Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ei, doamnelor, ati lasat subectu' sa se duca la fund...

Ia sa-l aducem pe prima pagina

1. Nu va calca pe sistem minunatul verb 'a lectura'? Ian auziti aici: 'In timp ce lecturam ziarul, o musca mi s-a asezat pe nas'

2. Stiu ca a mai fost discutata problema, dar nu cred ca se oboseste multa lume sa caute in urma, asa ca: imperativul negativ al verbului 'a fi' este 'NU FACE' si nu 'NU FA'.

Fa curat odata!
Nu face pe desteptul cu mine!

Desteptarea!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

in timp ce "lecturam" postarea ta mi-a venit in minte "a servi":

Am servit o ciorba de vacuta.

Poate daca erai ospatar. Daca nu, ai "mancat" o ciorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

As avea si eu o intrebare

Am o verisoara pe care o ajut la lectii (e in clasa a 7-a) si-mi mai prind urechile in gramatica asta


Cand este verbul a fi verb auxiliar?

In propozitia: Copacii parca-s ninsi....., s este, conform raspunsului din carte, verb auxiliar si nu inteleg de ce

Ma lamureste cineva?

Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Alina, m-am tot gandit si paragandit. 'a fi' e auxiliar cand formeaza diateza pasiva ('a fost batut') sau cand formeaza timpuri compuse ale diatezei active ('sa fi plecat', 'voi fi plecat').

In 'Copacii parca-s ninsi' ar cam trebui sa fie co****tiv*, ca doar nu sunt ninsi de catre cineva, ca sa fie diateza pasiva.

Mai tarziu o sun pe mama - ca ea stie toate chitibusarelile. Oricum, gramatica romaneasca - fiind o gramatica descriptiva si normativa, in loc sa fie si putintel explicativa - e plina de astfel de braintwisters.

*Of, doamne - c.o.p.u.l.a.t.i.v


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Si eu cred ca, in contextul acesta, "a fi" nu este nicidecum auxiliar, ci co****tiv, atribuind o insusire numelui: copacii sunt "cumva".
Eu cred ca este vorba de o greseala a autorilor de manuale.
Alina, poti sa te uiti cum definesc autorii verbul auxiliar si exemplele contextuale pe care le aduc?

In alta ordine de idei, acum ca a fost adus subiectul pe prima pagina, am apucat si eu sa citesc ce s-a mai scris.
Am vazut ca s-a discutat despre "losesem", care a "facut furori" inca din 1935, cand Al. Graur l-a auzit la un examen de bacalaureat. In conceptia lui, forma este "o erezie", data de distributia lui "-se" la mai mult ca perfectul unui verb care nu are participiul in "-s". Fenomenul a fost numit "legea dislocarii in flexiunea verbala". El este oricum un fonetism regional argesean, intalnit si in cateva zone din Teleorman. Am auzit forme precum: "losesem, losesesi" chiar in vorbirea unor oameni instruiti.

Mai am ceva de spus despre cacofonie, ca ma innebunesc virgulele, parantezelele si succesiunea de "c-uri"
Eu cred ca se face prea mult caz de asta. Cacofonia ar trece neobeservata, daca vorbitorul n-ar atrage atentia asupra ei prin astfel de semnale. In plus, e deseori greu de evitat, fiindca sunt prea multe cuvinte care incep si se termina in "ca, co". Daca nu poate fi evitata prin schimbarea topicii sau intercalarea unui determinant, eu zic ca nu e nicio problema. O problema mai mare ar fi sa folosesti "ca si" si celelalte elemnete ce tin de "grafematica" textului.
Bineinteles ca se poate ajunge si la situatii hilare din cauza cacofoniei asteia. Imaginati-va ce ar putea face fetele pe care le cheama Rodica, Monica, Coca etc., ajunse la varsta maritisului. Va trebui sa-si aleaga pretendentii pe spranceana, ca daca-i cheama cumva Columbeanu, Cacavelea, Culcer etc., vor ajunge de rasul curcilor, si-au distrus viata

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Alina, am intrebat-o si pe mama: e co****tiv toata ziua. Au gresitara facatorii de manuale.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Multumesc din suflet!

Asa ziceam si eu, ca e c o p u l ativ.

Textul era dintr-o carte din asta cu teste. Trebuia precizat felul verbului a fi in niste propozitii, unul era predicativ, altul cop u l ativ, si asta cica auxiliar.

Offf...cum deruteaza copiii astia . Si asa mi se pare ca s-au complicat lucrurile....eu nu stiu, de exemplu, sa fi invatat de complement indirect in genitiv si alte din astea


Merci inca o data!


Alina



***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Ca s-o spun pe-a dreapta, m-am exprimat elegant and am zis ca e o greseala a autorilor. Mie imi miroase, mai degraba, a incompetenta.
Piata e plina de manuale si culegeri facute de niste persoane care, de multe ori, nu stapanesc nici cunostintele elementare.

Complement indirect in genitiv...cred ce vorba de contexte de genul: "Le-am dat cartea alor mei", in care "alor mei" e in G.

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


hopa-sus, pentru ca este pacat sa se piarda subiectul


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Adevarat graiesti.

Asadar, ma conformez.

Nu spunem nimanui 'serviti/serveste va rog/te rog' decat daca vrem sa rugam persoana respectiva sa puna masa si sa ne toarne in farfurie. Daca vrem sa indemnam pe cineva sa manance sau sa bea, apai tre' sa spunem 'serviti-va/serveste-te va rog/te rog'.*

Dincolo de greseala gramaticala, ma amuza teribil exprimarile de genul 'Am servit masa la ora tz' in loc de 'Am mancat la ora tz'. Probabil vorbitorului i se pare mai 'fin' sa spuna 'am servit masa', innobiland astfel un act fiziologic 'dizgratios'.


*Edit: cum zice si Mamecitta ceva mai sus

You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput