Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

ladyJ, asta ziceam, ca varianta veche mai e INCA acceptata, dar o sa se uite. nu inteleg de ce ne schimbam noi dupa agramati cand ar putea ei sa invete gramatica...

da, eu asa stiam ca s-a renuntat la varianta "nici o, nici un ". da eu tot p-astea le folosesc... mi se pare logic...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

NUMAI- se foloseste in constructii afirmative.
DECAT- se foloseste in constructii negative.

EXEMPLE DE GRESELI:
´´Am DECAT 10 lei´´

CORECT SE SCRIE:
´´NU am DECAT 10 lei´´
´´Eu am numai doua maini´´


O alta greseala des intalnita este conjugarea verbului ´´a crea´´,unde avem cate 2 ´´e´´

CORECT:
Eu creez
Tu creezi
El-ea creeaza


Si se scrie CREARE NU CREERE.


Edit ca am facut o miiica greseala
un cuvant in plus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay

ladyJ, asta ziceam, ca varianta veche mai e INCA acceptata, dar o sa se uite. nu inteleg de ce ne schimbam noi dupa agramati cand ar putea ei sa invete gramatica...

da, eu asa stiam ca s-a renuntat la varianta "nici o, nici un ". da eu tot p-astea le folosesc... mi se pare logic...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."




Stii cum e, s-a renuntat INSA intotdeauna aproape apare si exceptia in acest caz negatia repetata.

La inceput e mai greu sa scrii ´´nicio´´, insa te obisnuiesti repede


EDit:
pentru aceasta schimbare cred ca s-au avut in vedere regulile altor limbi latine.In spaniola se scrie ´´ninguna´´ ´´ninguno´´ adica legat(sper ca am scris corect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Gresit: Trebuie sa fi acasa.
Corect: Trebuie sa fii acasa.

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Vreau sa va intreb, care credeti ca e forma corecta:

1´´Majoritatea salariatilor este multumita..´´

SAU

2´´Majoritatea salariatilor sunt multumiti..´´

Dupa parerea mea,prima forma este cea corecta,fiind vorba de acordul subiectului cu predicatul.Majoritatea este singular,chiar daca e un substantiv colectiv cu sens de plural.
Daca S este la singular,atunci si V e la singular.


Citesc foarte des in documente oficiale, in presa, a doua varianta.Chiar si la TV o aud.
Nu stiu in ce masura este corecta sau in ce masura este acceptata de Academie.Pe mine una ma zgarie pe creier
S-ar putea totusi sa fie acceptate ambele variante....pentru ca altfel nu-mi explic abundenta cu care se foloseste a doua varinta...

Voi cum acordati ´´majoritatea´´?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Vreau sa va intreb, care credeti ca e forma corecta:

1´´Majoritatea salariatilor este multumita..´´

SAU

2´´Majoritatea salariatilor sunt multumiti..´´

Dupa parerea mea,prima forma este cea corecta,fiind vorba de acordul subiectului cu predicatul.Majoritatea este singular,chiar daca e un substantiv colectiv cu sens de plural.
Daca S este la singular,atunci si V e la singular.


Citesc foarte des in documente oficiale, in presa, a doua varianta.Chiar si la TV o aud.
Nu stiu in ce masura este corecta sau in ce masura este acceptata de Academie.Pe mine una ma zgarie pe creier
S-ar putea totusi sa fie acceptate ambele variante....pentru ca altfel nu-mi explic abundenta cu care se foloseste a doua varinta...

Voi cum acordati ´´majoritatea´´?


In mod cert prima varianta e cea corecta. Nu cred ca e acceptata a doua varianta, daca e sa te iei dupa cei din presa...jale!

Majoritatea e una, e la singular, asadar dupa parerea mea acordarea predicatului se face cu este.



vorbe de copil...

Hobby
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Facem acordul in functie de valoarea semantica pe care o are termenul. Sunt trei situatii:
1. cand este folosit cu sensul de "cei mai multi, cele mai multe", deci exprima o idee cantitativa, o pluralitate, dezvolta un acord dupa inteles cu predicatul (acordul dupa inteles nu este o abatere de la acordul gramatical, este doar...un alt tip de acord), care trebuie sa fie, prin urmare, la plural: "Majoritatea studentilor au picat examenul"
2. cu sensul de "partea cea mai mare dintr-o multime privita ca entitate", apare ca Subiect, insotit de un atribut la singular (exprimat printr-un substantiv colectiv): "Majoritatea ostirii / poporului / tineretului este de partea noastra".Acordul se face, deci, la singular.
3. cu sens generic, ca antonim al cuvantului "minoritate" (folosit singur sau cu adjectiv postpus), realizeaza cu predicatul doar acord gramatical, deci la singular: "Majoritatea (conservatoare) s-a impus..."

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare

Facem acordul in functie de valoarea semantica pe care o are termenul. Sunt trei situatii:
1. cand este folosit cu sensul de "cei mai multi, cele mai multe", deci exprima o idee cantitativa, o pluralitate, dezvolta un acord dupa inteles cu predicatul (acordul dupa inteles nu este o abatere de la acordul gramatical, este doar...un alt tip de acord), care trebuie sa fie, prin urmare, la plural: "Majoritatea studentilor au picat examenul"
2. cu sensul de "partea cea mai mare dintr-o multime privita ca entitate", apare ca Subiect, insotit de un atribut la singular (exprimat printr-un substantiv colectiv): "Majoritatea ostirii / poporului / tineretului este de partea noastra".Acordul se face, deci, la singular.
3. cu sens generic, ca antonim al cuvantului "minoritate" (folosit singur sau cu adjectiv postpus), realizeaza cu predicatul doar acord gramatical, deci la singular: "Majoritatea (conservatoare) s-a impus..."

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"



Multumesc, deci sa inteleg ca exemplele expuse de mine sunt corecte(ambele)?Sau..care din regulile expuse de tine se aplica?(in cazul exemplelor mele)

EDIT:
la exemplele mele se aplica deci prima ta varinata,astfel corect e al doilea exemplu..cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

ce ma deranjeaza tot mai mult-mai ales la tv-e cuvintul "minge".nu stiu de unde a aparut "mingie",sau "mingii" la plural (pluralul corect e mingi)
in alta ordine de idei si eu fac tot mai multe greseli,adesea m-am surprins scriind "cunostiinte" in loc de "cunostinte", iar verbul "a sti" incerc sa nu-l folosesc deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Lady, se aplica prima regula, intrucat este vorba de "cei mai multi dintre salariati", si atunci avem acordul dupa inteles, deci la plural: "Majoritatea salariatilor sunt multumiti". Cu alte cuvinte, acordul se face la plural doar in situatia in care cuvantul "majoritate" poate fi inlocuit cu "cei mai multi/cele mai multe". Alte exemple: "Majoritatea stateau in picioare / nu au vrut sa ia cuvantul etc"
In celelate doua contexte, aceasta inlocuire este imposibila: nu pot sa spun "cei mai multi dintre ostire, norod etc", prin urmare, acordul se face intotdeauna doar la singular.


"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput