Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Daca s-a mai scris despre ele, scuze! :)


A, nu-i problema, denizel. Daca stai sa numeri de cate ori s-a scris despre 'decat' in propozitii afirmative, de pilda - si tot 'geaba - te iei cu mainile de cap.

Io chiar ma gandeam sa deschidem capitol nou ca s-o luam de la inceput. Si tot asa.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Corect:

rochie roz
rochie mov
rochie crem

Incorect:

rochie roza
rochie mova
rochie crema


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Dom'le, ma calca pe nervii capului folosirea incorecta - ca adjectiv - a adverbului 'calitativ'. Adicatelea, el fiind adverb nu poate determina decat un verb sau un adjectiv si in niciun caz vreun (care 'vreun', btw, se scrie intr-un cuvant) substantiv daramite sa se mai si acorde. Deci:

Incorect: e o piesa calitativa / piesa e calitativa

Corect: e o piesa buna calitativ / din punct de vedere calitativ


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu stiu dac a s-a mai scris , dar innebunesc atunci cand aud "dupa" in loc de " de pe ".
ia mainile "dupa" mine
Frumos si corect este "ia mainile DE PE mine".

Si "caietul care l-am primit de la tine" e gresit , dar majoritatea folosesc expresia asta in loc de "caietul PE care"

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

pe langa multe altele, ("ghiuveta" in loc de "chiuveta" - asta mi-a venit in minte acum) imi displace total expresia "in fata la teatru" in loc de ... "in fata teatrului".mai gasesc scris pe forum "ii dau sa manance lui andreea" in loc de "ii dau sa manance andreei".ma mai intreb: de ce se spune "pampers" in loc de "scutec"?de ce nu se folosesc cratimele? erau intrebari retorice. doar am semnalat ce mi-a sarit mie in ochi.====================
Doneaza pentru Dan (doinabita)0900900212 pentru 2 euro
0900900213 pentru 3 euro
0900900215 pentru 5 euro
0900900210 pentru 10 euro.Apeluri doar in reteaua ROMTELECOM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Terry, eu tind sa cred ca "pampers" e un neologism (inca nu e trecut in DEX) care inseamna "scutec de unica folosinta". De ce tocmai "pampers"? E cea mai cunoscuta firma producatoare de scutece de unica folosinta.
Poate ca in urechile romanilor termenul "scutec" deranjeaza, unii au vrut sa se detaseze demonstrand (in epoca post-revolutie; deci in capitalismul mioritic) ca isi pot permite lucruri di Vest renuntand la vechile scutece, care ii faceau sa se gandeaca la bucata de stofa de molton folosita pana atunci.

ps. vad ce pe Wikipedia "Pampers" figureaza doar ca firma, in alte limbi se foloseste cuvantul "scutec"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

da,stiu. asa cum si "adidas" a inlocuit termenul "pantofi sport"====================
Doneaza pentru Dan (doinabita)0900900212 pentru 2 euro
0900900213 pentru 3 euro
0900900215 pentru 5 euro
0900900210 pentru 10 euro.Apeluri doar in reteaua ROMTELECOM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Dom'le, ma calca pe nervii capului folosirea incorecta - ca adjectiv - a adverbului 'calitativ'. Adicatelea, el fiind adverb nu poate determina decat un verb sau un adjectiv si in niciun caz vreun (care 'vreun', btw, se scrie intr-un cuvant) substantiv daramite sa se mai si acorde. Deci:

Incorect: e o piesa calitativa / piesa e calitativa

Corect: e o piesa buna calitativ / din punct de vedere calitativ


You cannot both dance and not pay the piper.



de curiozitate, in dexul pe hartie (pe care recunosc spasita ca nu-l posed ) cum e trecut? fiindca pe net il gasesc drept adjectiv, cel mult adverbial.

nu c-as fi de acord cu "piesa calitativa" dar c-o analiza calitativa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

In Gramatica Academiei (si in Dex-ul de hartie) e adverb. Iar 'analiza calitativa' (care e a cuiva, a riscului de pilda), 'calitativ' nu e adjectiv calificativ, adica nu califica analiza. 'Analiza calitativa' nu inseamna 'analiza buna'. 'Analiza calitativa a riscului' inseamna 'analiza riscului din punct de vedere al calitatii' - adica pana si aci e tot (un fel de) adverb.

Dictionarul de pe net care spune ca e 'cel mult' adverb e un dictionar unde poate contribui cu entries cam oricine.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput