hai ca avem un ajutor de nadejde, liliana e extraordinara. Ma simt ca la orele de romana. Imi place!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Am si eu o intrebare. Stiu ca exista o regula pentru formarea genitivului la substantivele de gen feminin, si anume: la forma de plural se adauga un "i"
fata - fete - fetei
floare - flori - florii si tot asa.
Mai e valabila? Ca as avea vreo doi cu care sa ma iau de cap (nu de pe forum) si nu vreau sa fiu eronata.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

mihaela, forma corecta e "ambigue", cazurile ambigue .

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Mihaela, ma bucur ca am putut fi de ajutor

Gea, intr-adevar, ai dreptate: majoritatea femininelor formeaza genitiv-dativul singular articulat prin adaugarea articolului "i" la forma de plural nearticulat (casa-case-casei, ureche-urechi-urechii etc).
Cele terminate in "ie" in hiat, fac genitiv-dativul nearticulat, ca si pluralul, in "ii": o unghie-doua unghii-unei unghii, o rochie-doua rochii-unei rochii.


"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput