Vlad Constantin, un vis implinit!

Vlad Constantin, un vis implinit! | Autor: Codruta27

Link direct la acest mesaj

Au trecut aproape 6 saptamani de cand am nascut, puiul meu se face mare, si eu tot ma gandesc cum sa scriu, cum sa incep, cum sa redau in cuvinte fericirea pe care o simt!

In dimineata asta am inspiratie, puiul doarme langa mine, ascultam Il Volo, a lui Zucchero, melodie din care facusem o adevarata pasiune in sarcina, si vad ca s-a linistit! A adormit!

Povestea noastra, a sarcinii, incepe in urma cu un an, in octombrie trecut, cand am renuntat la anticonceptionale, si am inceput sa ma pregatesc pentru a deveni mamica, luam cu mare responsabilitate o pastiluta de acid folic pe zi. Mi-am cautat si mi-a gasit ginecolog, unde credeti, tot aici pe DC. Au urmat trei luni de controale, de analize, si la inceput de ianuarie stiam ca totul este in regula si ne putem apuca de treaba! Imi doream foarte tare o fetita cu parul cret si ochii albastri ( ca tati) care sa se nasca in Balanta!
Am ramas insarcinata din prima, o mare surpriza...desi ma pregatisem intens pentru asta! Am vrut (ca fiecare dintre noi) confirmari, echografii la care sa se vada minunea, am facut 5 teste de sarcina toate pozitive, doua echografii endovaginale, pentru ca la prima nu s-a vazut nimc, si la inceputul lui februarie deja stiam: sunt insarcinata! Visul se implinise, era asa cum planuisem: Balanta, parul cret, ochii albastri...

Pe 14 Martie aveam 11s2z, am mers la control, sa vedem pliul nucal si tot ce se mai verifica la varsta asta de sarcina, dar...medicul meu ce credeti ca vede: Comoara, bijuteria, cuculetul! Vom avea o minune de baietel! Toata lumea se minuna cum de s-a vazut asa de devreme. Din nefericire, trei zile mai tarziu aveam sa aflam si raspunsul, a murit tata. Trebuia sa stie si el ca va avea un nepot, care ii va purta si numele, cel de sfant, Constatin.

A urmat o perioada grea, cu multa suferinta si agitatie. Ne-am hotarat sa ne mutam din Bucuresti, am vandut apartamentul, am cautat si gasit un altul in Craiova, l-am renovat,ne-am agitat! Burtica crestea... si asa a venit septembrie. Copilul a coborat foarte devreme, deja nu mai conta in ce zodie se va naste, daca va avea parul cret si ochii albastri, stiam ca este cel mai frumos copil din lume, si tot ce imi doream era sa fie sanatos!

Pe masura ce se apropia termenul si deja hotarasem ca voi face cezariana, am inceput sa cochetez cu ideea de a naste pe 23 sept. , de ziua lui tati. Dar imi era frica de asa o decizie, nu ma puteam juca de-a Dumnnezeu, dar.. pe 21 mi-a cazut dopul, pe 22 am mers la control si am aflat ca dr. mea pleca din localiatate pe 25. Zarurile fusesera aruncate, pe 22 seara m-am internat, urmand ca a doua zi de dimineata sa-mi fie facuta cezariana "cat se poate de devreme", zicea dr. Nu mi-am imaginat ca la 5:20 dimineata voi fi luata la sala pentru a fi pregatita. La ora 6;45 au inceput, iar la 6:55 am auzit cel mai frumos sunet din viata mea: strigatul propriului meu copil. Mi l-au aratat, l-am pupat, si in momentul in care mi-a auzit vocea, am stiut ca ma recunoaste, a deschis ochisoriipentru a privi o clipa la lumea in care tocmai intrase !

Recuperarea a fost super usoara, eu deja nu mai contam!

Visul ni se implinise, de ziua sotului meu, primiseram amandoi cel mai frumos cadou de la viata: un copil, copilul nostru!

Cea mai fericita din lume!!!
Ghighi cel viteaz

Asa cresc eu!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aly_c20 spune:

ce frumos
mi-au dat lacrimile!
Sa va traiasca minunea!

mamica de puiutz Sebi (02.09.2008)

minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Aly, multumim frumos! un pupic mare pentru tine si pentru Sebi!

Cea mai fericita din lume!!!
Ghighi cel viteaz

Asa cresc eu!


Povestea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

foarte frumos, m-am emotionat toata



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

pentru Monica Bombonica!

Cea mai fericita din lume!!!
Ghighi cel viteaz

Asa cresc eu!


Povestea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

cu lacrimi in gat iti spun MULTUMESC tie si fetelor.
povestea e minunata, emotionanta.
mi-am amintit de visul meu din tinerete, sa nasc de ziua mea. tu ai vrut ca Vladut sa se nasca de ziua lui tati si visul ti s-a indeplinit.
sa-ti traiasca minunea de baietel, sa va bucurati de el si sa va aduca cele mai frumoase bucurii. meritati asta. toti parintii o merita.
draga mea

poze
Just Me


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

M-ai facut sa plang ....Te pup
Povestea este foarte emotionanta si frumoasa !!!!!!
Sa va traiasca minunea , sa fiti fericiti si sa va bucurati de puiul vostru

Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

O poveste impresionanta si emotionanta deopotriva!
Sa fiti sanatosi ca fericiti veti fi cu siguranta!

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Va multumesc din suflet tuturor pentru cuvintele frumoase!

Va pup dulce de mii de ori!

Cea mai fericita din lume!!!
Ghighi cel viteaz

Asa cresc eu!


Povestea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Sa va traiasca minunea si bucuria vietii voastre


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Deosebit de emotionanta povesteaSa cresteti mari si sanatosi.

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Andy
Alexia

Mergi la inceput